Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
İBRAHIM AK / 2013-10-30
Sınıf Öğretmenliği
Hocam iyi günler.Benim okulumda 5 branş öğretmenikadrolu,1ücretli vede 1 görevlendirme öğretmen var.birde Bt öğretmeni.Hocam sınıf öğretmeni dağıtımında 1 sınıfa sınıf öğretmeni veremiyorum.Acaba ücretli ve BT öğretmenine bu görevi verebilir miyim?Saygılarımla
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Sayın İbrahim AK
Ücretli BT sınıfı öğretmeniniz, eğer görevlendirmesi sınıf öğretmeni olarak yapılmışsa mevzuat açısından 1.sınıflarda görevlendirmenizde bir sakınca yok. Ancak bilindiği üzere 1.sınıflar okuma-yazma öğretiminin yapıldığı, ilk temel bilgilerin verildiği bir sınıf olması itibariyle diğer sınıflara göre daha fazla tecrübe gerektiren bir sınıf özelliği taşımaktadır. Bu anlamda ücretli öğretmenimizin branşının Bilgisayar Teknolojileri olması, sınıf öğretmenliği açısından tecrübesiz olması ve yukarıda sayılan nedenlerle birinci sınıflarda görevlendirilmesi uygun olmayacaktır. Bunun yerine kadrolu sınıf öğretmenlerinizden birini 1.sınıflara, ücretli öğretmenimizi ise kadrolu öğretmenimizin boşalttığı sınıfa vermeniz daha uygun olacaktır.

 
ALI ÖNCEL / 2013-10-30
Ölçme ve Değerlendirme
Sayın Hocam, Az önce Eğitim Denetmenleri İkinci Sınıf Zümre Toplantı Tutanağını inceledim. Aklıma çoktan beri takılan bir konuyu size danışmaya karar verdim. Hocam okullarda bazı öğretmenler "Bu kitaplarda hiç bir şey yok,bomboş"diyorlar ve müfredat üstü konular veriyorlar.Soruları da öğrettiklerinden soruyorlar. İkinci konuPerformans notları bazı öğretmenlerce çocuklara okumalarını mecbur tuttukları bir kitaptan sınıf ortamında sınav yapılarak veriliyor. Yine bazı öğretmenler öğrencilerin sınıf içi tutumlarını konuşma vs puanlayarak performans notu veriyorlar. Üçüncü olarakbazı okullarda seviye sınıfları oluşturuyor.Düşünce olarak güzel görülse de yapılan sınavlarda sorular diğer sınıflara göre daha zor soruluyor,dolayısıyla sınav puanları düşüyor. Yukarda yazdığım konular bence OLUMSUZDUR ve niyet olarak iyi gibi görünse bile BÖYLE SINIFLARDAKİ ÖĞRENCİLERİN İLERİKİ EĞİTİM FIRSATLARINDAN YARARLANMA ADINA BÜYÜK BİR HAK GASPIDIR. Bu konuda bişey yapılamaz mı?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın Öğretmenim, 
Okullarımızda okutulan ders kitapları, TTK tarafından oluşturulan komisyonlar tarafından titizlikle yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucu kabul edilerek okullarımızda okutulmaktadır. Bu kadar titiz ve özverili çalışmalar sonucu kabul edilen kitapların içinin boş olduğunu iddia etmek gerçeği yansıtmamaktadır. Her sınıf düzeyinde öğrencilerin hangi konuları öğrenmesi gerektiği müfredatla sınırlandırılmıştır.Müfredat üstü konuların öğrencilere verilmesi uygun bir yaklaşım değildir.Müfredat üstü konulardan soru sorulması hem pedagojik hem de mevzuat açısından uygun değildir.
İ.K.Y.’nin Zümre öğretmenler konulu başlığında, performans görev konularının zümre öğretmenler kurulunda belirleneceği belirtilmiş olup, öğrencilerin okudukları kitaplardan soru sormak ve öğrencilerin sınıf içi tutumlarını konuşma vs puanlayarak performans notu vermelerinin uygun olmayacağı anlaşılmaktadır.
Okullarımızda sınıf seviyelerinin oluşturulması hem yasak mevzuat açısından hem de öğretimse açıdan mümkün değildir.
Sağlıklı günler dileriz.

 
BERKAY ÇEVİK / 2013-10-30
Uzaktan Eğitim
Merhaba Hocam, Hocam eğitim kurumumuz 5580e tabi özel öğretim kurumudur. Uzaktan eğitim verebilmek için yeni bir kurummu açmalıyız? Saygılar,
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Merhaba,
Yeni bir kurum açmayıp; 06.02.2010 tarih ve 27485 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Yönetmeliği Madde 40’a göre; Her türlü iletişim araçları kullanılarak yapılacak kurs faaliyetlerine ilişkin hükümlerin yer aldığı yönergeye uymamız gerekmektedir.
Eylül 2010 tarih ve 2636 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Uzaktan Öğretim Yapan Dershane ve Kurslar Yönergesi Madde 2; Uzaktan öğretim yapan dershane ve kursların uzaktan ve gerektiğinde yüzyüze eğitim ve öğretim, yönetim ve programların uygulanması, çalışma süreleri, kursiyer kaydı, başarının değerlendirilmesi ve işleyişle ilgili usul ve esasları kapsamaktadır.
Kalın sağlıcakla.

