Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
BİROL DEMİR / 2014-01-04
İSTEĞE BAĞLI MÜDÜR ATAMASI

Öncelikle bu oldukça faydalı hizmetinizden ötürü teşekkür ediyorum. Ben şu anda kadrolu müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. daha önce özel öğretim kurumlarında müdürlük yaptım. atama yönetmeliğindeki özelde çalışılan sürelerin 3/2 si öğretmenlikte değerlendirilir maddesi gereği özeldeki müdürlüğümün 3/2 si esas alınarak isteğe bağlı müdürlük atamasına başvurabilir miyim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Yönetmelikte,  "Yöneticilik sınavına başvuru için birinci fıkranın (d) bendinde belirtilen sürelerin hesabında, özel okullarda öğretmen veya yönetici olarak geçen sürelerin 2/3’ü değerlendirilir." denilmekte olup özel okullardaki yöneticilik sürelerinin yer değiştirmede kullanılabileceğine ilişkin bir düzenleme söz konusu değildir.

Esenlikler dilerim.

 


 
AHMET DIZDAR / 2014-01-04
Ekders
Merhaba, Okulumuz kayıtlarında bulunan engelli bir öğrencimiz evde eğitim almaktadır. Evde eğitime gelen öğretmen başka bir okulun kadrolu öğretmeni, ilgili öğretmenin evde verdiği dersten dolayı ekdersini kadrosunun olduğu kurum mu yoksa öğrencinin kayıtlı olduğu okul mu verir. Ayrıca ödenecek ekders %25 fazla mı olacak. teşekkürler..
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR
Merhaba, MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 26. maddesinde; "Kadrosunun bulunduğu okuldan başka bir okulda/kurumda görevlendirilen öğretmenin ek ders ücreti, fiilen görev yaptığı kurum tarafından ödenir" hükmü bulunmaktadır. Buna göre; Ek ders ücretinin, ders verilen öğrencinin kayıtlı olduğu okul tarafından ödenmesi gerekir. Ders ücretinin %25 fazla ödenmesi, Öğretmenin Özel Eğitim branşında olması durumunda geçerlidir. Selam ve Sevgiler...
 
CEYHAN ÖğRETMEN / 2014-01-03
Norm fazlası
Öncelikle böyle güzel bir hizmet sunduğunuz için teşekkür ederim. Ben sınıf öğretmeniyim. Çalıştığım okul ortaokul oldu. Bu yüzden her yıl 2 arkadaşımızın norm fazlası olması gerekiyor. Sene başında idarecilerimiz bana benim norm fazlası olduğumu ve ilçe milli eğitimin beni başka bir okulda görevlendirdiğini söylediler. Ben de onların sözlerine binaen görevlendirildiğim okulda göreve başladım 3 aydır çalışıyorum. 2 hafta önce yapılan norm fazlası öğretmen atamasına başvurdum ama il milli eğitim benim başvurumu reddetti. Gerekçe olarak da kadromun olduğu okulda benim değil de başka bir öğretmen arkadaşın norm fazlası olduğunu söylediler. Ben bu durumda hem norm fazlası olmadığım halde başka bir okulda çalışarak mağdur olmuş oldum hem de atama isteyemediğim için mağdur oldum. Bir dilekçe yazarak il milli eğitime başvurup norm fazlası olma şansım var mı? teşekkür ederim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Değerli öğretmenim, dilekçe ile norm fazlası olunması imkanı yoktur. Norm fazlası öğretmenlerin belirlenmesi işlemleri MEB Yön. ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik ve MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili maddeleri doğrultusunda milli eğitim müdürlüklerince yapılmaktadır. Varsa konu ile ilgili şikayetlerinizi Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
 
ALI GÌMÌŞ / 2014-01-03

Ücretli öğretmenlere nöbet,sınıf rehber öğretmenliği,kulüp öğretmenliği görevi verilebilirmi ? Okul aile birliğimiz yönetim kurulu para toplama makbuz kesme yetkisini yönetim kurulu üyesi olmayan okulumuz velilerine devredebilirmi ? okulumuzdaSerbest etkinlik ders saatinde ücretli tiyatro oynatıp sınıflardan öğrencilerimizi tiyatroya gönderebilirmiyiz? İlköğretim okullarında ücretli veya ücretsiz deneme sınavı yapabilirmiyiz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

I) Ücretli öğretmenlere nöbet,sınıf rehber öğretmenliği,kulüp öğretmenliği görevi verilebilir mi?

