Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
SALIH KAYA / 2015-10-11
Destekleme kursu

Hafta içi gece 22:00 a kadar süren kurslarda yöneticilere ekders verilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
VEYSEL / 2015-10-11
rehberlik ek ders

iyi çalışmalar. 2014-2015 eğitim öğretim yılında sınıf rehber öğretmenliğim olmasına rağmen 4+4+4 sistemiyle birlikte rehberlik dersi fiili olarak programda görünmediği için tarafıma rehberlik ek dersi ödenmedi. ancak; 16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ek Ders Görevi” başlıklı 6/5. maddesi şu şekildedir: “(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir. şeklinde bir karar mevcut. fiili olarak bir rehberlik dersim olmamasına rağmen tarafıma verilmiş sınıf rehber öğretmenliği ve yürüttüğüm kulüp faaliyetleri için geriye dönük bir talepte bulunabilir miyim? cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6/c/5maddesi“Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.” denmektedir.

Bu kapsamda öğretmenin ücret alabilmesi için yukarıda belirtilen görevlerden biriyle görevlendirilmiş olması ve o hafta bir şekilde okulda bulunmuş olması, ders/etkinlik ile ilgili faaliyetleri yapmış olması yeterlidir. Kaldı ki öğrenci kişilik hizmetleri 1 ders saati ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir konu ve fiilen derse girmek değil, fiilen o görevi yerine getirmiş olma koşuluna bağlıdır.

Bu kapsamda size ödenmeyen ek ders ücreti için kurumunuza başvurmalısınız.

İyi çalışmalar…

 
HASAN KURT / 2015-10-11
Gecici mudur ek ders

Sayin mufettisim;toplam 48 ogrencisi olan bir ortaokula gecici mudur vekili olarak gorevlendirildim.okulumuzun ilkokul kisminda birlistirilmis sinif var.ingilizce ogretmeniyim 11 saat derse giriyorum.ne kadar ek ders alacagim konusunda milli egitim mudurlugunden ve mem muhasebeden farkli cevaplar almaktayim.kac saat ekders alirim? Tesekkurler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

 

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Aylık karşılığı ders görevi " başlıklı 5. maddesi  şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, ders  okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

“Ek ders görevi” başlıklı 6. Maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a.Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Bu maddeler branş ayrımı yapmadan bütün yöneticilerin 6 saat aylık karşılığı, 6 saat de isteğe bağlı derse girip ek ders ücretini alabileceğini, işaret etmektedir.

Sizin girmiş olduğunuz 11 saat dersin 6 saati aylık karşılığı ders görevi olarak; 5 saati ise ek ders görevi olarak değerlendirilmeli ve ücreti ödenmelidir.

İyi çalışmalar…

 
ERTUğRUL KüçüKBENLI / 2015-10-11
NÖBET ÜCRETİ HALK EĞİTİM

Merhabalar hocam. Halk eğitim merkezlerinde görevli öğretmenlere nöbet ücreti verilmiyor demişti kurumumuzdaki idarecimiz. Doğru mudur? Doğruysa bizim suçumuz nedir ki biz alamıyoruz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Toplu sözleşmenin“Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. maddesi “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” Nöbet görevi ek ders ücretinin sadece örgün eğitim kurumlarındaki müdür yardımcıları ile öğretmenlere ödeneceğini görmekteyiz... İyi çalışmalar...

 
ALI ERBAŞ / 2015-10-11
Egzersiz Çalışması ve MüdürYetkililik

İyi çalışmalar.Ben bir okulun müdür yetkili öğretmeniyim.Egzersiz çalışması yapabilir miyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkinKarar’ın“Ders dışı eğitim çalışmalar” başlıklı 17. maddesi; “Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim -ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında(5) fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır. Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.” şeklindedir.

Bu nedenle vekaleten atanmış olsalar dahi yöneticiler(müdür yetkili öğretmenler dahil) bu madde kapsamında fiilen ders dışı eğitim çalışması yapamazlar.

İyi çalışmalar…

 
BILAL KARA / 2015-10-11
Egzersizler

Sayın Müfettisim.6 saatlik egzersizin(satranc) 40 saate dahil olmayip ayri değerlendireceğini belirtmişsiniz.Fakat bizim okul müdürümüz ısrarla 6 saatin 40 saate dahil olduğunu söylüyor.Müdürümüzü ikna etmek için hangi yönetmelik maddesine göstermeliyim.Eger ikna olmazsa ne yapmam gerekiyor Not:Yönetici ve öğretmenlerin ek ders yönetmeligindeki ilgili madde satranci kapsamiyor ve maliyenin yayinladiği genenelge bu durumu kabul etmiyor iddasinda bulunuyor

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine bakıldığında;

            6.madde her bir yönetici ve öğretmenin normal müfredat kapsamında girebileceği azami ek dersi gösteriyor. 7. madde seminerlerde vb. görevlendirilenlere 30 saate kadar der. 8. maddede yetiştirme kursları vb.  kapsamda 10 saate kadar der.  9. maddeye göre sınıf öğretmenlerine ortaöğretim kurumlarında ve yaygın eğitim kurumlarında 8 saate kadar der. 12. maddesi sınav görevlerinin sınırını belirlerdi(ki bu sınırı Hakem Kurulu kaldırdı, şu anda sınır yok). 13. maddedeki belleticilik görevi için sınır 48 saattir. 17.madde ders dışı çalışmalar için 6 saate  kadar der.