 
ADEM ARSLAN / 2013-10-30
Bilgi Edinme
Doğru yere mi danışıyorum bilmiyorum ama yanlış yer ise kusura bakmayın. İnternet üzerinden yaptığı araştırmalarda kafam iyice karıştı, onun için danışmak istedim. Küçük olacak şekilde özel hızlı okuma kursu açmak istiyorum. Ama ne yapılır, nereden başlanır, kriterler nelerdir hiç bilmiyorum. Yönlendirirseniz memnun olurum. Sağlıcakla...
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Sayın Adem ARSLAN;

Tam adresine başvurmuşsunuz. Çünkü özel öğretim kurumlarının açılması için gerekli inceleme raporları, İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığımızca görevlendirilen Eğitim Denetmenleri tarafından düzenlenmektedir. Sizin sorunuza gelince, bahsini etmiş olduğunuz kurs muhtelif kurslar kapsamına girmektedir. Bu kursu açabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Kurum Açma Başlıklı 5/(2) maddesi kapsamında yer alan belgeler ile kurum açmak için valilik veya kaymakamlıklara müracaat edilir. Müracaat eden kişiye, müracaat tarihinin yazılı olduğu bir alındı belgesi verilir. Kaymakamlıklara yapılan müracaatlara ilişkin dosya, üç iş günü içinde bir üst yazı ile valiliğe gönderilir.
Ancak burada dikkat etmeniz gerekli husus, açmayı düşündüğünüz kursu, icra edeceğiniz binanın gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığıdır. Bunu da yine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesinde yer alan Genel Esaslar ve Muhtelif Kurslar Bölümünde yer alan özel esasları inceleyerek öğrenebilirsiniz. 
Sağlıcakla kalın.

 
OSMAN KAYA / 2013-10-30
Öğrenim Belgesi
14 yaşına girmiş ve yıllardır devamsız ki iki yıl uzatma hakkını kullanmayacak 15 yaşını tamamlamamış öğrenciye re’sen veya veli isteği ile öğrenim belgesi düzenlenebilir mi?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba Osman Bey,Öncelikle bahse konu olan öğrencimizin kacıncı sınıfta olduğunu belirtmemişsiniz. Öğrencimizin son sınıfta olduğunu varsayarsak, İKY'nin "İlişik Kesme" Başlıklı ç bendinde;" Mecburi ilköğretim çağı dışına çıkan ve iki yıl daha öğrenim görmesine imkân verilen ortaokul veya imam-hatip ortaokulu son sınıfındaki öğrencilerin o öğretim yılı sonuna kadar okula devamları sağlanır. Bu kapsamdaki öğrencilerden başarısız olanlar ile ara sınıflarda öğrenim çağı dışına çıkan ve iki yıl uzatma hakkını kullanan öğrencilere, ders yılı sonunda öğrenim belgesi düzenlenir ve bu öğrencilerin kayıtları e-okul sistemi üzerinden Açık Öğretim Ortaokuluna yapılır." Bu madde kapsamında 15 yaşını doldurduğu ders yılı sonunda "Öğrenim Belgesi" düzenleye bilirsiniz. İyi çalışmalar...

 
OSMAN KAYA / 2013-10-30
Resen Nakil Yoluyla Kayıt
Farklı bir okulda öğrenim görmekte iken devamsız duruma düşmüş bir öğrenci, eğer kayıt alanımızda ikamet ediyorsa veya etmeye başladıysa resen nakil yoluyla kayıt etmek zorunda mıyız? Eğer devamsız öğrenci 13 yaşından büyük ise de re’sen kayıt yapılmalı mıdır?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sayın Osman KAYA;
Resen nakil yoluyla kayıt kavramını herhalde ilk sizden duydum. Böyle bir kayıt zorunluluğu yok. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin Yeni Kayıt başlıklı 17/f) maddesinden görüleceği üzere öğrencilerin fiziki kapasitesi dolmayan okullara, kayıt alanı dışında da kayıt yaptırabileceği görülmektedir. Dolayısıyla bahsini etmiş olduğunuz öğrenci sizin kayıt alanınız da ikamet etse bile farklı bir okula kayıt yaptırabilir. Dolayısıyla bu öğrencinin devamsız durumuna düşmesi sizi değil, kayıtlı olduğu okulu ilgilendiren bir durumdur. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin Devam Zorunluluğu başlıklı 25’inci maddesinden görüleceği üzere, ilköğretim okullarına kayıt edilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri çocuklarının okula devamını sağlamakla yükümlüdür. Okul yönetimleri, milli eğitim müdürlükleri, İl Eğitim Denetmenleri, muhtarlar ve mülkü amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunun amir hükümleri gereğince çocukların okula devamının sağlamakla yükümlüdür hükmü yer almaktadır. Bu maddeden görüleceği üzere devamsız olan bu öğrencinin devam sorumluluğu kayıtlı bulunduğu okulun uhdesindedir. Sizin burada herhangi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır.
Yine Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin Nakil Başlıklı 18/a) maddesinden görüleceği üzere öğrencinin nakli öğrenci velisinin başvurusu üzerine e-okul ortamında gerçekleştirilir denmektedir. Dolayısıyla velinin başvurusu olmanda sizin bahsini ettiğiniz şekilde resen nakil yoluyla öğrencinin okula naklini aldırmanız söz konusu olamaz. 
Sağılacakla kalın.

