Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
SAMET YILDIZ / 2014-10-11
Ek ders

Sayın denetmenim kolaylıklar dilerim.\r\nben ortaokul bünyesinde valilik oluru ile görevlendirme müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 6 saat maaş karşılığı derse giriyorum. 18 saat ek dersime ek olarak toplam 6+6 12 saat derse girerek 6 saat daha ek ders alabilir miyim?Şimdiden teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Alabilirsiniz. Bakanlığın 28.01.2010 tarih ve 6210 sayılı yazısında da alabileceğiniz yönünde açıklama vardır.

Esenlikler dilerim.

 
ERCAN AYDIN / 2014-10-10
Uygulama sınıfı öğretmeni koordinatörlük
Kız meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencileri kurumlarda beceri eğitimi adı altında staj yapmaktadır. Öğrencilere koordinatör öğretmenler görevlendirilir. Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde çocuk gelişimi öğretmenlerine görev verilir yetersiz kaldığında en yakın branştakilere koordinatörlük görevi verilir. Örneğin bir giyim öğretmenine, bir eğlence hizmetleri öğretmenine sırf meslek öğretmeni diye koordinatörlük görevi veriliyor. Aynı lisenin uygulama sınıfındaki anasınıfı öğretmenine koordinatörlük görevi neden verilmez. Uygulama sınıfı öğretmenleri işin mutfağında olduğu için staj yapan öğrencilere, giyim öğretmeninden, biçki nakış öğretmeninden daha fazla yararlı olacağı, rehberlik edeceği kesindir. Uygulama sınıfı öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilebilir mi? Bu konuda bilgi istiyorum, teşekkür ederim saygılar.
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin
  1. Sayın Hocam siz uygulama sınıfında öğretmen olduğunuzu söylüyorsunuz, aynı lisenin öğretmeni olmanız sizi meslek öğretmeni yapmaz.Staja giden öğrencilerin Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde öncelik onlara ders veren yüz yüze eğitim yapan kendi alan meslek öğretmenleridir, sonrasında eğer yeterli değilse yakın branştakilere (ki bunlar meslek öğretmeni olabilir) verilmesi uygun olur. Daha yararlı olacağınız düşüncenize katılmakla birlikte mevcut mevzuat dâhilinde değerlendirmek zorundayız.

 
KAYA TIRYKAI / 2014-10-10
idareci görevlendirme
ilk defa ve yeniden müdür görevlendirilme sürecinde vekaleten yapılan müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılıklarında geçen süreler öğretmenlikte geçen süreden mi yoksa idarecilikte geçen süre kapsamında mı değerlendirilir? Erken bilgi verebilirseniz sevinirim. Çünkü pazartesi son başvuru tarihi
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam Öğretmenlikte geçmiş sayılır.

 
AHMET ARıKAN / 2014-10-09
özel eğitim ek ders

merhaba... kadrom sınıf öğretmeni...hafif düzeyde zihin egelliler sınıfına görevlendirildim. ortaokula görevlendirildim. 5 , 6, ve 7. sınıflar haftada 35 saat ders görüyorlar. ben haftada 35 saat derse giriyorum. bana haftada kaç saate kadar ek ders yazılması gerekir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 9. maddesinin 1. fıkrasının a) bendinin 1. alt bendi “1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.” hükmü içerirken, 24.09.2012/3773 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla “(Değişik :24/9/2012-2012/3773 B.K.K.) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.” şeklinde değiştirilmiş ve değişiklik 09.10.2012 tarih ve 28436 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle, sınıf öğretmenlerinin ilköğretimin sadece 6,7 ve 8 inci sınıflarında 8 saate kadar ek ders görevi verilebileceğine dair sınırlama, kaldırılmak suretiyle sınıf öğretmenlerinin/zihin engelliler sınıfı öğretmenlerinin özel eğitim sınıflarında 30 saatin üzerinde derse girebilmesinin ve fiili olarak girdikleri derslerin ek ders olarak ücretlendirilebilmesinin önü açılmıştır. Bu bağlamda, aylık karşılığı girmeniz gereken 18 saatin dışındaki 17 saatin ücreti ile birlikte 3 saat de  ders dışı hazırlık ve planlama ücreti almanız gerekir.

 Esenlikler dilerim.