Kısacası ek ders kararlarının her bir maddesinin kendi içinde sınırları vardır ve 40 saat sınırı ek ders kararlarının 5. ve 6. maddelerindeki normal müfredat kapsamındaki dersler ile 8. maddesindeki yetiştirme kurslarındaki dersleri kapsamaktadır.  

İyi çalışmalar…

 
SAMET SUNA / 2015-10-11
Ücretli öğretmen haftalık toplam ders saati

Sayın hocam iyi akşamlar. Bazı idareciler ücretli öğretmenler için haftalık 30 saat dersi olanların hafta sonu ücret karşılığı kurs açamayacağını belirtiyor. Ama kurs yönergesinde bir öğretmen haftalık 40 saate kadar ders alabileceği belirtiliyor. Bu durumda bu yönerge ücreti öğretmen için geçerli değil mi? Yani hafta içi 30 saat normal okul derslerine giren bir ücretli öğretmen hafta sonu kurs açamaz mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” açıkladı. Burada “Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir” denmektedir.

1. Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Örnek:

a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

 Bu iki düzenlemeye bakıldığında iki farklı durumun ortaya çıktığı görülmektedir.

Öğretmen sayısının yeterli olması durumunda öğretmenlere 10 saat ders, yetersiz olması durumunda ise  aynı yönergenin 11. maddesi uyarınca İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerekli tedbirleri alarak öğretmenlere 10 saatin üzerinde ders verebileceği, ücretli öğretmenlerin de aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiği,düşünülmektedir.

İyi çalışmalar…

 
MUSTAFA AKBIYIK / 2015-10-11
Yetiştirme kursları

Sosyal bilgiler öğretmeniyim çalıştığım okula müdür yardımcısı olarak görevlendirildim. Yetiştirme kurslarında derse girebilirmiyim Kurslar hafta içi ders çıkışında yapılıyor

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ancak hafta içi açılan kurslarda derse girmek istiyorlarsa yöneticilik görevlerini aksatmamaları gerekir.

İyi çalışmalar…

 
HASAN KAÇAR / 2015-10-09
Ek ders

Yetiştirme kursu ile ilgili işlemleri yürüten müdür yardımcısı hafta içi kursu için 2 saat ek ders alabilir mi okulda hafta içi 5 gün 16.15 18.40 arası kurs var hafta sonu yok teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
AYHAN AKSU / 2015-10-09
Egzersiz

Iyi günler hocam.Müdür yardımcıları egzersiz kursu açabilir mi.Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkinKarar’ın“Ders dışı eğitim çalışmalar” başlıklı 17. maddesi; “Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim -ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında(5) fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.

Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.” şeklindedir.

Bu nedenle vekaleten atanmış olsalar dahi yöneticilerin bu madde kapsamında fiilen ders dışı eğitim çalışması yapamayacakları değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
NIHAL KILIC / 2015-10-09
Ek derd

Branş öğretmeni olarak haftada 30 saatin üstünde kendi alanında derse girebilir miyim.kendi okulunda.teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Ek ders kararlarının “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Aynı kararların “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Görüldüğü gibi öğretmenler aylık karşılığı ders ve ek ders görevi bakımından kendi okullarında 15+6+9=30 saate kadar derse girip ücretlerini alabilirler.

İyi çalışmalar…

 
ERTUğRUL KüçüKBENLI / 2015-10-05
yetiştirme kursu

Sayın Müfettişim. ben halk eğitim merkezinde kadrolu Türkçe öğretmeniyim.halk eğitim merkezlerinde sadece mezun öğrencilere yetiştirme kursları açılabileceğini biliyorum. peki Türkçe öğretmeni olarak mezunlara yönelik yetiştirme kursunda görev alabilir miyim? yoksa sadece edebiyat öğretmenleri mi bu kurslarda görev alabilir.saygılar iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin “Komisyon, öğretmenlerin seçimi ve görevlendirilmesi” başlıklı 11/2. maddesi şu şekildedir:

(2)Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, ders yılı başında millî eğitim müdürlüğüne başvururlar. Başvuru yapan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak öncelikle; bilgi ve tecrübesi ile branşında temayüz etmiş, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen öğrenme ve öğretme yöntem ve tekniklerine hâkim, teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında kullanabilenler komisyon tarafından seçilir. Kurslarda belirtilen nitelikleri taşımaları kaydıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden de görevlendirme yapılabilir. Kursta görevlendirilecek öğretmen sayısının yetersiz olması halinde millî eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirler alınır.

İyi çalışmalar…

 
şAHIN / 2015-10-05
nöbet ücreti

ilgili soruların cevabını okudum.Müdür yardımcısına ve öğretmene nöbet için ek ders ödeniyor peki müdür yetkili öğretmene ödenir mi? Yönetmelikte bu belirtilmemiş.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Toplu sözleşmenin“Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. maddesi “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.”