 
HAKKıN GELEN / 2013-10-30
Sürücü Kursu
18 ay once surucu kursuna usta ögretici olarak iş basvurusu yaptım fakat beni işe cagırmadılar bu surede surucu kursuna hic gitmedim 3 gün öncesi sgk hizmet dokumuna baktıgımda surucu kursu ayda 3 5 gun benim sigortamı yatırmış anladıgım kadarı ile 18 ay boyunca benim imzamı taklit ederek belge vermişler bu durumda ne olur
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba Hakkı Bey,
Bahsettiğiniz durum adli ve idari sonuçlar doğuracak mahiyettedir. Doğabilecek sıkıntılardan olumsuz etkilenmemeniz, diğer bir ifadeyle idari ve adli kovuşturmada itham edilen pozisyonuna düşmemeniz için durumu bir dilekçe ile kurumun faaliyet gösterdiği ilin Valiliğine/İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ivedilikle iletmeniz yerinde olacaktır. 
Esenlikler dilerim.

 
ŞEVKET / 2013-10-30
Anaokulu Müdür Vekilliği
Ben anaokulunda rehber öğretmen olarak çalışıyorum. 4 yıllık öğretmenim daha önce yönetici olarak çalışmadım ve yöneticilik sınavına girmedim. Şimdi anaokuluna müdürlüğüne vekalet etmem istendi. Kadro boş ve anaokulu kurucu müdüresi doğum iznine ayrıldı. Ben vekalet ettiğimde 18 saat mi yoksa 25 saat mi ekders alırım? Cevaplarsanız sevirim şimdiden teşekkürler.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba Şevket Bey, Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının; "Vekalet Görevi" Başlıklı 22. Maddesinin 2. ve 3. bentlerinde;
(2) Bunun dışındaki diğer görevlere asaleten atanma şartlarını taşıyanlardan, müşterek karar ile atama yapılması gereken kadro veya görevler için Bakan, diğer kadro ve görevler için asili atamaya yetkili amir tarafından boş kadrolara vekâleten atananlara, yalnızca vekâlet edilen kadroya ilişkin ek ders ücreti vekâlet görevinde bulunduğu kurumca ödenir.

(2) Boş bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumu yöneticiliklerine (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), sınav şartı öngörülenler için (bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşıyanlardan asılı atamaya yetkili amir tarafından vekaleten atananlara, vekaletleri süresince yalnızca vekalet edilen göreve ilişkin ek ders ücreti, vekalet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca ödenir. Dendiği bu maddeler kapsamında durumunuz değerlendirildiğinde; Anaokulu müdürlüğüne atanma şartlarını taşımadığınızdan 18 saat ek ders ücreti alırsınız. İyi çalışmalar.

