Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MUSTAFA DAGDELEN / 2016-03-06
mudur yardımcısı ek ders

merhabalar. destekleme ve yetiştirme kurslarından görevli müdür yardımcısıyım. aynı zamanda hafta sonları açık lise derslerıne giriyorum. \\r\\n2 saat olan ek ders ücretim kursa giren digger öğretmenler gibi artırımlı ödenmesi gerekmez mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

EVET. DYK kurslarında görevli yöneticiler de yönetim görevleri için aldıkları 2 saat ek ders ücretlerini %100 arttırımlı olarak alırlar.

İyi çalışmalar.

 
SERAPINA / 2016-03-06
Yüksek Lisans İçin Ek Ders Ücerti

Yüksek lisans yapmış olan yöneticilerin ek ders ücreti hangi kapsamda nasıl ödenmelidir? Ne kadar artırımlı hesaplanır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Yüksek lisans yapmış yönetici ve öğretmenler sadece fiilen girdikleri derslerin ücretlerini %5 arttırımlı olarak alırlar.

İyi çalışmalar. 

 
SUNA KURUTMAZ / 2016-03-06
Ekders

Okulumuzda ders saatleri dışında öğreci kulüp çalışmaları yapılmaktadır.Bu çalışmalardan okulda iki müdür yardımcısı olmasına rağmen sadece müdür ve bir müdür yardımcısı ek ders almakta diğer müdür yardımcısı almamaktadır bu adilmidir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Ek ders kararlarının 6/5 maddesi "Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

Görüldüğü gibi bu madde kapsamında idarecilere görev verilmesi/ücret ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar.

 
IZZET / 2016-03-06
hizmetiçi ekders

hizmetiçi eğitime katılan öğretmen ya da idarecinin normal ekdersi kesilmez, kurs egzersiz kesilir. fakat destek eğitim odasında okutmakla yükümlü olduğu derslerin ücreti kesilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 23. Maddesinde  “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim öğretim faaliyetlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders ve ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Maddede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise 11. maddedeki ek ders ücretleri  kastedilmektedir. Bu nedenle görevli/izinli olunan dönemler ile kar tatili vb. durumlarda yönetici ve öğretmenlerin bu maddelerin dışındaki ek ders ücretlerini alamayacakları değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar... 

 
ALI / 2016-03-06
Hazılrlık ve Planlama

Merhabalar. Haftaiçi 12 saat derse giren bir müdür vekili her 10\'a 1 den 1 saat hazırlık ve planlama görevi ek dersi alır mı? Ek ders saatlerine ilişkin kararnamede \"Müdür yetkililer\" dahil yazıyor ama Müdür vekillerine hitaben bir metin yok. Bir de Müdür vekili ek dersi 18 saat midir, yoksa 20 mi? Asli müdür olma şartları taşıyorsa 20 alır, taşınmıyorsa 18 alır diye okudum bazı sitelerde. Bir yerde de aslideki ek dersi yüksekse asli için öngörülen ek dersi alır diye okudum. Şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

1. Yöneticiler hazırlık ve planlamadan dolayı ek ders ücreti alamazlar.

2. Görevlendirildiğiniz yöneticilik pozisyonunun bütün şartlarını taşıyorsanız 20 saat, taşımıyorsanız 18 saat ek ders ücreti almalısınız.

iyi çalışmalar.

 
ILHAN TOSUNER / 2016-03-06
yöneticilerin destek eğitim vermesi

sınıf öğretmeni müdür ve müdür yardımcısı Bireyselleştirilmiş destek odasında ders verirken,zorunlu gireceği ders olmadığından girmiş olduğu derstek eğitimi ekdersini, 6 saatten sonrasını mı alır yoksa girmiş olduğu saat kadarını mı alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Doğru. Branşı sınıf öğretmeni olan bir yönetici aylık karşılığı derse girmek zorunda değil. Bu MEB'in branşı okulöncesi/sınıf öğretmeni olanlara sağladığı bir kolaylık. Ancak sözkonusu yöneticiler de fiilen derse girip ek ders ücretini almak istiyorlarsa öncelikle aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak zorundadırlar.

İyi çalışmalar.

İyi çalışmalar. 

 
OLCAY çETINCEVIZ / 2016-03-06
ek ders

Ortaokulda vekil müdür yardımcısıyım idari görevimin dışında açık lisede 1 ayda 48 saat derse girip ek ders ücreti alabilirmiyim.Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Yöneticiler ek ders kararlarının 8. maddesine göre haftada 10 saate kadar açık lisede yüzyüze eğitim derslerine girip ücretlerini alabilirler.

İyi çalışmalar. 

 
RUŞEN KILIÇ / 2016-03-06
DYK'da İhtiyaç halinde sınıf öğretmenlerine görev verilebilirmi?

