Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
AYDIN GÌNEY / 2015-11-22
2015/14 sayılı genelgenin 9. maddesi
2015/14 sayılı başbakanlık genelgesinin 9. maddesi gereği sendikal görevlerinden dolayı idari izinli sayılanlara ek ders ücreti ödenir mi?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN
 
EYMEN CEVENT NİSANİ / 2015-11-22
Milli Bayramlarda Koordinatörlük Ücretleri

İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilenler ile söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine öğrencilerle birlikte katılan yönetici ve öğretmenler, hazırlık çalışmalarına sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenler ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık görevlerini yapmış sayılır. Denmektedir. İşletmelerde Meslek Eğitiminin Ek ders Yönetmeliğinin 3. bölüm Ek ders Yerine Geçen Haller başlığında yer aldığı, Milli Bayramlarda da bu başlık altındakı Yönetim ve Hazırlık planlamanın yazıldığı ama İşletmelerde meslek eğitiminin yazılmadığı görülmektedir.Koordinatörlük ücretinin Ödenip ödenilmemesi hususunda teredüt görmekteyim. Bu konuda bilgi alabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli arkadaşım.

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü'nü kutlarım.

Sorunuza gelince:

Lütfen bu konuda daha önce cevaplanan sorulara bakınız.

İyi çalışmalar...

 
YUNUS BEşLI / 2015-11-22
Farkli kurumda ( ibb'de ders ) Ek ders limiti

Merhabalar Sayın Müfettişim; Ben Sultangazi Hüseyin Ersu Ortaokulu müdür yardımcısı Yunus BEŞLİ. Sizinle telefon görüşmesi yapmıştık ek ders ile alakalı.Soru sormuştum.Siz de mail ile ulaşın inceleyeyim ve cevaplandırayım dediniz. Şimdi hocam, bizim okulumuzun İBB tarfından 2011'de tamamlanmış spor salonu var. Bu salon o yıllarda İstanbul MEB ve İBB arasında bir proje ile okullara kazandırılmış.Bunun gibi İstanbuldaki okullarda 118 salon yapılmış.Protokolde Bu salonda eğitmenleri okul üst yazıyla İbb'ye bildirip çalıştıracağını, ücretini ise mebin ek ders saat ücretine göre ödemesini İBB nin yapacağı belirtilmiş. Puantajını okul idaresi yapıyor ve İBB'ye gönderiyoruz. İbb de bu puantaja göre ödeme yapıyor.Protokolü ekte gönderiyorum size. Sorum şu size: Okulumuzun Beden Eğitimi Öğretmeni okulumuzda 30 saat beden dersine giriyor. 6 saat meb ders dışı çalışma -egzersiz yapıyor ve 8 saat de Haftasonu yetiştirme destekleme kursu veriyor. Bunlara ek olarak işte bu salonda ders dışı saatlerde ( Bizim okul sabahçı. Öğlenden sonra İlkokul var) öğlen 13.00'dan sonra hafta içi 19.00 ya da 20.00 'a kadar ve hafta sonu akşam 19.00'a kadar haftada 20/30 saat civarında ders veriyor. Peki bu öğretmenimiz İbb ye bağlı ders alabilir mi? Alırsa kaç saat alır, okuldaki aldığı ders saatlerini bakarsak kaç saate kadar alabilir. 40 saat kuralı burada geçerli mi? Bu salonun kullanımıyla ilgili kural ve kaideler bundan önce gözetilmemiş. Görevime bu dönem başladım ve salonla ilgili iş ve işlemler bana verildiği için nasıl hareket edeceğim konusunda tereddüt yaşadım.Hem farklı spor dalları, farklı yaş kategorilerinde hem de bay ve bayanlara yönelik mahalle halkına aktif kullandırmak istiyorum. Bundan ötürü beden eğitimi öğretmenlerinin tepkisine maruz kalıyorum. Çünkü 5 yıldır saat kuralı ve zaman gözetilmeksizin, mahalle halkı kullanıyor mu kullanmıyor mu idare tarafından sorgulanmadan, çalışma yapıldığına dair hiçbir belge istemeden burada çalışma yaptırılmış ve beden öğretmenleri ücret almışlar. Dersine giren öğrencileri aynı çalışmalara katarak ve başka yerden birisinin çalışma yapmasına meydan verilmeden böyle devam etmiş. Ben bu arkadaşlardan çalışma planı, yoklama listesi vs isteyince tepki ile karşılaştım. Daha önce böyle bir şey istenmemiş.Ben spor branşlarını ve katılımcı kategorısını daha da genişletmek isteyince yine tepki oluştu.Bunun da kendi ellerinden çıkmasını istemiyorlar.Fakat azami ders saatini de belirtince yine kabul görmedi. Sizden bu konuda net cevabı öğrenmek istiyorum.ibb ile İstanbul mem arasındaki protokolde ek ders ile ilgili herhangi bir şerh konmamış.Birkaç müfettiş beye sordum. Protokolü de okudular. Kurum dışı en fazla 10 saat alabilir maddesi geçerli olur dediler. Bu siteye de sormam yönünde yonlendirildim.şimdiden teşekkür eder, hayırlı çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Sorunuzun ek ders kararlarının "Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı maddesine göre değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.

