Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
SAIT TANDOğAN / 2015-11-22
Lise de ekders

Sayin hocam;benim kadrom ortaokulda liseye ders saati tamamlamaya gidiyorum.18 saat kendi okulumda 8 saat lisede dersim var.müd.yrd.lise ile ortaokulun müd.lukleri farkli her okul kendi ekdersini yazar diyor 10+1 den haftada 1 saat kaybim var bu konunun yasal bir dayanagi varmidir ve boylemidir.simdiden tesekkur ediyorum.iyi calismalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Kadrosunun bulunduğu okul ve kurum dışında görevlendirilme " başlıklı 20. maddesi şu şekildedir:

MADDE 20 - (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları müdürleri; kendi okul ve kurumlarında görevli öğretmenlere alanlarındaki dersler ile ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlardaki dersleri dengeli olarak dağıttıktan sonra, aylık karşılığı ders saatini dolduramayanlar ile dağıtılamayan alan derslerini en geç 15 gün içinde millî eğitim müdürlüğüne, (büyükşehir belediyesi bulunan merkezlerde il millî eğitim müdürlüğüne) yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

(2) Millî eğitim müdürleri; aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenleri, öncelikle isteklilerden, istekli bulunmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak suretiyle görev yerlerinin bulunduğu veya ikamet ettikleri belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla öncelikle alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda öğretmen ihtiyacı bulunan diğer okul ve kurumlarda görevlendirmek ve bu görevlendirmenin yerine getirilip getirilmediğini izlemek zorundadır.

(3) Aynı belediye sınırları içinde alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda aylık karşılığı ders ve ek ders görevi saatlerini dolduramayan öğretmen varken bu dersler 9 uncu maddede sayılanlara verilemez.

Buna göre sizin girmiş olduğunuz 18+8=26 saat dersinizin birleştirilmesi ve hazırlık ve planlamadan 2 saat ücret ödenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
MELIH SEMIH / 2015-11-22
yüz yüze eiğitim yetştirme kursu yöneticilik

Sayın Müfettişim, okulumuzda vekaleten müdür yardımcılığı yapan öğretmenimiz hafta sonu cumartesi günü 8 saat yüzyüze eğitim dersine giriyor ayrıca 2 saat yöneticilik görevinden ek ders yazıyoruz. okulda aynı gün yetiştirme kursu da var ve başka idareci gelmediği için yetiştirme kursunun da yöneticilik görevi ekdersi olan 2 saati arkadaşa ekliyoruz. Yani toplamda 8 fiili olmak üzere 2+2 ücret yazılıyor. Olması gereken bu mu yoksa yöneticilik görevlerinden sadece birini mi yazacağız. Saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
ALI OZTURK / 2015-11-22
HEM kadrolu öğretmenlerin ek dersi

Sayın müfettişim, ben halk eğitim merkezine kadrolu bilgisayar öğretmeni olarak bu yıl atandım. Atandığım kurumda daha önce kadrolu bilgisayarcı olmadığı için konuda tereddüt yaşadılar. BÖTE çıkışlıyım 30 saat derse giriyorum, kendi kurumumda hafta içi akşam veya hafta sonu +10 kursa yani toplamda 40 saat derse girebilir miyim. Müdürüm örgün eğitimde görevli olsaydın olurdu fakat kurumumuzda çalıştığın için maksimum 30 saat girebilirsin diyor ???

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Aylık karşılığı ders görevi ve “Ek ders görevi" başlıklı 5. ve 6. maddeleri şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Aynı kararların “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi ise şu şekildedir:

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

Tüm bu bilgiler ışığında;

  1. Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 30 saate kadar, 8. madde kapsamında da 10 saate kadar olmak üzere toplamda 40 saate kadar derse girebilecekleri;

  2. Atölye ve laboratuar  öğretmenlerinin 5. ve 6. maddeler kapsamlarında 44 saate kadar, 8. madde kapsamında da 10 saate kadar olmak üzere toplamda 54 saate kadar derse girebilecekleri;

    Değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
ÖMER ŞAHİN / 2015-11-22
Görevli izinli Öğretmen Yetiştirme kurs ücreti

Sayın müfettişim öncelikle veraceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. Ben Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim. Aynı zamanda Fatih Projesi Teknoloji Kullanım Kursu Eğitmeniyim. Okulumda dersler 14:30 da sona erdiği için 14:40 ta yetiştirme kursları başlamaktadır.Hafta içi iki gün ikişer saat Yetiştirme kursum var. Ancak Hizmet içi eğitimlerdeki yoğunluk durumuna göre aralıklarla Valilik Oluru ile Eğitim görevlisi olarak görevlendirilmekteyim. Hizmet içi eğitimllerimizde genellikle Saat 15:00-18:00 arasında olmaktadır.hizmet içi eğitimlerde görevli olduğum zamanlarda görevli izinliyim. Bu süreçte yapamadığım (Çakışan) yetiştirme kurslarımın ücretini alabilirmiyim yoksa alamazmıyım. Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir. 

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ve öğretmenin görevli/izinli olduğu durumlarda ücretinin ödenmesinin doğru olmayacağı, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar… 

 
ALI CANKURR / 2015-11-22
Kadrolu ogretmenin ozelde calismasi

Çalıştığı okulda (lise) 30 saat derse giren bir öğretmen özel okulda kaç saat derse girebilir?teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

            16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. Maddesi “Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun8. maddesinde ise “İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir.(Mülga ikinci cümle: 1/3/2014-6528/14 md.)” şeklindedir.

Dolayısıyla resmi kurumdaki ders ve ek derslerinizi aksatmamak kaydıyla özel okulda aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğunuz haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders görevi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

 
EYLEM AYDIN / 2015-11-22
Ucretli ogretmen

Halk egitim merkezi yetistirme kurslarinda gorevlendirilen (ek ders karsiligi) ucretli ogretmene gece ve hafta sonu derse girdikleri icin gece ucreti odenir mi? Tesekkurler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Yetiştirme kurslarında görevlendirilen ücretli öğretmenlere ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmez. Detaylı açıklama için sitemizdeki cevaplara bakabilirsiniz. 

İyi çalışmalar...

 
ADEM KARAKAVUZ / 2015-11-22
Yetiştirme Kurslarında Yöneticilere ödenen yönetim kurs ücreti

Okul kursu yöneticileri aldıkları ekders iki katı olarak mı yoksa normal ücret üzerinden mi alacaklar?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 

 
HAMıYET / 2015-11-22
kurs yönetici

Sayın müfettişim kurumumuzda hafta sonları mesleki açıköğretim lisesi yüzyüze eğitim ve örgün eğitim öğrencilerinin yetiştirme kursları mevcuttur. Nöbetçi müdür yardımcılarına yüzyüze eğitim için 2 saat,,kurs için kur müdür yardımcına 2 saat verilebilir mi, sadece bir idariciye mi 2 saat ödenir,,teşekkür ederim..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
AHMET BOLAT / 2015-11-22
Destekleme ve Yetiştirme Kursu

Sayın Müfettişim;Destekleme ve yetiştirme kursunda görevli idareci aldığı 4 saat (hafta sonu toplam 2+2=4) ücreti %100 zamlı mı alır.Tşklr.İyi Çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
MURAT KAYA / 2015-11-22
Destekleme ve Yetiştime Kursu

Merhaba Hocam ; Ben taşımalı eğitim veren bir okulda Sınıf Öğretmeniyim. Okulda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Okulumuzda bu yıl hafta içi 5 gün şeklinde yetiştirme kursu açtık. Ayrıca bir de ortaokul kısmı için bir müdür yardımcısı daha var. Sorum şu biz yetiştirme kursunda görevli Müdür Yardımcısı olarak dönüşümlü olarak okulda kalıyoruz. Okulda kaldığımız günlerle ilgili ek ders ücreti alabiliyor muyuz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
UTKU KöKDEN / 2015-11-22
Hafta içi kursta görev yapan müdür yardımcısı ek dersi

