Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ESRA ÇOBANOğLU / 2014-08-02
ucretsiz izin hakkı
Hocam , ben bu sene kpss ye girecegim ayni zamanda bebek bekliyorum eger atamam olursa ilk atamada ucretsiz izin kullanabiliyor muyum? Izin kullanabileceksem neler yapmam gerekiyor? Simdiden teşekkürler..
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Evet,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. maddesinde yer alan Doğum İznini aynı maddede açıklanan usulle kullanabilirsiniz.İyi günler.
 
HüSEYIN ÖKSÌZ / 2014-08-02
SÜREKLİ İŞÇİLERİN YILLIK ÜCRETLİ İZİNLERİ
Değerli eğitim denetmenim, 29/03/2013 tarihinde Kopp-İş Sendikası ile MEB arasında imzalanan protokolde Belediyelerden okullara geçen sürekli işçilerin yıllık ücretli izinleri 21.maddede düzenlenmiş olup, madde metni aşağıdadır. Buna göre; 1- Sürekli işçilere yıllık ücretli izin verirken hafta sonu tatilleri izinden sayılacak mı? 2- Sayılmadığı takdirde yıllık ücretli izinleri hafta sonu tatilleri ile beraber 42 gün mü olacak? Teşekkür ederim, kolay gelsin. YILLIK ÜCRETLİ İZİN MADDE 21: Kamu işyerlerindeki hizmet süresi; a) 1 yıl ile 5 yıl arasında hizmeti olan üyelere (20), b) 5 yıl ile 10 yıl arasında hizmeti olan üyelere (28), c) 10 yıldan fazla hizmeti olan üyelere (30) gün üzerinden yıllık ücretli izin verilir. Ancak,18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz. Yıllık ücretli izin günlerine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri izine ilave edilir. Ücretli yıllık izinlerin işyerinin bulunduğu il sınırı dışında kullanılması ve isteği halinde işçiye 4 güne kadar ücretsiz yol izni verilebilir.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
İyi günler, Kopp-İş Sendikası ile yapılan protokol hakkında bilgim olmamakla birlikte verdiğiniz bilgilere göre, sizler için Yıllık İzin konusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki hükümler dışında özel hükümler belirlendiği anlaşılıyor. Verdiğiniz sözleşme maddesine göre, süresi kullanacağınız iznin miktarına göre değişmekle birlikte hafta tatili sürelerinin yıllık izin süresine ekleneceği anlaşılıyor. Sözleşmenizde bu duruma etki edebilecek başka madde olup olmadığına bakmak gerekebileceğini de ifade etmek isterim.
 
PELIN KAPTAN / 2014-08-02
ücretli doğum izni
merhabalar kolay gelsin. bayan öğretmenlere verilen ücretli doğum izni 18 haftaya çıktı mı? eğer 18 haftaysa, yine önceki sistem gibi yani doğum öncesi kısmının 3 haftasını kullanıp, kalanını doğum sonrasına aktarabilecek miyiz? saygılar.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Beklediğiniz yasal düzenleme henüz yapılmamıştır. Bilgilerinize...
 
YASIN TAMER / 2014-08-02
il içi
şimdiden teşekkür ederim. il dışı istege bağlı yer degistirme sonucu tayinim çıktı. (1ay önce) okulumuzun ortaokula ddönüşeceği soyleniyor. il ici tayin isteme hakkım olur mu? bizler de baska okula geçeceğiz.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Sorunuza cevap verebilmemiz için verdiğiniz bilgiler yetersizdir. Söylentilerle değil, somut bilgilerle hareket etmekte yarar var. İyi günler.
 
