Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MEHMET KONUR / 2015-11-22
destekleme kursu

Hocam hafta sonu fiilen derse girmeyip sadece yöneticilik görevini yapmak üzere okula gelen yöneticiye ödenen 2 saat ek ders 2 katı yani %200 mü ödenir.Yoksa gece 150*katsayımı ödenir.teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

 (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

 

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında görev alan yöneticiler de öğretmenler gibi ek ders ücretlerini %100 arttırımlı olarak almaktadırlar.

İyi çalışmalar…

 
İHSAN ÖZDEMİR / 2015-11-22
Yetiştirme kursu

Sayın müfettişim.Bir ortaokulda 27 saat derse giren branş öğretmeni haftada en fazla 10 saat mi kurs açabilir.Yoksa 40-27=13 saat mi açabilir?Saygılar iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
BEKIR DİCLE / 2015-11-22
Ekders Karşılığı Ücretli Öğretmenler

Ekders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenler hafta sonu ve haftaiçi 18:00'dan sonra kurs vermeleri halinde ücretleri nasıl ödenecektir.ve haftada en fazla kurslar dahil kaç saat derse girebilirler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
FATMA AKGÌN / 2015-11-22
Eksik ek ders geri ödemesi

Merhaba. Bulunduğum okulda 4+4+4 geçtikten sonra bilindiği üzere sadece rehberlik dersi olan sınıfların sınıf rehber öğretmenlerine 2 ek ders ödeme yapıldı.bu konu dile getirildi fakat idare ilçeye danıştığını bu ödemenin sadece rehberlik dersine giren öğretmenlere yatırılacağını belirtti.Aynı görevleri yapmamıza rağmen sadece 8.sınıf rehber öğretmenleri aldı bu ek dersi. Fakat sitenizdeki yazışmalardan anladığım kadarıyla bu ödeme yapılıyor. Ekim ayı itibari ile bizde alacağız artık.ancak geriye dönük bizden kaynaklanmayan tüm Türkiye deki öğretmenlerin aldığı ve bizim okuldaki öğretmen arkadaşların da hak ettiği bu ücreti milli eğitim bakanlığından talep edebilir miyiz?idaremiz düyun a kaldığını geçmişe yönelik alamayacağımızı belirtti maalesef.Bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim.nasıl bir yol izlemeliyim?tesekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Geçmişe dönük eksik ek ders ödemelerinin yapılması için kurumunuza yazılı talepte bulunmalısınız.

İyi çalışmalar...

 
GÌLINAN / 2015-11-22
Müdür Vekili Ek ders

Sayın Müfettişim; Ben bir Bağımsız Anaokulunda 4 yıllık öğretmenlik yapmaktaydım.Bu sene Okul müdürümüzün tayiniyle müdür vekili olarak valilik oluru ile görevlendirildim.Tam gün görev yaptığım okulumda ek dersle alakalı farklı söylemler duyuyorum.18 saat, 25 saat, 18+2 saat (ikili öğretim olduğundan) emin olmak için sizin bilginizden yararlanmak istedim.Şimdiden çok teşekkür eder iyi mesailer dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Yönetici Arkadaşım!.

  1. Bir eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta iken yönetici olarak görevlendirilen bir öğretmen görevlendirme şartlarının tamamını karşılamak kaydıyla görevlendirildiği yönetici kadrosunun ek ders ücretinden yararlandırılır.

  2. Yukarıdaki şartların herhangi birini karşılamayan görevlendirmelerde ise ek ders kararlarının 16. maddesi gereği 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmalıdır.

