Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ULAş BAYRAM / 2014-11-03
Görevlendirmede zorunlu girilecek ders sayısı

Merhabalar. Sosyal Bilgiler Öğretmeni iken Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildim. Haftada en az kaç saat derse girme zorunluluğum var? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

   Değerli yönetici arkadaşım.

Öncelikle hayırlı olsun. Yöneticiler 6 saat maaş karşılığı derse girmek zorundadırlar. 6 saatten sonra girecekleri dersler için ise ek ders ücreti alırlar. Ancak bu ikinci grup zorunlu değildir.

İyi çalışmalar…

 
İBRAHIM TOPRAK / 2014-11-03
Öğrenci Kişilik Hizmetleri ve Sosyal Etkinlik

25.06.2012 Tarihli TTK ile kademeli olarak yürürlüğe konulan "İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi" ile bu sene bütün sınıflara yeni çizelge gereği ders dağıtımı yapıldı. ortaokul branş öğretmenlerine artık "Öğrenci Kişilik Hizmetleri ve Sosyal Etkinlik" adı altında 2 saatlik ek ders ödenmeli midir. Teşekkür.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

   Değerli eğitimci arkadaşım.

Bu çok tartışılan konuda açıklama fırsatı yarattığınız için teşekkür ederim. Bu sitede soru soranların yanı sıra aslında sorusu olan ancak sormayan çok sayıda eğitimci olduğunu biliyoruz.  Bu cevap birçok arkadaşın işine yarayacaktır diye düşünüyorum. Onun için hem sizin sorunuz özelinde hem de genel bir açıklama yapmak gerektiği kanaatindeyim:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6/c/5 maddesi “Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.” denmektedir. Bu kapsamda öğretmenin ücret alabilmesi için yukarıda belirtilen görevlerden biriyle görevlendirilmiş olması ve o hafta bir şekilde okulda bulunmuş olması, ders/etkinlik ile ilgili faaliyetleri yapması yeterlidir. Esasında birkaç yıl öncesine dönüp bu etkinlikler için ayrı bir dersin olduğu zamanları hatırladığımızda ilgili dersin tatile denk gelmesi durumunda da ödenmeliydi. Kurban Bayramı haftasını düşünelim. Pazartesi ve Salı günleri tatildi. Dersin bu günlere denk gelmesi halinde ücret verilmeyecek miydi? Elbette ödenecekti. Esasında bütün sır “2 saat ücrette” Bakanlığımız öğretmen hangi derse girerse girsin 1 saat ücret veriyor ama bu ders/hizmet için 2 saat ücret veriyor. Neden? Buradaki kritik nokta şu: Bu ücreti 1 saat için vermiyor. Hafta bütünlüğünde veriyor. Hafta boyunca kulüp ya da sınıfla yapılan çalışma için veriyor. Hatırlarsanız bir hafta rehberlik bir hafta sosyal etkinlik dersi olurdu. Öğretmenin sadece sosyal etkinlikler dersi olduğunu düşünelim. Ayda 2 saat ders yapacak ama 8 saat ücret alıyor. Evet. Almalı. Çünkü Bakanlık ders olsun olmasın öğretmenin kulüp/rehberlik çalışmalarını zamana ve mekana bağlı kalmadan yürütmesini istiyor. Rehberliğini yürüttüğü sınıftaki bir öğrencinin sorunuyla her zaman ilgilenebilsin istiyor. Düşünün bir kere. Kulüp ile ilgili çalışmaların derslik ortamıyla sınırlandırılması doğru mu?   Hep konuşuruz. Eğitim öğretim Matematik ve Türkçe derslerinden ibaret değil ama uygulamada maalesef realitemiz bu. Kanaatimce bizim eğitimciler olarak en az çalıştığımız alan bu alan ancak MEB’in-sağolsun- yine de en iyi ücretlendirdiği alan da bu alan…  

