Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MEHMET AY / 2015-11-22
DYS kursları

Sayın müfettişim halk eğitimin kadrolu ingilizce öğretmeniyim.hafta içi gündüz 16 saat halk eğitim kurslarında, akşam ve h.sonu halk eğitimin mezunlara yönelik açtığı dys kurslarında 20 saat görev alıyorum.kaç saat arttırımlı ek ders ücreti alırım? (36 saatin 15+6=21saati maas ve zorunlu mu sayılır?Yoksa 15 saatten sonrasını mı arttırmlı alırım)

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar…  

 
ERCAN AYDIN / 2015-11-22
ek ders ücreti

Mesleki ve teknik anadolu lisesinde uygulama sınıfı (okulöncesi) öğretmeni olarak görev yaparken geçici görevlendirme müdür yardımcılığı görevine getirildim. Ek ders ücretim zorunlu ve isteğe bağlı olarak kaç saat olur. bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
ISMAIL GOLCU / 2015-11-22
ekders önceliği

sayın müfettişim! verdiğiniz hizmet için çok teşekkür ederiz. Benim sorum maalesef bir hayli karışık. ben orta okulda görev yapıyorum haftada 30 saat derse giriyorum ayrıca 14 saat yetiştirme kursuna giriyorum kendi okulumda. Bu yetiştirme kurslarından 8 saati hafta içi 6 saati hafta sonu. Sorum şu benim ekdersim 20+8+2 şeklinde mi hesaplanmalı yani 20 saat normal ekders 8 saat hafta içi kursu 2 saat de hafta sonu kursu bu şekilde mi hesaplanmalı yoksa malum ücreti daha fazla olanlara göre mi hesaplanmalı yani 6+8+15 şeklinde hesaplanabilir mi. 6 saat zorunlu ekdersten sonra öncelikle yetiştirme kursları hesaplanabilir mi. ikinci sorum ise yüksek lisan mezunları yetiştirme kurslarının kurslarının ücretini de %5 arttırmalı alabilir mi şimdiden çok teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.

Sorunuzla ilgili detaylı bilgileri sitemizde yayınlanan diğer cevaplarda bulabilirsiniz. Burada kısaca şunu söyleyebilirim ki

1. Normal müfredat kapsamında girdiğiniz 30 saat dersin aylık karşılığı düşüldükten sonraki kısmının ücretleri normal ek ders ücreti olarak ödenir.

2. Yetiştirme kurslarında girdiğiniz 14 saatin 10'unun; -zira yetiştirme kurslarında azami 10 saat derse girilebilir- tamamının(hafta sonu hafta içi farketmez) ücreti %100 arttırımlı olarak ödenir.

 
ALI EKBER YAVUZ / 2015-11-22
Destekleme ve yetiştirme kurslari

Haftaiçi saat 17 den sonra yapılan yetiştirme kursları icin kurs yöneticisi 2 saat ücret alırmı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
RECEP YAZICI / 2015-11-22
ek ders

Merhaba hayirli günler.orta okul ozel alt sinifta özel egitim öğretmeniyim.servis ihalesi yapilmadigi icin cocuklar okula gelemedi fakat nen hep okuldaydım.sınıf ogretmeni statüsünde oldugum icin ek dersim yatması gerekmiyor mu? Mem'den kaynaklı bu sorundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz.teşekkür ederim cevabınız için

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25. maddesi şu şekildedir:

MADDE 25- (1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.

İyi çalışmalar…

 
TELAL GüNEN / 2015-11-22
MÜDÜR VEKİLLİĞİ

Merhaba ben bir ortaokulda müdür yardımcısıyım 11 yıllık öğretmenim müdür vekili olarak görevlendirildim iki sorum olacak:\r\n1.kaç saat derse girmeliyim 2 mi 6 mı?\r\n2.Kendime kaç saat ek ders yazmalıyım 18 mi 20 mi ?\r\nteşekür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
ZIYA GEMICI / 2015-11-22
yetiştirme kursu

Sayın müfettişim. benim iki sorum olacak .1. soru: ben okulumda 10 saat derse giriyorum birde halk eğitimin açmış oldugu yetiştirme kursunda 18 saat görev aldım . halk eğitimde acılan yetiştirme kurslarında daha azla derse girebilirmiyim . 18 saat diye bir sınırlama varmıdır? \r\n2. soru : hafta sonu yapılan yetiştirme kurslarının 30- ekim ve 1 kasım seçim tatillerinde yapamayacagız. 28 - 29 -30 ekimde ek dersler ödeniyor kesilmeden. yetiştirme kurslarındaki dersler de kesilmeden ek ders olarak yine yazılacakmı( 30 ekim ve 1 kasımdaki ) .tesekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
BALKES1034 / 2015-11-22
YETİŞTİRME KURSU YÖNETİCİ EK DERS

