Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MUSTAFA KöKSAL / 2014-01-30
hizmet içi kurs
zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olarak 2006 yılında Eskişehir de 15 günlük merekzi hizmet içi eğitim kursuna katıldım, devamsızlık yapmadım. kurs sonunda sınav yapıldı ve 100 üzerinden 50 nin üzerinde aldım ancak kurs hocamız 70 in altına başarı belgesi vermedi,dolaysıyla katıldığım devam ettiğim ancak 70 in altında puan aldığım sınav sonucu mebbis bilgilerimde bu kurs gözükmüyor, acaba ben katılım belgesi ya da tamamlama belgesi alabilir miyim, nasıl bir yol izlemeliyim, teşekkürler kolay gelsin
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Merhaba Katıldığınız kurstan yüzde 70 başarı şartı olan bir seminer olduğunu ve sizin 50nin üzerinde bir not almanızdan dolayı belge verilmemiştir.Bu nedenle bu belgeyi almak istiyorsanız tekrardan başvuru yapıp katılmanız ve başarılı olmanız gerekecektir.saygılarımla...
 
DENIZ / 2014-01-25
yaş hakkında

İyi çalışmalar sayın denetmenlerim, Sizi denetmen/denetçi yardımcılığı sınavı için rahatsız ediyorum. Yaş sınırının 35e düşürüldüğü konuşuluyor bu doğru mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-40 ıncı maddesinde yapılan değişiklikle  (Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve 36 ncı maddenin ―Ortak Hükümler- bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarca yapılacak olan özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.) müfettiş/denetçi/denetmen/uzman yardımcılığı sınavına giriş yaşı sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak olarak düzenlenmiştir. Müfettiş/denetçi/denetmen/uzman yardımcılığı giriş sınavlarında bu düzenlemede yer alan 35 yaş sınırı  uygulanacaktır.

 

Esenlikler dilerim.

 
ELIF / 2014-01-24
Veli toplantıları

anaokulunda müdür vekiliyim. Veli toplantılarını hafta içinde yaptığımızda çalışan veliler, iş yerinden izin alamıyoruz, katlamıyoruz diye tepki gösteriyor, hafta sonu yaptığınızda, öğretmen hafta sonu gelmek istemiyor. Öretmen hafta sonu toplantı olduğunda gelmek zorunda değil midir? Yönetmelikte veli toplantılarının ne zaman yapılacağına dair bir hüküm yok. Sözleşmede \\\"veli okul yönetiminin yapacağı toplantılara katılmak zorundadır.\\\" diye bir maddemiz var. Bu durumda bizi zor durumda bırakmayacak nasıl bir yol izleyebiliriz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sayın hocam; Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde öğretmenlerin görevleri 20. Maddede sayılmıştır. Burada bu tür toplantılara katılmak direkt olarak sayılmamakla birlikte madde içeriğinden –özellikle birinci fıkradaki- mevzuatın gereklerine uyma yükümlülüğü içerisinde  değerlendirilmesi gerekir. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 69. Maddesinde toplantıların eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde çalışma günlerinde yapılması yazarken Okul Öncesi Eğitim Kurumları  Yönetmeliğinde –sizin de yazdığınız gibi- toplantının ne zaman yapılacağına dair bir açıklama yok. Kapsamında sizin kurumunuzun da yer aldığı Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde öğretmenler birliğin tabii üyelerinden sayılmaktadır ancak siz bir okul öncesi kurumu olarak Okul Aile Birliği Genel kurul toplantınızı hafta sonuna planlasanız da bu durumda öğretmenleriniz ancak kendi istekleriyle katılabilirler ve de bununla ilgili herhangi bir yaptırımınız söz konusu olamayacaktır. Ancak çalışma günlerinde öğretmenlerimiz, bu tür, önceden, yasal süresi içerisinde duyurulmuş tüm resmi toplantılara katılmak zorundadırlar. Başarılı çalışmalar dilerim.

