Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ÖMER YıLDıRıM / 2015-11-22
Destekleme ve yetiştirme kursu

Bir ortaokulda okul müdürü olarak görev yapmaktayım.okulda 2 saat maaş karşılığı branşımda derse girmekteyim.Destekleme ve yetiştirme kursunda ise 6 saat derse girmekteyim.Destekleme ve yetiştirme kursunda 6 saat girdiğim dersin 4 saati maaş karşılığına sayılma durumu var mı? Kurs ücretini 6 saat mi yoksa 2 saat mı alacağım.Saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8/(2). Maddesi şu şekildedir:

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.

Milli Eğitim Bakanlığı 27/01/2015 tarih ve 928552 sayı ve “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Tereddüte Düşülen Hususlar” konulu görüş yazısında da bu maddeyi işaret ederek hafta içi normal müfredat kapsamında aylık karşılığı ders görevini doldurmayan yönetici ve öğretmenlerin hafta içi yetiştirme kurslarında fiilen derse girmeleri halinde girdikleri derslerin öncelikle aylık karşılığı olarak değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevini doldurduktan sonraki derslerin ise ders ücretinin ödenmesi; kursun hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde olması durumunda ise yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevini doldurup doldurmadığına bakılmaksızın girdiği derslerin tamamının ücretinin ödenmesi gerektiğini, belirtmektedir.

İyi çalışmalar…  

 
SAVAş UZUNBAYıR / 2015-11-22
ek ders saati sayısı

merhabalar. müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. bir öğretmenin haftada alabileceği ek ders saati sayısı 40 saati aşamaz şeklinde bir duyum aldım. ne kadar doğrudur? ayrıca bu ek ders saatlerine hafta içi girdiği derslerden kaynaklanan ek ders, hafta sonu kurstan kaynaklanan ek ders, evde eğitimden kaynaklanan ek ders dahil olmak zorundadır deniyor. bu konuda bilgilendirirmisiniz

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar…  

 
İSMAIL TEMEL / 2015-11-22
İdari İzinlerde ek ders (kadrolu ve ücretli)

İyi günler sayın müfettişim. Size 2 sorum olacak. Milli bayramlara denk gelen günlerde ve idari izinlerde ek ders ücretinin ödendiğini bilmekteyiz. 30 Ekim ve 2 Kasım'da idari izin verildi. 1. 28,29,30 Ekim ve 2 Kasım tarihlerinde ücretli öğretmenler de ek ders görevini yapmış sayılacak mı? 2. 28,29,30 Ekim ve 2 Kasım tarihlerinde yetiştirme kursları yapılacak mı, ek ders hususu nasıl olacak?(28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim resmi tatil olduğundan kurs olmaz diye biliyoruz.) Teşekkürler, kolay gelsin.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
ATTİLA AKÇAKAYA / 2015-11-22
okul müdürü ekders

imam hatip lisesi ile imam hatip ortaokulu birlikte aynı bina ve aynı müdüre bağlı ama ortaokul müdürü olarak atanmıştır. bu müdür kaç saat ek ders alır biz 30 saat yaptık ilçe geri gönderdi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Ders niteliğinde yönetim görevi " başlıklı 10. maddesi şu şekildedir:

MADDE 10- c) Azınlık okullarında görevli olanlar dâhil her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarından;

1) Tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurum müdür ve müdür başyardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 30 saati,

2) Yatılı ve pansiyonlu okulların müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 30 saati,

3) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, (Değişik :18/4/2008-2008/13567 B.K.K.) kız ve erkek teknik öğretim, ticaret ve turizm okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 25 saati,

4) Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumları ile azınlık okullarının müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 20 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.