Çok değerli müfettişim:yetiştirme kursları ile çok soruya cevap vermişsiniz teşekkür ederiz.Biz İlkokul-ortaokul aynı binada eğitim yapıyoruz ve ilkokul müdür yard.yım. Zamanınız olursa benim sorularım şu: 1-Hem hafta içi hem haftasonu kurs açtık hafta içi kurs yöneticisi farklı hafta içi farklı olur mu? 2-Eger olursa ikimizede ekdes yazılır mı? (ortaokul müdür yardımcısı 6 saat haftasonu derse giriyor) Eger olmazsa görevli tek müdür yardımcısı olursa hem hafta içi hem hafta sonu görevli müdür yardımcısına hem hafta içi hem hafta sonu ayrı ek ders yazılabilir mi? 3-Kurslarda yönetim görevi sebebiyle hem müdür, hem müdür yardımcısı ikisi de ekders alabilir mi? TEŞEKKÜRLER

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
PıNAR / 2015-11-22
ek ders

okulda 23 saat derse giriyorum 10 saat kurs verip 6 saat egzersiz alabilir miyim yoksa bu 40 saat içine sınıf öğretmenliği ve 10+1 den gelen 4 saat de sayılıyor mu?Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine bakıldığında;

5. Madde aylık karşılığı ders görevlerini, 6.madde her bir yönetici ve öğretmenin normal müfredat kapsamında girebileceği azami ek dersleri,  8. madde yetiştirme kursları vb.  kapsamda 10 saate kadar der.  9. maddeye göre sınıf öğretmenlerine ortaöğretim kurumlarında ve yaygın eğitim kurumlarında 8 saate kadar der. 17.madde ders dışı çalışmalar için 6 saate kadar der.

Kısacası ek ders kararlarının her bir maddesinin sınırlılıkları kendi içinde değerlendirilmelidir. 40 saat ders görevi sınırı ise 5. 6. ve 8. maddelerini kapsamaktadır. Ders dışı çalışmalar ise 17. maddede geçmektedir.

Sizin durumunuza bakıldığında ek ders kararlarının 5. ve  6. maddeden dolayı 23 saat;  8. maddeden dolayı yetiştirme kurslarında fiilen girmiş olduğunuz ders görevinizden dolayı 10 saat, 17. maddedeki ders dışı eğitim çalışmalarından dolayı ise 6 saat alabilirsiniz. Ancak 10+1 dediğiniz hazırlık ve planlamadan maksimum 3 saat alınacağını unutmayın.

İyi çalışmalar…

 
FİKREDDİN UĞUR / 2015-11-22
ek ders

destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrenci gelmediği takdirde öğretmen ücret alırmı\r\n

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
MEHMET VEFA KAYA / 2015-11-22
ekders

MERHABA,SORUM ŞU:GENEL LİSEDE BİR MÜDÜR YARDIMCISI KURSTA DAHİL HAFTADA EN FAZLA KAÇ SAAT EKDERS ALIR.TEŞEKKÜRLER

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
HATICE TEMEL / 2015-11-22
EN AZ GİREBİLECEĞİM EK DERS

meslek lisesinde giyim öğretmeniyim 27 saat ders 2 saat eğitici kulüp 15 saat işletmede meslek eğitimi dersim var aynı zamanda doktora tezi hazırlıyorum okul müdürüm 44 saate kadar zorunlu ders verebileceğini söylüyor mecburmuyum

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Ek ders kararlarının “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Aynı kararların “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Görüldüğü gibi atölye ve laboratuvar öğretmenleri aylık karşılığı 20 saat derse girdikten sonra, 20 saati zorunlu olmak üzere 24 saate kadar derse girebilmektedirler.

İyi çalışmalar...

 
MELEK SUNGUR / 2015-11-22
HEM'lerde çalışanlar

Sayın müfettişim iyi çalışmalar diliyorum. Ben Halk Eğitimi Merkezine yeni atanmış (Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu) El Sanatları öğretmeniyim.Şuan 32 saat derse giriyorum en fazla kaç saat ek ders hakkımız var bunu ve Mesleki eğitim Fakültesi mezunlarının özel hakları var mı bunları öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim, saygılarımla...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Aylık karşılığı ders görevi ve “Ek ders görevi" başlıklı 5. ve 6. maddeleri şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında;

  1. Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 30 saate kadar derse girebilirler.

