Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MEHMET ÖZ / 2015-11-22
Destekleme kurs ücretleri

Sayın Müfettişim; 30 Ekim ve 02 Kasım tarihlerinde öğretmenler idari izinli olacaklardır. Bu izinli olduğu sürelerde 'üzerlerin de bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlıklı ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklar'denilmektedir. Bu tarihlerde öğretmenlerin üzerlerinde bulunan destekleme kurs ücretleri ödenirmi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
MAIDE KARAKAŞ / 2015-11-22
ÜÇRETLİ ÖĞRETMEN İÇİN YETİŞTİRME KURS ÜÇRETİ

Atama bekleyen ve Antalya\'da bir lisede ek ders ücreti karşılığı görev yapan bir öğretmenim. Haftalık 24 saat dersim var. Bunun yanında okulda hafta sonu açılan yetiştirme kursunda 8 saat dersim var. Kadrolu öğretmenlere bu kurslar için iki kat ücret ödenirken ücretli öğretmenlere normal ücret ödenmesinin dayanağı var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesine göre öğretmenler yetiştirme kurslarındaki ek ders ücretlerini %100 arttırımlı olarak almaktadırlar. Ancak ücretli öğretmenler ücretlerini normal olarak almaktadırlar. Bu konuda yapabileceğim bir şey yok. Ancak bütün kalbimle sizin de kadrolu öğretmen olarak atanıp bu ücreti %100 arttırımlı olarak alabilmeniz için dua edeceğim.

Dostça kalın...

 
GöKSEL SERT / 2015-11-22
Egzersiz

Sayin mufettisim okulumda haftada 30 saat derse giriyorum. Halk egitim merkezinden Hayat Boyu Ogrenme programindan 10 saat kurs acmak istiyorum. Bunun yaninda okulumda egzersiz calismasi yapabilir miyim? Tesekkurler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine bakıldığında;

5. Madde aylık karşılığı ders görevlerini, 6.madde her bir yönetici ve öğretmenin normal müfredat kapsamında girebileceği azami ek dersleri,  8. madde yetiştirme kursları vb.  kapsamda 10 saate kadar der.  9. maddeye göre sınıf öğretmenlerine ortaöğretim kurumlarında ve yaygın eğitim kurumlarında 8 saate kadar der. 17.madde ders dışı çalışmalar için 6 saate kadar der.

Sizin durumunuza bakıldığında ek ders kararlarının ek ders  kararlarının 5. ve 6. maddelerinden dolayı 30 saat; 8. maddeden dolayı yetiştirme kurslarında fiilen girmiş olduğunuz ders görevinizden dolayı 10 saat, 17. maddedeki ders dışı eğitim çalışmalarından dolayı 6 saat ek ders ücreti almanızda sakınca bulunmamaktadır.

İyi çalışmalar...

 
MEHMET / 2015-11-22
Özel eğitim ek ders ücreti

Değerli hocalarım,kadrolu sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım. İlçemizde ihtiyaç gereği ortaokul bünyesinde özel eğitim sınıfına görevlendirildim. Benim bu alanda herhangi bir sertifikam yok. Bu sınıflarda görevli öğretmenler ek dersi %25 fazla alırken okul idaresi sertifikam olmadığı gerekçesi ile ek dersi normal olarak yazmış. Biraz araştırdım ancak net bir cevap bulamadım. Sadece ek ders karşılığı görevlendirilenlere %25 fazla ödenemeyeceğini öğrendim. Sertifikam yok diye %25 fazla alamamam doğru mudur? Şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramını kutlarım.

Sorunuza gelince:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesinde "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." şeklinde bir düzenleme mevcuttur.

Bu kapsamda özel eğitim öğretmeni olup olmadığına bakılmaksızın özel eğitim sınıflarında görevlendirilen kadrolu öğretmenlere ek ders ücretleri %25 arttırımlı olarak ödenmelidir.

İyi çalışmalar...

 
FERHAT EMER / 2015-11-22
Muhakkik

Sayın müfettişim çalışmalarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarım. Ortaokulda müdür yardımcısıyım, okul müdürümle bir soruşturma için muhakkik olarak görevlendirildik. bunun için bir ücret ödemesi yapılacak mı? teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli muhakkik arkadaşım...

Muhakkikliğinizden dolayı herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir.

İyi çalışmalar...

 
FARUK YıLMAZ / 2015-11-22
Halk eğitimin açtığı üniversite hazırlık kursu

İlkokulda müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. Halk eğitim okulumuzda hafta içi 814:30-16:50) ve hafta sonu üniversiteye hazırlı destekleme kursu açtı. okulda tek m.yardımcısıyım.Kaç saat ek ders almam gerekir. teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir. Bu madde fiilen girilen dersleri kapsamaktadır.