Merhaba hocam. ben hafta ici kursta 16:00 19:30 saatleri arasında idareci olarak bulunuyorum. Saat 17:00 dan itibaren görev yaptığım 2:30 saat için günlük 2 ek ders almam mı gerekir yoksa haftada 2 saat mi? Eger haftada 2 saat ise boşu boşuna o saate kadar kalmak istemediğimden cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
FUNDA ERDEMIR / 2015-11-22
Destekleme kursu ücreti

Sayın müfettişim destekleme ve yetiştirme kursu yönetici idarecisiyim. cumartesi ve pazar okulumuzda kurslar devam etmektedir.müdürüm sadece toplam 2 saat ücret alabileceğimi söyledi aydınlatırsanız sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2'şer saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
UğUR GüNGöR / 2015-11-22
Takviye Kursları

Sayın Müfettişim ben branş öğretmeni olarak okulda vekaleten müdür yardımcılığı yapıyorum 12 saat derse giriyorum hafta sonu kurslarında kaç saat derse girebilirim ve idareci görev ücreti alabilir miyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle yöneticiler de-kurs yöneticisi olsun ya da olmasın, farketmez- tıpkı öğretmenler gibi yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiilen derse girip buna bağlı ek ders ücretlerini alabilirler. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir.

 İyi çalışmalar…

 
HASAN GÖKSU / 2015-11-22
destekleme ve yetiştirme kursu idareci nöbet ücretleri

Sayın hocam iyi çalışmalar diliyorum.Sorum şu:Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları yönergesi kapsamında görev alan yöneticilere ve öğretmenlere ders ücreti %100 fazla ödenir.İfadesinde geçen ''yönetici '' ibaresi kurslarda derse giren ve bu görevini yerine getiren idareciyi mi yoksa hafta sonu nöbet görevini yerine getirip karşılığında 2 saat ücret tahakkuk ettirilen idareciyi mi ifade etmektedir?Saygılarımla.....

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
FERDI / 2015-11-22
görevlendirme müdür yardımcısı

kendi ortaokulumda kadrolu bilişim tek. öğretmeniyken 16. mad. 2. fıkrası doğrultusunda 6 ay süre ile müdür yrd. olarak görevlendirildim. okulum ikili öğretim yapmakta.. sorum şu : 18 saat ek dersin üzerine ikili öğretimden dolayı +2 saat ek dersi alabiliyormuyum. şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

Ek ders ücretlerini ek ders kararlarının 16/2 maddesi kapsamında alan yöneticiler ikili eğitimden dolayı 2 saat arttırımlı ders ücretinden yararlanamazlar. 

Konuyla ilgili detaylı açıklamaya sitemizdeki cevaplardan ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

 
FURKAN SARIGÌL / 2015-11-22
FURKAN

Sayın Müdürüm, ben branş öğretmeni olarak görev yaptığım meslek lisesinde hafta içi 30 saat branş dersinde 1 saat rehberlik dersinde görevliyim. hafta sonu yetiştirme kursunda kaç saat ders verebilirim? 9 mu yoksa 10 mu? 30+1 den sonra toplam 40+1 olursa hepsi için ücret ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
ZEKERIYA AYDıN / 2015-11-22
yetiştirme kursu hazırlık planlamaya dahil mi

selamlar... Okul müdürüyüm. Ekders hesaplarken yetiştirme kursları hazırlık planlamaya dahil edilir mi cevap bulamadım. mesela 16 saat dersi olan bir öğretmenin 4 saat kursu varsa 2 saat hazırlık planlama mı alır yoksa 1 saat mi alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Hazırlık ve planlama görevi" başlıklı 11 maddesi şu şekildedir:

Madde 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.  

Dikkat edilirse hazırlık ve planlama görevi karşılığındaki ek ders ücreti ek ders kararlarının 5. ve 6. maddelerinde geçen aylık ve ücret karşılığı fiilen okutulan dersler içindir.