MELDA / 2014-08-02
SAGLIK RAPORU
Sayın müfettişim ben okul çalışanıyım anaokulu bölümünde hizmetli ve ögretmen yardımcılığı görevim sözleşmeli personel olarak görev yaptım şuan tetkar alınıp alınmayacağımıda bilmiyorum ben 24/04/2014 de rahatsızlandım 3 günlük rapor verdi doktor bende müdür beye gittim doktorun 3 günlük rapor verdiğini anlattım ve raporumu sunduğum halde okul müdürümüz hiç ilgilenmedi bana git işinin .Başına arkadaşın seni idare eder oturup durarak idare et dedi izin vermedi raporumuda almadı temmuz ayının ilk haftası okula telbigat gelmiş benim raporum hakkında 535.000 tl para cezası bunu kurum ödemesi gerekirken bana ödedtiler sen öde makbuzla okula gel dediler gittim ama paramı geri vermediler çok zor durumdayım müdürden paramı geri isteyince beni tehdit edici sözler kullandı bana dediki sen dua et ki ben senin hakkında şikayetci olmadım dedi hem raporumu sunduğum halde almadı hemde raporlu olarak çalışdın para almak için diye sayın müfettişim sayın yetkililer bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum bu konuyla alakalı gereğinin yapılmasını .Arz ederim ilgilenip mesajımı okuduğunuz için de ayrıca teşekür ederim .SAYGILARIMLA ....
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Yaptığınız maddi hatanın, raporluyken çalışarak ücret almak olduğu anlaşılıyor. Devlet ödemelerinde "Bir nesne aynı anda iki ayrı yerde olamaz" kuralı geçerlidir. Yani hem raporlu olup hem de çalışamazsınız. Çalışırsanız size ödeme yapılamaz. Raporluyken işe dönebilmeniz için raporu aldığınız usulle bir sağlık kuruluşundan çalışabilir raporu almanız gerekirdi. Muhtemelen size yapılan hatalı ödemenin yasal faizi ile geri alındığı anlaşılıyor. Not: Bu internet sitesi bir şikayet mercii olmayıp herhangi bir konuda şikayette bulunacaksanız şikayet edeceğiniz makamın bir üstü konumdaki makama bir dilekçe ile başvurarak şikayette bulunabilirsiniz. Veya bunu, Alo147 ya da BİMER aracılığıyla da yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.
 
DENIZ / 2014-07-19
Sınav

Sayın müfettişim, maarif müfettiş yardımcısı alınacak mı? Yoksa internet sitelerinde dolaşan haberlere göre 2000 civarında müfettiş yeterli olup bir daha müfettiş alımı olmayacak mı? Yaş şartında değişiklik var mı? Vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Maarif müfettiş yardımcısı alımına ilişkin somut bir takvim kamuoyu ile henüz paylaşılmadı. Temmuz 2014 tarihi itibari ile maarif müfettişi sayısı 2817 olup ihtiyaç karşılama oranı %64,11 dir. Diğer bir söylemle %35,89 oranında müfettiş açığı olduğu için bu açığın giderilmesi yönünde adım atılacağını düşünüyorum. Maarif müfettiş yardımcılığı yarışma sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuzbeş yaşını doldurmamış olma yaş şartı aranmaktadır.

 
HALIS AVşAR / 2014-07-19
zorunlu hizmet

Merhabalar sayın denetmenim zorunlu hizmet okullarının güncellenmesiyle okulum zorunlu hizmetten çıkarıldı. Zorunlu hizmetten çıkarılan öğretmenlerin durumu ne olur o okulda bulunduğu sürece yapıyor mu sayılır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreleri düzenleyen 31 inci maddenin beşinci fıkra hükmü ((5) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumları arasına alınan ancak daha sonra yapılan değerlendirmeler sonucu zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamı dışına çıkarılan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin bu kurumlarda görev yaptıkları sürece bu kurumlarda geçirmiş oldukları hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılır.) bağlamında bu kurumdaki çalışma süreniz zorunlu çalışma süresinden sayılır.