Yöneticilere kurs yöneticiliklerinden dolayı verilen ders ücreti ise aynı maddede şu şekilde geçmektedir:

(3)Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine kurs yöneticiliği görevlerinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2 saat ders ücreti ödenir. Ancak hafta içi kurslarında yönetim görevinden dolayı ücret ödenmez.

 İyi çalışmalar…

 
AHMET YILDIRIM / 2015-11-22
Ek ders

Sayın Müfettişim Benim kadrom İlçe M.E.M.de. Görevlendirme ile bir okulda 14 saat derse giriyorum. Sınıf öğretmenliğim yok ve okul başladiği gün görevlendirildiğimden bir sosyal kulüpte de görev verilmedi.Bu durumda 10 saatten dolayı 1 saat ek ders alabilir miyim? Bu konu ile ilgili mahkeme kararı olduğu ve verildiği söyleniyor. Yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım...

Hazırlık ve planlamadan dolayı verilen ders ücretini alabilmeniz için aylık karşılığı ders görevini doldurmanız gerekmiyor. Hafta bütünlüğünde 10 saat derse girdiğiniz zaman 1 saat hazırlık ve planlama ek ders ücretini alırsınız.  

İyi çalışmalar...

 
MUSTAFA DEMIRAğ / 2015-11-22
idari izinde hafta sonu kurslarının durumu

sayın hocam okulumda idareceyim.biliyorsunuz 29 ekim vesilesiyle 5 günlük idari izin verildi öğretmenlere ve bu izin sayesinde tüm görevlerini tamamlamış sayılıyorlar...bu görev içinde hafta sonu veya hafta içi yapmış olduğumuz kurs ücretleri de var mı yani arkadaşlara bu ücretleri yazabilir miyiz...teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
EROL ÇIRILI / 2015-11-22
ücretli öğretmen

merhabalare.ben ücretli olarak yetiştirme ve destekleme kuslarında öğretmenlik yapıyorum.ders ücretimin ne olacagı hakkında bilgi verirnisiniz? ek ders ucreti mi olacak yani 9,77 tl veya 19,54 tl mi? teşekkür ediyorum..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramını kutlarım.

Sorunuza gelince:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesinde "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." şeklinde bir düzenleme mevcuttur. Ancak ücretli öğretmenler %100 arttırımlı ek ders ücretinden yararlanamazlar.

İyi çalışmalar...

 
IBRAHIM AK / 2015-11-22
yetiştirme kursu

Yetiştirme kursu müdürü olarak görev yapan idareciye hafta sonu hergün için 2 saat ekders verilir deniyor. Bu iki saat yetiştirme kursu ücreti olarak mı ödenir yoksa hafta sonu ekders ücreti olarak mı ödenir

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi yetiştirme kurslarında kendilerine görev verilen yönetici ve öğretmenlere fiili ders  ya da yönetim görevi ayrımı yapılmaksızın ek ders ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmektedir.

İyi çalışmalar…

 
CEVDET öZER / 2015-11-22
eğitim uzmanlarının ekdersi

sayın hocam bizde şahsa bağlı eğitim uzmanlarımızdan üç arkadaş halk eğitim merkezleri bünyesinde açılan destekleyici ve yetiştirici kurslarda koordinatör olarak görevlendirildi acaba bu eğitim uzmanlarımıza bu ayrı ayrı binalardaki koordinatörlük görevlendirilmesinden dolayı bir ekders ücreti verilebilir mi verilirse kaç saat?teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

 

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

 

Sorunuza gelince;

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir:

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;

1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,

2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,

görevlendirilenyönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,

ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre de kursların ek derslerinin ek ders kararlarının 8. maddesine göre ödeneceği ve  bu maddede geçmeyen herhangi bir görevliye ücret ödenemeyeceği değerlendirilmektedir. 

İyi çalışmalar…

 
AHMET KALIN / 2015-11-22
Destekleme ve Yetiştirme Kursları

İlkokul ve Ortaokul bir arada eğitim görmekteyiz. Bakanlığımızın Destekleme ve Yetiştirme kurslarında İlkokul müdür yardımcısına görev verirsem ücret almasında sorun yaşanır mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin “Tanımlar ” başlıklı 4. maddesi şu şekildedir:

f)  Kurs merkezi: Bünyesinde destekleme ve yetiştirme kursları açılan okul veya kurumları,

g)  Kurs merkezi müdürü: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumunmüdürünü,

ğ) Kurs merkezi müdür yardımcısı: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumun kurs merkezi müdürü tarafından görevlendirilen müdür yardımcısını, tanımlar.

