Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
OSMAN HAZIR / 2015-12-28
EGZERSİZ

Sorum egzersiz ile ilgili olacak.Milli eğitimde satranç egzersizi yapan sınıf öğretmeni aynı zamanda halk eğitimden de badminton kursu açabilir mi?İkisinden ayrı ayrı ekders alabilir mi?ders dışı etkinlik olarak toplamda haftada 16 saat ekders alabilir mi? Saygılarımı sunuyorum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

HAYIR. Bir öğretmene ders dışı eğitim çalışması kapsamında haftada en fazla 6 saat ders görevi verilebilir. Detayları ek ders kararlarının 17. maddesi ve MEB 2010/49 sayılı genelgede bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

 
EREN AKKAYA / 2015-12-28
Müdür yardımcısı-destekleme yetiştirme kursu

Müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Hafta içi 6 saat Türkçe dersine giriyorum. Yetiştirme kurslarında kaç saat görev alabilirim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Yönetici ve öğretmenler yetiştirme kurslarında 10 saat kadar derse girip ücretlerini alabilirler.

İyi çalışmalar...

 
MEHMET DURMUŞ / 2015-12-28
müdür yardımcısı ekdersi

İKİLİ EĞİTİM YAPAN BİR OKULDA MÜDÜR YARDIMCISIYIM BRANŞIM SINIF ÖĞRETMENİ, 6 SAAT DERSE GİRME ZORUNLULUĞUM VAR MI? TOPLAMDA KAÇ SAAT EKDERS ALIRIM?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Branşı sınıf öğretmeni olan yönetici ders bütünlüğünün bozulmaması için aylık karşılığı derse girmek zorunda değildir. Ancak kararların 6. maddesine göre isteğe bağlı ders görevi alabilmesi için öncelikle aylık karşılığı ders görevini tamamlamalıdır.

İyi çalışmalar...

 
SAMET ERDEMIR / 2015-12-28
Kurs Yöneticisi

Sayın müfettişim; öncelikle iyi çalışmalar. Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları başlıklı 8. maddesi 3. fıkrasındaki; "Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir." Bu madde farklı yorumlanıyor. Şöyle ki: 1-Hafta sonu kurslarında Cumartesi ve Pazar günleri için iki farklı yöneticiye yönetim görevi kapsamında ek ders yazılabilir. 2 -Hafta sonu okulda birden fazla kurs yöneticisi olsa dahi sadece birine ek ders yazılır. 3- Kurs yöneticisi sadece bir kişi olacak ve yıl boyunca aynı kişiye yönetim görevi karşılığı ek ders yazılacak. Hangileri doğru? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Maddeye göre hafta sonu kurs yöneticiliğinden dolayı sadece 1 ödeme yapılır. Kurs yöneticisi olarak birden fazla yönetici görevlendirilebilir. Nöbet sistemi uygulanabilir. Ödeme dönüşümlü de yapılabilir. Ancak aynı gün için birden fazla yöneticiye ödeme yapmamaya dikkat edin.

İyi çalışmalar... 

 
MERT MUTLU / 2015-12-28
mesleki açık lise ve destekleme yetiştirme kursu

İyi Çalışmalar \r\nMesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yönetici olarak görev yapmaktayım.Okulumuzdaki bir teknik öğretmen 20 saat maaş karşılığı +18 saat ekders+10 saat Mesleki Açık Lise olmak üzere haftada 48 saat derse girmekte ve 28 saat ekders ücreti almaktadır.Bu öğretmen Mesleki Açık Lise ile aynı anda hafta içi veya hafta sonu Destekleme ve Yetiştirme kursuna katılabilir mi?Mesleki Açık Lise ve Destekleme Yetiştirme kurslarından dolayı DHP alabilir mi.?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Ek ders kararlarıe göre hem yetiştirme kurslarını hem de açık öğretim öğrencilerinin yüzyüze eğitimlerini aynı maddede(8. madde) ele almaktadır ve bu maddeye göre yönetici ve öğretmenler 10 saate kadar derse girebilmektedirler.

Bu nedenle bir yönetici/öğretmenin yüzyüze eğitim ve yetiştirme kurslarında en fazla 10 saate kadar derse girebileceği değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar...