 
TüRKAN AKKURT KABANKA / 2014-01-24
Denetim Raporu
Merhaba, \\r\\nİlköğretim Kurumunda müdür olarak görev yapmaktayım. Kurum denetimimiz tamamlandı. Denetim raporu tarafımıza ne zaman ulaşır. Denetim raporunda yönetici değerlendirme kısmını görebilir miyim? Bu konuda nasıl bilgi sahibi olabilirim? \\r\\nTeşekkür ederim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Sayın hocam; Müfettişlerin okulunuzda ne tür bir çalışma yaptığı önemli. Eğer rehberlik çalışması yapılmışsa genel bir değerlendirme yapılmıştır ve kurumunuzun eğitim öğretim, fiziki durum, personel işleri, büro işleri gibi bölümleriyle alakalı olarak kurumunuza genel bir rehberlik tebliği gönderilir. Eğer kurumunuzda denetim çalışması yapılmışsa, gene kurumunuzla ilgili olarak az önce belirttiğim bölümlerle alakalı olarak genel bir denetim tebliğinin yanında, denetimi yapılan öğretmen ve/veya yöneticilerin ayrı ayrı değerlendirme bölümleri gelir, bunlar ilgili kişilere tebliğ edilir, bu şekilde herkes kendi değerlendirilmesini görmüş olur. Müfettişler olarak bizler kurumda denetim görevimizin bitimini takip eden en geç 15 gün içerisinde tüm değerlendirmelerimizi başkanlığımıza veririz. Başkanlığımız, oluşturduğu komisyonlara bu tür denetim tebliğlerini inceletir. İnceleme sürecinden geçen tebliğler okullara gönderilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu tebliğleri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtasıyla kurumlara gönderir. Süreç bu şekilde ilerlemektedir. Bizim tebliği gönderme süremizin 15 gün sınırı var ancak bahsettiğim sonraki süreç biraz da idarelere bağlı. Başarılı çalışmalar dilerim.
 
ŞEVKI ECDER / 2014-01-24
hizmet puanı...
Yatılı okullar da hala +6 hizmet puanı geçerli değil mi?Ayrıntılı ve detaylı bilgi verebilirmisiniz.Teşekkürler...
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Sayın hocam; sorunuzun cevabı MEB'in internet sitesindeki İnsan Kaynakları bölümünde var. Orada Türkiye'deki okul öncesii ilkokul, ortaokul, lise, yatılı, gündüzlü vs. tüm okulların, isim isim puanları yayınlandı. Aşağıdaki linkten siteye ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar. http://personel.meb.gov.tr/daireler/mevzuat/mevzuatlar/hizmet_alanlari_ve_hizmet_puanlari_cizelgesi.pdf
 
DENIZ / 2014-01-24
sınav

2014 yılında milli eğitim bakanlığı denetmen/denetçi yardımcılığı sinavi yapacak mı? Teşekkür ederim . İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Sorunuzun cevabı verilen cevaplar arasında var.

 

Esenlikler dilerim.

 
MEHMET ÖZ / 2014-01-24

Okulumuz müstaki ilkokuldur. 13/02/1998 doğumlu olup öğrenim çağı dışına çıkan öğrencimizin velisine öğrenim belgesi verip e-okul dan okuldan ayrılmasını yaptık. Yönetmeliğe göre bu öğrencinin kaydının açıköğretim ortaokuluna yapılması gerekmekte olup veliyi bilgilendirdik.Acaba açıköğretime kaydının yapılması için ilkokul olarak bizim yapmamız gereken herhangi bir şey var mı? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba,

 

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Ortaokul Yönetmeliğinin 21. maddesinde yer alan "Başvuru koşullarından birini taşıyanlar, yıl boyunca resmî tatil günleri dışında mesai saatlerinde olmak üzere açık öğretim bürolarına başvurarak aday kayıtlarını yaptırabilirler. Adayların hangi dönem ve tarihlerde sınava girecekleri çalışma takviminde belirtilir." düzenlemesinden de anlaşılacağı üzere ilkokul olarak sizin yapmanız gereken bir işlem yoktur.

 

Esenlikler dilerim.

 
ŞİNASİ KILINÇ / 2014-01-22
ÇATI KATI KULLANIMI

Sayın Denetmenlerim.Kıymetli zamanınızı ayırarak bize böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkürler.Benim Okulum İmam Hatip Lisesi olarak inşa edilmiş.Fakat ne yazıkki ne mescidi var ne de abdest alınacak herhangi bir şadırvan.Malumunuz imam hatip öğrencileri için mescit hem uygulama hem de dini vacibelerini yerine getirme noktasında aciliyet kabilinde gerekliliktir.Bu nedenle ben çatı katımızı Mescit olarak kullanmamda herhangi bir sorun olur mu? veya Çatı katını mescit ve şadırvan olarak kullanabilmem için ne yapmam gerekir.Şimdiden teşekkürler saygılarımı sunarım

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Okul binalarında fiziki değişim ya da bölümlerin projesi dışında kullanımı için inceleme yapılıp yapılan incelemeye binaen onay/izin verilmesi gerekir. Talebinizi milli eğitim müdürlüğüne yazılı olarak iletmeniz halinde gerekli işlemler başlatılacaktır.