  2. Atölye ve laboratuar  öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 44 saate kadar derse girebililirler.

  3. Branşınız el sanatları olabilir ancak çalıştığınız Halk Eğitim Merkezinde meslek dersi öğretmeni olarak çalışıyorsanız 30 saat, atölye öğretmeni olarak çalışıyorsanız 44 saate kadar derse girebileceğiniz,

    Değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
CüNEYT DINLER / 2015-11-22
Haftaiçi Destekleme ve Yetiştirme Kursu

Hocam merhabalar. Kendi okulumda 6 ayda bir görevlendirme onayım yenilenmek suretiyle geçici görevlendirme müdür yardımcısı oalrak çalışıyorum. Branşım Türkçe. Okulumuzda benden başka Türkçe öğretmeni de bulunmamaktadır. Hafta içi.14.40-16.20 arası Destekleme ve Yetiştirme kursu açtık. Açılan bu kursta Türkçe derslerine girip ücretimi alabilir miyim? Bana burdan alamayacağımı ve şu ana kadar aldığım ücretleri de geri iade etmem gerektiğini söylediler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Hafta içi mesai saatlerinde(08:00-17:00) yöneticiler yönetim görevlerini yerine getirmekle ve bu görevlerine karşılık ek ders kararlarının 10. maddesi kapsamında “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlığı kapsamında ek ders ücreti almaktadırlar. Hafta içi bu saatlerde kurslarda yöneticilerin fiilen derse girmeleri durumunda yöneticilik görevlerini aksatabilecekleri, bu nedenle hafta içi mesai saatlerindeki yetiştirme kurslarında ders görevi almalarının doğru olmayacağı, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar...

 
SELIM / 2015-11-22
müdür yardımcısı teog kursu

İyi akşamlar,matematikçi müdür yardımcısı olarak haftada 10 saat derse giriyorum.TEOG kursunda da öğretmen yetersizliğinden 15 saat derse girmek durumundayım.Küçük bir ilçede görev yapıyorum ve sağlıklı bir bilgi edinemedim,kaç saat ek ders alabileceğim ve kaç saat dersi ücret almadan girmiş olacağım,cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

İyi çalışmalar...

 
MUSTAFA ASLAN / 2015-11-22
TAKVİYE KURSLARINDA YÖNETİCİLERİN EK DERS ÜCRETİ

Sayın hocam,bu konuyla ilgili sorulan sorulara ve verdiğiniz cevaplara baktım;fakat konuyla ilgili yönetmelik maddeleri farklı yorumlandığından tereddütte olduğumuz şu hususa açıklık getirirseniz sevinirim.Hafta sonu takviye kurslarında görevli idareci, fiilen girdiği ders haricinde yönetim görevine bağlı olarak aldığı 2 saatlik ek ders ücretini takviye kurslarındaki dersler gibi %100 arttırımlı mı alır,yoksa zamsız gündüz tarifesi üzerinden mi alır?Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
SERHAT KARADEMIR / 2015-11-22
Teog Takviye Kursu Ucretleri

Sayın Müfettişim Teog yetiştirme kurs ücretleriyle ilgili bir sorum olacaktı.Matematik ogretmeniyim Okulumuzda haftada 8 saat takviye kurslarına giriyorum bunun 6 saati haftasonu ve 2 saati okulumuzda sınıf sıkıntısı olduğu için mecburen haftaiçi öğlen 1.30 ta.Dün mudurumuzle ek dersleri incelerken yatan miktarın hesapladigimdan az olduğunu farkettim ve mudurumuze sordum o da hafta içi o verdiğim 2 saat kursun normal ek ders olarak yani 9 küsur tlden hesaplandığıni söyledi.Nedenini sordugumdada haftasonu ve haftaici 5ten sonraki kursların 20 tl civarı olduğunu ve haftaiçi 5ten önce yapılan kursların normal ek ders olarak yani 9kusur tlden hesaplandigini söyledi.Sayın müfettişim mudurumun söylediği bu rakamlar dogru mudur degilsede doğrusu nedir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.)