Herşey gönlünüzce/gönlümüzce olsun…

 
HAYRETTİN ERDOĞAN / 2014-11-02
KURS

Sayın Hocam. 26 saat derse girmekteyim. Tubitak projesi kapsamında 6 saat hafta içi egzersiz yapmaktayım. Bunun yanında bir de 10 saat hafta sonu takviye kursu vermekteyim. Toplam 42 saat ders yaptığı için müdür bey 40 saate kadar ücret ödeyebilirim demektedir. egzersiz ve takviye kurslarını birlikte değerlendirmek doğru mudur?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

            16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi " Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere………. görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.  ” şeklindedir.  Madde kurslardaki ek dersleri azami ek ders görevlerinin dışında saymaktadır. Bu kapsamda alınacak ek derslerle diğer ek dersleri ayrı ayrı değerlendirmek gerektiği düşünülmektedir. 

İyi çalışmalar…

 
TURAN öZKıLıç / 2014-11-02
evde eğitim ve egzersiz

kadrolu sınıf öğretmeniyim. hem 6 saat ders dışı satranç egzersizi yapıyorum. bunun yanında 8 saatte evde eğitim verebilirmiyim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli hocam.

Bu konuda 16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine göre bu kapsamlarda verilen ders ve ek ders ücretlerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.

İyi çalışmalar…

 
FATIH KARAKOÇ / 2014-11-02
Tek Çalışan Ücretli Bir Sınıf Öğretmenin Ek Dersi

Sayın Hocam! Birleştirilmiş sınıflı bir köy ilkokulunda tek çalışan bir ücretli sınıf öğretmeni, haftalık 30 saatlik ücret karşılığı ek dersinin yanı sıra 3 saatlik yönetim ek dersi de alabilir mi? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Öğretmenim.

Ders niteliğinde yönetim görevi kadrolu müdür yetkili öğretmenleri kapsar. Maalesef bu kapsamda ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemektedir. Ücretli öğretmenlere sadece girdikleri 30 saat dersin ücreti verilmektedir.  

Herşey gönlünüzce olsun…

 
CUMAALİ / 2014-11-02
görevlendirme ve kurslar

SELAM.Okulumuzda branşımda 34 saat kimya dersi var.30 saatine ben giriyordum,4 saatine de farklı branşlardan öğretmen arkadaşlar giriyordu.Branşımda ilçe emrinde olan bir öğretmen geçici görevlendirme ile okuluma geldi.Görevlendirme yazısında süre belirtilmemiştir.Bu görevlendirme uygun mudur?34 ders saati aramızda nasıl dağıtılmalıdır.Okulun kadrolu öğretmeni olduğum için branşımdan 6 saat zorunlu ek ders tarafıma verilmeli midir.(Branşımda bir şubeye haftada 2 ders saati kimya dersi verilmektedir).Bazı şubelerin birleştirilmesi ihtimali var bu nedenle okulumuzda kimya dersi toplamda 30 saat ya da 30 saatin altına düşerse o zaman görevlendirme ile gelen öğretmen arkadaşımızın görevlendirilmesi iptal edilmeli midir?Büyükşehir sınırları içerisinde kadromun bulunduğu ilçenin dışındaki bir ilçede branşımda Örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursunda 2 liseden birinde kimya branşında görev almak için ikamet ettiğim ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe verdim(ikametimin olduğu ilçede 2 lisede kurslarda kimya branşında toplam 24 ders saati açığı(14,10 ders saati) olduğu için)Örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursunda görev almam için valilik onayı mı,yoksa kaymakamlık(kursun düzenleneceği okulun bulunduğu ilçenin) onayı mı gereklidir?Bu kursta görev yapmam için kadromun olduğu ilçe milli eğitim müdürlüğünün muvafakat yetkisi(muvafakat verme ya da vermeme) var mıdır?SAYGILAR

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

 

Değerli Öğretmenim.