 
AYŞE MALKOÇ / 2014-10-09
müdür yardımcısı normu
aynı binada 1. ve 2. kademe diye eğitim veren özel eğitim uygula merkezlerinde; yönetici normu kademeler birlikte değerlendirilip, öğrenci sayısı fazla olan kademeye müdür normu akabinde ise md. yrd. normu bu kademe ile ilişkilendiriliyor, benim kadrom 2.kademede ve 4 yıllık müdür yardımcılığı sürem dolmadı, yönetici normu 1.kademeye verildi dolayısı ile müdür yrd. normu 1. kademeye verildi.bu durumda 1.kademeye verilen md.yrd. normu ile ilişkilendirilip 4 yıllık müdür yardımcılığı hizmet süremi doldurmam gerekmez mi, yoksa norm fazlası olup haziran 2015 de md.yrd. ayrılmam mı gerekir, lütfen cevap bekliyoruz, şimdiden teşekkürler,
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Sn Hocam 1 ve 2.kademe diye eğitim veren özel eğitim uygulama merkezinde yönetici ve öğretmen normlarının belirlenmesi madde 11 ((2) Özel eğitim kurumlarına müdür yardımcısı norm kadrosu verilmesinde, aynı bina veya bahçede farklı kademelerde eğitim veren özel eğitim okullarının öğrenci sayıları birlikte değerlendirilir.) demektedir. Bu durumda dört yıl dolar diye düşünüyorum.

 
HALUK YıLMAZ / 2014-10-09
Yöneticilik Süresi

2013 yılı Aralık ayında Yazılı sınav ve mülakatla müdür olarak atandım. fakat atandığım okulda yeni norm yönetmeliğine göre normum kaldırıldı. Kanuna göre aynı ünvanla geçirilen 4 yıllık sürem 2017 yılında dolacak. Fakat yönetmelikle ders yılının sonunda görevimizin biteceği söyleniyor. Burada kanunun dediğimi yönetmeliğin dediğimi geçerli olur. Bakanlık telefonla sorduğumuzda(yazılı değil) dört yıl sürenin sonunda görevimizin biteceğini söylüyor. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam bir biri ile çelişen iki kanun söz konusu ise yok hükmündedir.O zaman yönetmelik göre hareket etmek doğru olur, ancak böyle bir durum sizinkinde söz konusu değil, diye değerlendiriyorum.

 
ÖZGüRCAN TOSUN / 2014-10-09
Müdür Yetkili 'Öğretmen' Egzersiz Açabilir mi?

Ben Ağrı- Doğubeyazıtın bir köyünde Müdür Yetkili öğretmen olarak görev yapmaktayım. Ve şunu merak ediyorum: '' Müdür yetkili öğretenler, egzersiz açabilirler mi? Yaptığım araştırma sonrası kafam allak- bullak oldu. Açılan milli eğitim müdürlükleri de var egzersiz açılmayan milli eğitim müdürlükleri de var. Lütfen, acilen bu konuda yardımcı olur iseniz sevinirim..

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Değerli Öğretmenim;

Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına dair Esaslar’da müdür yetkili öğretmenlere özel bir açıklama yer almamakla birlikte yöneticilere dair 8.madde şöyledir: “Yöneticiler olarak asli görevleri gereği yapacakları kontrol ve denetimle bu etkinliklerin olması gerektiği gibi yürütülmasinin sağlamaktan birinci derecede sorumlu olan eğitim kurumu müdürü, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcılarına yukarıda sözü edilen 17.maddenin (2) numaralı kıkrasında da belirtildiği üzere bu kapsamda hiçbir şekilde ek ders görevi verilmeyecek ve ek ders ücreti ödenmeyecektir.)

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın tanımlar başlıklı 4. Maddesinde müdür yetkili öğretmenin tanımı “h) (Değişik:09/10/2012-28436 RG)Müdür yetkili öğretmen: Bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanında yönetim hizmetlerini de yürüten öğretmeni,” şeklinde yapılmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 26. Maddesinde Müdür yetkili öğretmenliğe görevlendirme şöyle açıklanmaktadır: (1) Müdür norm kadrosu bulunmayan eğitim kurumlarında görev yapmak üzere, o eğitim kurumunda görevli öğretmenler arasından, öğretmenlik görevi yanında yönetim hizmetlerini de yürütmek üzere, il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından müdür yetkili öğretmen görevlendirilir”.

“Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” nin 42.maddesinde Müdür yetkili öğretmen (1) Bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenlerinden biri müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilir. Müdür yetkili öğretmen, müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenir.” şeklinde açıklanmaktadır. Bu açıklama müdür yetkili öğretmenin müdüre ait görevleri yerine getirmesi, müdüre ait sorumlulukları üstlenmesi ve kurum müdürünün kullandığı yetkiyi kullanabilmesi bakımından kurumda yönetim hizmetlerini yürüten kişi yani yönetici olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelikte Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlardan bir tanesi “c) Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dâhil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak. (Madde:6/1-c)”, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlardan bir tanesi a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.(Madde:7/1-a)” tır. Bu kriterler de müdür yetkili öğretmenin kurum yöneticisi olan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısına denk kabul edildiğini göstermektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ders dışı eğitim çalışmaları” başlıklı 17.maddesinin 2. fıkrasında “(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.” hükmü gereğince öğretmenlik görevinin yanında yönetim hizmetini de yerine getiren müdür yetkili öğretmenin egzersiz(ders dışı eğitim çalışması) yapması uygun değildir.

 
IşıK YALIN / 2014-10-09
Rehber Öğretmene Nöbet Görevi
Değişen İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili bölüm Madde 44'te "Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez." ibaresi geçmektedir daha önce bu maddede bulunan 'rehber öğretmenler' ibaresi çıkarılmış ancak ilgili yönetmeliğin 47. maddesinde ise "Rehber öğretmen, birinci fıkrada belirtilen Yönetmelik hükümleri çerçevesinde görev yapar ve alanı ile ilgili eğitim programını uygular." denilmektedir ve bahsi geçen Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ne bakıldığında ise "Madde 55 -Eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez." denilmektedir. Sonuç olarak Rehber Öğretmenlere nöbet görevi verilebilir mi verilemiz mi? Şimdiden teşekkür ederim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Özel Yönetmelikte açıkca verilemez hükmü var her ne kadar OİKY de ibare kaldırılsa bile, bu nedenle nöbet görevinin verilmemesi uygun olur.

 
FATIH BALA / 2014-10-09
norm fazlası
iyi günler. Ben sınıf öğretmeniyim. 2013 yılı yaz döneminde eş durumundan eşimden 130 km uzağa Alanya ya norm fazlası olarak atandım. Genelde boş derslerde görevlendiriliyorum. Ek ders almadığım halde haftanın 5 günü okulda olup boş derslere girmek biraz anlamsız geliyor! Haftada kaç saat derse girme zorunluluğum var ve her gün okulda bulunmak zorunda mıyım?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam Norm Fazlası olduğunuzu söylüyorsunuz.Ve siz sınıf öğretmenisiniz.İlçe genelinde durumunuza uygun bir boş norma mutlaka yöneltilmeniz gerekir.Eğer idare mevcut halde durumunuza uygun bir boş norm bulamıyorsa okul idaresi sizi boş geçen derslerde  ve idari işlerde görev verebilir diye düşünüyorum.

 
BENAN ATıCı / 2014-10-09
Kantin ve Bahçe Duvarı
Bizlere sağladığınız katkıdan dolayı çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Okul müdürü olarak görev yapmaktayım. 1. Okul kantini okul-aile birliği tarafından kiraya verilmiştir. Okulumuzun kantin işletmecisi 3 aydır kirasını ödemiyor. Bununla ilgili olarak sırasıyla yapılacak iş ve işlemler nelerdir? Ayrıca ödenmeyen kira bedelleri tahsil edilebilir mi? 2. Okulumuzun çok geniş bir bahçesi bulunmaktadır. Çevre duvarı fazla yüksek olmadığı için bazı öğrencilerimiz duvardan atlayarak okuldan kaçtıklarını ve bahçemizin geceleri vatandaşlar tarafından kullanıldığını, okula zarar verdiklerini, bina duvarlarında yazıları, bahçede içki şişelerini, tuvaletlerini yaptıklarını görmekteyiz. Okulumuzun bütçesi uygun olmadığı için gece bekçisi çalıştırılmamakta, emniyet tedbirleri yeterli gelmemektedir. Bundan dolayı bir bağışçıya çevre duvarına tel örgü çektirdik. Fakat tel örgüler bazı kişilerde rahatsızlık uyandırdı, tel örgülerin kaldırılması ile ilgili dilekçe verdiler. Bu durumla ilgili nasıl bir yol izlenir?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam Okul Aile Birlikleri Yönetmenliğine bakınız.Neticede yapılan bir sözleşme vardır.Sözleşme hükümlerine göre hareket ediniz. Tel örgü öğrenci güvenliği için,  okulun fiziki görüntüsü ile uyumlu,  acil durumlarda  öğrenci-personel okul çıkışlarını engelemeyecekse sorun yok ama cevreden rahatsızlık duyuyor dediklerinizin şikayetinin ayrıntısı nedir onu bilemediğim için bir şey diyemiyorum.