 
MURAT TURGUT / 2015-12-28
EK DERS

iyi Günler.Ben ilkokul ve ortaokul birleşik olan bir okulda müdür yardımcısıyım.Bizim bir de özel eğitim sınıfımız var.7 tane özel eğitime muhtaç öğrencimiz burada okuyor.Bu sınıfta iki öğretmenimiz var.Bu öğretmenlerimiz ek derslerini %25 fazla alıyorlar.Ben de bu sınıfın idari işlerini yaptığımdan dolayı ek dersimi %25 fazla alabilirmiyim. Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

HAYIR. Bünyesinde özel eğitim sınıfı olan kurumların yöneticileri %25 arttırımlı ek ders ücretinden yararlanamazlar. Bu hak sadece özel eğitim sınıfı öğretmenlerine ve özel eğitim okullarındaki yöneticilere tanınan bir haktır.

İyi çalışmalar...

 
MEHMET BİRKİLİ / 2015-12-28
Ek ders

Değerli hocam merhabalar. Ortaokullarda planlamadan 10 saate +1 ek ders yazılıyor. Peki bir hafta içerisinde sadece 8 saat derse giren bir öğretmene planlamadan 1 saat ek ders yazılmalı mı ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

HAYIR. 10 saat ders görevini doldurmayan öğretmene hazırlık ve planlamadan ücret ödenmez.

İyi çalışmalar...

 
DURSUN ALTAN / 2015-12-28
DYK Yönetici Ekders

Lise Müdürüyüm. Haftada maaş karşılığı sadece 2 saat derse giriyorum. Hafta içi günlerde saat 18.00\'dan sonra olmak üzere haftada 4 saatte DYK kursunda ders veriyorum. 4 saat girdiğim DYK Kursu maaş karşılığına mı sayılır, yoksa mesai saatlerinden sonra yaptığım için 4 saat % 100 artırımlı ekders ücreti almam gerekir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Hafta içi girdiğiniz dersler öncelikle aylık karşılığı sayılır ve aylık karşılığı olan kısmı düşüldükten sonraki kısmı ödenir. Bu durumda normal müfredat kapsamında aylık karşılığı ders görevinizi doldurmadığınız için(2 saat) 18.00'den sonra girmiş DYK kursu derslerinin(4 saat) de aylık karşılığı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

İyi çalışmalar... 

 
MUSTAFA ERKOÇ / 2015-12-28
DYK ek ders

ben maaş+ekders toplam 24 saat derse giriyorum.en fazla kaç saat DYK girebilirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.

Yönetici ve öğretmenler ek ders kararlarının 8. maddesine göre yetiştirme kurslarında 10 saate kadar derse girebilirler.

İyi çalışmalar...

 
OKAN TEKDEMIR / 2015-12-28
Ek DErs

Okulumda bir bıranş öğretmeni rehberlik dahil 15 saat,hariç 14 saat derse giriyor.Haftada kaç saat ücret ödemeliyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Öğretmenimiz aylık karşılığı ders görevini tamamlamadığı için öğrenci kişilik hizmetleri kapsamından 2 saat; hazırlık ve planlama kapsamından 1 saat; olmak üzere toplam 3 saat ek ders ücreti almalıdır.

İyi çalışmalar...

 
MUSTAFA MOLLAMEHMETOğLU / 2015-12-28
ek ders sayısı

Sayın İlgili Benim okulumun müdürü ilçede şube müdürü olarak görevlendirildi.Okul Müdürlüğümüzede başka bir görevlendirme müdür yardımcısı geçici olarak görevlendirildiGörevlendirilen Müdür vekili kaç saat ek ders alacaktır?Ekdersi hangi kurum ödeyecektir. Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

 Değerli mesai arkadaşım.

Bir yöneticilik kadrosunun ek ders ücretinin alınabilmesinin koşullarından biri de bu kadronun boş bir kadro olmasıdır. Okulun müdürü şube müdürü olarak görevlendirilmişse okul müdürlüğü kadrosu dolu bir kadrodur. Bu nedenle okul müdürünün almış olduğu ek ders ücretini alamaz.