Çok sayıda sorunuz olduğu için sorularınıza maddeler halinde cevap vereceğim:

  1. Norm kadro yönetmeliğine göre 31 saatten fazla  Kimya dersi olduğu için okulunuzun Kimya dersi normu 2’dir.
  2. Başka okullardaki norm fazlası ya da maaş/zorunlu ek ders görevini tamamlamayan bir öğretmenin okulunuza görevlendirilmesi yapılabilir.
  3. Ek ders kararlarına göre genel kültür dersleri öğretmenleri 15 saat maaş karşılığı, 6 saat de zorunlu olmak üzere 15 saate kadar derse girerler. Okul yönetiminiz bu ilkeler çerçevesinde dersleri dağıtacaktır.
  4. Kimya dersinin 31 saatin altına düşmesi ile birlikte normunuz 1’e düşerse ve yapılan görevlendirme iptal edilmelidir.
  5. Yetiştirme kursları için görevlendirilmek istediğiniz İlçe MEM’e başvurmanız gerekmektedir. Okulunuzdaki görevinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu nedenle böyle bir yazı istenebilir. Bu konuda takdir kurs merkezinin bulunduğu İlçe MEM’deki komisyondadır.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

 
MURAT BIRLER / 2014-11-02
Egzersiz çalışmaları ek ders

Sayın denetmenim merhabalar. Hafta içi 27 saat derse giriyorum. Hafta sonu kursunda 12 saat derse giriyorum. 6 saat egzersiz çalışması(ders dışı etkinlik) yapabilir miyim. Ücret ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli hocam.

Bu konuda 16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın ilgili maddelerine göre maaş karşılığı ders, ücret karşılığı ders, ders dışı eğitim çalışmaları, kurs vb. ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir. Örneğin kararın 17. Maddesinde ders dışı çalışmalar için “aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın” ifadesi yer alır, yine aynı kararın 8. Maddesinde yetiştirme ve uyum kursları için “Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere” ifadesi yer alır.  

İyi çalışmalar…

 
UFUK DEMIR / 2014-11-01
ek ders

mebin kadrolu öğretmeni olarak 15 saat zorunlu 15 saatte aynı okulda ek derse girerek 30 saat derse girmiş bulunuyorum.bunun yanında özel okulda 8 saat derse girebilirmiyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

            16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. Maddesi “Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun  8. maddesi de bu hükmü destekler niteliktedir. Dolayısıyla resmi kurumdaki ders ve ek derslerinizi aksatmamak kaydıyla özel okulda ders görevi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

 
ALI HAYDAR / 2014-10-29
Okul Öncesi Etkinlik Saatleri
Sayın Müfettişlerim iyi çalışmalar. İKY değişti ve Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde okul öncesi etkinlik saatlerinin 50 dakikalık 6 etkinlik saati olarak yapılacağını söylüyor. Okulumda ikili eğitim yapılıyor ve ana sınıfı 13:00 da başlayıp 18:00 da bitiyor ancak, öğretmenim velilerin çocukları almaya geldiğini bahane ederek yarım saat-1 saat erken çocukları velilerine teslim etmeye başlıyor. Bu doğru bir uygulama mıdır? 2. olarak ana sınıfı, sınıf dışında okul bahçesinde etkinlik yapabilir mi? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam cevabı aslında siz vermişsiniz öncesinde öğretmenin dersi erken bitirmesi düşünülemez.İkinci sorunuza gelince etkinlikler uygun olduğu takdirde bahçede de yapılabilir.

 
LEYLA EBRAR / 2014-10-29
İDARE SORUN

Merhabalar Adana da Görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim 2 sorum olacaktı. 1) Müdürlük görevine vekalet eden müdür yardımcımızın yerine görevlendirilmesi için Müdür Vekili olan arkadaş kimseye sormadan istiyor istemiyor imza sirküsü çıkarmadan oldu bittiye getirerek İstekli arkadaşlarda olmasına rağmen kendi arkadaşının dilekçesini alıp üst yazıya İLÇE MEM göndermiş.Ben istediğimi belirten dilekçeyi verdim ancak bana resmi olarak Kaymakamlık Oluru ile görevlendirmenin yapıldığını boş kadro olmadığı için red cevabı verdi. Bu konuda ne yapabilirim ? 2) Okulumuzda Kadrolu DİKAB Öğretmeni yok.Ücretli Öğretmenler geldi ancak artan DİKAB derslerini İngilizce,Fen Teknoloji gibi Branş Öğretmenlerine verdi.Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak 23 saat Derse giriyorum.DİKAB dersini alan FEN Ve İngilizce Öğretmenleri 28 saat derse girmiş oluyor. Bu konuda ne yapabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn  Hocam;