 
AYşE CAN / 2014-07-12
Rehberlik - ikinci kurum

Özel bir okulda rehber öğretmenlik yapıyorum (felsefe bölümü mezunuyum). Çalıştığım kurumdan 1 veya yarım gün izin alarak,başka bir özel okulda 7-8. sınıflarda olan "Düşünme Eğitimi" dersini vermem mümkün mü?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 40 ıncı maddesinin 1 inci fıkra b) bendinde “b) (Değişik:RG-5/7/2014-29051) Kurumlarda görev yapan yönetici ve rehber öğretmen dışındaki eğitim personeline, başka kurumlarda da ders saati ücretli olarak görev verilebilir. Eğitim personelinin toplam ders saati sayısı kurumlarda 40 saati geçemez. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile okul öncesi eğitim kurumlarında ise eğitim personelinin toplam haftalık ders saati sayısı asıl görevli aylık ücretli olarak çalıştığı kurumun dengi resmî örgün veya yaygın eğitim kurumunda eğitim personelinin girebileceği ders saati sayısını geçemez.” denilmekte olup  rehber öğretmen olduğunuz için bu düzenleme bağlamında kurumunuzda ya da başka bir özel okulda "Düşünme Eğitimi" ya da başka bir ders veremeyeceğiniz değerlendirilmektedir.

 
ALI DEMIREL / 2014-07-12
nöbetçi idarecilik

okulumuzda 1 başmuavin ve 2 müdür yardımcısı bulunmaktadır. iş yükü yoğunluğu fazla olan kurumumuzda, müdür başyardımcısına, müdür yardımcılarında olduğu gibi idari nöbet görevi verilebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Yöneticiler ya da diğer personele görev verilirken Yönetmelikte belirlenmiş olan görev tanımlarına uymak gerekir. Görev tanımlarında yer almayan hususlar için ise uygulamada eşitlik ilkesine riayet etmek koşulu ile takdiri yetki kapsamında görevlendirme yapılabileceği değerlendirilmektedir.

 
A.Ş. / 2014-07-12
süt izni

SÜT İZNİNİ KULLANMAK İSTEYEN SINIF ÖĞRETMENİN (1. SINIFI ÖĞRETMENİ) SÜT İZNİ NASIL KULLANDIRILACAKTIR? SÜT İZNİ KULLANAN SINIF ÖĞRETMENİNE İZİNLİ OLDUĞU SAATLERİN EK DERSİ ÖDENECEK MİDİR?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 104. maddesisin D) fıkrasında "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır." hükmüne yer verilmiştir. 

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar gereği süt izni kullanan öğretmenler (rehber öğretmenler hariç) girmedikleri derslerin ek ders ücretini alamamaktadırlar.

 
ALI DEMIREL / 2014-07-11
özel eğitim kurumları

özel eğitim kurumları ile ilgili iki yönetmelik var... 1- özel eğitim hizmetleri yönetmeliği 2- özel eğitim ve rehberlik hizmetleri yönetmeliği. her iki yönetmelikte de kurum yöneticileri ile ilgili görev açıklamaları var. bu yönetmeliklerin dışında ayrıca ortaöğretim kurumları yönetmeliği bulunmakta ve burada da yöneticiler ile ilgili açıklamalar var. özel eğitim okullarında, yöneticilerin görevleri ile ilgili düzenleme yapılırken hangi yönetmelik evvela dikkate alınmalıdır? özel eğitim kurumlarını ilgilendiren yukarıdaki yönetmelikler varken, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin müdür/müdür başyrd/m.yrd ile ilgili getirdiği hükümler dikkate alınmalı mıdır? teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Sayın Demirel, 

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslak bir çalışma olup henüz Resmi Gazete’de yayımlanmamıştır. Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte 31.05.2006 tarih ve 26184 sayılı Resmî Gazete yayınlanmış olan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğiile 17.04.2001 tarih ve 24376 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği yürürlükten kalkmış olacaktır.     

Halen yürürlükte olan   Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 93. maddesinin 2. fıkrasında  “ (2) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için açılan her tür ve kademedeki gündüzlü veya yatılı okul ve kurumlarda; eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili iş ve işlemlerde, okul ve kurumların özelliğine göre; bu Yönetmelik hükümleri ile Bakanlığın okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarıyla ilgili mevzuat hükümleri birlikte uygulanır.” düzenlemesi yer almakta olup tüm iş ve işlemlerde bu yönetmelik hükümleri ile birlikte okulun/kurumunuzun özelliğine göre okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarıyla ilgili mevzuat hükümlerini de dikkate alacaksanız.

 Esenlikler dilerim.