İyi çalışmalar...  

 
ERDAL CANBEK / 2015-12-28
meslek lisesi şeflik ücreti

sayın hocam. meslek lisesinde alan şefiyim. 12 saat derse giriyorum. öğretmenlere çıkan koordinatörlük 20 saat. şimdi. alan şefleri maksimum 27 saat ek ders alabilirler. biz bu maksimum üzerinden mi alırız. yoksa 25 saat mi alırız. teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Atölye ve lab. öğretmenleri ek ders kararlarının 5. maddesine göre 20 saat aylık karşılığı ders görevini doldurduktan sonra 6. maddesi kapsamında 20 saati zorunlu olmak üzere 24 saate kadar ek ders ücreti karşılığı derse girebilmektedirler.

Alan şefliği, koordinatörlük görevleri bu 24 saatin içindedir. Peki bu durumda bir öğretmen nasıl oluyor da 24 saat değil de 27 ya da 29 saat ek ders ücreti alabiliyorlar. 3 saate kadar hazırlık ve planlama, 2 saat ise öğrenci kişilik hizmetleri eklenince 27 ya da 29 saat oluyor.

Burada hemen iki konuya açıklık getirmek gerekir.

1. Alan ve atölye şeflerine öğrenci kişilik hizmetleri görevi ve ücreti verilmez.

2. Yüzyüze eğitim kapsamında olmayan alan şefliği, koordinatörlük görevleri için ayrıca hazırlık ve planlama ücreti verilmez. 

Sizin örneğinize bakılacak olursa 12 saat derse girdiğiniz için aylık karşılığı ders görevinizi doldurmamış olduğunuzu belirtmeliyim öncelikle. Buradan sadece hazırlık ve planlamadan 1 saat alırsınız. Alan şefliğinizden 10 saat alırsınız. Alan şefi olduğunuz için öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında da görev ve ücret alamazsınız.

İyi çalışmalar...

 
MESUT ÇAKMAK / 2015-12-28
Asalet şartı taşımayan müdür ek dersi

Sayın müfettişlerim; Asalet şartı taşımayan bir müdür vekili 18 saat ek ders alır ama 1.8 yılını doldurmadan ortaokul müdür vekilliği yapan bir branş öğretmeni 18 saat ek dersi kaç saat derse girerek hak eder ve isteğe bağlı da derse girerse 18+ alabilir mi? 2. DYK'da asil müdür gibi en fazla 10 saat mi ders verir yoksa öğretmen olarak mı değerlendirilmelidir? 3. DYK'da müdür ek dersi olan +2 yi alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Ek ders kararlarının 16/2 maddesi kapsamında görevlendirilen yöneticilere bu görevlerini yürütmeleri karşılığında 18 saat ek ders ücreti ödenir. Bu yöneticiler de tıpkı 10. maddede belirtilen yöneticiler gibi ek ders kararlarının 5. ve 6. maddeleri kapsamındaki aylık ve isteğe bağlı ders görevlerini yerine getirebildikleri gibi aynı kararların 8. maddesi kapsamında yetiştirme kurslarında 10 saate kadar fiili derse girebilirler ve ayrıca hafta sonu açılan kursta yöneticisiyse 2 saat ücreti de alabilir.

İyi çalışmalar...

 
DURMUş HOCA / 2015-12-28
Kurs Ücret Ödemesi

Merhabalar Sayın Denetmenim; okulumuzda destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında akşam saat 18:00'dan sonra ve hafta sonu gündüz kurs verilmekte. Bildiğim kadarı ile 18:00 den sonra ve hafta sonu yapılan kursların KBS sistemine girerken destekleme kursu gece şeklinde girilmesi gerekiyor. gece ve hafta sonu yapılan kursların çarpım katsayısının 140 yerine 150 olacağına dair 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ders Ve Konferans Ücretleri"başlıklı 176. maddesi 1. fıkrasında bir açıklama var? Okulumuzda KBS sistemine gece olarak işlenmemsi doğru mu? Bazı okullarda gece olarak bazı okullarda gündüz olarak giriliyor. OLması gereken nedir. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

DOĞRU. 657 Sayılı DMK, Ek ders kararları ve 2007/19 sayılı genelgeye göre hafta içi 18.00'den sonra ve hafta sonu fiilen girilen yetiştirme kursu dersleri gece katsayısı(150 gösterge rakamı) üzerinden ödenmelidir.