Söyleminizden anladığım kadarı ile henüz kuruma Valilik onayı ile Kurum Müdürü görevlendirmesi yapılmamış.Yeni Müdürünüz geldiğinde

Atama takvimine bağlı olarak boş Müdür Yardımcılığı kadrolarına görevlendirmeler yapılabilecektir.Aşağıda verdiğim mevzuat bağlamında ilk olarak şartları tutan Öğretmen arkadaşlardan  Okul Müdürünün uygun görüşü(inhası)  ile İl Milli Eğitim Müdürleri tarafından Valiye teklif edilecektir. İkinci sorunuzla alakalı olarak ta boş kalan derslerin,  alan öğretmeni bulunamıyorsa şayet, dersi verebilecek en yakın  yeterliliğe sahip, ders açığı olan istekli öğretmenler arasından ders programına uygun olarak verilmesi esas olandır. Kendinizi (DİKAB) dersini vermeye yeterli görüyorsanız Okul İdaresinden talep ediniz.

MEB EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİN GÖREVLENDİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

MADDE 23 – (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına, görevlendirilecekleri tarih itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyor olmaları kaydıyla, görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında halen yönetici veya öğretmen olarak görev yapanlar arasından, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirilir

 
AYşE ALTUN / 2014-10-28
zorunlu ders saati

Halk eğitim merkezlerinde görevli Muhasebe-Finansman öğretmenleri maaş karşılığı haftda kaç saat derse girmek zorundadır. Ayrıca zorunlu kaç saat ek ders görevi verilebilir. Maaş veya ücret karşılığı günde en fazla kaç saat ders anlatabilir. Lütfen ilgili mevzuatı belirtirseniz sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

16/12/2006/26378 sayılı resmi
gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve
Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 5/1/c maddesi “kapsama dâhil örgün ve
yaygın eğitim kurumlarında görevli; Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri
haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle
alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri
üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.” , 6/1/b maddesi ise “kapsama dâhil
örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini
tamamlayan; genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak
üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi
verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine
alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.” denmektedir.

İyi çalışmalar…

 
FEHMI YEşILıRMAK / 2014-10-26
ek ders ücreti

Hocam merhaba, izinli veya raporlu bir öğretmenin yerine derse giren bir idareciye ek ders görevi yazılabilir mi? eğer yazılacaksa bunun haftalık limit nedir? teşekkürler şimdiden...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli hocam. İzinli ya da raporlu olan bir öğretmenin yerine idareci derse girebilir. Bu konudaki limit haftada 6 saat maaş karşılığı, 6 saat ek ders karşılığıdır.

 
YUSUF ARJIN / 2014-10-26
Ek ders ücret ödemeleri

iyi çalışmalar bir okulda 2 yılı aşkın süredir kadrolu idareci olarak görev almaktayım. Müdür olarak atanma şartlarını taşımaktayım.Valilik onayıyla yatılı bir okula görevlendirilmem durumunda ek ders ücreti nasıl tahakkuk ettirilecektir? Haftada 18 saat mi yoksa haftada 30 saat mi alacağız? Bu konuda bilgi verebilirseniz memnum olurum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

29/05/2012 tarih ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nın “geçici görevlendirilen yöneticilerin ek ders ücreti” başlıklı 27. maddesi “2006/11350 sayılı kararın 10. maddesi kapsamında ders niteliği yönetim görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlanmakta iken aynı kararın 16. maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kurumlarda görevlendirilen yöneticiler 1/7/2012 tarihinden itibaren 10. ve 16. maddede öngörülen ek ders ücretlerinden daha yüksek olandan yararlandırılır” hükmü gereği diğer şartları taşımanız kaydıyla yüksek olan ek ders ücretini almanız gerekmektedir. İyi çalışmalar…