MEB Personel Genel Müdürlüğün 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı,   MEB Personel Genel Müdürlüğünün 13.10.2007 tarihli 71809 sayılı, MEB İlköğretim Genel müdürlüğünün 15.02.2008 320/2156 sayılı yazıları incelendiğinde;

1.   Ücretli öğretmenlere kulüp danışmanlığı görevi verilemeyeceği,

3.    Ücretli öğretmenlere şube rehber öğretmenliği görevi verilmeyeceği,

4.    Ücretli öğretmenlere öğrencileri yetiştirme kurslarında görev verilemeyeceği,

5.    Ücretli öğretmenlere ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücreti ödenemeyeceği,

6.    Ücretli öğretmenlere ders dışı eğitim çalışmaları (egzersiz) verilemeyevceği,

7.    Ücretli öğretmenlerden sınıf öğretmeni olarak 4. sınıfı okutanların derslerine branş öğretmenleri girdiğinde bu saatler için ek ders ücreti ödenemeyeceği,

8.    Ücretli öğretmenlere belleticilik görevi verilmeyeceği,

9.    Ücretli öğretmene nöbet görevi verilemeyeceği,

10.     Ücretli öğretmenlere okullarda oluşturulması gereken satın alma, muayene kabul vb. komisyonlarda görev verilemeyeceği,

            Anlaşılmaktadır.

II) Okul aile birliğimiz yönetim kurulu para toplama makbuz kesme yetkisini yönetim kurulu üyesi olmayan okulumuz velilerine devredebilir mi ?

Bu sorunuz Eğitim Denetmeni Adnan UÇKUN Bey tarafından cevaplandırılmıştır?

III) Serbest etkinlik ders saatinde ücretli tiyatro oynatıp sınıflardan öğrencilerimizi tiyatroya gönderebilir miyiz? sorunuzun cevabı: Serbest etkinlik ders saatinin, haftalık ders çizelgesi ekinde yer alan açıklamalara  ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 03/09/2010 tarih ve 6181 sayılı Serbest Etkinlikler konulu yazılarındayer alan hususlara uygun olarak değerlendirilmesi  gerekmektedir.

IV) İlköğretim okullarında ücretli veya ücretsiz deneme sınavı yapabilir miyiz?

Bu soru tarafımdan daha önce cevaplandırılmıştır. Soru-cevap bölümü sayfalarından cevaba ulaşabilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

 
HASAN KARA / 2014-01-03
kademe

sn. hocam özel eğitim uygulama okulu 2.kademe müdür yardımcısıyım.binamız tek 1. ve 2.kademe diye, e okul,mebbis, e posta, web sayfası ayrı ayrı ama gelen giden evrak , kbs taşınır ve maaş ve ekders işlemleri tek,yemek hizmetleri, servisler tek, bu durumda mühür tek, müdür 1.kademenin müdürü, bu durumda bir kişi aynı anda 2 kademenin müdürü görevini alabilir mi, bir de aynı binada 2 kademe olurmu, olursa ikili öğretim olamaz mı, ben 2. kademenin müdür yardımcısı olarak bu kademenin müdürlüğü görevini talep edebilirmiyim, cevap verirseniz çok seviniriz, kolay gelsin,

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Benzer soru daha önce cevaplandırılmıştır. Verilen cevaplara bakabilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