 
TOGAY BALIK / 2014-07-09
Seminer Dönemi Görevlendirme

Merhabalar.Bir lisede öğretmenim.Bu sene ilk defa okulumuzda yaz dönemi seminer programı olacak.Okul idaresi bazı öğretmenleri görevlendirdi seminer döneminde idarenin belirlediği konuları diğer öğretmenlere anlatmaları için ve bunu imza karşılıgında tebliğ etti.Böyle bir durumun yasal olarak imkanı varmıdır? Bu verilen görevi kabul etmeme gibi bir durum olabilir mi?Verilen görevi yapmak zorundamıyız?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Yapılan uygulamanın mevzuata aykırı bir boyutu bulunmamaktadır. Konusu suç teşkil etmeyen yazılı emirlerin yerine getirilme zorunluluğu vardır.

 

Esenlikler dilerim.

 
SEYFETTIN DEMIRER / 2014-07-09
ek ders

Meslek lisesinden müdür baş yardımcısıyım. Bizler 2 saati zorunlu 6 saate kadar maaş karşılığ derse giriyoruz. 2 saat maaş karşlıığı derse girerek ayrıca 6 saatlik isteğe bağlı ek ders olarak koordinatörlük alabilir miyiz. Saygilar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

İsteğe bağlı 6 saate kadar ücret alabilmek için 6 saat aylık karşılığı ders görevini yerine getirmeniz gerekir. Diğer bir söylemle 6 saat aylık karşılığı ders görevinizi tamaladıktan sonra 6 saate kadar isteğe bağlı olarak girdiğiniz her ders ek ders kapsamında olup bu derslerin ücretini alabilirsiniz.

 

Esenlikler dilerim.

 
AYSE PıNAR / 2014-07-09
ustalık belgesi

mrb esim 657 ye tabi devlet memuru memur olmadan önce mesleki eğitim merkezinden almıs oldugu kantin ustalık belgesini ben kullanabilirmiyim bu belgeyle ben kantin acabilirmiyim? simdiden tesekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Merhaba,

Eşinize ait kantin ustalık belgesini kullanarak kantin açamazsınız. Memur olan eşinizin de bu belgeyi kullanarak kantin açması söz konusu olamaz.

Esenlikler dilerim.

 
HASAN ARSLAN / 2014-07-08
milli eğitim suç işledi

Adıyaman il milli eğitim müdürlüğü 3 defa dilekçe vermeme rağmen dilekçelerimi sümen altı yaptı. maliki olduğum bir kursun kira sözleşmesi bitti. önce bana kira sözleşmesinin kurum kapama şartlarından olmadığını daha sonra ise son dilekçemin teftişte olduğunu söyleyerek oyaladılar. Direk teftişe yazdığımda ise bahsi gçen kurum 15 günlük cezayı 30 günlük ek süreden sonra verdiler. fakat usulüne uygun yapmadıklarından tebliği , davalı kurum idare mahkemesinden yürütmeyi durudurma kararı aldı. şimdi size sorum şu olacak: 5580 sayılı kanun maddesi ve yönetmelik maddesinde geçen kurum açma şartlarından olan kira sözleşmesi şartı , isteyen kurum yürütmeyi durdurmakla hiçe mi sayacak. öyleyse peronel de bulundurmaz benim mantığıma göre. Adıyaman Milli Eğitim müdürlüğünü ve bu durumu kime şikayet edebilirim

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Kira sözleşmesi kurum açma şartlarından birisi olup bu şart sağlanmadığında kurum açma izni verilmemektedir. Kira sözleşmesinin sona ermesi veya anlaşmazlık durumlarında kurumlar geçici nakil başvurusunda bulunabilir. Kurum açma şartlarının her halükarda devam etmesi gerekir. Aksi takdirde hukuki yaptırım uygulanması gerekir. Selamlar...

 
FATIH çAğLAYAN / 2014-07-08
eğitim danışmanlığı

merhaba ben bir eğitim danışmanlığı bürosu açmak istiyorum ama bu konudaki prosedürü bilmiyorum yani hangi yönetmeliğe göre davranmam gerekiyor bunu öğrenebilirsem çok sevinirim iyi günler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Eğitim danışmanlığı için tüzel bir kişilik olmanız ve maliyeye kayıtlı olmanız, ayrıca işyeri açma şartlarını da karşılamanız gerekir. Bu özel ders verebileceğiniz anlamına gelmez. Selamlar...

