Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MüSLüM GüVEN / 2014-12-06
yetiştirme kursu

merhaba sayın müfettişim.ben bir ortaokulda müdür yardımcısıyım ve okulumuzda matematik derslerine de giriyorum.haftasonu yetiştirme kurslarında matematikten on saat kurs açmıştım ve bunu ekders yönetmeliğinin 8. maddesine göre planlamıştık.fakat ekdersler yapılırken şube müdürümüz 6 saat derse girebileceğimi bunun dışında bir derse girmemizin mümkün olamayacağını söyledi.bundan önceki ayda ekdersimiz 10 saat üzerinden hesaplandı ve ekders oluru da alındı..bu konuda bakanlığın diyarbakır valiliğine gönderdiği yazıya bakıp böyle olduğu söyleniyor ancak o yazının bakanlığa gönderilen halinde kurs yönetiminde hörevli müdür müdür yardımcısı yönetim görevinde kaç saat ekders alır şeklinde sorulan soruya cevaben yazılmıştı ayrıca bu görüş yazısı bakanlığın kurs yönetmeliğinde yayınladığı ekdersler 8. maddeye göre ödenir ifadesine aykırı bir durum değil mi? bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

              Değerli yönetici.

Ek ders kararlarının 8. maddesi dediğiniz gibi yöneticilere yetiştirici ve destekleyici kurslarda 10 sate kadar ders verilebilir der, diğer yazıda da 6 saate kadar ibaresi bulunmaktadır.  Destekleyici ve Yetiştirici kurslar konusu yeni olduğu için bu tip uygulamalar olacaktır. Ancak birtakım açıklama yazıları ile uygulamalar düzene girecektir. Bu anlamda yaşanacak lehte ve aleyhte durumlar için ilerleyen süreçte ek bordrolarla mağduriyetler giderilebilir diye düşünüyorum.  

 
EBUBEKIR ERYILMAZ / 2014-12-06
ek ders

Öğretmen iken müdür vekili olarak gorevlendirmem yapildi kac saat ek ders almam gerekir

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sayın yönetici.  Hayırlı olsun.  Gorevlendirildiginiz kadroya asil olarak atanma şartlarını tasiyorsaniz ve bu boş bir kadro ise ilgili kadronun ek ders ücreti ne ise onu alırsınız.  Şartlar uygun değilse 18 saat alırsınız. 

 
OSMAN AVŞAR / 2014-12-06
yönetici görevlendirme ve ekders ücreti

Merhaba, ben bu yıl okulumuzda boş bulunan müdür yardımcılığı için okul müdürümüze 30.09.2014 dilekçe verdim. ve 03.10.2014 tarihinde kaymakamlık tarafından onaylanmış. ben de bu tarihten itibaren görevime başladım. Ay sonunda ek dersleri yazarken valilik oluru gelmeden kendime ek ders yazamayacağım söylendi.Ve valilik oluru 18.11.2014 tarihinde geldi, şimdi geriye dönük çalıştığım günlerin ek dersini alabilir miyim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

              Değerli yönetici.

Ek ders kararlarının 16/a/2 maddesinde “Valilik Onayı” ile der. Burada geçerli olan Valilik Onayı’nın tarihidir. Valiliğin onayladığı tarihten itibaren almalısınız.

 
MUSTAFA MAZLUMOğLU / 2014-12-06
kurs

iyi günler yetiştirme kursunda 10 saat derse girene bir saat hazırlık verilir mi teşekkürler şimdiden

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Yetiştirme kurslarında girilen dersler için hazırlık ve planlama kapsamında ayrıca ücret verilmemektedir.

 
ATILLA YILDIRIM / 2014-12-06
ekders

Selam hafta içi 26 saat ders ve 1 saat rehberlik dersi (8sınıf) alıyorum hafta sonu yetiştirme kurslarında 15 saat derse giriyorum. Aynı durumdaki arkadaşlarım hafta sonu kursundan 14 saat alırken bana 13 saat yaziliyor. Duruma itiraz ettiğimde onlar rehberlik dersine fiili girmiyor sen fiili gidiyorsun(8sınıf rehberlik oldugundan ) bundan dolayı sana 14 saat yazılmaz cevabını aldim. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum. İyi çalışmalar şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Doğru söylemişler değerli öğretmenim. Biliyorsunuz Bakanlık hafta içi+ hafta sonu girilebilecek ders saati sayısını 40 saat olarak belirledi. Bu 40 saatlik üst limitin içinde elbette ders dışı çalışmalar, sınavlar vb. yok. Ancak branş derslerinizle birlikte fiilen derse girdiğiniz rehberlik dersi de var.