 
AHMET KARA / 2013-10-30
Nöbet Görevi
Merhaba,Sayın Eğitim Denetmenlerim. Daha Önce Bir Konuda Bilginize Başvurmuştum. İlginiz İçin Teşekkür Ederim. Ortaokulda Görev Yapmaktayım. Okulda Nöbetçi Olduğum Bir Gün Nöbetime Tam Vaktinde 0810da Başladım. Sorumlu Olduğum Birimleri Gezdim.Aksaklıkları Kontrol Ettim. Sınıf Kapılarından Birinin Yerinden Çıkmış Olduğunu, Bir Diğer Sınıfta Da Kapılardan Birinin Çatlamış Olduğunu Gördüm. Durumu Okul Yönetimine Bildirmek İçin Okul Yönetiminin Bulunduğu Diğer Binaya Gittim. Okul Müdürü Henüz Okula Gelmemişti. Müdür Yardımcısı Da Ortada Yoktu. Hizmetliler Ve Memura Amirlerimi Sordum. Müdür Yardımcısının Diğer Binada Olduğunu, Okul Müdürünün İse Henüz Gelmediğini Beyan Ettiler. Okulu Dolaştım Ama Müdür Yoktu. 0815 e Okul Müdürünün Geldiğini Gördüm. Müdürümüz,Toplantılarda Ben Bile Geç Kalsam Nöbet Defterine Yazmalısınız Demişti. Ben De O Gün Okul Müdürünü Herhangi Bir Kasıt Taşımaksızın Nöbet Defterine Yazdım " Okul Müdürü .... Saat 0815 e Okula Gelmiştir. " Okul Müdürü, Bu Durumda Bir Kasıt Aradığını İfade Etti. Böyle Bir Yetkim Olmadığını Söyledi. Beni Bilgilendirirseniz Sevinirim. İyi Çalışmalar..
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Sayın Ahmet KARA;
Şahsi görüşüm olarak, Okul Müdürünüz, işin ciddiyetinden bahsetmek istediği için ve yine nöbet görevinin icrasında azami dikkat, özen ve titizliğin gösterilmesine vurgu yapmak amacıyla ‘ben geç kalsam, beni dahi nöbet defterine yazın’ şeklinde bir beyanda bulunduğudur. Zannedersem siz bu söylemi biraz ciddiye almışsınız. Nöbetçi öğretmenin görevleri ile ilgili olarak, 
MEB Nöbet Hizmetleri Talimatında; 
“1-Günlük vakit çizelgelerini uygulamak.
2-Öğretmenlerin derslere zamanında girip girmediklerini izlemek ve öğretmeni gelmeyen sınıfları okul yönetimine bildirmek.
3-Isıtma, elektrik tesisleri ile sıhhi tesisatların çalışıp çalışmadığını, okul içi temizliğinin yapılıp yapılmadığının okul bina ve tesislerini yangından koruma önlemlerinin alınıp alınmadığının günlük kontrolünü yapmak, giderildiği eksikleri gidermek, gerekli olanları ilgililere duyurmak.
4-Bahçe, koridor ve sınıflardaki öğrencileri gözetlemek.(okulda birkaç nöbetçi öğretmen bulunduğu takdirde, aralarındaki iş bölümü okul yönetimi tarafından yapılır.)
5-Etütlerde öğrencilerle ilgilenmek; yemekhane ve yatakhanede dolaşarak kontrolsüz kalmalarını sağlamak.
6-Günlük erzakın tartılarak ambardan çıkarılmasında ve gelen erzakın muayenesinde hazır bulunmak.
7-Nöbeti sonunda “Okul Nöbet Defter”ine nöbet süresi içindeki önemli olayları ve aldığı önlemleri belirten raporunu yazmak.
8-Beklenmedik olaylar karşısında gerekli önlemleri almak ve durumu ilgililere bildirmek.
9-Nöbeti süresinde okulun eğitim öğretim, disiplin gibi çeşitli işlerini izlemek ve bu hususlarda günlük önlemlerini almak.
10-Dersi olmadığı durumlarda öğretmeni bulunmayan sınıflarla yakından ilgilenmek.
11-Kendilerine verilen eğitim, öğretim yönetim ve üretim görevlerini yapmak.
12-Öğretim kurulu, zümre ve sınıf öğretmenleri toplantılarına katılmak.
13-Okulun yönetim işlerine yardımcı olmak.” Hususlarının yer aldığı

Yine Nöbetçi Personelin Görevleri ile ilgili genelgede
“II - Nöbetçi Öğretmenin Görevleri:
Nöbetçi Öğretmen;
1. Okulda günlük eğitimin başlamasından yarım saat önce hazır bulunur ve çalışma süresinin bitiminde, gerekli kontrolleri yaparak nöbet görevini tamamlar.
2. Eğitim ve yönetim işlerinin düzenli olarak yürütülmesinde, okul yöneticilerine yardımcı olur.
3. Birden fazla okulda görevi olan öğretmen, dersinin en çok olduğu okulda nöbet tutar.
4. Okulun sabah temizliğinin yapılıp yapılmadığını kontrol ederek, eksiklikleri varsa nöbetçi
müdür muavininin bilgisine getirir.
5. Nöbet Çizelgesi’nde kendisine verilen görev yerinde bulunan öğrencileri kontrol altında
tutar.Disiplini sağlar ve öğrencilerin okul sınırları dışına çıkışlarını önler.
6. Teneffüslerde öğrencilerin sınıfları boşaltmasını ve sınıfların havalandırılmasını sağlar.
7. Nöbetçi öğrencilerin görev yapıp yapmadıklarını kontrol eder.
8. Okul kantin /kafeteryasından alışveriş yapan öğrencileri kontrol eder.Okul dışından
yiyecek alınmasını önler.
9. İzinli olan öğretmenlerin boş kalan sınıflarını, nöbetçi müdür muavininin önerileri
doğrultusunda doldurur. İlkokullarda bu görevi okul idaresinin görevlendireceği öğretmen gerçekleştirir.” Hususlarının yer aldığı görülmektedir.

Bu hususlardan görüleceği üzere, Okul Müdürün ve diğer okul idarecilerinin okula ne zaman geldiği, hangi saatte ayrıldığı gibi hususların nöbet defterine yazılmasını gerektirecek amir bir hüküm bulunmaktadır. Dolayısıyla nöbetçi öğretmen olarak sizin böyle bir göreviniz ve sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Bu nedenle okul müdürünüz sizin görevinizi ifa ettiğinizi düşünerek yapmış olduğunuz bu işlemi kasıtlı bir işlem olarak değerlendirmiş. Dolayısıyla tüm bu olayların, bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı görülmektedir. Dolayısıyla bu problemi aranızda konuşarak, diyalog ve hoşgörü içerisinde çözeceğinize inanıyorum.
Sağılacakla kalın.