İyi çalışmalar…

 
ŞEYMA / 2015-11-22
ek ders

Sayın Müfettişim yatılı bölge ortaokulunda özel eğitim öğretmeni olarak görev yapıyorum. Özel Eğitim sınıfı olduğu için haftalık 35 saat dersim var. Destekleme ve yetiştirme kurslarında da 4 saat zeka oyunları kursu veriyorum. Halk eğitimden Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında kurs açmak istiyorum. Halk eğitimden açacağım kurslar 40 saate dahil mi bunu öğrenmek istiyorum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Aylık karşılığı ders görevi ve “Ek ders görevi" başlıklı 5. ve 6. maddeleri şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Aynı kararların “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

Tüm bu bilgiler ışığında;

  1. Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 30 saate kadar, 8. madde kapsamında da 10 saate kadar olmak üzere toplamda 40 saate kadar derse girebilecekleri;

  2. Atölye ve laboratuar  öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 44 saate kadar, 8. madde kapsamında da 10 saate kadar olmak üzere toplamda 54 saate kadar derse girebilecekleri;

  3. Özel Eğitim öğretmenlerinin de  5. ve 6. maddeler kapsamlarında 35 saate kadar, 8. madde kapsamında da 10 saate kadar olmak üzere toplamda 45 saate kadar derse girebilecekleri;

    Değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
BEDRETTIN SAğDıç / 2015-11-22
Ek ders ücreti

Lisemizde Halk Eğitim Merkezi tarafından, hafta içi akşamları da devam eden destekleme ve yetiştirme kursları açılmıştır. Kurslar okullardaki gündüz eğitiminin bitim saati olan 15:30 da başlayıp 18:30 a kadar devam etmektedir. Okulumuz açılan destekleme ve yetiştirme kursu sebebiyle fiilen zorunlu olarak ikili öğretim konumuna geçmiştir. Okulda mesai dışında nöbet tutan kurs merkezi müdür yardımcıları ikili öğretim yapan örgün öğretim kurumlarındaki gibi 2 saat artırımlı ek ders ücreti alabilirler mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
RAMAZAN ÇELIK / 2015-11-22
Ek Ders

Iyi gunler, Haftaici 32 saat dersi olan ve haftasonu 10 saat yetistirme kursunda derse giren ortaokul matematik ogretmeninin ek dersi nasil hesaplanir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
MEHMET SAGLAM / 2015-11-22
Kurs Yöneticileri

Merhabalar Hocam.Yöneticilerin Koordinatörlüklerinin yanında hafta sonları kursta ders verdiklerinde hem koordinatörlükten 2+2 yanında girdikleri ders ücretini alıp alamayacakları hakkında farklı uygulamalar olduğu görülüyor.Kurs müdürü hafta sonu diyelimki 6 saat ders veriyorsa toplam 10 saat ücret alabilir mi? İstanbul meb bu şekilde uyguluyor mu ? Şimdiden tşk ler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
GALIP MENEKşE / 2015-11-22
geçici müdür yardımcılığı

sayın hocam: İngilizce öğretmeni bir arkadaşıma okulunda maaş karşılığı dersini dolduramadığı için geçici görevlendirmeyle yani kaymakamlık oluruyla müd. yardımcılığı görevi verildi.ikili öğretim yapan bu okulda sabah 8 den akşam 5 e kadar okulda. bu arkadaşım haftada kaç saat ekders alır. saygılar hocam..ç

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Yönetici Arkadaşım!.

  1. Bir eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta iken yönetici olarak görevlendirilen bir öğretmen görevlendirme şartlarının tamamını karşılamak kaydıyla görevlendirildiği yönetici kadrosunun ek ders ücretinden yararlandırılır.

  2. Yukarıdaki şartların herhangi birini karşılamayan görevlendirmelerde ise ek ders kararlarının 16. maddesi gereği 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmalıdır.