 
B. SANCAK / 2014-10-09
Anaokulu müdürü
Merhaba iyi çalışmalar, bir özel anaokulunda müdürlük için başvuruda bulundum ve anaokulunun kurucu başkanı ile görüşerek işe alındım. Fakat kendisi Milli Eğitim ile görüşmemi istedi ve müdürlük konusunda deneyimsiz olduğum için işin zora sokulabileceğini iletti az önce. randevu verdiler fakat şimdiden bilgi almak istedim. Ben Hollanda'da Pedagoji eğitimini bitirdim ve yök'den denklik belgemi de aldım. Bununla birlikte orada toplam 3 yıl anaokulunda çalışarak deneyim kazandım. Milli Eğitim bu konuda ne tür sorunlar veya engeller çıkartabilir?
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn.Hocam şartarınız tutuyor ise Milli Eğitim Müdürlüğü neden zorluk çıkarsın. Özel Öğretim Kurumları Yönetmenliğine bakınız şartlarınız tutuyorsa  müracat ediniz.

 
YUSUF ARJIN / 2014-09-23
idareci görevlendirmeleri

ilk defa veya yeniden müdürlük görevlendirmesi için hali hazırda görevde olan fakat bulunduğu kurumda norm fazlası konumda olan bir müdür yardımcısı başvuruda bulunabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

MEBBİS Başvuru Modülünde yapılan güncelleme neticesinde, yöneticilik görevi sona erdirilerek öğretmen olarak ataması yapılanların atandıkları görev yerlerine başlamadan da başvuruda bulunabilmelerine olanak sağlanmıştır. Görevinizden ayrılmadan  Müdürlük başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Esenlikler dilerim.

 
şEVKI KAVAK / 2014-09-23
müdür yardımcılığı teklifi

İlkokul ve orta okul aynı binada eğitim-öğretim görüyoruz.Ortaokulun müdürü var ilkokulun müdürü yok.İlkoula Müdür yardımcılığını ortaokul müdürü teklif yapabilir mi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Aynı binada bulunan ilkokul ve ortaokulun sadece birine müdür ataması yapılmaktadır. Ataması yapılan müdür diğer okulun iş ve işlemlerini de yürütmektedir. Bu bağlamda ortaokulun müdürü ilkokulun müdür yardımcısı teklifini yapabilir.

 

Esenlikler dilerim.

 
ILKAY çOKBEKLER / 2014-09-23
2014 eylül atamasında mehil müddeti var mı?

2014 eylül atamasında İstanbul-esenler ilçesine atandım.K.Maraş tan geleceğim mehil müddeti bu atama döneminde de geçerli mi?Geçerliyse de kaç gündür?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

 

Aramıza hoş geldin öğretmenim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresini düzenleyen 62 nci maddesinde “ (Değişik: 23/12/1972 - KHK 2/1 md.)  İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;  a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,  b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.” düzenlemesi yer almaktadır. Bu düzenleme bağlamında 15 günlük yasal sürenizi kullanma hakkına sahip olmakla birlikte sizi bekleyen öğrencilerinizi düşünerek olabildiğince erken göreve başlamanız yerinde olacaktır.

 

Esenlikler dilerim.

 
GÌL AÇIL / 2014-08-13
anaoluluna İSO kalite belgesi alınırmı?