 
SERDAR YıLDıRıM / 2014-01-03
Sürücü Kursu Yanlış bilgilendirme

ekim 18 i gibi sürücü kursuna A2 ehliyetim olduğunu, direkt E sınıfı ehliyetini almak istediğimi söyledim, teorik sınava gireceğimi, ehliyetimin kurs ücreti üzerinde etken olmadığını başka bir şubesinin E sınıfı ehliyetini verdiğini söyledi gerekli belge ve kurs ücretini kendileri aldı.Telefonuma gelen bilgilendirme mesajı ile teorikyazılı sınav harcını ilgili bankaya yatırdım .900 tl kurs ücretinin 500 tl sini peşin verdim makbuz aldım. 1 aralık 2013 tarihinde yazılı sınav giriş belgemi almaya gittim orada bulunan iki kişi ile A2 ehliyetimi nasıl aldığımı konuşurken müdür \\ A2 ehliyetin var mıydı, sınava girmene gerek yoktu!\\ dedi dersin başladığını söyledi bir tek o gün derse girdim.Kurs bana vermediği ayrıca almamın gereksiz olduğu teorik dersin ücretini istiyor.Yapılan hatanın düzeltilmesini istedim kurs ücretinin a2 veya b den e ye geçiş için kurs ücreti 400-600 lira arası olarak değişmekte kurs benden 900 lira talep ediyor eğer bu parayı ödeyip kursa ilgili konu hakkında dilekçe vermez isem hayatım boyunca sınava giremeyeceğimi söyleyerek hala yanlış ve eksik bilgilendirme yapıyor .bu fazladan 400 lirayı ödemek zorunda mıyım verdiğim ücreti geri alabilir miyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Farklı bir sınıf sertifika alma

MADDE 39 – (1) Sürücü belgesi veya sürücü sertifikası sahibi olanlardan farklı bir sınıfın motorlu taşıt sürücü sertifikasını almak isteyenlerin kurs süreleri:

a) “A1” veya “A2” sınıfı sürücü belgesi veya sürücü sertifikası olanlardan başka bir sınıf sertifika almak isteyenler almak istedikleri sertifika sınıfının direksiyon eğitimi dersinin tamamına devam ederler.

(2) Yukarıda belirtilen eğitim süreleri sonunda yapılan direksiyon eğitimi dersi sınavlarında başarılı olanlara, ilgili sertifika verilir.

ertifika sınıflarının eğitim süreleri

MADDE 7 – (1) Bütün sertifika sınıflarında trafik ve çevre dersi 16, ilk yardım dersi 8, araç tekniği dersi 6 saat teorik olarak verilir. Direksiyon eğitim derslerine ise direksiyon usta öğreticisi tarafından kursiyerin akan trafikte eğitim alacak düzeye ulaştığına karar verilinceye kadar direksiyon eğitim alanında veya simülatör üzerinde devam edilir.

(2) Akan trafikte eğitim alacak düzeye gelen kursiyerlerin direksiyon eğitimi ders süreleri;

c) “C” ve “E” sınıfı sertifikalar için 24 saat,

(3) Yukarıda belirtilen direksiyon eğitimi dersleri şehir içi ve şehirlerarası karayollarında akan trafikte yapılır.

4) “A1”, “A2”, “B”, “F”, “H (motosiklet)” ve “H (otomobil)” sınıfı sertifika alacak kursiyerlere en az 2 saat, “C”, “D” ve “E” sınıfı sertifika alacak kursiyerlere ise en az 4 saat akan trafikte gece araç kullandırılarak uygulama yaptırılması zorunludur.

(5) Direksiyon eğitimi dersi sonunda kendilerini yeterli görmeyen kursiyerlerin talep etmeleri durumunda akan trafik içerisinde ek direksiyon eğitimi dersi verilir. Bu durumdaki kursiyerler aldıkları dersler için ilan edilen ücret üzerinden ödeme yaparlar.

Yukarıdaki bilgiler sanırım sizin durumunuzu aydınlatıyor. iyi günler.  

 
İSMAIL EMRE / 2014-01-03
Görevlendirme

Eş durumu atamam çıkmadığı için geçici görevlendirme ile bir okula sınıf öğretmeni olarak geldim. görevlendirme yapıldığım okulda boş sınıf olmadığı için aynı ilçede başka okulda göreve başladım. kadromun olduğu okuldada benim yerime ücretli öğretmen çalışıyor. şu an görev yaptığım okula kadromun gelmesi için hangi yolu izlemem gerekiyor. bu mümkün mü? saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

İl içi atama döneminde tayin istemeniz gerekmektedir. Selamlar

 
SüDEN PAMIR / 2014-01-03
Bilgi Edinme

Kurucu temsilcisi bulunduğum Beyoğlu Özel Galatasaray İletişim Teknoloji Müzik Kursu da Büşra Hilal Cağcağoğlu un şikayeti üzerine 4 Mayıs 2013 tarihinde denetçi Şükrü Karayel tarafından yapılan soruşturmanın sonuç raporunu alabilmem için ne yapmam gerektiğinin bildirilmesini arz ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Kuruma başvurduğunuz takdirde size cevap verilecektir. selamlar.