İyi çalışmalar…

 
Y. ORHAN GÌNEŞ / 2015-11-22
40 Saat hesabına neleri katarız?

Sayın müfettişim ortaokulda yetiştirme kurslarından sorumlu müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. Öğretmenlerin haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecekleri belirtilmiş olup bu hesaplama yapalırken; hazırlık planlama (10 saate 1 saat); Sosyal kulüp ve rehberlik (2 saat); Bu fiilen girilmeyen ekders ücretleri de hesaplanacak mıdır?\r\n\r\nÖrnek 1: 31 saat (1 Saat Fahri) derse giren ve sosyal kulüp rehberlik alan bir öğretmenimiz için 40 Saat hesabını hangi şekilde yapmalıyız?\r\n \r\n Fiilen, hazırlık planlama, sosyal kulüp ve rehberlik hesaplanarak;\r\n 30 + 3(Ha.Pl.) + 2(So.) + 5(ku.) = 40\r\n\r\n Fiilen derse girdiği 30 saat ve sosyal kulüp rehberlik hesaplanarak;\r\n 30 + 2(So.) + 8(Ku.) = 40\r\n \r\n Fiilen derse girdiği 31 saat ve sosyal kulüp rehberlik hesaplanarak;\r\n 31 + 2(So.) + 7(Ku.) = 40\r\n\r\n Fiilen derse girdiği 30 saat üzerinden hesaplanarak;\r\n 30 + 10(ku.)=40\r\n\r\nÖrnek 2: 28 saat ders ve sosyal kulüp rehberlik alan bir öğretmenimiz, 3 saat de evde eğitim vermektedir. Bu öğretmenimiz için 40 saat hesabına neler dahil edilecektir?\r\n\r\n Fiilen, hazırlık planlama, sosyal kulüp ve rehberlik, evde eğitim dersleri hesaplanarak; \r\n 28 + 2(Ha.Pl.) + 2(So.) + 3(Ev.Eğ.) + 5(Ku.) = 40\r\n \r\n Fiilen, evde eğitim dersleri hesaplanarak;\r\n 28 + 3(Ev.Eğ.) + 9(Ku.) = 40\r\n\r\n Dersine ek olarak kaç saat kurs alabilir?\r\n

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine bakıldığında;

5. Madde aylık karşılığı ders görevlerini, 6.madde her bir yönetici ve öğretmenin normal müfredat kapsamında girebileceği azami ek dersleri,  8. madde yetiştirme kursları vb.  kapsamda 10 saate kadar der.  9. maddeye göre sınıf öğretmenlerine ortaöğretim kurumlarında ve yaygın eğitim kurumlarında 8 saate kadar der. 17.madde ders dışı çalışmalar için 6 saate kadar der.

Kısacası ek ders kararlarının her bir maddesinin sınırlılıkları kendi içinde değerlendirilmelidir. 40 saat ders görevi sınırı ise 5. 6. ve 8. maddelerini kapsamaktadır ve sadece fiilen girilen dersleri kapsamaktadır. Hazırlık ve planlamayı kapsamamaktadır. 

İyi çalışmalar…

 
YAHYA YıLMAZ / 2015-11-22
yetiştirme

sayın hocam aradım bulamadım daha önce açıkladınızsa hoşgörünüze sığınarak soruyorum.hafta sonu kurs dan dolayı kurs yöneticisi idareci ekdersini normal olarakmı yoksa kurs öğretmenleri gibi 2 katmı alacaktır.teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!...

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde  yayınlanmıştır. Lütfen bu cevaplara bakınız.

Kısaca şunu söyleyeyim. Yetiştirme kurslarında yöneticiler de yönetim görevlerine bağlı ek derslerini %100 arttırımlı olarak alır.

İyi çalışmalar.

 
SINAN GöRKEN / 2015-11-22
yönetici ekders

Sayın Müfettiş ! işitme engelli okulunda okul müdürüyüm pansiyonlu okul olmamamıza rağmen pansiyonumuz aktif değildir. Ancak öğle yemeğini hizmet alımı yoluyla öğrencilerimize yediriyoruz. idareci olarak müdür ve müdür yardımcısı kaç saat ekders alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlıklı 10/c/2 maddesi şu şekildedir:

2) Yatılı ve pansiyonlu okulların müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 30 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.

2007/19 sayılı genelgenin 5. maddesi ise ek ders kararlarının 10. maddesini açıklamaktadır: Bu maddenin 7. paragrafı (7. sayfa) “Aynı maddenin(10. maddeyi kastediyor) (c) bendinin ikinci alt bendinde; yatılı ve pansiyonlu okulların müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 30 saat ek ders ücretinden yararlandırılacakları belirtilmiştir. Müdür ve müdür başyardımcılarının bu alt bent hükmüne göre ek ders ücretinden yararlandırılmalarında, görev yaptıkları okulun yatılı/pansiyonlu olması yeterli olup, bunun dışında başkaca bir özellik aranmayacaktır” denmektedir.