 

Esenlikler dilerim. 

 
ALI KÌÇÌK / 2014-01-22
Ek Ders

Kararnamem gereği zihinsel engelli sınıf öğretmeni olarak özel eğitim okuluna atandım. Halen özel eğitim okulunda okul müdürü olarak görev yaptığım için ek ders ücretinin %25 fazlasını alıyorum. Atamam normal bir ilkokul müdürlüğüne yapıldı. Atamamın yapıldığı ilkokulda özel eğitim sınıfı bulunmaktadır. Atamamın yapıldığı ilkokulda ikinci dönemde müdürlük görevime başlarsam özel eğitim sınıfından dolayı ek ders ücretinin %25 fazlasını alabilirmiyim?. Bu konuda yasal mevzuat kapsamında açıklama yapılmasını istiyorum. Teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Sorunuzun cevabını 2007/19 nolu Ek ders ücreti genelgesinin 22 nci maddesinde bulabilirsiniz.

 

Esenlikler.

 
RıDVAN GüR / 2014-01-21
Halk Oyunları Çalıştırıcısı

İyi günler, İlkokulda ücretli (kadrolu olmayan) Halk oyunları çalıştırıcısı hangi mevzuata göre çalıştırılabilir? Ücret ödemesi nasıl yapılır. (Halk Eğitim Merkezleri 14 yaş altı öğrenciler için halk oyunları öğretmeni vermiyor).

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Merhaba, Kadrolu olmayan, ders ücretli Halk Oyunları Öğretmen görevlendirmesi; 1- Öğrenim Durumu bakımından Öğretmen olarak atanma yeterliğine sahip olan ve ders ücreti karşılığında çalışmak üzere il/ilçe MEM'ne başvuran öğretmen adayları arasından il/ilçe MEM'nce yapılır ve aylık ders ücretleri ilgili MEM'nce ödenir. 2- Halk Eğitim Müdürlükleri bünyesinde bulunan kadrolu veya ders ücretli öğretmen/usta öğreticilerden; okulların il/ilçe MEM aracılığıyla başvuruda bulunmaları sonucunda (ders alacak öğrencilerin yaşına bakılmaksızın), Halk Eğitim Müdürlüğü'nce görevlendirilir ve ücretleri bu kurum tarafından ödenir. 3- Öğretmen/Usta Öğretici yetersizliği nedeniyle, 1. ve 2. maddede belirtilen kaynaklardan karşılanamaması durumunda; Halk Oyunları öğretmen/usta öğreticileri; MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği'nde belirtilen; Birliğin görev ve yetkileri MADDE 6 – (1) a) Öğrencilerin, Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri ve millî manevi değerler doğrultusunda yetiştirilmeleri için okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve ailelerle iş birliği yapmak. b) Okulun amaç ve hedeflerinin gerçekleştirilmesine, eğitimde kalite ve başarı için okulun stratejik plan çalışmalarına ve uygulamasına destek olmak, eğitimde fırsat eşitliğine imkân vermek ve öğretmenler kurulunca alınan kararların uygulanmasını desteklemek amacıyla velilerle iş birliği yapmak. c) Öğrencilerin başarısını artırmak amacıyla okul yönetimince planlanan kurs, sınav, seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, kermes ve benzeri eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlamak. hükümlerine göre; bu alanda öğrenim belgesi//sertifikası olan Usta Öğretici/ler; Öğretmenler Kurulunda ve Okul-Aile Birliği'nde karar alınmak koşuluyla, ücreti Okul-Aile Birliği'nce ödenmek üzere görevlendirilebilir. Selam ve Sevgiler...

 
ASLAN / 2014-01-21
BAŞKA OKULDA GÖREVLENDİRME ÇALIŞAN İDARECİNİN HAFATADA 2 SAAT FAZLA EKDERS ALABİLİR Mİ?