(2) Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır.

İyi çalışmalar...

 
MERT TüRK / 2015-11-22
Arapça dersleri
Sayın Hocam İmam hatip liselerinde Mesleki Arapça dersine öncelikle arapça öğretmenleri mi, meslek dersi öğretmenleri mi girer?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN
 
ALI ADAR / 2015-11-22
40 saat sınırı

Hocam ben rehber öğretmenim. Haftalık 18 saat ekders alıyorum.6 saat Satranç egzersizin var. 8 saatlik Türkiye Bağımlılıkla Mücadele kursunu halk eğitim bünyesinde acmak istediğinde 40 saat sınırını aştığımı söyleyip ekders alamayacağımı söylediler. Ben bu durumda 18+6+8=32 saat ek ders alabilir miyim? Teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli arkadaşım.

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü'nü kutlarım.

Sorunuza gelince:

Sorunuzda belirttiğiniz ders ücretlerinin her biri ek ders kararlarının farklı maddelerine göre ödenen ek ders ücretleridir ve ödenmesinde sakınca bulunmamaktadır.

İyi çalışmalar...

 
AHMET / 2015-11-22
YETİŞTİRME VE DESTEKLEME KURSU

SAYIN MÜFETTİŞİM, GÖREVLENDİRME İLE ÇALIŞAN BİR MÜDÜR YARDIMCISI AYLIK KARŞILIĞI 6 SAAT DERSE GİRDİKTEN SONRA, HAFTA İÇİ 15:30-17:00 SAATLERİNDE AÇILAN YETİŞTİRME VE DESTEKLEME KURSUNDA 10 SAAT DERSE GİREREK ÜCRET ALMASI MÜMKÜN MÜ? GİRMESİ MÜMKÜNSE SADECE 6 SAATİN Mİ ÜCRETİNİ ALABİLİR? HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN 27/01/2015 TARİHLİ YAZISINDA ÖĞRETMENLERİN HAFTADA 40 SAATE KADAR İDARECİLERİN İSE 22 SAATE KADAR DERSE GİREBİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR. ANCAK YAZILAN GÖRÜŞLERDE HAFTADA 10 SAAT KURSTA DERSE GİRİLİR DENİLMEKTEDİR. BU KONUYA DA AÇIKLIK GETİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler.

Hafta içi mesai saatlerinde(08:00-17:00) yöneticiler yönetim görevlerini yerine getirmekle ve bu görevlerine karşılık ek ders kararlarının 10. maddesi kapsamında “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlığı kapsamında ek ders ücreti almaktadırlar. Hafta içi bu saatlerde kurslarda yöneticilerin fiilen derse girmeleri durumunda yöneticilik görevlerini aksatabilecekleri, bu nedenle hafta içi mesai saatlerindeki yetiştirme kurslarında ders görevi almalarının doğru olmayacağı, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar...