(Değişik birinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

(Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

 Yukarıda görüldüğü gibi kendilerine ders görevi verilenlere hafta içi mesai saatlerinde gündüz öğretimi için 140, hafta içi 18.00’den sonra başlayan dersler ile yarıyıl ve yaz tatilleri ile hafta sonlarındaki dersler için ise 150 gösterge rakamının kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar ek ders ücreti olarak ödenmektedir. Bu ücretler yetiştirme kurslarında ise hafta içi hafta sonu ayrımı yapılmadan %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
IBRAHIM HALIL TOPAL / 2015-11-22
yetiştirici ve destekleyici kurslar

İlçe mem de görevlendirmeyle şube müdürüyüm.Sınavlar bölümü bende olduğundan dolayı yetiştirici ve destekleyici kurslara şube müdürü olarak ben bakıyorum.Cumartesi pazar yapılan kurslarda denetim ve kontrol işlemlerini yapmak durumundayım.Kurs yöneticilerinin faydalandığı haftasonu 2 şer saat ek dersten yararlanabilirmiyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: 

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödeneceği, bu yöneticilerin ise kurs merkezi müdürü ya da müdür yardımcısı olabileceği, bu kapsamda ilgili şube müdürüne ek ders ücreti ödenemeyeceği, değerlendirilmektedir. 

 İyi çalışmalar…

 
YASIN MANANGÖZ / 2015-11-22
Mesleki eğitim ek ders

Slm hocam...meslek lisesinde görev yapıyorum okulumuz aynı zamanda da mesleki eğitim merkezi dir...okuldaki ogretmenlerimiz açık lise dersleri , usta ogreticilik kursu ve aynı zamanda da halk egitim kursu vererek hepsinden ayrı ayrı haftalık 10'ar saat ücret alabilirler mi??? Teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum. ..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir:

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;

1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,

2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,

görevlendirilenyönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,

ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre de kursların ek derslerinin ek ders kararlarının 8. Maddesine göre ödeneceği belirtilmektedir.

Görüldüğü gibi yetiştirme kursları ile açıköğretim öğrencilerinin yüzyüze eğitim kapsamındaki dersleri ek ders kararlarının 8. maddesi kapsamındadır ve bu maddeye göre bir yönetici ya da öğretmene verilebilecek azami ders görevi 10 saattir.

İyi çalışmalar…

 
AYCAN / 2015-11-22
yetiştirme kursu ekders

25 saat normal 15 saat yetiştirme kursu olmak üzere toplam 40 saat derse giren öğretmene 4 saat derse hazırlık ücreti verilir mi? Eger herhangi bir rahatsızlığından dolayı hafta içi rapor alan ve bundan dolayı okuldaki 25 saatine giremeyen ve 15 saat hafta sonu yetiştirme kursundaki dersine giren öğretmen o hafta ekders alabilir mi? teşekkür ederim..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Hazırlık ve planlama görevi” başlıklı 11. maddesi şu şekildedir:

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

MEB 2007/19 sayılı genelgenin 6. maddesinde 11. madde şu şekilde açıklanmıştır:

Hazırlık ve planlama görevi karşılığı verilecek ek ders ücretinin belirlenmesinde aylık ve ek ders ücreti karşılığı fiilen okutulan ders sayıları esas alınacaktır. Bu bağlamda, işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamındaki ders görevleri ile planlama ve bakım-onarım, öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri, sınav, belleticilik ve benzeri görevler karşılığı ödenen ek dersücretlerine ilişkin saatler bu belirlemede dikkate alınmayacaktır.

Yukarıda açıkandığı üzere hazırlık ve planlama görevi karşılığında ödenen ek ders ücreti ek ders kararlarının 5. ve 6. maddeleri kapsamındaki ders görevlerini kapsamaktadır ve 3 saat ile sınırlıdır.

2. sorunuz:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8/(2). Maddesi şu şekildedir:

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.

Milli Eğitim Bakanlığı 27/01/2015 tarih ve 928552 sayı ve “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Tereddüte Düşülen Hususlar” konulu görüş yazısında da bu maddeyi işaret ederek hafta içi normal müfredat kapsamında aylık karşılığı ders görevini doldurmayan yönetici ve öğretmenlerin hafta içi yetiştirme kurslarında fiilen derse girmeleri halinde girdikleri derslerin öncelikle aylık karşılığı olarak değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevini doldurduktan sonraki derslerin ise ders ücretinin ödenmesi; kursun hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde olması durumunda ise yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevini doldurup doldurmadığına bakılmaksızın girdiği derslerin tamamının ücretinin ödenmesi gerektiğini, belirtmektedir.

İyi çalışmalar…

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.