Merhaba İkili eğitim yapan bir okulda müdür yardımcısıyım.Okulumuzun kadrolu Müdür Başyardımcısı başka bir okula (Tekli Eğitim) müdür olarak görevlendirildi.(Vekil değil)İkili eğitim yapan idarecilere haftada 2 (iki) saat ekders fazla verilir.Başka okula (tekli eğitim yapan bir okul) görevlendirilen Müdür Başyardımcımız da haftada 2 (iki) saat fazla ekdersden faydalanabilir mi? İyi Çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Tolu Sözleşmenin  7 nci maddesinde "2006/11350 sayılı Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti, ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı süresince haftada 2 saat artırımlı ödenir." denilmekte olup ikili öğretim yapılan okulda fiili olarak görev yapıldığı takdirde  ders yılı süresince (derslerin başladığı tarihten bittiği tarihe kadar) haftada 2 saat artırımlı ek ders ücretinin ödenebilmesi mümkündür.

 

Esenlikler dilerim.

 
KAMURAN ÇELİK / 2014-01-17
Mükemmel Bir Site

Öncelikle hazırlanan site çok kullanışlı ve görsel olarak da mükemmel...Emeği geçenlere teşekkürler...Müfettiş yardımcılığı sınavı ne zaman açılır? Yaş kriteri var mıdır? Hayırlı çalışmalar dilerim...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Yakın zamanda müfettiş yardımcısı almaya yönelik bir hazırlığın olmadığı bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliğinin 7 nci maddesinde Müfettiş yardımcılığına atanacaklarda aranacak şartlar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Açılacak ilk sınavda başarılı olmanız temennisiyle esenlikler dilerim.

 

MADDE 7 – (1) Müfettiş yardımcılığına atanacaklarda aranacak şartlar şunlardır:

a) En az dört yıl süreli yüksek öğrenim mezunu olmak.

b) Başvuru tarihinde Bakanlık kadrolarında çalışıyor olmak.

c) Müfettiş yardımcılığı yarışma sınavının açıldığı yılın aralık ayının son gününde 40 yaşını doldurmamış olmak. (1)

ç) En az üç yılı Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında olmak üzere toplam en az sekiz yıl öğretmenlik hizmeti bulunmak.

d) Yarışma sınavına ikiden fazla katılmamış olmak. (2)

(2) Bu maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen sekiz yıllık sürenin hesabında resmi eğitim kurumları ve özel okullarda yönetici ve öğretmen olarak geçirilen süreler ile askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenlerin bu süreleri birlikte değerlendirilir.

 
HASAN KAYA / 2014-01-17
DERS DIŞI EGZERSİZ KURSU

Merhabalar Sayın Denetmenim, Öncelikle böyle bir imkandan dolayı sizlere teşekkür ederim. Bir ilkokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Okulumuzda asker öğretmen olarak görev yapmakta olan bir öğretmenimiz satranç kursu açabilir mi? Bununla ilgili öğretmenimize 2010/kırk dokuz nolu genelgeye göre kurs açılabilir denmiş. Bunun üzerine incelediğimde asker öğretmen kurs açabileceğine dair bir cümle görmedim. Bu konuda ne yapmalıyım. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Merhaba Sayın Öğretmenim, ilkokul/ortaokulda kurs veya ders dışı egzersiz çalışmaları yapabilmek için, kadrolu öğretmen olmak yeterlidir. Asker öğretmenler, askerlik süreleriyle geçici de olsa, kadrolu öğretmendir ve görev yaptıkları yerlerde bu çalışmaları yapabilirler. Ancak, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca yedek subay öğretmen statüsüyle askerlik yükümlülüğünü yerine getirenlerin asteğmenler için yasayla belirlenen aylık ödenek ve özlük hakları dışında, öğretmenlik görevi dolayısıyla ek ders ücreti (ek ders, kurs, belleticilik vb.) alabilmelerine hukuken imkan yoktur.İyi çalışmalar...