 
ENDER YAMAN / 2014-01-03
ATAMA VE ÜCRETSİZ İZİN
eşim mart ayında doğum yaptı.haziran ayında doğum izni bitti ve göreve başladı.ancak benim il dışı atamam sebebiyle şubat döneminde özür grubu tayini isteyecek.şayet tayini olursa gideceğimiz ilde bebeğe bakabilecek kimse olmadığı için göreve başlayıp hemen akabinde doğum sonrası ücretsiz izin almak istiyor. mümkün müdür?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Öncelikle hayırlı olsun. MEB İzin Yönergesindeki: "MADDE 15- (2) Doğum yapan memura doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren olmak üzere, istekleri üzerine yirmidört aya kadar toptan veya kısım kısım aylıksız izin verilir. Aylıksız izin süresinin bitimine bir aydan daha az bir süre kalanlara bu kapsamda aylıksız izin verilmez." hükmü kapsamında doğum yapan eşiniz aylıksız izin kullanabilir. İyi günler dilerim.
 
OKTAY AKTAş / 2014-01-02
Bayrak direği

Okul bahçesindeki bayrak direği Atatürk büstünün hangi yanında ( sağ-sol ) bulunur? Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Bu konuda düzenleyici bir hüküm olmamakla beraber Bayrak Tüzüğünde bayrağın sağ tarafta olacağına ilişkin (Bayrak, tepesinde ay yıldız bulunan direğe çekili bulunur, makam masasının sağ gerisinde uygun bir yere konur. vb.) düzenlemeler yer almaktadır. Bu bağlamda, bayrak direğinin dolayısıyla bayrağın Atatürk büstünün sağ yanında (karşıdan baktığımızda bize göre değil, büstün duruşuna göre sağ taraf) bulunması gerektiği değerlendirilmektedir

Esenlikler dilerim.

 
ÌMİT BULUT / 2014-01-02
suriyeli öğrenciler
merhaba; mahallemizde suriyeli çocuklar var. pasportları ve oturma izimleri yok. okulda misafir olarak gelmeleri için ne yapılması gerekiyor. ÜMİT BULUT BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİ
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR
İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre; Yabancı uyruklu öğrencilerin okula kayıt yaptırabilmeleri için, kimlik/pasaport ve oturma izin belgesi gerekmektedir. Söz konusu durumda, öğrenci velisinin belirli bir süre içinde bu belgeleri temin etmesi koşuluyla, öğrenci/ler misafir öğrenci konumunda kabul edilebilir. İyi çalışmalar.
 
ALI FUAT TAZEGÌL / 2014-01-02
GEÇ GELME
Merhabalar, Sayın Denetmenlerim ben bir lisede müdür yardımcısı olarak çalışıyorum. Yönetmelikte; \'\'Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.\'\' Ancak biz sene başında öğretmenler kurulunda bir karar almadık ve geç kağıdı vermiyoruz. Ancak 1. derse hiç gelmeyen öğrenci de geç yazıldığından öğrencilerin çoğu 1. derse bilerek gelmiyor...Bu durum öğrencinin güvenliği ile ilgili de ciddi riskler ortaya çıkarıyor. Öğrencileri çağırıp geç gelmeyi alışkanlık haline getirenlerle ilgili işlem yapacağımızı söylediğimizde de bazı veliler yönetmelikte geç kalmanın bir hak olduğu disiplin işlemi yapılamayacağını söylüyor. Lütfen cevap yazar mısınız? Nasıl bir yol izlemeliyiz. Disiplin mekanizması işletilebilir mi?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR
Merhaba Sayın Yöneticim, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde; Geç gelme MADDE 35- (1) Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır. Devam-devamsızlık ve ilişik kesme MADDE 36- (1) Okula devam zorunludur. Veliler, öğrencilerinin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Millî Eğitim Temel Kanununun 26 ncı maddesi gereğince okul yöneticileri, millî eğitim müdürleri ve mahalli mülkî idare amirleri öğrencilerin okula kayıt ve devamıyla ilgili gerekli tedbirleri alırlar. (2) Uygulamayla ilgili olarak; a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenir. b) Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır. c) Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır. Hükümleri bulunmaktadır. Buna Göre; 35/1. maddede yer alan; Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır. hükmü, "Birinci derse girilmeyebilir" anlamına gelmemektedir. Bu davranışı alışkanlık haline getiren öğrencilerin velileri konu hakkında bilgilendirilerek, yönetmeliğin 36/2-c maddesi doğrultusunda işlem yapılabilir. Selam ve Sevgiler...
 