 
AHMET BAŞMAN / 2014-07-08
Yönetici Normu

Değerli Hocam, 2012 yılında Dönüşümü yapılan A ve B İlköğretim Okulları her ikiside İlkokul ve Ortaokul müdürlükleri olarak devam etmektedirler. 2014-2015 eğitim Öğretim yılında bu kurumların İlkokul ve otaokul kurumları karşılıklı olarak A ilkokulu B ortaokulu şeklinde birleşecektir. Bu birleşme (kapanma, birleşme, taşınma neyse) sonucu A ilokulu(2 mevcut 2norm) ve B İlkokulu (2 mevcut 2norm) iken birleşme sonucu (4 mevcut 3norm) yönetici normu nasıl oluşturulur? Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 18/06/2014 tarih ve 601.04.02/2507031 sayılı yazıları ve atıfta bulunulan yönetmelik doğrultusunda işlem yapmanız gerekmektedir. Selamlar...

 
ŞEVKI ECDER / 2014-07-08
Pansiyonlu Okullarda +6 puan hala veriliyor mu?
Merhabalar Hocam kolay gelsin; Okulların ilkokul ve ortaokul ayrılması sonucu yatılı okullarda +6 puan hala veriliyor mu ?Bunun cevabını size zahmet net olarak alabilir miyim?Bulunduğum okulun puanı 26,yatılı okulda olduğumuz için +6 puan daha alıyorduk toplamda (26+6=32)alıyorduk hala bu hizmet puanı bizler için geçerli mi?AYRINTILI NERDE BULACAĞIM HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.Şimdiden TEŞEKKÜRLER Kolay gelsin.
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
yönetici atama yönetmeliği ve kurum tiplerini belirleme yönetmeliği (ek :3) sorunuza cevap verebilir. Sorunuzu ayrıntılı ve daha açık yazarsanız belki daha ayrıntılı cevap verilebilir. Selamlar...
 
TUBA ÇAKIR / 2014-07-08
sosyal etkinlikler
Sayın Eğitim Denetmenleri, Meslek liserinde klüp çalışmalarının verimli bir şekilde yapılabilmesinin oldukça güç ve sancılı olduğu kanaatindeyim.Öğrencilerimiz klüp toplantı ve çalışmalarına katılmakta oldukça ilgisizler. Sebebi ise günlük ders saatlerinin farklı olması, sanayide staj yapan öğrencilerimizin olması.(Okulumuz 2000 den fazla öğrenci kapasitelidir.) Bu nedenle çalışmalarımızı öğlen yemek saatlerine ya da okul çıkış saatlerine ve haftada iki gün olarak yapıyorum.Sorum şu ki; klüp çalışmaları için 40 dakikalık bir ders, sene başında ders proğramlarına alınabilir mi? Yönetmelikte ders dışı zaman denilmektedir.Fakat zorluklar ortada. tavsiyeleriniz yol gösterici olacaktır diyerek teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
Ayrı bir ders saatinin ayrılması mümkün olmayıp, öğrencilerin ders programlarına göre gruplar oluşturulabilir. Selamlar
 
ARZU TAŞÇI / 2014-05-19
Aylıksız İzin
Sayın Eğitim Denetmenim, Eşim yurt dışında çalışıyor.Bu nedenle aylıkısız izin almak istiyorum.Ne kadar süre ile izin kullanabilirim? Teşekkür ederim,kolay gelsin.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ
Sorduğunuz konu ile ilgili olarak MEB İzin Yönergesinin 15. maddesinde: "(4) Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenler de dâhil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurt dışına gönderilen; sürekli görevle yurt içine ya da yurt dışına atanan veya en az altı ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilen memurlar veya diğer personel kanunlarına tâbi olanlar ile yurt dışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ve yabancı bir memlekette veya uluslararası bir kuruluşta görev almak üzere izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebilir." hükümleri yer almaktadır. İyi günler dilerim.
 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.