 
AHMET / 2014-12-06
HAFTA SONU YETİŞTİRME KURSU

Öncelikle böyle bir imkanı bize sunduğunuz ve çok değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Sayın Denetmenim, ben imam hatip ortaokulunda müdür yardımcısıyım. okulumuzda 6 saat maaş karşılığı 6 saat ücret karşılığı derse giriyorum. ayrıca cumartesi günleri bir imam hatip lisesinde 10 saat yüzyüze eğitim derslerine giriyorum. bir de pazar günleri okulumuzda açılmış olan hafta sonu yetiştirme kursunda sorumlu md.yardımcısıyım. ayrıca kursta 6 saat derse girebilir miyim. ilginize şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici... Ek ders kararlarının 8. maddesi kapsamında toplam 10 saate kadar derse girilebilir. Hafta sonu İmam Hatip Ortaokulu’nda yüzyüze girdiğiniz dersler ile hafta içi/ya da hafta sonu düzenlenecek yetiştirme ve destekleme kursunda girmek istediğiniz derslerin üst limiti bu maddeye göre 10 saattir. Çünkü aynı madde kapsamında değerlendirilir. Daha önceki cevaplarımda da hep ek ders kararlarının madde madde değerlendirilmesi ve her bir maddenin üst limitinin kendi içinde aranması gerektiğine vurgu yaptım.   

 
SAMET ASLAN / 2014-12-06
40 saat

sayın denetmenim branş öğretmeniyim 26 saat matematik dersine girmekteyim. bunun dışında 4 saat evde eğitime gidiyorum. haftasonu da 8 saat kurs vermekteyim. 15+ 4+8 = 27 saat haftada ek ders almam gerekiyor cevaplarınıza göre. haftalık 40 saat derse girme maddesi sebebiyle ek dersim 25 saat yazılmış. yanlışlık var mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.  15+4+8 deki 4 ve 8'i anladım sa 15'i anlamadim. Bu sekilde hesaplarsaniz tabiki 27 olur. 26 saat derse girdiğinizi soylemissiniz. 26-15=11saat +hazirlik ve planlamadan 2 saat. etti 13. 13+4+8=25. Olmasi gerekmez mi. 

 
MURAT ORAL / 2014-12-06
Müdür Yardımcısı satranç Kursu Açabilir mi?

Sayın denetmenim ilkokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım hafta sonu satranç kursu açabilir miyim? Yönetmeliği okudum ama yorumlayamadım. Şimdiden teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Yöneticiler ders dışı eğitim çalışmaları(egzersiz) yapamazlar.

 
SAIM KAN / 2014-12-06
kurslar

saygıdeğer hocam size sorum çalışmakta olduğum okulda idareci arkadaşlarım okul çıkışlarında saat 15;00-16;30 arasında yetiştirme kursu vermektedirler ayrıca okul zamanın dada 12şer saat derse girmektedirler. idareciler aynı anda iki ek ders alıp haksız kazanç elde ediyormu? teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Hayır.  O şekilde degerlendirilmez. Aynı anda iki derste görünüp  ücret alınmaz ancak yönetim görevi ek dersi ile fiili girilen ders karşılığı alinacak ücreti almasinda sakinca yoktur.

 
İLHAN KARALI / 2014-12-04
idarecinin ders girme saat sayısı

sayın denetmenlerimiz, İlkokul müdür ve müdür yardımcısı ilkokul1,2,3,4.sınıflarına girer mi girerse kaç en çok ve en az kaç saat derse girmek zorundadır. TEŞEKKÜRLER.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın Yöneticimiz,

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”ın,

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a)     Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Toplu Sözleşme Hükmü

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı ders görevi

Madde 11- (1) 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile 2006/11350 sayılı Kararın 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “6 saat” ibaresi; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında müdür ve müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için “2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar” şeklinde uygulanır.

(Bu hüküm, 1/1/2014 - 31/12/2015 tarihleri arasında uygulanır.)

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a)  Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

Alanı sınıf öğretmeni olan ilkokul müdür ve müdür yardımcısının en az alabileceği ders saati sayısı ile ilgili olarak;

Yukarıda sıralanan hükümler idarecilerin en az ve en fazla alabileceği ders saati sayısını göstermekle birlikte ilkokullarda ders bütünlüğünün bozulmaması amacıyla MEB Personel genel Müdürlüğü’nün 09/10/2009 tarih ve 2499/82019 sayılı  “Yöneticilerin Aylık Karşılığı Ders Görevleri” konulu resmi yazısının 1.maddesinde ilköğretim kurumlarında görevli olup alanı sınıf öğretmenliği olan yöneticilerin aylık karşılığı ders görevlerini bu okullarda herhangi bir nedenle boş geçen dersleri okutmak suretiyle yerine getireceklerini, bu şekilde girecekleri ders bulunmaması durumunda ise aylık karşılığı ders görevlerini yerine getirmek üzere sınıf öğretmeni bulunan 1-5. Sınıflarda derse girmelerine gerek bulunmadığı açıklaması yapılmaktadır. Dolayısı ile en az gireceğiniz ders saati sayısını Toplu Sözleşme Hükmü ve bu madde gereğince yerine getirmeniz gerekmektedir (Müdür ve müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için “2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar”, müdür yardımcıları için 6 saat).