İyi çalışmalar..

 
MURAT ÇAYKESEN / 2015-12-28
Destekleme Kursları

İyi çalışmalar, ben müdür yardımcısı olarak bir ortaokulda görev yapıyorum, hafta sonu kurslarda yönetici olarak görevliyim yöneticilikten dolayı alacağımız ek ders % 100 artırımlı mı olacak yoksa gece ücreti üzerinden mi yapılacak cevabınız için şimdiden teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

MEB DYK kurslarında yöneticilere yöneticilik görevlerinden dolayı verilen ek ders ücretleri de %100 arttırımlı olarak ödenir.

İyi çalışmalar...

 
OZGE SAYAR / 2015-12-28
kurs ücret

İyi çalışmalar okulumuzdaki destekleme ve yetiştirme kurslarından sorumlu müdür yardımcısıyım. Kurslar 15:00/ 16:30 saatleri arasında ve öğretmenlere % 100 arttırımlı ek ders ödeyebiliyormuyuz? .ayrıca ben de mesai saatim içinde kursta deres versem ek ders alabilirmiyim? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

MEB DYK kurslarının ek ders ücretleri -hafta içi, hafta sonu, farketmez- %100 arttırımlı olarak ödenir.

İyi çalışmalar...

 
IZZETKU / 2015-12-28
ek ders

Sayın denetmenim ;sınıf öğretmenliği olmayan ama klüp öğretmeni olan branş öğretmeni 2 saatlik ek dersi alır mı.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

EK ders kararlarının 6/(5) "Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

İyi çalışmalar...

 
RUHİ KAYNAR / 2015-12-28
ek ders ücreti

Merhabalar Lisede rehberlik dail haftada 14 saat maaş karşılığı derse giren bir öğretmen rehberlik dersi için haftada 2 saat ve 10 saate 1 saat egzersiz ücretini yani toplam 3 saat ücretini alabilir mi? İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öğrenci kişilik hizmetleri ile hazırlık ve planlama ek ders ücretleri aylık karşılığı ders görevini tamamlama şartına bağlı değildir.

İyi çalışmalar...

 
DENİZ İREM / 2015-12-28
EK DERS ÜCRETİ

24 SAAT DERSE GİREN BİR BRANŞ ÖĞRETMENİ 2 GÜN İZİN VEYA RAPOR ALIRSA EK DERSİ NASIL HESAPLANIR? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Hafta bütünlüğünde aylık karşılığı ders görevi düşüldükten sonra girdiği derslerin ücretleri ödenir. Ödenecek ders ücreti gün ile ilgili değil, girilen ders sayısı ile ilgilidir.

İyi çalışmalar...

 
UGUR CLLER / 2015-12-28
Haftasonu kursları yönetici ücreti

Sayin Hocam. Halk Eğitimi merkezinde müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Ve hafta sonları nöbet tutmaktayiz. Şuan ki duruma göre. Hafta sonu yazılan iki saatlik ek dersi 100 de 100 artırımli ödenmesi hususunda sadece kurstan sorumlu mudur Yard. Ödenmesi gerekir? Diğer nöbet tutan idarecilere normal gece ücretinden mi ödenir? Kurs sorumlusu olup olmadığına bakılmaksızın Tüm idarecilere takviye kursu kapsamında ödeme yapılması uygun mudur? Teşekkür ederim. Iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Hafta sonu açılan kurslarda yöneticiler fiilen derse giriyorlarsa ücret her girilen ders için ödenir ancak kurs yöneticiliğinden dolayı cumartesi ve pazar için günlük 2 saat olarak ödenen kurs yöneticiliği ücreti sadece bir yöneticiye ödenir. Hem fiilen girilen ders ücretleri hem de yöneticilik ücretleri %100 arttırımlı olarak ödenmelidir. 

İyi çalışmalar...

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.