İyi çalışmalar…

 
POLAT öZKAN / 2015-11-22
ek ders

hafta içi saat 16 da başlayıp saat 18.30 biten destekleme ve yetiştirme kursunda kurs merkezi yöneticisi olarak görevli okul müdürüne günlük 2 saat ekders ücreti verilir mi? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
MURAT DEMIR / 2015-11-22
rehberlik ücreti

sayın müfettişim müdür yardımcısı olarak çalışyorum sizden bir konuda görüş alacaktım.öğretmenimizin toplamda 21 saat dersi var. pazartesi 7 saat çarşamba 5 perşembe 5 cuma 4 saat şeklinde.öğretmenimiz çarşamba perşembe cuma rapor aldı o hafta sadece rehberliğin olduğu 7 saat derse girebildi.o haftaki ekdersi maaş karşılığı dolmadığı için 0 mı olacak yoksa rehberliğe girdiği için 2 saat mi olacak teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında(rehberlik/danışman öğretmenlik) ödenen 2 saatlik ders ücreti öğretmenin aylık karşılığı ders görevini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın ödenir. 

Detaylı açıklama için sitemizdeki cevaplara bakabilirsiniz. 

İyi çalışmalar...

 
NUSRET DAĞLI / 2015-11-22
kurs ücreti

iyi akşamlar,iyi çalışmalar diliyorum,destekleme ve yetiştirme kursu veren ücretli öğretmenler ek dersleri kadrolu öğretmenler gibi iki katı olarak almayacaklar mı?İlçemiz alamayacağını söylüyor?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve Konferans Ücretleri” başlıklı 176. Maddesi şu şekildedir:

Ders ve konferans ücretleri:

Madde 176 – (Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir, denmektedir.

Ancak yetiştirme kurslarında görevlendirilen ücretli öğretmenlerin ücretlerinin %100 arttırımlı olarak ödenemeyeceği, değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
MAHMUT KARATAş / 2015-11-22
Halk Eğitimi Merkezlerindeki Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Merhaba. Halk Eğitim Merkezlerinde lise mezunlarına yönelik açılan ve hafta içi yapılan üniversiteye hazırlık niteliğinde "destekleme ve yetiştirme kursları" var. Hafta içinde halk eğitim merkezlerinde yapılan bu kurslara bakan ilgili müdür yardımcısı hafta içi ilave ek ders ücreti alabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nızı kutlarım.

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b/3. maddesi şu şekildedir:

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Bu nedenle hafta içi yetiştirme kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

İyi çalışmalar…

 
SAğBETULLAH ışıKOğLU / 2015-11-22
ücretli yetiştirme kursu

sayın müfettişim ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlar yetiştirme kursunun ek dersini yüzde yüz artırımlı alacak yoksa normal ek ders ücreti ile mi? teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Yetiştirme kurslarında ücretli öğretmenler ek ders ücretlerini %100 arttırımlı olarak alamazlar. Detaylı açıklama için sitemizdeki cevaplara bakabilirsiniz. 

İyi çalışmalar...

 
MEHMET şAH / 2015-11-22
Ekders

Sayın Maarif müfettişim bir öğretmen haftada 40 saate kadar ders verebiliyor buna maaş karşığı dahilim yoksa hariçmi örneğin branş öğretmeni maaş karşılığı dahil haftada 40 saatten fazla derse girebilirim kurslarla beraber

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!

Öncelikle sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarım.

Sorunuza gelince:

Bu konuyla ilgili cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar.

 
FARUK ACAR / 2015-11-22
Dyk ve ek ders

HocM merhaba. Sizd şu şekilde bi sorum olacak. Ben görevlendirme ile müdürlük yapmaktayım. Kurumumda 8saat derse giriyorum ve hafta içi 8 saat te kursa giriyorum bu şekilde giridiğimde nbir sıkıntı olur mu

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Bu konuda cevaplanan sorular sitemizde mevcut. Lütfen bu cevaplara bakınız.

İyi çalışmalar…  

 
EROL BAHADIR / 2015-11-22
yetiştirme kursu ve açık lise ücreti

28 ekim ve 29 ekim cumhuriyet bayramı tatillerinde yetiştirme kursu ve mesleki açık öğretim lisesi kapsamındaki yapılamayan derslerin ek ders ücretleri ödenir mi? 30 ekim idari tatilinde yetiştirme kursu ve mesleki açık öğretim lisesi kapsamındaki yapılamayan derslerin ek ders ücretleri ödenirmi ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım!..

Sizin ve tüm eğitim camiasının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

Sorunuza gelince;

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda ve sonraki kararlar ile 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme metninin ikinci bölüm eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme “ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 2. maddesi şu şekildedir:

Madde 2 (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşmede geçen aylık karşılığı ders ifadesinden ek ders kararlarının 5. maddesi, varsa ek ders ifadesinden ek ders kararlarının 6. maddesi, ders niteliğinde yönetim ifadesinden ek ders kararlarının 10. maddesi, hazırlık ve planlama ifadesinden ise ek ders kararlarının 11. maddesi işaret edilmektedir.  

O halde ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

İyi çalışmalar…  

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.