İyi çalışmalar…

 

 
MURAT BİLGE / 2015-11-22
İDARİ İZİNLERDE EK DERS ÖDEMESİ

Sayın Müfettişim...\r\nÖncelikle verilen hizmetten dolayı memnuniyetimi ve teşekkürlerimi arz etmek isterim.\r\nSorum ise;İdari izinli olunan tarihlerde (Kar tatili vb.) toplu sözleşme gereği öğretmen üzerinde bulunan ders ve ekders görevlerini yapmış sayılır denilmektedir.Bu bağlamda mesleki açık öğretim lisesi öğrencilerinin eğitimi için hafta içi ödenen ücretleri ödememizde sakınca varmı.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ve ek ders görevleri ifadesi ek ders kararlarının 5. ve 6. maddesi kapsamındaki görevler içindir. Bu nedenle kararın 8. maddesine göre ödenen açık öğretim lisesi öğrencilerine yapılan yüz yüz eğitimin söz konusu tatillerde yapılmaması durumlarında ödenmemelidir. 

İyi çalışmalar...

 
TURGAY ÇETİN / 2015-11-22
Kurstan sorumlu idreciye verilecek ek ders saati

selam aleyküm hocam. benim sorum bizim okulda cumartesi ve pazar günleri kurs olmaktadır. idareci olarak hafta 2 saat ek dersmi alırım yoksa her iki gün için ayrı toplamda 4 saat ek ders mi alırım. Bir de hocam ek dersler gündüz mü gece tarifesi ile ödenir. selamlar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
SELçUK GÌLER / 2015-11-22
İdari İizn

Sayın Müfettişim idari izinde üzerimizde bulunan yetiştirme kursu ve egzersiz ücretleri ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
AHMET NİHAT ÇÖĞENDER / 2015-11-22
LOJMAN TALEBİ
Askere gitmeden ( yaklaşık 1.5 yıl) önce görev yaptığım köy okulunun bahçesinde bulunan ve içinde 2002 yılından beri bir öğretmenin bulunduğu lojmandan yararlanmak istediğime ait dilekçeyi Şile İlçe Milli eğitim Müdürlüğüne ilettim önce lojmanın okulumuza ait olduğu tahsis işleminin okul komisyonunca yapılması gerektiğine dair cevap aldım.Tahsis için gerekli işlemler okul tarafından yapılmaya başlanınca akabinde talebimin askerlik dönüşü değerlendirileceğine dair başka bir cevap aldım.Asker dönüşü tekrar dilekçe verdiğimde bu sefer lojmanın okula ait olmadığı okulumuzla alakası olmayan sosyal bilimler lisesi müdürlüğüne görev tahsisli verildiği cevabını aldım.Sosyal bilimler lisesi müdürlüğünde talep olmayınca tekrar yönetmelik gereği 5 yıldan fazla oturanın talep olması halinde 15 gün içerisinde lojmandan tahliye edilmesi gerektiğini hükmü çerçevesinde ve sosyal bilimler lisesi müdürülüğünden de talep olmadığı için tekrar talepte bulundum.Sürekli okulumuzu su basması ve gece saatlerinde iski ekipleriyle su tahliye ettiğimi okulun su baskınlarına karşı korunması için yağmur yağdığı saatlerde su pompasının çalıştırılması gerektiği bunların yapılması için ve ayrıca yasal hakkım olan köy okulumun bahçesinde bulunan lojmandan yararlanmak istediğimi defalarca dilekçe ile bildirmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım.Benden başka talep eden gelinceye kadar farklı farklı cevaplar ile ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından geçiştirildiğimi düşünüyorum.Bu konu hakkında benim haklarım varmıdır?İlçe milli eğitimin işleyiş şekli doğru olan mı yoksa kasıtlı olarak hak kaybınamı uğratılıyorum.Bu durumda haklarımın ve yükümlülüklerimin ne olduğu konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES
 
EMRE YıLMAZ / 2015-11-22
Yetiştirme Kursu

merhaba sayın hocam.okulumda geçici görevlendirmeyle çalışan müdür yardımcısıyım.hafta sonları 12 saat derse giriyorum.10 saatten fazlası ödenmez mi yoksa yerime girecek başka hoca olmadığı için 12 saate girip ek dersi alabilirmiyim.iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ancak hafta içi açılan kurslarda derse girmek istiyorlarsa yöneticilik görevlerini aksatmamaları gerekir.