MUALLIMMUSTAFA / 2014-01-01
kısa dönem askerlik
Hocam öncelikle kolay gelsin. kısa dönem askerlik yaptım. Bir kaç hafta öncesinde Mebbiste kadrolu öğretmenliğe ve emekliliğe sayıldığı görünüyordu. Şimdi ise Memuriyete sayıldğı halde, kadrolu öğretmenliğe ve emekliliğe sayılmadığını gördüm. Bu durum doğru mudur? Doğru değilse ne yapmalıyım?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Merhaba Evet 657 DMK nın 83.maddesinde (Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/26 md.) Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlardan askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmak ve kurumları da başvurma tarihinden itibaren azami 30 gün içinde ilgilileri göreve başlatmak zorundadırlar. Bunların muvazzaf askerlikte geçen süreleri muvazzaf askerliğe ayrıldıkları sırada iktisap etmiş oldukları derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir. Bu gibilerin muvazzaf askerliğe ayrılmadan önce işgal ettikleri kadroda kazandıkları kademe ilerlemeleri ayrıca göz önünde bulundurulur. Askerlik öncesi kademe ilerlemeleri ile askerlikte geçen süre toplamının 3 yılı aşan kısmı usulü dairesinde üst dereceye terfi ettikleri zaman bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir. Yani memurluktan sayılır ve hizmet puanını alırsın emeklilikten saydırmak için askerde geçen sürelerin primlerini ödeyerek emeklilikten de saydırabilirsiniz.saygılarımla...
 
TüLIN YüKSEL / 2013-12-30
2.3.4.6.7.8. sınıflarda sbs sınavı

Değerli eğitim denetmenleri. Fikret Yüzatlı ilkokulu BAHÇELİEVLER nda bir öğrenci velisi aynı zamanda başka bir okulda öğretmenim. Okul müdürü 2.3.4.6.7.8. sınıflarda 1. dönemde 2 ve 2. dönemde 2 olmak üzere yıl içinde 4 adet sbs sınavı yapılması konusunda diretmektedir. Ben şahsen 2. sınıftaki çocuğumun böyle bir sınava girmesini istemiyorum. Öğretmenimizle görüştüğümde okul müdürlüğünün okul aile birliği ve rehberlik hizmetleri yürütme kurulu tarafından karar aldığını söyledi.Böyle bir karar bakanlığın sınav yapılmaması konusundaki genelgesinden daha mı üstündür???? Saygılarımla....

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

İlkokullarda ölçme ve değerlendirmenin, İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini dördüncü kısmında yer alan hükümlere göre uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bu bölümde yer alan düzenlemelere bakıldığında ilkokulların ilk 3 sınıfında öğrencilerin ölçme ve değerlendirme araçları arasında sınavın olmadığı görülecektir. Okullarda alınacak kararların Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil etmesi mümkün değildir. Ayrıca, Bakanlığın yazılı emirlerine riayet edilmesi bir zorunluluk olup aykırı uygulamalar disiplin hükümlerinin uygulanmasını zorunlu hale getirir.

Esenlikler dilerim.