 
MEHMET AVCI / 2014-01-17
Destek Eğitim Odası ders ücreti
Saygılar,Sayın Denetmenim; İlkokulumuzda destek eğitim odası açılmış olup, bu odada ilgili yönetmeliğe uygun olarak eğitim,öğretim saatleri dışında bir sınıf öğremenimiz tarafından kaynaştırma öğrencilerine ders verilmektedir. Branşı sınıf öğretmeni olan öğretmenimize bu dersinin ücret karşılığı yüzde yirmibeş artırımlı olarak mı ödenir yoksa normal tarife mi uygulanır ? Teşekkürler.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR
Merhabalar, MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nde belirtilen; MADDE 28 – (2) Destek eğitim odasında eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınır: g) Destek eğitim odası açılan okullarda öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına göre görme, işitme, zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri öncelikli olmak üzere, gezerek özel eğitim görevi yapan öğretmen, sınıf öğretmeni ve alan öğretmenleri görevlendirilir. Destek eğitim odasına öncelikle okulun öğretmenlerinden olmak üzere RAM’da görevli öğretmenler ya da diğer okul ve kurumlardaki öğretmenler görevlendirilir. h) Destek eğitim odasında verilen destek eğitim hizmetleri okulun veya kurumun ders saatleri içinde yapılır. ı) Destek eğitim odasının okul veya kurum içindeki yeri, öğrencilerin yetersizlik türü dikkate alınarak belirlenir. hükümlerine göre görevlendirme yapılabilir. Ayrıca; bu alanda çalışan öğretmenlerden, branşı özel eğitim sınıf öğretmeni olan ve özel eğitim alanında kurs almış, sertifikası olan sınıf öğretmenleri, ek ders ücretlerini % 25 artırımlı alırlar. Selam ve Sevgiler...
 
MEHMET KARA / 2014-01-16
EK DERS

Sayın denetmenim: Müdür vekili olarak görev yapmaktayım aynı zamanda derslere de giriyorum 12 saat derse giriyorum bunun 6 saati maaş karşılığı oluyor .1 ocaktan sonra maaş karşılığı 2 saate düştüğünde haftalık 10 saat mi ek ders alacam Teşekürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Toplu Sözleşme Mutabakat Metninin 11.maddesinde "(1) 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile 2006/11350 sayılı Kararın 5 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “6 saat” ibaresi; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında müdür ve müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için “2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar” şeklinde uygulanır." düzenlemesi yer almaktadır. Bu bağlamda,  12 saat derse girdiğiniz sürece ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı almış olduğunuz ek derse ilave olarak 6 saat daha ek ders ücreti almaya devam edeceksiniz. 

Esenlikler dilerim.

 
GöKHAN ATAR / 2014-01-16
Yemek Hizmeti

İyi çalışmalar, Okul aile birliğimiz okulumuzda kantin açılmaması kararı almış ve kantin ihalesine çıkmamıştır. Daha sonra yemek hizmeti alınmasına karar vererek aile birliği üyelerinden oluşan bir komisyon marifeti ile 4 farklı yemek firmasından (catering) teklif almak suretiyle en uygun firma belirlenmiştir. Seçilen firma sabah kahvaltısı ve öğle yemeği hizmeti sunmaktadır. Yemek firması yemekleri kendi tesisinde hazırlayarak yemek saatine yakın bir saatte okula getirerek kendi elemanları vasıtası ile servis yapmaktadır. çocuklar yemeklerini okulun bodrumunda havalandırma tesisatının olduğu bir mekanda firmanın tahsisi ettiği masa ve sandalyeleri kullanarak yemektedir. Firma yemekhane olarak kullanılan bu bölümde önceden gelen yiyeceklerin (kahvaltılıkların) saklanması için buzdolabı ve yemek sonrasında bulaşıkların yıkanması için bulaşık makinesi ve servis tezgahı koymuştur. Yemek hizmetinden faydalanmak isteyen veliler paralarını doğrudan aylıklık olarak ilgili firmaya ödemektedir. Aile birliği velilerden para almamakta ve firmaya herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Firma kullanmış olduğu elektrik ve suyun parasını ödemektedir. Ayrıca okul aile birliğine aylık olarak düzenli bir şekilde bağış yapmaktadır. Yukarıda sayılan tüm işlemler Aile birliği ve İlgili yemek firması arasında imzalanan bir protokol çerçevesinde yürütülmektedir. Firmanın her türlü yemek üretim izni bulunmakta olup bünyesinde gıda mühendisi istihdam etmektedir. Bu bahsettiğim iş ve işlemlerde mevzuata aykırı bir durum söz konusu mudur? Aykırı bir durum varsa nasıl düzeltebiliriz? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Okulda kantin/yemekhane açma işlemleri aşağıdaki  aşamaları içerir.