Okulumuz bünyesinde açılmış olan hafta sonu kurslarında ihtiyaç halinde ve bu ihtiyacımız dışarıdanda karşılanamıyorsa branşı sınıf öğretmeni olan arkadaşlarımızı görevlendirebilirmiyiz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

EVET. İhtiyaç varsa sınıf öğretmenleri de DYK kurslarında görevlendirilebilir.

İyi çalışmalar.

 
HüSEYIN KIZIKLI / 2016-03-06
Fazla ödenen Ekders

İyi çalışmalar. Müdür yardımcısı olarak 22 saat ek ders almaktayım. Yaklaşık 1 yıl boyunca yüksek lisansım olduğundan ek ders ücretini %5 fazla aldım. Ancak sonradan öğrendim ki %5 fazla ödeme fiilen girilen dersler için veriliyormuş. Fazla aldığım ücreti geri ödemek istiyorum ancak Müdür başyardımcımız \'\'Bu ücreti hesaplayamayız.\'\' diyor. Nereye nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Bu konuda kurumunuza sonra da gerekirse bağlı bulunduğunuz İl/İlçe MEM'e yazılı olarak müracaat ediniz.

İyi çalışmalar.

 
İZZETTİN DUMAN / 2016-03-06
ek ders ücreti

Hocam, sınıf öğretmeni idareciyim. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (formasyon kazandırma 1)belgem var.Okulumuzda 4. sınıfların Din Kül. ve Ah. Bil.derslerine girebilirmiyim? Ek ders ücreti alabilirmiyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

MEB Okul öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 43/3 maddesi "İlkokullarda Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin alan öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak, ihtiyacın alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir. şeklindedir.

İyi çalışmalar.

 
HASAN AKGüL / 2016-03-06
idareci hazırlık planlama alırmı

hocam mrblar, bir köy okulunda müdür v. olarak görev yapmaktayım. 12 saat derse 7 saat dyk kursuna giriyorum. bu göreve yeni geldiğim için ek ders konusunda bir soru aklıma takıldı. sorum, idarecilerde hazırlık planlama alır mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

HAYIR. Yöneticiler hazırlık ve planlamadan ek ders ücreti alamazlar.

İyi çalışmalar.

 
MUSTAFA ÇELİK / 2016-03-06
ekders planma ücreti

29 saat normal sınıflarda, 1 saatte kaynaştırma öğrencilerine destek eğitim odasında derse giren bir öğretmene toplamda kaç saat hazırlık ve planlama yazılması gerekir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öğretmen +1 saati destek eğitim odasında derse girdiği için toplamda 30 saat fiilen ders olarak değerlendirilip hazırlık ve planlama 3 saat olarak verilmelidir.

İyi çalışmalar.

 
KEVSER TAŞER TUTKUN / 2016-03-06
EKDERS ÜCRETİ

PANSİYONLU OKULLARDA MÜDÜR YARDIMCILARINA KAÇ SAAT EKDERS ÜCRETİ ÖDENİR

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Ek ders kararlarının 10/5 maddesi

5) (Değişik : 17/1/2011-2011/1328 B.K.K.) Yatılı ve pansiyonlu okulların pansiyondan sorumlu müdür yardımcısının haftada 28 saati ve bu okulların diğer müdür yardımcılarının ise haftada 22 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.

İyi çalışmalar.

 
ABDULLAH KüLDöKEN / 2016-03-06
görevlendirme müdür yard ek dersi

sayın müfettişim görevlendirme başka bir okulda müdür yard görevini sürdürmekteyim. 9 saat fiili olarak derse girmekteyim fakat ilçe milli eğitim 6 saatin üstündeki ücreti verilmeyeceğini en fazla 18 saat ücret verileceğini ve ayrıca nöbet ücretinin de verilmeyeceğini söyledi.konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Görevlendirme yöneticiler de ek ders kararlarının 5. maddesi gereği aylık karşılığı ders görevlerini yerine getirmelidirler. Aylık karşılığı ders görevini tamamlayan söz konusu yöneticiler ayrıca istek ve ihtiyaç halinde 6. madde kapsamında ek derse girip ücretlerini alabilirler.

İyi çalışmalar.

 
CIHAN KARAHAN / 2016-03-06
nöbet ücreti

bulunduğum okulda özel eğitim öğretmeniyim.öğrencilerin güvenliği için tenefüslerde birlikte çıkıyoruz.nöbet ücreti alabilirmiyiz.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmenin(İkinci Bölüm) Örgün Eğitim Kurumlarında Ek Ders Ücreti başlıklı 22. Maddesi şu şekildedir:

Örgün eğitim kurumlarında (Mesleki Eğitim Merkezleri Dahil) ders yılı süresi içinde eğitim öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere 2016 yılında haftada 2 saati, 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.