 
BEHçET / 2013-10-30
Ek Ders
İyi Günler Saygıdeğer Hocam .Öncelikle Bu Hizmetinizden Dolayı Teşekkür Ederim.Özel Eğitim Kurumunda İşitme Engelliler Ok. 1 Yıla Yakın Oldu Yönetici Olarak Çalışmaktayım.Benim De Ek Ders Konusunda Tereddütlü Olduğum Bir Hususu Paylaşmak İstedim.Okulumuzda Branş Öğretmeni Olup Farklı Okullarda Derse Giren Öğretmen Arkadaşlarımız Var. ÖrnTürkçe Öğretmeni Kendi Okulumuzda 15 Saat Farklı Bir Okulda 10 Saat Derse Girmekte. Bu Öğretmen Arkadaşların Ek Dersleri Hesaplanırken Okulumuz Dışında Girdikleri Ek Ders Ücretlerinin % 25 Farkın Ödenip Ödenmeyeceğiyle İlgili.Ben Dışarı Giden Öğretmenlere Bu % 25 Lik Farkın Ödenmeyeceği Kanaatindeyim Ve Ödemedim .Ancak Farklı Bir İlde Aynı Statüde Çalışan Arkadaşım Da Kadrosunun Özel Eğitim Kurumunda Olmasının Yeterli Olacağından Dolayı % 25 Lik Farkın Ödenmesi Gerektiğini Söylemekte.Soruma Vereceğiniz Cevaptan Dolayı Şimdiden Teşekkür Ederim...
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Behçet Bey, öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Sorunuzdan anladığım kadarıyla işitme engelliler okulunda yöneticilik yapmaktasınız. Bu okulda görev yapan öğretmenler aylık karşılığı ders görevini kendi okulunda tamamladığına göre eğitim bölgesinde başka bir okulda girdiği dersler karşılığına her ayın sonunda kadrosunun bulunduğu okula ücret çizelgesinin gönderilmesi karşılığında ekders ücretini alır. Ancak, %25 fazlasının ödenebilmesi için kadrosunun bulunduğu (işitme engelliler okulu) okula eşdeğer bir okulda derse girmesi gerekir. Yani görme engeliler okulu gibi..Bunun dışında normal bir okulda ekders karşılığı derse giren öğretmen normal ekders ücretini alır. Ancak bazı okullarda kadrosunun bulunduğu okulda değilde diğer okullardaki görevlendirmelerini maaş karşılığı sayarak sizin okuldaki derse girmesini ücret karşılığı yaparak ekders ücretinin % 25 fazlasını alma yoluna gidenler olabilir bu da KESİNLİKLE yasal değildir. Kısaca, normal bir okulda ekders karşılığında derse giren öğretmen ekdersin % 25 fazlasını alamaz. İyi günler ...

 
ŞüKRü / 2013-10-30
4357 7a
SAYIN HOCAM, MUHAKKİKLER BİR ÖĞRETMENİMİZ İÇİN 4357 SAYILI KANUNUN 7/a YA GÖRE TECZİYE TEKLİF ETMİŞSE BU CEZA NASIL UYGULANIR? MAHİYETİ NEDİR?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sayın Şükrü Bey;
Mezkur kanunun 7/a maddesinden görüleceği üzere, vazifesini yapmakta ihmali görülenlerin kusurlu sayılmaları nedeni ile verilen bir disiplin cezasıdır. Yine bu ceza ile ilgili itiraz yolunun kapalı olduğu mezkur kanunda belirtilmektedir. Bu maddeye göre bu disiplin cezası, Başöğretmen, Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve İlköğretim Müfettişleri tarafından, memura kusurunun düzeltmesinin yazı ile bildirilmesi şeklinde uygulanmaktadır.
Bu maddeden görüleceği üzere fiiller tek tek gösterilmemiş yalnızca vazifeler şeklinde genel bir ifade kullanılmıştır. 
Öğretmenin vazifeleri, kanun, tüzük, yönetmelik, genelge ve emirler şeklinde ortaya çıkmaktadır.
Bu ceza mezkur kanunda yer alan en hafif cezadır.

 
EZGI / 2013-10-30
Lütfen Yardımcı Olur musunuz?
Bir ilkokulda ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bir hafta önce ayrılmak istediğimi belirttim ve istifa dilekçemi verdim. Birkaç gün sonra yapılan kurul toplantısına katılmadım. Şu anda müdür bey benden mazeret dilekçesi istiyor. Ücretli öğretmenlerin kurul toplantılarına katılma zorunluluğu var mı? Üstelik de ayrılma dilekçesini vermişken. Lütfen, acil yardımcı olur musunuz?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Saygıdeğer Öğretmenim,
Ücretli öğretmen olarak göreve başladığınız andan itibaren öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları kabul etmiş bulunmaktasınız.Ücretli öğretmenlerin de okulda yapılan öğretmenler kurulu toplantısına katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.Ayrılma dilekçesi vermiş olmanız toplantıya katılmamanız için bir mazeret teşkil etmemektedir. Ayrılma dilekçeniz kabul edildiği andan itibaren görev yapmış olduğunuz okul ve mesleğinizle ilgili sorumluluklarınızdan kurtulmuş olursunuz.
Saygılarımızla.