 
ESRA KıSACıK / 2015-11-22
Yetiştirme Kurslarında Nöbet
Merhaba hocam. Ben ortaokulda görev yapmaktayım. Haftasonu yetiştirme kursunda görev alıyorum. Kurslarda öğretmenlerin nöbet tutması konusunda zorunluluk var mıdır? Ya da böyle bir uygulama var mı?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
 
AHMET / 2015-11-22
KURS YÖNETİCİSİ

SAYIN MÜFETTİŞİM, HAFTA SONUNDA AÇILAN BİR YETİŞTİRME VE DESTEKLEME KURSUNDA DERSE GİREN OKUL YÖNETİCİSİ AYNI ZAMANDA KURS YÖNETİCİSİ OLARAK TA GÖREVLENDİRİLEBİRLİR Mİ? EĞER GÖREVLENDİRİLİR İSE HER İKİ GÖREVDEN DOLAYI AYRI AYRI ÜCRET ALABİLİR Mİ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir. Yöneticiler aynı gün hem yöneticilik hem de fiilen girdiği derslerin ücretini alabilirler.

 İyi çalışmalar…

 
İSMAIL YıLMAZ / 2015-11-22
müdür vekili azami girebileceği ders sayısı
iyi günler amirim. Ben müdür vekili Öğretmenim. Okulumda 12 saat kendi branşımda derse giriyorum. 6+6 oluyor. 4 saat yetiştirme kursuna giriyorum. buraya kadar toplam 16 saat oluyor. bide halk eğitim müdürlüğü bana haftaiçi 17.00\'den sonra kurs açmak istiyor. halkeğitim aracılığıyla kaç saat kurs açabilirim sınırı var mı benim için? 6 veya 12 saat açılması planlanıyor
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
 
ATTILA SOYGAZİ / 2015-11-22
haftasonu kursta müdr. yrd görevlendirme
Sayın müfettişim bir meslek lisesinde 4. müdür yardımcısı olarak çalışıyoruz okul müdürü hafta sonu yürütülen destekleme ve yetiştirme kursunda sorumlu müdr. yardımcısı olarak beni görevlendirdi fakat ben hafta sonu çalışmak istemiyorum. Görevi reddebilirmiyim?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
 
TUğBA DUMAN / 2015-11-22
Yetiştirme Kursu

Sayın hocam ben bir ortaokulda haftada 29 saat matematik derslerine giriyorum. Sınıfım da var. Ayrıca hafta sonu 8 saat hafta içi 2 saat olmak üzere 10 saat toplam kursum var. Normalde 40 saate kadar derse girebiliyoruz diye biliyorum fakat ek dersimin tamamını alamayacağımı söylediler. Sanırım 3 saat fazladan giriyormuşum derse. Haftada öğretmene 25 saat ek ders yazılabilir dediler. Bana bu konuda açıklama yaparsanız çok sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Ek ders kararlarının “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Aynı kararların “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Görüldüğü gibi genel bilgi dersleri öğretmenleri 5. ve 6. madde kapsamlarında normal müfredat kapsamında 30 saat; 8. madde kapsamında yetiştirme kurslarında ise 10 saat derse girebilirler.

İyi çalışmalar…

 
NURşEN DEMIR / 2015-11-22
hafta sonu kursu ücreti

hafta sonu yöneticisi olan müdür yardımcısına 2 saat lik ücret hangi katsayıdan ödenir. kaç lira tutar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
BAHAR YıLDıZ / 2015-11-22
Destek eğitim ,egzersiz

Sayın müfettişim...Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım 6 saat halk oyunları egzersiz çalışması yapıyorum..Aynı zamanda destek eğitimde 8 saat görev almak istiyorum fakat 40 saati aştığı için görev alınamayacağı söyleniyor...Ders dışı egzersiz çalışmaları 40 saatin içinde mi hesaplanıyor?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli arkadaşım.