Anokulunda öğtetmenim. Müdürümüz danışmanlık şirketiyle anlaşmış, okula İSO kalite belgesi almak istiyor. Şirketten bir uzman okula gelerek bizlere formlar veriyor,onları doldurup göndermemizi istiyor.Bu çalışmayı okulda yapmak için idarenin MİLLİ EĞİTİMDEN izin alması gerekiyor mu? Yani yasal dayanağı nedir? Bu çalışmanın ücreti nereden karşılanır ?Öğretmen olarak bu çalışmaya katılmak zorundamıyım?(resmi bir görev emri verilmemiştir (yani imza karşılığı) Çalışmalar bazen mesai saati dışında, bazen mesai saatinde yapılmaktadır. Ben öğlen grubu öğretmeniyim.Bu çalışma için idare tarafından saat 10 da okula çağrılıyorum.(resmi mesaim 12.30) Okul idaresi bunun için mesai saati dışında görev verebilir mi( ?yasal olarak böyle bir hakkı var mı?)

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

 

Değerli hocam;

Belirttiğiniz İSO (International Organization for Standardization) belgesi almak için devlet okullarımızın elbette ki üst idareden izin almaya ihtiyaçları vardır. Bu tür çalışmaların finansı ise Bakanlık tarafından konuyla ilgili herhangi bir ödenek ayrılmamışsa, onaylı bir proje kapsamında yürütülen bir çalışma değilse, ancak okul aile birliği tarafından karar verilerek sağlanabilir.

Siz öğretmensiniz ve görevleriniz “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nin 43.maddesinde sıralanmıştır. Siz o maddeyi okursunuz, ben okudum, sorunuzdaki çalışmalar orada yazmıyor. Tabiidir ki hepimiz gibi ortak amacı yavrularımızın eğitimi olan okul yönetimlerine tüm öğretmenlerimizin yardımcı olmasını her fırsatta öneriyoruz. Ancak bizden yapılması istenenler, amaçların ve mevzuatta tanımlananın dışında olursa, sizin çalışma saatlerinizin dışında olursa veya asli görevlerimizin aksamasına sebep olabileceğini düşünüyorsanız bu konuda karar kesinlikle size aittir. Yasaların size emrettiği görevlerinizin dışında ve yasal çalışma saatlerinizin dışında herhangi bir görev yapmak konusunda zorunlu değilsiniz.

Başarılı Çalışmalar Dileriz.

 
OSMAN / 2014-08-13
Norm fazlası idareci bilmecesi

Beykoz Bozhane İlk ve ortaokulunda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorken 4+4+4 le beraber okulumuz aynı binada il ve ortaokul olarak eğitime devam ediyor.İlkokula Müdür ve müdür yrd. norm kadrosu verilmediği ve bende iSınıf öğretmeni çıkışlı olduğum için norm fazlası durumuna düştüm.Yeni yönetmeliğe göre durumumuz net değil.İl MEM,İlçe MEM ve Sendikaların yorumları birbirinden farklı.En net bilgiyi sizden edinmeyi umud ediyoum.Okulumuzda iki yıl kalabilir miyiz,yoksa öğretmen olarak mı devam etmezorunluluğumuz var.Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Değerli hocam;

Sistem kaynaklı bir sorundan dolayı mesajlarınıza ancak şimdi cevap verebiliyoruz.

Sorunuzla ilgili olarak öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğin 30.maddesinde tam da sizden bahsediliyor: “İlgili mevzuatında belirtilen yöneticilik norm kadrosuna esas kriterler çerçevesinde müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı norm kadrolarının bazıları veya tamamı kaldırılan eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olanlar, ders yılı sonuna kadar bu eğitim kurumlarındaki yöneticilik görevlerine devam ederler. Bu kişiler, yöneticilik görevlerinin ders yılıyla birlikte sona ermesini müteakip, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna, aksi durumda ise istekleri de dikkate alınarak kadrolarının bulunduğu ilçe ve/veya il sınırları içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.” Denmektedir. Yani kadro gidince ders yılı sonuna kadar yönetici olarak devam edersiniz, ders yılı sonunda da öğretmenliğe dönersiniz. Eğer yönetici olarak görev yapmak istiyorsanız zaten Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 23. Maddesinde belirtilen şartlar ve usuller kapsamında her zaman görevlendirilebilirsiniz.