İyi çalışmalar…

 
HüSEYIN GüLER / 2015-11-22
Ek ders

Sayin müfettişim. Taşıma merkezli bir okulda müdürum. Kursumuz hafta ici 14.30 ile 16 arası. Ben iki saat normal derse 8 saatte kursa giriyorum. Ek dersimi nasıl hesaplayacagim. Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
SEZAİ GÌMÌŞKAYA / 2015-11-22
EK DERS

8. sınıf şube rehberliği ve kulüp faaliyeti olan olan bir öğretmen haftada 30 saat derse giriyorsa (Rehberlik ve Kariyer dersi dahil) kaç saat ek ders alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ek Ders Görevi” başlıklı 6/5. maddesi şu şekildedir: “(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir. “ denmektedir.

Bu nedenle 8. sınıflardaki Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi için ayrı bir program bulunmaktadır. Bu durumda 29 saat ders, 1 saat 8. sınıf rehberlik dersine giren bir öğretmenin ayrıca hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde ya da sadece bir görev verilmesi halinde ek dersin 29+1= 30, 30-15= 15; 15+3+2= 20 saat şeklinde hesaplanması, gerekmektedir.

İyi çalışmalar…

 
AHMET IN AN / 2015-11-22
özel eğitim öğretmeni ek ders

Sayın denetmelerim iyi günler; özel eğitim öğretmenleri öğrencilerinin gelmediği gün ek ders alabilir mi? yönetmeliğe göre alamaz diyor ama değişen bir şey var mı acaba?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25. maddesi şu şekildedir:

MADDE 25- (1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.

İyi çalışmalar…

 
PAMUK / 2015-11-22
destekleme ve yetiştirme kursları

sayın müfettişim resmi tatil ve idari izinli oldugumuz günlere denk gelen ve yapamadığımız kursların ücretleri ödenir mi? ek derslerimiz kesilmiyor. yetiştirme kurslarında da aynı uygulama mı var yoksa onun uygulaması farklı mı? iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
FATİH ÖZDEMİR / 2015-11-22
Halk eğitim merkezinde kadrolu öğretmen

Halk eğitim merkezinde kadrolu öğretmenim. 28 saat (Dil Anlatım ve Edebiyat) yetiştirme kursunda görev alıyorum. 15 saat maaş karşılığı dışında kalan derslerimin ödemesi yetiştirme kurslarında olduğu gibi %100 artırımlı mı yoksa normal ders gibi mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Mesai Arkadaşım!.

Ek ders ücretinin %100 arttırımlı olarak ödenmesi sadece MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Yönergesi kapsamında açılan kurslar için geçerlidir.

İyi çalışmalar…

 
MüKERREM / 2015-11-22
ek ders

30 saat derse giren ve kulübü olan bir öğretmene 5-6-7 sınıflardan herhangi birinin sınıf öğretmenlığı verilebilir mi? velilerle yaşanılan problemlerden ötürü o sınıfın sınıf öğretmenliğini istemediği için sebeplerinin yazılı olduğu dilekçeye müdür sayı numarası vermeyebilirmi ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6/c/5maddesi“Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.” denmektedir.

Bu kapsamda bir öğretmen 30 saat dersin yanı sıra öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında da görev alıp ücretini alabilir.