Bulunduğunuz okul bir örgün eğitimi kurumuysa ve fiilen nöbet görevinizi yürütüyorsanız nöbet ek ders ücretini alabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

 
ADIL BEY / 2016-03-06
destek eğitim

Ben bir ilkokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. okulumuzda destek eğitim açılmış olup, destek eğitimi verecek istekli öğretmen olmadığından müdür yardımcısı olarak görev alabilir miyim. Not:6 saat idareci(sınıf öğretmeni) olarak maaş karşılığı derse girmek zorunululuğum var mıdır? yani 8 saat destek eğitim dersine girip, geriye kalan 2 saati ders ücreti olarak alabilir miyim? iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Yöneticiler destek eğitim odasında derse girebilirler. Girdikleri dersler öncelikle aylık karşılığı olarak değerlendirilir. Sizin durumunuza bakıldığında 8 saat dersin 2 saatinin ücretini almalısınız.

İyi çalışmalar. 

 
GAFUR / 2016-02-13
Destek Odası

Sınıf öğretmenleri branş öğretmenlerinin dersinde destek odasında görevlendirilirse ek dersi yanı sıra destekleme odasında yapmış olduğu dersin ücretini alabilirmi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

HAYIR. Sınıf öğretmenleri derslerine branş öğretmeni girdiği derslerde yönetimin kendilerine vermiş olduğu eğitim öğretim ile ilgili görevleri yürütürler. Bu bazen göreve gelmeyen öğretmenin dersine girmek şeklinde, bazen de destek eğitim odasında olabilmektedir. Ancak böyle bir durumda ayrıca bir ücret ödenmemelidir.

İyi çalışmalar...

 
BARIŞ BAŞ / 2016-02-13
Tatil döneminde vekalet

Saygılar sn müfettişim, okuluzun müdür yardımcısı bulunmamakta ve müdürmüz 16/2 ye göre vekaleten müdürlük vazifesini yürütmekte. Yarıyıl tatilinde vekaleti kaymakamlık oluruyla bana bıraktı ve ben 3 yıllık öğretmenim. vekalet süresince ek ders ödememesi yapılır mı?yapılırsa nasıl hesaplanır.Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Biliyorsunuz. Artık kadrolu yönetici kavramı yok. Bütün yöneticiler görevlendirme olarak görev yapmaktadırlar.

Bu nedenle görevlendirildiğiniz yöneticilik pozisyonunun -sınav hariç, boş kadro dahil-bütün şartlarını taşıyorsanız görevlendirildiğiniz yöneticilik kadrosunun kararların 10. Maddesinde geçen ek ders ücretini, herhangi birini taşımıyorsanız/oluşmamışsa ek ders kararlarının 16. maddesine göre 18 saat ek ders ücreti almalısınız.

İyi çalışmalar.

 
AHMET DURMUS / 2016-02-13
SÜT İZNİ

MERHABA HOCAM OKULUMUZ ÖZEL EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ KURUMUZUN HAFTALIK DERS YÜKÜ 30 SAATTİR.OKULUMUZDA ATÖLYE DERSLERİMİZ 14 SAAT ŞEKLİNDE UYGULANMAKTA.BAYAN ATÖLYE ÖĞRETMENİMİZ SABAHLARI İLK 2 SAAT SÜT İZNİNE AYRILMAK İSTİYOR.İLGİLİ ATÖLYE ÖĞRETMENİNE OKULMUMUZUN HAFTALIK DERS YÜKÜ KAPSAMINDA 17 SAAT DERS GÖREVİ KALMAKTADIR FAKAT BİLİNDİĞİ ÜZERE ATÖLYE ÖĞRETMENLERİ MAAŞ KARLIĞI 20 SAAT DERSE GİRMEK ZORUNDADIRLAR.BU DURUMDA ATÖLYE ÖĞRETMENİMİZE 17 SAAT DERS GÖREVİ VEREBİLİRMİYİZ. ATÖLYE ÖĞRETMENİMİZ SÜT İZNİ KULLANMAK İSTEDİĞİ SAATLERDE DERS GÖREVİ ALMAK İSTEMEKTEDİR VE BUNUNLA BİRLİKTE EK DERS TALEP ETMEKTEDİR.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Branşı atölye gibi ders programı ayarlanabilen ve süt izni hakkı bulunan öğretmenlerin ders programları onların süt iznini kullanmak istedikleri saat dilimine göre düzenlenmelidir. Unutulmamalıdır ki öğretmenler ders saatleri sırasında süt izni kullanamazlar ve fiilen girmedikleri derslerin ücretini alamazlar.

İyi çalışmalar.  

 
ALI GüLTEKIN / 2016-02-13
ek ders

merhaba hocam;müdür yardımcısıyım cumartesi ve pazar yetiştirme kursu sorumlusu olarak 2+2 , cumartesi açık öğretim yüz yüze eğitimden de 10 saat derse girip ücretini alabilir miyim. tşk.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

EVET. Bu ders ücretlerini almanızda sakınca yok. Detaylı bilgi için lütfen daha önceki cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.