Başarılı Çalışmalar Dileriz…

 
ISMAIL BAYBOGAN / 2014-08-13
disiplin

ben roporlu olduğum gün okulda olaylar yaşandı ama benim bi alakam yoktu buna rağmen bana disiplin cezası verdiler ben itiraz ettim ve cezamı kaldırdıklarını velime iddia ettiler ama şu an kaldırmadıkları anlaşıldı bunun için ne yapmalıyım (olayla ilgili hiç bir alakam yoktur)

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Değerli hocam;

Sorunuzda raporlu olduğunuz anlaşılıyor ama raporlu olduğunuz ve olayların olduğu o gün okulda mıydınız değil miydiniz anlaşılmıyor bu bir. İkincisi; hiçbir alakanız olmadan size ceza verilmesi gibi bir durumu sadece sizin sorduklarınızla ve söylediklerinizle ortaya çıkarmamızı beklemeyin bizden çünkü bu pek mümkün değil takdir edersiniz. Üçüncü olarak  da size tebliğ edilen bir ceza var ve bunun da haksız olduğunu düşünüyorsanız 657 sayılı kanunun 135.maddesi hükümlerine göre itiraz edebilir veya yargı yoluna başvurabilirsiniz.

(“velime iddia ettiler” cümlesinden ne kastettiniz onu da ben anlamadım…)

Başarılı çalışmalar diliyorum.

 
YıLMAZ öZTüRK / 2014-08-06
lojman

Öncelikle merhaba;Sayın denetmenim benim sorum Mlli Eğitim Bakanlığının lojmanlarla ilgili geçerli olan en son genelge , yönerge ya da yazısı hangisidir, Lojmanlarda görev tahsisli olarak kimler oturabilir ve yüzde kaça kadar görev tahsisli yapılabilir okul lojmanları. Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Sorularınızın cevabını, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün mevzuat bölümünde yer alan Taşra Teşkilatı Konut Tahsisi  konulu 2012/08 nolu genelgede bulabilirsiniz.

Esenlikler dilerim.

 
MURAT CANER / 2014-08-06
geçici görev

Merhabalar, Sayın Eğitim Denetmenlerim, İl içi tayin ile yeni bir okula atandım.Fakat okulda yeterli ders saati yok ve branşımdan bir arkadaş daha var ve okul müdürü birimizin başka bir okulda görevlendirileceğini söyledi.Hangi öğretmenin başka okulda görevlendirileceğini belirlryen bir yönetmelik var mı?uygulama nasıl olmalıdır? teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Merhaba,

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar ile Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Bölgeleri ve Eğitim Kurulları Yönergesinde yer alan düzenlemeler bağlamında  eğitim bölgesi ya da memuriyet mahalli içerisisinde  görevlendirme yapılabilir.

Esenlikler dilerim.

 
GöRKEM ÖZGEN / 2014-08-06
iade edilmeyen eğitim ücreti..

Merhaba, Haziran ayı ortasında Gaziosmanpaşa Avrupa Konutları TEM Bahçeşehir Anaokulu'na 4 yaşındaki oğlumu 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için kaydettirdim. O dönem okul yönetiminin ısrarı sonucu indirimden faydalanabilmek amacı ile ücreti hemen peşin olarak ödedim. Bana bir sözleşme imzalatmadılar, fatura da vermediler. Yaklaşık 3 hafta sonra (Temmuz'un ilk yarısı), oğlumu benim için daha uygun başka bir okula kaydettirmeye karar verdiğim için kaydı iptal ettirip paramı geri istedim ancak 1400 TL eksikle verdiler. Gerekçe olarak da yasal olarak böyle bir hakları olduğunu, tayin vb. dışında para iadesi yapmayacaklarını hoş olmayan bir üslupla söylediler. Yazılı bir taahhütte bulunmadığım ve karşılığında hiçbir hizmet almadığım halde (yeni eğitim yılına da 2 ay varken) paramın böyle gaspedilmesi konusunda çok kızgın ve rahatsızım. Ne yapabilirim? Yardımınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretlerin iadesini düzenleyen  56. maddenin 3 üncü fıkarasının a) bendinde "(3) Yukarıda belirtilen şartların dışında kurumlara yeni  kaydolan öğrenci ve kursiyerlerden; a (Değişik:RG-21/7/2012-28360) Öğrenim ücretini yıllık olarak belirleyen okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul, ortaokul, özel eğitim okulu, ortaöğretim okullarında ve  öğrenci etüt eğitim merkezlerinde öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı  iade edilir. Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir." hükmü yer almakta olup tesis edilen işlemin bu düzenlemeye uygun olduğu değerlendirilmektedir.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.