Cevaplayan: Murat BİLİR

 
MURAT / 2014-10-26
ek ders

okulumuz tekli eğitim ticaret meslek lisesi.okulda kadrolu müdür yardımcısıyım.okulumuz tam gün tam yıl kapsamına yeni alındı ve valilik onayı geldi.bir sorum olacak ve okul müdürümüz emekli oldu yerine boş geçmekte olan okul müdürlüğüne vekalet etmekteyim.haftalık 10 saat derse girmekteyim.aylık ek dersim kaç saat olacaktır.saygılar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

16/12/2006/26378 sayılı resmi
gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve
Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6/1/a maddesi “kapsama dâhil örgün ve
yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini
tamamlayan; Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen
verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek
ders görevi verilebilir.”, 10/ 1 maddesi ise” Tam gün tam yıl eğitim yapılan
okul ve kurum müdür ve müdür başyardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı
süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 30 saati, ders niteliğinde yönetim görevi
sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.” denmektedir.
Diğer şartların da uygun olması durumunda 34 saat ek ders ücreti almanız gerektiği
değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
BEDRI / 2014-10-26
müştemilat işgali

bir lisede müdür yardımcısı kadrosundayım şuan müdür vekiliyim.okulumuzun müdürü emekli oldu ve vekalet bana verildi.yaptığım kontrollerde okulumuzun bodrum katında bulunan müştemilatın kapısının kilitli olduğu ve araştırmalar sonucunda okulumuzun temizlik işlerini yapan taşeron şirketine ait olan temizlik maddelerinin(sıvı sabun,deterjan,vb) olduğunu tespit ettik.durumla ilgili idareciler,hizmetliler ve diğer çalışanlarla tutanak tuttuk.şirket sahibine telefonla ulaştık ve müştemilatı açarak malzemelerini almasını söyledik.ama gitmemekte direniyor ve ilçeye bildireceğimi söyledim bana zaman verin çıkaracağım diyor ama çıkarmıyor.bundan sonra ne yapalım acil cevap saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba Müdür Bey, öncelikle sorunuzdan sözkonusu firmanın şu anda okulunuzun temizlik işlerini yürütüp yürütmediğini anlayamadım. Eğer şu anda okulunuzun temizlik işlerini yürütüyorsa, bu iş içik kullanacağı melzemeleri okulun güvenli bir bölümünde saklanabilir. Eğer müştemilat sizin kullanmanız için lazımsa, korunaklı daha uygun bir mekan gösterebilirsiz. Ancak söz konusu firma şu anda okulunuzun temizlik işlerini yürütmüyorsa, durumu tuttuğunuz tutanakla birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Nuh Temiz.

 
MERVE A. / 2014-10-25
ek ders
Merhaba, fen bilgisi öğretmeniyim. 2 senedir rehberlik dersi olmadığı halde 5. ve 6. sınıflara şube rehber öğretmenliği yaptım. Sınıfın bütün toplantılarına katılıp herşeyiyle ilgilendim. Diğer öğretmen arkadaşlarım da benim gibi. Bu sene ise, 5.6. ve 7.sınıfların rehberlik dersi olmadığı halde şube rehber öğretmenlere ek ders ücreti veriliyor.Bunun adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. Biz geçmişe yönelik ek ders ücretimizi alabilir miyiz? Dilekçe yazıp okul müdürlüğüne mi vermeliyiz?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

Geçmişe yönelik lehte veya aleyhte
hatalı ek ders ödemeleri için okul müdürlüğüne başvuruda bulunmanız
gerekmektedir.