Dikkat ederseniz burada nöbet görevi ek ders ücretinin sadece müdür yardımcıları ile öğretmenlere ödeneceğini görmekteyiz. İyi çalışmalar...

 
SUAT NESİM SARI / 2015-10-05
AZAMİ DERS SAATİ

Halk Eğitim Merkezinde görevli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni bir haftada toplam 40 saat derse girebilir mi? Bu 40 saat dersi mesai saatleri içerisinde tamamlayabilir mi? Örneğin hergün 8 saat derse girip 5 günde 40 saat derse girebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Ek ders kararlarının “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Aynı kararların “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Görüldüğü gibi yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders ve ek ders görevi bakımından örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olanlar bakımından herhangi bir fark yoktur.

 
İBRAHİM / 2015-10-05
KURS

Merhabalar sayın hocam... ilkokul ve ortaokul aynı binada normal eğitim yapan tek müdürü olan okulun ilkokul kısmında müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Okulumuz ortaokul kısmında açılacak olan yetiştirme kursunda yönetici olarak görev alabilirmiyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin “Tanımlar” başlıklı 4. maddesi şu şekildedir:

g)  Kurs merkezi müdürü: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumun müdürünü,

ğ) Kurs merkezi müdür yardımcısı: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumun kurs merkezi müdürü tarafından görevlendirilen müdür yardımcısını, ifade eder.

İyi çalışmalar…

 
FERHAT EMER / 2015-10-05
Yetiştirme Kursu

Sayın hocam; Destekleme Ve Yetiştirme Kurslarında 40 saat diye cevaplarda okuyoruz ancak burda birebir sorduğumuz birkaç müfettiş 10 saatten fazla ders verilemeyeceğini söyledi. bu muallak durumun ortadan kalkması için meb açıklama yapacak mı? 2- okulumda idareciyim, cumartesi kursta derse giriyorum. pazar günü ise kurs için bulunmak zorunda kalıyorum. pazar günü için 2 saat ek ders ücreti ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” açıkladı. Burada “Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir” denmektedir.

1. Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Örnek:

a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

 

Bu iki düzenlemeye bakıldığında iki farklı durumun ortaya çıktığı görülmektedir.

Öğretmen sayısının yeterli olması durumunda öğretmenlere 10 saat ders, yetersiz olması durumunda ise  aynı yönergenin 11. maddesi uyarınca İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerekli tedbirleri alarak öğretmenlere 10 saatin üzerinde ders verebileceği değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
FATIH AKGÌN / 2015-10-05
Destekleme ve Yetiştirme Kursu

Hocam merhabalar.Bir ilkokulda sınıf öğretmeniyim ve geçici görevlendirme ile müdür yardımcılığı görevini yürütüyorum.Herhangi bir derse girmiyorum.Okulumuz ortaokul'la aynı binada ve iç içe.Hafta sonu kurslarında yeterli branş öğretmenimiz yok. Bu nedenle hafta sonları bir sınıf öğretmeni olarak kurs açabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim , iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın yöneticim sınıf öğretmenlerinin kurs açabilmesi ile ilgili sorular daha öncesitemizde cevaplandırılmıştır. Siteyi inceleyiniz.

 
KEMAL AKINCI / 2015-10-05
İkili Öğretimde İdareci Ekdersi

Sadece anasınıfı ikili (sabahçı+öğleci) öğretim yapan bir ilkokulda idareciler kaç saat ekders ücreti alır? 29.05.2012 tarihli Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararına göre bu tür okuldaki idarecilere 2 saat fazla ekders ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

 

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nın “ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumları yöneticilerinin ilave ek ders ücreti” başlıklı 29. maddesi “1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, 2006/11350 sayılı kararın 10. Maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti, ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı süresince haftada 2 saat arttırımlı olarak ödenir.” şeklindedir.

Bu nedenle bünyesinde ikili eğitim yapan anasınıfı bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilerin ek ders ücretlerini 2 saat arttırımlı olarak almaları gerektiği, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
ALI KöSE / 2015-10-05
Hem lerde bilgisayarcilarin ek dersleri

Sayin mufettisim, Halk egitimde kadrolu bilgisayar ogretmeniyim. Actigimiz bilhisayar isletmenligi kurslarina pazar veya aksam girmem halinde ne kadar ek ders ucreti daha dogrusu zamli ek ucreti alabilirmim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

657  sayılı Devlet Memurları Kanunun “Ders ve konferans ücretleri başlıklı”176. Maddesi şu şekildedir:

Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.)

(Değişik birinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

İyi çalışmalar…

 
MEHMET KAYA / 2015-10-05
NÖBET

Halk Eğitim de müdür yardımcısıyım.Talebe bağlı olarak kurslarımız akşamaları açılmakta,ayrıca gündüz yetiştirme kursları açılmakta olup Müdür yardımcılarının Nöbet ücreti varmıdır.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.