 
HILAL / 2013-10-30
Ek Ders Ücreti
Merhaba Hocam.. Anasınıfında sınıflarında kaynaştırma öğrencisi bulunan öğretmenlerin ek ders ücretlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı ile ilgili bilginizi aktarırsanız sevinirim..okulumuzda destek eğitim odası bulunmamaktadır iyi çalışmalar..
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Bildiğim kadarıyla normal sınıflardaki kaynaştırma öğrencileri için, farklı ek ders ücreti ödenmemektedir. Bir değişiklik olmamıştır.

 
MUSTAFA / 2013-10-30
Tay,n Hakkı
İyi Günler.Ben A İlçesine 2011 Yazında İl İçi Tayinle Geldim. 2012 Yazında Norm Fazlası Oldum Ve Tayin Döneminde Tercih Yaplamı İstediler Ve Tercih Yaptım. A İlçesindeki Başka Bir Okula Tayin Oldum. İl İçi Tayin İstemem İçin Bu Okulda Bu Sene İle Birlikte 2 Mi Yoksa 3 Mü Sene Çalışmam Gerekiyor? Bir De Anaokulunda Tam Gün Eğitim Veriliyor Ve Görevlendirme Müdür Vekili Olarak Çalışıyorum.18 Saat Mi Yoksa 25 Saat Mi Ek Ders Almalıyım.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Merhaba Mustafa Bey,
1) İl içi atama isteğinde bulunabilmeniz için Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 26 ncı maddesinin 1.fıkra hükmü gereği bulunduğunuz kurumda 3 yıl süreyle çalışmanız gerekiyor.
2) Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 22. madesinde “(2) Boş bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumu yöneticiliklerine (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), sınav şartı öngörülenler için (bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşıyanlardan asılı atamaya yetkili amir tarafından vekaleten atananlara, vekaletleri süresince yalnızca vekalet edilen göreve ilişkin ek ders ücreti, vekalet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca ödenir.” hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda, asaleten atanmada aranan tüm şartları taşıyıp atamaya yetkili amir (vali) tarafından vekaleten atanırsanız, vekalet ettiğiniz müdürlüğün ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ön görülen ek ders ücretini alabilirsiniz. Aksi takdirde Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16 ncı madesinin 2 nci fıkra hükmü gereği 18 saat ücret alırsınız.
Esenlikler dilerim..

 
AHMET KARA / 2013-10-30
Müdürün Nöbet Defterine Yazımı
Merhaba, Sayın Denetmenlerim. Bilginize Ve Tecrübenize İhtiyaç Duyduğum Bir Konu Vardı. Daha Önce Yazmıştım.Okul Müdürünü Nöbet Defterine Yazmamla İlgili. 2. Dönem Öğretmenler Kurulu Toplantısında Okul Personelinin Zamanında Okula Gelmesi Gerektiği Konuşuldu Ve Karara Bağlandı. Fakat, Birkaç Öğretmen Arkadaşım, Törenlere Katılmamakta Israr Ediyor. Bir Arkadaşımı Yazmıştım Nöbet Defterine. Okulda Şahsımla İlgili Sorun Çıkaran Adam Algısı Yaratılıyor. Okul Müdürü, Birçok Şeye Göz Yumuyor.Ancak, Aynı Okul Müdürü, Geçen Yıl Okula Geç Gelmekten Dolayı İki Arkadaşımdan Savunma İstemişti. O Gün Başka Kişiler De Vardı Geç Gelenler Arasında. Onlardan Savunma İstemedi. Kişiden Kişiye Uygulamalar Değişiyor. Hemen Hemen Her Gün Geç Gelen Ve Dersine 30 Dakika Geç Giren Öğretmen Arkadaşımı Mecburen Yazdım.İdareye Bildirdim Fakat Bir Şey Yapmıyorlar,Uyarmıyorlar. Kanun Ve Yönetmeliklerin Uygulanmasında Keyfiyet Olabilir Mi? Lütfen, İletimi Yanıtlarsanız Sevinirim. Teşekkür Ederim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Belirttiğiniz gibi uygulamada keyfilik olamaz, olmamalıdır. Ancak kimin ne mazereti olduğunu kesin olarak bilmeden, bir yorumda bulunmaktan da kaçınmak gerekir diye düşünüyorum.