İyi çalışmalar…

Cevaplayan: Murat BİLİR 

 
AHMET / 2014-10-25
OKUL YEMEKHANESİ

Okulumuzda velilerin yoğun talebi doğrultusunda öğrencilerimize yemek hizmeti verilmekte ve okulumuz yemekhanesi okul aile birliği tarafından işletilmektedir. Aylık Yemek bedeli veliler tarafından okul aile birliği hesabına yatırılmakta ve yemekhanede çalışan personellerin maaş+sgk giderleri ile yemekhane giderleri (malzeme alımı,temizlik giderleri,yemekhane onarım,tadilat,araç gereç alımı vs)okul aile birliği tarafından karşılanmakta ve kalan miktar ise okul aile birliğine gelir olarak kaydedilmektedir.Yemekhanenin bu usuller kapsamında okul aile birliği tarafından işletilmesinin herhangi bir yasal sakıncası var mıdır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliğinin “Birliğin görev ve yetkileri” başlıklı 6/d ve g maddelerinde
“Okulun ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve
hizmet satın almak, bu hizmetlere ilişkin sosyal güvenlik primi, vergi ve
benzeri ödemelerin yapılmasını sağlamak. Kantin ve benzeri yerleri işlettirmek
veya işletmek.” denmektedir. Yaptığınız faaliyetler bu maddeler kapsamında
değerlendirebilir.

İyi çalışmalar…

 
SAMET YILDIZ / 2014-10-25
ana sınıfı

Sayın denetmenim merabalar... Okulumuz bünyesinde bulunan anasınıfı için satın alma ve muayene kabul komisyonları kurarak mali konuları geçen seneye göre devam ettiriyoruz. Ancak yeni ilköğretim kurumları yönetmeliğinde satın alma- muayene ve kabul komisyonlarını, kuruluş ve işleyişlerinin yer almadğını gördük. Acaba herhangi bir farklılık var mı?Yoksa mevzuat aynen geçerli mi olacak. "Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında mal ve hizmet alımları ile bakım ve küçük onarım işlerinde, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 31/12/2005 tarihli ve 26040 3. Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği ve 19/12/2002 tarihli ve 24968 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mal Alımları Denetim, Muayene ve Kabul İşlemlerine Dair Yönetmelik hükümleri uygulanır." Yani bu hususlara istinaden mi yapacağız. Şimdiden teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Saygıdeğer Eğitim Çalışanı!..

MEB Okulöncesi eğitim ve
ilköğretim kurumları yönetmeliğinin “Mal ve hizmet alımı ile bakım ve küçük
onarım işleri” başlıklı 69. Maddesi: (1) Okul
öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında mal ve hizmet alımları ile bakım ve
küçük onarım işlerinde, 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu,
5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 10/12/2003
tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 31/12/2005 tarihli
ve 26040 3. Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Merkezî Yönetim Harcama
Belgeleri Yönetmeliği ve 19/12/2002 tarihli ve 24968 sayılı Resmî Gazete’de
yayımlanan Mal Alımları Denetim, Muayene ve Kabul İşlemlerine Dair Yönetmelik
hükümleri uygulanır.(2) Komisyon oluşturulması gerektiği durumlarda yeterli
sayıda personelin bulunmaması durumunda, okulun bulunduğu il/ilçe millî eğitim
müdürlüğünce görevlendirilen kişilerden komisyonlar oluşturulabilir.(3) Gerek
duyulması hâlinde beslenme, temizlik, muhasebe ve güvenlik hizmetleri dışarıdan
da satın alınabilir.” Şeklindedir. Bu maddeye uygun işlem yapılması
gerekmektedir.

İyi çalışmalar…

Cevaplayan: Murat BİLİR    

 
HAKAN BAKI / 2014-10-24
projeler
il müdürlüklerince yapılan değerler eğitimi, vb. projelerde görevlendirilen öğretmenlere ek ders ödenir mi?
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Bu tip projelerde görevlendirilen öğretmenlere ayrıca bir ek ders ücreti ödenmez. Ancak görevli/izinli oldukları için üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılırlar ve ücretlerini alırlar.

İyi çalışmalar...

 
HAVA BODUR / 2014-10-24
görevlendirme
Merhaba ben mesleki ve teknik anadolu lisesine 6 aylık geçici görevlendirildim. Ek dersim 18 saat mi yoksa 30 saat üzerinden mi olmalı. Yardımcı olabilriseniz sevinirim.
 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sorunuz tam olarak anlaşılamamaktadır. Daha önceki göreviniz ne idi? Yeni gittiğiniz okulda göreviniz ne olacak?

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.