İyi çalışmalar…

 
CENGIZ DEMİRBOĞA / 2015-11-22
YDK

Sayın Müfettişim, ben okulumda görevlendirme ile müdür yardımcısıyım. okulumuz taşımalı olduğu için iki kurs hariç hepsini hafta içi açtık. Ben de branşım olan Türkçe dersine 6 saat kursa giriyorum. Hafta içi mesai saatinde kursa girmemin bir sakıncası var mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Hafta içi mesai saatlerinde(08:00-17:00) yöneticiler yönetim görevlerini yerine getirmekle ve bu görevlerine karşılık ek ders kararlarının 10. maddesi kapsamında “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlığı kapsamında ek ders ücreti almaktadırlar. Hafta içi bu saatlerde kurslarda yöneticilerin fiilen derse girmeleri durumunda yöneticilik görevlerini aksatabilecekleri, bu nedenle hafta içi mesai saatlerindeki yetiştirme kurslarında ders görevi almalarının doğru olmayacağı, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar...

 
HÌSEYİN BALCI / 2015-11-22
kurs ücreti

sayın hocam; okul müdürümüz maaş karşılığı hafta içi 2 saat derse giriyor 4 saat de haftasonu yetiştirme kursunda derse giriyor 4 saat kurs ücreti yapacak mıyız yoksa 6 saati geçemediği için ücret yapmayacakmıyız bilgilendirirseniz sevinirim tşk iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

Yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerini doldurup doldurmadıklarına bakılmaksızın hafta sonu girdikleri derslerin ücretlerinin tamamı ödenmelidir.

İyi çalışmalar...

 
HAKAN CAN / 2015-11-22
Yetiştirme kursu

Sayın hocam , Sınıf öğretmeniyim Müdürlük kadrosu ortaokulda olan bir ilköğretim okulunda Müdür vekili olarak görev yapmaktayım.Okulumuz bünyesinde 15,20-16,55 saatleri arası hafta içi Destekleme ve yetiştirme kursu açtık.Kursda öğrencilerimizin seçtikleri matematik dersine girebilecek öğretmen bulamadık .İlçe ye resmi yazı yazdık ücretli öğretmen veremeyeceklerini söylediler.Sayısal çıkışlı ve biri bu yıl olmak üzere iki üniversite bitirmemden dolayı derslere benim girebileceğim söylendi.Bende Matematik derslerine girmeye başladım.Haftalık 8 saat derse belirttiğim saat dilimlerinde giriyyorum.İlçe MEM haftalık 8 saat dersin 6 saatinin maaş karşılığı sayılacağını bu nedenle haftalık 2 saat ek ders alabileceğimi söyledi.Bir sınıf öğretmeni olarak maaş karşılığı 6 saatimi kesilmesi doğru bir işlem mi ? Ya da ben haftalık kaç saat ek ders almalıyım?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Hafta içi mesai saatlerinde(08:00-17:00) yöneticiler yönetim görevlerini yerine getirmekle ve bu görevlerine karşılık ek ders kararlarının 10. maddesi kapsamında “Ders niteliğinde yönetim görevi” başlığı kapsamında ek ders ücreti almaktadırlar. Hafta içi bu saatlerde kurslarda yöneticilerin fiilen derse girmeleri durumunda yöneticilik görevlerini aksatabilecekleri, bu nedenle hafta içi mesai saatlerindeki yetiştirme kurslarında ders görevi almalarının doğru olmayacağı, değerlendirilmektedir.

2. Milli Eğitim Bakanlığı 27/01/2015 tarih ve 928552 sayı ve “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Tereddüte Düşülen Hususlar” konulu görüş yazısında hafta içi normal müfredat kapsamında aylık karşılığı ders görevini doldurmayan yönetici ve öğretmenlerin hafta içi yetiştirme kurslarında fiilen derse girmeleri halinde girdikleri derslerin öncelikle aylık karşılığı olarak değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevini doldurduktan sonraki derslerin ise ders ücretinin ödenmesi; kursun hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde olması durumunda ise yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevini doldurup doldurmadığına bakılmaksızın girdiği derslerin tamamının ücretinin ödenmesi gerektiğini, belirtmektedir.

İyi çalışmalar...

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.