 
MERT / 2013-10-30
Toplantılar
okulumuzda bu hafta üstüste 4tane öğlen arası toplantı yapılıyor. toplantılar o kadar fazlaki 1 değil 5 değil, öğlen arası bir yemek aramız var onuda elimizden haksızca alıyorlar, mevzuatta burda bir eksiklik var, SORUMöğlen arası veya ders bitiminden sonra yapılan toplantılarda haklılarmı? işçi kanununa göre bile öğlen arası çalışma saatleri dışındadır. saygılarımla.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba Mert Bey,öncelikle hangi kurum türünde (ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ...)görev yaptığınızı sorunuzda belirtmemişsiniz ancak bir ilköğretim kurumunda görev yaptığınızı düşünerek sorunuzu yanıtlamak gerekirse;İKY'nin "Toplantıya Katılma" başlıklı 69. maddesinde;"Öğretmenler, komisyon üyesi ve gözcü olarak görevlendirildikleri sınav komisyonlarında, okulda yapılan her türlü resmî toplantılar ve yerel kurtuluş günleri ile millî bayramlarda bulunmak zorundadırlar. Öğretmenlere görevlendirme ve toplantıların zamanı, en az beş gün önceden bir yazı ile duyurulur. Toplantının gündemi öğretmenlerin görüşü alınarak hazırlanır. Toplantılar, dersleri aksatmamak üzere çalışma günlerinde yapılır." dendiği bu bağlamda okul yönetimi dersleri aksatmamak koşulu ile çalışma günlerinde yani, Pazartesi,......Cuma günleri toplantı yapabilir. Ancak okul yönetiminin toplantılarda etkin katılımı sağlaması ve bu tolantıların kuruma faydalı olabilmesi için öğretmenlerin zaruri ihtiyaçlarını gidermelerine olanak sağlamasının faydalı olacağı kanaatindeyim. Durumu uygun bir dille okul yönetimine ileterek daha uygun saatlerde bu toplantıların yapılmasını isteyebilirsiniz. İyi çalışmalar...

 
ŞAHIN / 2013-10-30
Yardım Bekliyoruz
Sayın denetmenim okulumuz müdürü ve pansiyon müdür yardımcısı haklarındaki şikayetlerden dolayı soruşturma geçirmekteler. Bu süreçte ben ve aynı okulda görev yapan eşim ifadelerimizi verdikten sonra okulda sıkıntılar yaşamaya başladık. Son sınıf öğrencilerimizden biri eşime bir mektup vermiş. ve mektupta okul müdürü ile bababın arası çok iyi bana sizin hakkınızda zorla çeşitli kurumlara şikayet ettirdi yapmayınca babam evde beni dövüyor artık yoruldum vicdan azabı çekiyorum vb. ifadelerin yanında çok yakında herkes benden kurtulacak yazıyordu. ne yapacağımı bilebiyorum. müdür duyarsa öğrenci için çok kötü olur. ama siz belki delil olarak kullanabilirsiniz. yardımcı olabilirsiniz. saygılarımla
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Şahin Bey iyi günler diliyoruz. Her kurum gibi sizin okulunuzda da problemlerin olması ve okulunuzda inceleme-soruşturma yapılması normaldir. İşlem sonuçlanıp, haklı-haksız ayırt edilene kadar yapılan işlemler araştırma niteliğinde olup, birisinin haklı veya haksız olduğu anlamına gelmez. Bu dediğiniz durum doğru ise, bu dilekçeyi soruşturmayı yapan muhakkiklere hemen bildirmenizde büyük yarar var. Gerekirse öğrencinin okulunuz dışında bir yerde ifadesi gizlice alınabilir. Dediğinizin doğruluğu ispatlanırsa o öğrenciyi zorlayan müdürün aleyhine olur. Aksi halde öğrenci ifade vermezse sizin dediğinizin doğru olduğu, mektubu sizin uydurmadığınız, öğrencinin adını kullanmadığınız nereden anlaşılacak? Madem okulda bir takım yanlışlıkların yapıldığından şikâyetçisiniz, gerekirse zorluklarını, zahmetini, hatta o okuldan ayrılmayı göze alarak çıkıp açık yüreklilikle iddialarınızı savunacaksınız. Öyle yaptığınızda hakkın yerini bulduğunu, herkesin hak ettiği cezayı aldığını göreceksiniz. Yoksa siz çıkıp iddialarınızı açıklıkla savunamazsanız, birilerinin gelip sizi kurtarmasını beklemeye de hakkınız olamaz, sıkıntıları yaşamaya devam edersiniz. Bu durumu bize yazdığınız gibi öğrencinin mektubunu da ekleyerek hemen İlgili Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile bildirmelisiniz. Öğrencinin “çok yakında herkes benden kurtulacak” demesi Allah göstermesin, yanlış bir iş yapacağı anlamına da gelebilir, bu mektubu elinizde tutup, ileride adliyelik bir olayda “niye bize bildirmediniz” gibi bir sorumluluğa düşmeyin. Belki çocuk cahil velisinin baskısı yüzünden bir delilik etmek üzeredir, onu o durumdan kurtarmak ta size düşüyor. Bunun için dilekçeyi ilgi makamlara hemen gönderin. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 
NURAN SEVİİNÇ / 2013-10-30
Yönetici Ek Dersi
merhabalar hocam.. 1 mart 2012 itibariyle yiboda asil müdür yrd. olarak görev yapmakta iken 1 eylül 2012 itibariyle müdür baş yardımcımız ilçe şube md. olduğu için onun yerine görevlendirildim.türkçe öğretmenimizi pansiyondan sorumlu md yrd yaptık.teknoloji tas. öğretmenimizi de benim yerime öğrenci işlerinden sorumlu yaptık.şimdi sorum şu.... 1- mart itibariyle 1 yılım doluyo diye öngörülen 30 saati alırmıyım? 2-kim kaç saat alır.10-16 md ve kurul 27 md.biliyorum ama herkesler farklı yorumluyo..onun için net olarak kim kaç saat alır onu bilmem lazım...çok teşekkür ederim
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sayın Nuran SEVİNÇ,
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 22. maddesinde “(2) Boş bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumu yöneticiliklerine (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), sınav şartı öngörülenler için (bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşıyanlardan asılı atamaya yetkili amir tarafından vekaleten atananlara, vekaletleri süresince yalnızca vekalet edilen göreve ilişkin ek ders ücreti, vekalet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca ödenir.” hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda, boş kadroya (yöneticinin başka bir göreve görevlendirilmesi o yöneticilik kadrosunun boş olduğu anlamına gelmez) asaleten atanmada aranan tüm şartları taşıyıp atamaya yetkili amir (vali) tarafından vekaleten atanan müdür/müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı vekalet ettiği yöneticiliğin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ön görülen ek ders ücretini alır. Bu üç şarta haiz olmayan durumlarda Kararın 16. Maddesinin (2) nci fıkrasına göre haftada 18 saat ek ders ücreti ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Esenlikler dilerim.