 
FATIH DOĞAN / 2013-12-30
Teknik Öğretmenlerin Denetmenliği

Sayın hocam ,denetmenlik kadrolarında teknik eğitim fakültesi mezunlarına yer verilmediğini görmekteyiz.Bu alanda da teknik öğretmenlerin görevlerini layığı ile yerine getireceğini biliyoruz.Bu bağlamda Teknik Öğretmenlerin de denetmen olabilmesinin önünün açılmasını ve siz değerli hocalarımızın bu konuda bize destek olmasını arzu ediyoruz.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Denetmen/denetçi alımı yapılırken branşlar arası bir ayrım yapılmaksızın Bakanlıkça atama yapılan her branştan denetmen/denetçi alımı yapılması gerektiği, bu bağlamda teknik öğretmenlerin de denetmen/denetçi olabilmesinin önünün açılması yönündeki düşüncenizi paylaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu sorunun aşılacağını düşünüyoruz.

Esenlikler dilerim.

 
YASEMİN TÌRKCAN / 2013-12-30
eğitim denetmeni olma şartı

iyi çalışmalar. 2008 ağustos ayından itibaren kadrolu öğretmenlik yapıyorum. bulunduğum ildeki bir eğitim denetmeni ile görüşmemiz sırasında yüksek lisans yap sınavlara gir ve il eğitim denetmeni ol diye teşvik etti beni. ben de yüksek lisans sınavına girdim ve üniversitelerin bir çoğunda eğitim bilimleri teftiş ve planlama alanında yüksek lisans programlarının olduğunu öğrendim. fakat eğitim denetmeni olmak için yüksek lisans ön şartı var mı tam olarak bilmiyorum. varsa tezli tezsiz farkeder mi. ilginize teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliğinin 7 nci maddesinde Müfettiş yardımcılığına atanacaklarda aranacak şartlar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Esenlikler dilerim.

 

MADDE 7 – (1) Müfettiş yardımcılığına atanacaklarda aranacak şartlar şunlardır:

a) En az dört yıl süreli yüksek öğrenim mezunu olmak.

b) Başvuru tarihinde Bakanlık kadrolarında çalışıyor olmak.

c) Müfettiş yardımcılığı yarışma sınavının açıldığı yılın aralık ayının son gününde 40 yaşını doldurmamış olmak. (1)

ç) En az üç yılı Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında olmak üzere toplam en az sekiz yıl öğretmenlik hizmeti bulunmak.

d) Yarışma sınavına ikiden fazla katılmamış olmak. (2)

(2) Bu maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen sekiz yıllık sürenin hesabında resmi eğitim kurumları ve özel okullarda yönetici ve öğretmen olarak geçirilen süreler ile askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenlerin bu süreleri birlikte değerlendirilir.

 
HLY / 2013-12-30
günlük plan

merhabalar, ortaöğretim kurumlarında "Öğretmen tarafından hazırlanan ders plânı, okul müdürü ve müfettişlerce denetlenir" diyor okul müdürü bu maddeyi nasıl yerine getirmelidir? Müdürümüz her hafta pazartesi günü ilk iki teneffüs de günlük planları odasına götürüp imzalatmamızı istiyor kendisinin de listesi var bizde orayı imzalıyoruz getirmediğimiz hafta kırmızı kalemle çiziyor o haftayı.biz öğretmenler olarak müdürün bu isteğini yerine getirmek zorunda mıyız bunun başka yolu yok mu? günlük planları yapıp dosyamızda saklamak ve müdürün istediği zaman gelip denetlemesi konusunda ısrarlı davransak yaptırımı ne olur?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Planlamaya ilişkin özel düzenleme Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge’dir. Bu yönergenin 14/b maddesinde “Her öğretmen istenildiğinde ünitelendirilmiş yıllık plân ve günlük ders plânını okul müdürü ile denetleme yetkisi olanlara göstermek zorundadır.” düzenlemesi yer almaktadır.

 

Esenlikler dilerim.

 
SERKAN TEK / 2013-12-30
Yönetmeliğe Aykırılık

Değişen ve 07.09.2013 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliiğin 45. maddesi 1. fıkrası b bendi uyarınca "Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılması" gerekmektedir. Öğrencim adına velisi olarak Semiha Şakir Anadolu Lisesi Astronomi seçmeli dersinde 27.11.2013 tarihinde yapılan sınavda aynı dersi gören öğrencilere farklı sınavlar uygulanmış ve yönetmeliği ihlale yönelik mezkur durum oluşmuştur. Bununla ilgili şikayeti size de vasfınız dolayısıyla danışarak nasıl bir yol izleyeblirim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Sorunu öncelikle okul yönetimi ile paylaşıp  sorunun okulda çözümünü ararsanız daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Esenlikler dilerim.