1)Kantin/yemekhane açmak isteyen okul aile birliği, kantin/yemekhane açma kararını Millî Eğitim Müdürlüğüne (MEM) bildirir.

2)Kantin/yemekhane açılması düşünülen alanın uygunluğu MEM teknik elemanlarınca yerinde  incelenir.

3)Uygunluğu halinde Valilik veya Kaymakamlıktan kantin/yemekhane açılma onayı alınır.

4)Okulun mülkiyetinin ait olduğu Millî Emlak/Özel İdare ile okul aile birliği arasında  5 yıllık işletme/işlettirme protokolü imzalanır.

5) Muhammen bedel tespit komisyonu oluşturulur. (İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinden Müdür Yardımcısı/Şube Müdürü başkanlığında, Okul Müdürü, Okul Aile Birliği Başkanı ve Millî Emlak veya Özel İdareden istenilen temsilcilerle üyelerin oluşumu sağlanır).

6) Komisyon, muhammen bedel tespiti, ihalenin tarihi, yeri ve saatini belirler. İhale ilan metni hazırlanır. İlan metninde, ihaleye katılacak iştirakçilerden istenilecek belgeler, yeri, tarihi, saati, iletişim adresleri, muhammen bedel tutarı, okul/kurumdaki öğrenci sayısının ne kadar olduğu belirtilir.

7) İlan metni 7 gün askıda kalır ve ilanen duyurulur.

8) Kantinler/yemekhaneler, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 35/d veya 51/g maddeleri gereğince kapalı zarf veya pazarlık usulü ile ihale edilir.

Esenlikler dilerim. 

 
FUAT YILDIZ / 2014-01-15
ek ders

ben cok proğramlı lisede görev yapmaktayım okulumuzda meslek açık lise ve hafta sonu bunlara yüzyüze eğitim verilmekte ben matemetik öğretmeniyim hafta sonu öğretmen yetersizliği nedeniyle bende mesleki gelişim derslerine girip 10 saate kadar ek ders alabilirmiyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Mesleki ve teknik okul ve kurumlarında uygulanan çerçeve öğretim programlarında sağlık alanları hariç mesleki gelişim dersi alan ortak dersleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple mesleki gelişim derslerinin, mesleki ve teknik eğitim alanlarında görev yapan atölye ve laboratuvar öğretmenleri tarafından okutulması gerekir.  

 

İhtiyacın, kurum içi ya da kurum dışı mesleki ve teknik eğitim alanlarında görev yapan atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden karşılanamaması durumunda Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 8. maddesinin 1. fıkrasının a) bendinin 6. alt bendi  (Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.) çerçevesinde size de ek ders görevi verilebilir.

Esenlikler dilerim.

 
AYSUN / 2014-01-14
nöbet

anaokulunda müdür yardımcımız gitti. Vekaleten müdürlük görevini yürütüyorum ve çok zorlanıyorum. Öğretmenlere tüm gün nöbet yazılabilir mi? Okul öncesinde "Nöbet okul müdürünün hazırlayacağı çizelgeye göre tutulur." diyor. Diğer okullardaki "her öğretmen kendi devresinde (sabahçı-öğlenci) nöbet tutar demiyor. okul da memur da yok, işler yetişmiyor çünkü.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 21 inci maddesinde  "Nöbet, okullarda öğretmen sayısı göz önünde bulundurularak eğitimi aksatmayacak şekilde, okul müdürü tarafından hazırlanan çizelgeye göre tutulur. 

Nöbet görevlerini, bağımsız anaokullarında görevli öğretmenler, okulun şartları ve öğretmen sayısı ile okulda uygulanan eğitim şekline göre okul müdürü tarafından hazırlanan nöbet çizelgesi doğrultusunda yerine getirirler." hükümleri yer almaktadır. Okulda uygulanan eğitim şeklinden kasıt öğretmenin kendi devresinde nöbet tutmasıdır. Bu hükümler çerçevesinde nöbet işlemlerini  düzenleme yetkinizi kullanabilirsiniz. 

Esenlikler dilerim.