İyi çalışmalar…

 
AHMET NİHAT ÇÖĞENDER / 2015-11-22
lojman
14 senedir lojmanda oturan bir öğretmen.lojman komisyonunun tahsis işlemleri değerlendirmesinde tekrar talep formu doldurup değerlendirmeye girebilirmir?iyi çalışmalar
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES
 
TAMER / 2015-11-22
Yetiştirme kursu

Sayin müfettişi iyi çalışmalar dilerim. Sorum şu ben okul müdürü olarak çalışmaktayım hafta ici 6 saat derse girmekteyim, bu derslerin dışında 4 saat destekleme ve Yetiştirme kursu kapsamında hafta ici derse girebilirim, gidersem ek ders ücreti nasıl olur. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
YUSUF ARSLAN / 2015-11-22
HAFTA SONU DESTEKLEME KURSLARI

Okulumuz ikili eğitim yapıyor.Zorunlu olarak destekleme kurslarımızı hafta sonu açtık.Görevli idareci iki saat ücret alıyor.Bizim ikileme düştüğümüz konu derse giren öğretmenle görevli idarecinin ekders saat ücretleri aynımı yoksa idarecininki dahamı düşük. selam ve saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
MEHMET HAKKI EREN / 2015-11-22
EK DERS

Sayın müfettişim fen lisesinde müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım kadrosu dolu olan okulumuzdaki müdür başyardımcılığına görevlendirildim.Bu şartta haftada kaç saat ek ders alırım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Yönetici Arkadaşım!.

  1. Bir eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta iken yönetici olarak görevlendirilen bir öğretmen görevlendirme şartlarının tamamını karşılamak kaydıyla görevlendirildiği yönetici kadrosunun ek ders ücretinden yararlandırılır.

  2. Yukarıdaki şartların herhangi birini karşılamayan görevlendirmelerde(boş kadro dahil) ise ek ders kararlarının 16. maddesi gereği 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmalıdır.

  3. Görevlendirildiğiniz kadro boş kadro olmadığı için 18 saat ek ders alabileceğiniz değerlendirilmektedir. 

İyi çalışmalar…

 

 
ENGIN HAN / 2015-11-22
tam gün tam yıl kurs yöneticiliği ücreti

sayın müfettişim okulumuz tam gün tam yıl eğitim vermektedir.hafta sonları takviye ve yetiştirme kursu açtık ve 6 saat derse giriyorum.okul tam gün tam yıl olduğundan kurs yöneticiliğinden ücret almama engel olurmu

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

n yöneticileri de hafta sonu yetiştirme kurslarındaki kurs yöneticilik görevlerinden dolayı ücret alabilirler. Tam gün tam yıl uygulaması bu ek ders ücretini ödemede engel değildir.

İyi çalışmalar...

 
ÖZKAN DELI / 2015-11-22
Destekleme ve yetiştirme kurslarında 30 saate kadar olan derslerin ücreti nasıl hesaplanacak?

Merhaba! Ben biyoloji öğretmeniyim ve ders programıma göre sınıf rehberlik saati dahil 21 saat derse giriyorum. Destekleme ve yetiştirme kurslarında da 10 saat derse gireceğim, toplamda 31 saat olacak. Okulumdaki idareci arkadaşların söylediğine göre yetiştirme kursu kapsamındaki tüm derslerin ücretleri ikişer ek ders olarak değil de toplamda 30 saate kadar olan kısmı normal ek ders olarak ve 30 saatten fazla olan kısmı için her ders ücreti iki ek ders olarak ücretlendirilir diyorlar. Bu ücretlendirme şekli doğru mudur? Kurs niteliğinde olan 10 saatin hepsi mi ikişer ek ders olarak ücretlendirilmelidir? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Sizin yetiştirme kurslarında gireceğiniz 10 saatin tamamının ek ders ücretinin %100 arttırımlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

İyi çalışmalar...

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.