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü'nü kutlarım.

Sorunuza gelince:

Ders dışı eğitim çalışmaları 40 saat sınırı içinde hesaplanmamalıdır.

İyi çalışmalar...

 
AHMET YAVUZKURT / 2015-11-22
Ek Ders - Milli Bayramlar / İdari Tatiller

Sayın Müfettişim, Milli bayramlarda ya da idari izinlerde, ek ders ücreti kesilmiyor. Acaba o tatillere denk gelen egzersiz, yetiştirme ve destekleme kursu ücreti, evde eğitim ücreti de ücreti de ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir. 

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar… 

 
İBRAHİM / 2015-11-22
destekleme ve yetiştirme kursu

Sayın müfettişim, ben okul müdürüyüm.Haftasonu 7 saat kursta ders veriyorum . Aynı zamanda kurs müdürü olarak okul açma kapama ücreti olarak 2 saat cumartesi 2 saat pazar olmak üzere 4 saat ekders alabilir miyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
TURAN YILDIZ / 2015-11-22
egitim

Sn hocam ben vekaleten ortaokulda müdür yardımcılığı yapmaktayız 6+6 derse görmekteyim 4 saat yetiştirme kursum var halk eğitimde kaç saatte kadar kurs alabilirim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
İBRAHİM / 2015-11-22
destekleme ve yetiştirme kursu

Sayın müfettişim, soru cevapları okudum ama tam manada anlayamadım.Ben okulda tek yöneticiyim.Haftasonu cumartesi ve pazar toplam 7 saat kursa giriyorum. 4 saat de kurs müdürü olarak ekders alabilir miyim? Yani toplam 7 +4 =11 saat alabilir miyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Bir yönetici kurslarda hafta sonu 10 saate kadar fiilen derse girip ücretini alabilir. Aynı zamanda cumartesi ve pazar günleri için 2'şer saat yönetim görevinden dolayı ek ders ücreti alabilir. Sizin fiilen 7 saat derse girip ücretinin yanısıra cumartesi ve pazar günleri için 2'şer saat toplamda 7+4=11 saat ücret almanızda sakınca yok.

İyi çalışmalar...

 
İSKENDER ARıK / 2015-11-22
Mdr. yrd.nın DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU ders saati

Sayın müfettişim sorum şu Mdr.yrd. 'nın destekleme yetiştirme kursu ve okul normal ders saati sayısı azami kaç saat olur? normal ders saati, destekleme kursu toplam 12 saat mi ? 16 saat mi ve en fazla kaç saat üzerinden ekders ödemesi yapılır ? iyi çalışmalar ve cevabınız için şimdiden teşekkürler...cevabınızdan sonra izninizle bir sorum daha olacak...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
BAKİ KARAGÖZ / 2015-11-22
takviye kursları ek ders

Sayın müfettişim.Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Verdiğiniz hizmetler için teşekkür ediyorum.Benim sorum şu:yaz tatilinde hafta içi 5 gün ders olan (Ağustos ayı içi)yetiştirme ve takviye kurslarında yönetim görevim vardı.Almam gereken ek ders 5x2=10 saat mi yoksa 2+2=4 saat mi olmalı?Yani yönetici yaz tatilinde 5 gün ders olsa da haftada 4 saat mi yönetim görevinden ek ders alacaktır.saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
SERKAN CAN / 2015-11-22
hafta sonu yetiştirme kursları

Sayın müfettişim iyi günler..Haftasonu yetiştirme kursları kapsamında görevlı olan okul müdürü 2 saati 2 katı olarakmı alır yoksa normal 2 saat olarakmı alır?yanı kbs den yetıstırme kursu modulunden mı gırıcez yoksa normal pazar gunune ekdersmı yazıcaz..???

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.