İyi çalışmalar…

 
AHMET ILISU / 2015-11-22
EK DERS

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARIMIZ HAFTA İÇİ VE SAAT 18 00\'DE BİTİYOR.İDARECİLERE YÖNETİM GÖREVİ KARŞILIĞI 2 SAAT ÜCRET YAZABİLİRMİYİM.HANGİ SAATTEN SONRA YAZILABİLİYOR HAFTA İÇLERİNDE.TEŞEKKÜR EDERİM

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
ESMA şAFAK / 2015-11-22
rehber öğretmene yetiştirme kursu.

sayın müfettişim, bir ortaöğretim kurumunda rehber öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Destekleme ve yetiştirme kurslarında biz de kurs açabilir miyiz diye sormak istiyorum. Derslere girmede herkes sadece branşından kurs açabiliyor. Matematik öğretmeni örneğin fizikte çok iyi olsa bile açamıyor. Bizimde dersler bazında kurs açmamız bu nedenle olmuyor tabi. Ben branşımız adına yetiştirme kursu, halk eğitim kursu ya da okul egzersiz kurs ve çalışmalarında kurs açma yetkimiz var mı diye sormak istiyorum. teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin “Komisyon, öğretmenlerin seçimi ve görevlendirilmesi” başlıklı 11/2. maddesi şu şekildedir:

(2)Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, ders yılı başında millî eğitim müdürlüğüne başvururlar. Başvuru yapan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak öncelikle; bilgi ve tecrübesi ile branşında temayüz etmiş, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen öğrenme ve öğretme yöntem ve tekniklerine hâkim, teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında kullanabilenler komisyon tarafından seçilir. Kurslarda belirtilen nitelikleri taşımaları kaydıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden de görevlendirme yapılabilir. Kursta görevlendirilecek öğretmen sayısının yetersiz olması halinde millî eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirler alınır.

İyi çalışmalar…

 
FAYSAL ÇELİK / 2015-11-22
yetiştirme kursu

Sayın müfettişim size iki sorum olacaktı.1-Ben bir ortaokulda müdür yardımcısıyım hafta içi 6 saat zorunlu 6 saat isteğe bağlı olmak üzere 12 saat derse giriyorum.Hafta içi 18:00 dan sonra 5 gün günde 2 saat kursum var hafta sonu da 4 saat kursum var.Ben bu kadar derse girebilirmiyim giremezsem ne yapmam gerekiyor çünkü bu güne kadar bütün derslerime girdim. 2-Okul müdürü hafta içi mesaiden sonraki kurslar için denetim görevi için ek ders alabilirmi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
BEKIR GIRIş / 2015-11-22
yetişrime kursu

Sayın müfettişim, tam gün eğitim yapan bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Branşım matematik. Okulda 6 saat derse giriyorum. Okulumuz saat 3 te dağılıyor. 3:10-4:40 arasında ise hafta içi destekleme kursu var. Ben bu kurslarda görev alabilir miyim? Okulumuzda 3 tane müdür yardımcısı var ve kurslardan sorumlu olan ben değilim. Görev alabilirsem haftalık toplam en fazla kaç saat görev alabilirim? iyi çalışmalar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
YAKUP ARAS / 2015-11-22
ek ders sayısı

iyi çalışmalar,ihl meslek dersleri öğretmeniyim hafta içi 22 saat dersim var.Hafta sonu cumartesi günü 7 saat yüz yüze açık ihl derslerine,pazar günü ise 6 saat takviye kursunda görevliyim,benim bu durumumda herhangi bir sıkıntı var mı merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Bir yönetici/öğretmen ek ders kararlarının 8. maddesi kapsamında maksimum 10 saate kadar fiilen derse girip girdikleri bu derslerin ücretlerini alabilirler. Açık lise ve yetiştirme kurslarındaki dersler de kararların 8. maddesine ödendiğine göre iki kurstaki ders görevi 10 saati geçemez.

Detaylı açıklama için sitemizdeki cevaplara bakabilirsiniz. 

İyi çalışmalar...

 
ZüLFüKAR AYRANCı / 2015-11-22
Kurslar hakkında

Merhaba Hocam,\r\n\r\nİşkur\'da İş ve meslek danışmanı olarak görev yapmaktayım. Kimya öğretmenliği mezunuyum. Bir okulda Fen ve Teknoloji dersinde hafta sonu kursu için eğitimci ihtiyacı bulunmaktadır. Benim bu kursa katılmam da bir engel varmıdır? Bilgi verirseniz sevinirim.\r\n\r\nSaygılar ve iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9. maddesi şu şekildedir:

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) (Değişik :24/9/2012-2012/3773 B.K.K.) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, (9)

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

İyi çalışmalar…

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.