 
NURAY DEDE / 2013-12-30
ücretli öğretmenin kurs açması

Merhaba, Matematikten 1 tane kadrolu öğretmenimiz var.1 tane de ücretli öğretmenimiz bulunuyor.Kadrolu öğretmenimiz kurs açmak istemiyor.Öğrencilerimiz özellikle ücretli öğretmenden kurs istemektedir. Derslerden sonra yada hafta sonu ücretli öğretmen kurs açabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

MEB (Mülga) Personel Genel Müdürlüğün 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı Ek Ders Ücreti karşılığı ders okutanlara verilemeyecek görevler  konulu yazısında “Ayrıca ders ücreti karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlerin ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olmadığı gibi, bu görevlilere, öğrencileri yetiştirme ve sınavlara hazırlama kurslarında görev verilmesi de mümkün bulunmamaktadır.” denilmektedir.  Bu bağlamda, ücretli öğretmenlerin öğrencileri yetiştirme  kursu açamayacağı değerledirilmektedir.

Esenlikler dilerim.

 
DENIZ çıDıK / 2013-12-30
alan değişikliği ve özür grubu atama
sayın denetmenim ; ben teknoloji tasarım öğretmeni olarak görev yapmaktayım.alan değişikliğinde 90 saatlik teknoloji tasarım eğitimi alan ve danıştayda iptal sonrası bu ay alan değişikliği ile atanan teknoloji tasarım öğretmenlerinden 900 kişi eğitimi tamamlamasına rağmen 160 kişi için alan değişikliği kadrosu açıldı.yani 160 adet başvuran sınıf öğretmeni teknoloji tasarım öğretmeni oldu.kalan 740 kişi kursu aldı fakat alan değişikliği yapamadı.Bu arkadaşlarımız sınıf öğretmenliği kadrosundamı kaldılar.Yani alan değişikliğinde atanamayanlar sınıf öğretmeni olarak kaldı değil mi...Diğer sorum ise Danıştay kararı ile atam iptalinden sonra 12 saat ders saati bulunan ve bir adet normu olan okulun atama yapılmadığı halde normu açılmadı..Özür grubunda açılmasını umduğum normun açılması için gereken araştırmayı yaptığımda görevlendirmeyle bir öğretmenin çalıştığı kadrolu öğretmenin olmadığını okul müdürü, müdür yardımcıları ve ilçe memdeki şefimizden net olarak öğrendim.Bu okuldaki kadronun özür grubunda açılması için başvurmam gereken yer varmıdır.Yoksa yargı yolunamı başvurmam gerekmektedir.Bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum.Saygılarımla...
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Sn hocam, bakanlık ihtiyaç duyduğu kadar normu açık olarak ilan etmiş, bu açığı müracaata açmış, ilk 160 kişiyi almış, bunlara kararname düzenlemiş ve atamasını yapmış, diğerleri ise eski kadrolarında kalmıştır. Herhangi bir kararname değişikliği olmadıysa branşları neyse o branşta kalmışlardır. Diğer sorunuza gelince; bir okulda norm açığı olup olmadığını sadece o okuldaki ders saati sayısına bakarak anlayamazsınız. Norm kadro yönetmeliğine göre (Anadolu ve fen lisesi statüsündeki okullar ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri, yatılı bölge ortaokulları, özel eğitim okul ve kurumlan hariç) normlar belirlenirken eğitim bölgesindeki toplam ders saatleri göz önünde bulundurularak ihtiyaç veya fazlalıklar belirlenir. Bir branşla ilgili bir okulda açık ilan edilir, öğretmenin ataması bu okula yapılır, bu öğretmenimiz eğitim bölgesindeki diğer okullara görevlendirilebilir. O yüzden eğitim bölgesindeki toplam ders saati ve o bölgedeki öğretmen sayısının bu ders saatine oranını bilmeden sadece ilgili okuldaki ders saatine bakarak açık var ya da yok diyebilmek zordur. Bunu da ancak eğitim bölgesi müdürler kurulu veya eğitim bölgesinin koordinatör müdüründen öğrenebilirsiniz. Başarılar dilerim.
 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.