 
GAMZE TAŞPINAR / 2014-01-14
spor kulübü
merhabalar, geçen yıl yürürlükte olan spor kulübüyle ilgili sorum olacaktı. geçen yıl öğrencilerden spor parası topladım ve makbuz kesip aldığım malzemelerin faturasını dosyamda sakladım. yalnız spor kulübü yönetmeliğinde belirttiği gibi parayı bankaya yatırıp çekmedim çünkü parayı öğrencilerden aldığım gün malzemelerin parasını ödemem gerekiyordu ve bütün bunlardan okul müdürünün haberi var. yani makbuzda yazan tarihle fatura tarihi aynı ve yıl sonunda spor kulübü dosyamı idareye teslim ettim idarede dosyayı kaybetti bulamıyor şuan elimde kulübün defterleri var makbuz defteri gelir gider defteri şimdi denetmenler gelip defterlerde ki geçen yılın kayıtlarını incelerse faturaları sorarlarsa diye okul müdüründen dosyamı yani geçen yılın faturalarını bulamadıklarına dair yazı istedim fakat okul müdürüm böyle bir yazı yazdı bana ama altına da beni fırçalar tehdit eder gibi kulübü yönetmeliğe göre yapmadığımı belirlediğini parayı bankaya yatırmadığımı kastederek bundan sonra ki tüm çalışmalarımda yönetmeliğe uygun hareket etmemi belirten bir yazı verdi. sanırım amacı denetleme olursa faturaların kaybedilmesinden çok dosyanın yönetmeliğe aykırı yapıldığına dikkat çekip sorumluluğu üzerinden atmaktı. şimdi benim sorum parayı elimde bekletmemiş olmam makbuz tarihi ve fatura tarihlerinin aynı gün olması parayı bankaya yatırmadığımın açıklaması olur mu yani benim parayı bankaya yatırmamam mı yoksa müdürün dosyayı kaybetmiş olması mı daha dikkat çekici bir hata? buarada bu olanlardan sonra ben faturanın fotokopisini buldum panayo asmışım yani makbuz tarihiyle fatura tarihinin aynı olduğu kanıtlayabilirim. soruma zaman ayırıp cevap yazarsanız çok sevinirim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN
Yönetici cevabı:05/11/2013 tarih ve 28812 sayılı Resmi Gazete ile Yürürlükten kaldırılan Okul Spor Kolları Yönetmeliğinin 14. Maddesine göre, yapılacak harcamalar ile kararları almak Yönetim Kurulunun karar ve yetkisinde idi.Ama şu an bu Yönetmelik yürürlükten kalkmış durumdadır.Açıklamanızda, öğrencilerden spor parası topladığınızı ve parayı aldığınız gün malzeme parasının ödediğinizi belirtiyorsunuz, akabinde aldığınız malzemelerin parasını ödediğinizi belirtiyorsunuz.Ama alınan malzemeler ile ilgili yönetim kararı alınıp alınmadığı, ayrıca, belirlenen aidatların aynı gün mü yoksa peyder pey mi alındığı, sorunuzda net değil.Bildiğiniz üzere, yürürlükten kalkan Spor Kulüpleri Yönetmeliğinin 12/3 maddesine göre, kasada tutulabilecek azami para miktarı belirlenmişti.Bu miktarın üzeri paranın banka hesabında tutulması gerekiyordu.Ayrıca,Okul müdürünün dosyayı kaybetmesi ile sizin spor kulübü parasını bankaya yatırıp yatırmamanız hususları farklı konular. Yapılan bir yanlış, diğer bir yanlışa haklılık kazandırmaz.Saygılar…
 
MUALLIMMUSTAFA / 2014-01-13
ücretli öğretmen kurs

Sayın hocam öncelikle kolay gelsin.4. sınıfa derse giren ücretli öğretmen Halk Eğitim Merkezi vasıtasıyla Türkçe, matematik v.b. kurs açabilir mi? bir de 4. sınıfın değil de başka bir sınıfın sınıf öğretmeni (kadrolu) 4. sınıfa kurs açmak istese öncelik 4. sınıfın ücretli öğretmeninin midir yoksa o sınıfın öğretmeni olmayan kadrolu sınıf öğretmenin midir? saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Bu konuda daha önce bir kaç soru cevaplandırıldı. Önceki soru ve cevaplara bakabilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.