 
DUYGU / 2013-10-30
İmza Yetkili
İyi günler.. Yönetmelik ve mevzuatı en ıyı sizlerin bileceğini düşünerek bir öğretmen olarak soruma cevap arıyorum. Kadrolu anasınıfı öğretmeni olarak ilkokulda çalışmaktayım.Bulunduğum okula ilçe mem tarafından kaymakam onayıyla "imza yetkili" olarak görevlendirildim fakat bulunduğum okulda müstakil müdürlük bulunmamakta. Yönetmelikte böyle bir ünvan yok diye biliyorum.Okulöncesi öğretmeni ilkokulda müdür yetkili olamaz denildi.Okuldaki 3 sınıf öğretmeni bu görevi almadı,görev bu nedenle verildi. Ünvan "imza yetkili" olmasına rağmen maddi karşılık almadan "müdür yetkili" görevlerini 1,5 yıl yaptım.Teftişlerimi müdür yetkili olarak geçirip not aldım.Bulunduğum ilde mebbisime ünvanımı müdür yetkili olarak işledi.Çünkü sistemde imza yetkililik seçeneği bulunmamakta.İşlenen bu görev kaydım görevden istıfa ettiğimde kayıtlardan silindi. Bu konuda bılgı vererek yol gösterırsenız çok sevinirim.İl ve ilçe memde yapılan bu uygulamada usulsüzlük varsa duruma itiraz etmeyi düşünüyorum.Bu nedenle araştırmak istedim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Sayın Öğretmenim;
Öncelikle mevzuatımızda sizin bahsini ettiğiniz imza yetkililik şeklinde bir görevlendirme usulü bulunmamaktadır. Okullarımıza yapılan görevlendirmeler ancak vekaleten ve müdür yetkili öğretmen olarak yapılmaktadır. Bu tür görevlendirmeler de, ilgili mercilerce resmi onay verilerek yapılır. Dolayısıyla sizin anlatımınızdan vekaleten veya müdür yetkili olarak görevlendirilmediğini anlaşılmaktadır. Siz sadece okuldaki imza işlerini yürütmek üzere görevlendirilmişsiniz. Ancak böyle bir görevlendirme bahsini ettiğimiz üzere mevzuatımızda yer almamaktadır. Bu nedenle de mebbiste idareci olarak işlenmeniz mümkün değildir. Ayrıca okulunuzda üç sınıf öğretmeninin bu görevi almadığını söylüyorsunuz. Demek ki burada sizin de istemeniz halinde böyle bir görevi almayacağınız ortaya çıkmaktadır. Ancak sonuç olarak hakkınızda yanlış bir uygulama yapıldığı görülmektedir. Dolayısıyla usulsüz bir uygulama ile ilgili olarak gerekli mercilere itiraz ederek hakkınızı arayabilirsiniz.

 
MURAT / 2013-10-30
Ağaç Kesimi
İyi günler.Bir ilköğretim okulunda müdür olarak görev yapıyorum.Yaklaşık 2 hafta önce okulun bahçesinde bulunan 2 kavak ağacının diğer 2 kavak ağacının üzerine doğru eğildiğini ve yıkılma tehlikesi olduğunu nöbetçi öğretmenlerimin ve hizmetlinin uyarısıyla fark ettim. Durumu kasaba belediyesine bildirdim ve belediye yetkili gelerek 4 kavak ağacını da kesti. Durumun aciliyetinden ötürü hiçbir yerden izin alınmadan gerçekleşen bu işlemde hangi kusurlarımız vardır.? Bu durumun cezai yaptırımı nedir? Okul müdürü olarak benim öğrencilerimin can güvenliğini sağlamam adına burda yetkim yok mudur? cevabınız için şimdiden teşekkürler.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba Murat Bey,

Okul bahçesindeki ağaçların, prosedürüne uygun olarak alınacak izne binaen kesilmesi gerekmektedir. Ancak, sizin de bahsettiğiniz gibi aciliyet teşkil eden hususlarda, durum tutanak altına alınarak müdahalede bulunulabilir. Öğrencilerin can güvenliğini sağlamak her şeyden önce gelir. Can güvenliğini sağlamaya yönelik bir fiilin kusur kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olamaz. 

Esenlikler dilerim.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.