Alanı sınıf öğretmeni olan ilkokul müdür ve müdür yardımcısının en fazla alabileceği ders saati sayısı ile ilgili olarak;

MEB Personel genel Müdürlüğü’nün ilgili yazısının 1.maddesinin 2.paragrafında

“Diğer taraftan bu yöneticilerden aylık karşılığı ve ek ders ücreti karşılığı ders  görevlerini alanları dışındaki dersleri okutmak suretiyle yerine getirmek isteyenlerin bu alanlarda ders görevi alabilmeleri mümkün olabilecektir.”açıklaması yapılmaktadır.

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” na göre Atamaya Esas Olan Alanı Sınıf Öğretmenliği olan kişilerin okutacağı dersler “ İlkokul 1-4.sınıf dersleri”  olarak gösterilmektedir.Dolayısıyla ilkokulda bulunan tüm dersler ilkokul yöneticilerin alanındaki dersler olduğundan 1,2,3,4.sınıflarda ek ders karşılığı ders okutmanız uygun olmayacaktır.

MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün Kayseri Valiliği’ne hitaben yazdığı 14/04/2009 tarih ve 36276 sayılı görüş yazısında branşı sınıf öğretmenliği olan “…yöneticilerin 1-5.sınıflarda aylık karşılığı veya ek ders  karşılığı ders okutmaları uygun görülmemektedir.” denilmek suretiyle konuya açıklık getirilmiştir.

 Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmen” başlıklı 43.maddesi gereğince branşı Yabancı Dil veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olan ilkokul yöneticilerinin kendi alanlarında 6 saat aylık karşılığı 6 saat ek ders karşılığı derse girebileceği müfettşliğimizce değerlendirilmektedir.İyi çalışmalar.

 

 
FIRDEVS KOKU / 2014-12-04
norm fazlası

ben van dan istanbula bu sene es durumuyla atandım. ancak gelir gelmez norm fazlası oldum. çünkü atandığım okul ortaokula dönüştü. ve aynı bahçedeki adı da degisen ilkokula beni atadılar.o okulda da yeterlı sınıf yok ben drumda fazla oldum. ortaokulda ise okul öncesi öğretmeni olarak ıkı kadro boslugu var. beni bu sene oraya görevlendirdiler. ancak seneye ne olacağı belli değil.istanbul açılmadığı için atamalrda tercih edemiyorum. aynı bahçedeki iki okul arasında mağdur oldum. ben kadrosu dolu okula nasıl atandım. madem ad değişikliğinde sıkıntı oldu. niye ortaokula beni o zaman atamıyolar. artık hiçkimsenın bı çözüm bulmamamsından yoruldum

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

          Öncelikle İlimize hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere 4+4+4 sistemi ile okullarımız dönüşümlü olarak ilkokul veya ortaokula dönüşmüştür. Dönüşümlerin devam ettiği bu süreçte de ister istemez sizin yaşadığınız gibi sorunlar yaşanmaktadır. Özür grubundan tayin istediğinizde okulda branşınızda norm kadro ihtiyacı bulunmakta iken kadronuzun bulunduğu okulun dönüşümden sonra sizin branşınızda norm kadro ihtiyacı olmayabilir. Bu nedenle öğretmenlerimizin göreve başlamadan norm fazlası olduğu durumlar yaşanmıştır.  Ancak sorunuzda anlayamadığım hem atandığınız okul ortaokul olduğu için norm fazlası olduğunuzu hem de bu okulun okul öncesinde öğretmen normunun 2 olduğunu yazmanız.Atandığınız okul ortaokul olsa dahi okul öncesi öğretmen normu boş ise sizin norm fazlası olmamanız gerekmektedir. Diğer bir husus da 2.atandığınız okulun normu dolu olsa idi sizin tayininizin buraya çıkamayacağıdır. Norm fazlası öğretmen atamaları döneminde kadronuz ile branşınıza uygun bir okula geçersiniz. Bununla birlikte atamalarınızın gerekçeleri ile ilgili bilgi istemek veya inceleme talebinde bulunmak için başvuru yapma hakkınız mevcuttur.İyi çalışmalar diliyorum.

 
VOLKAN TULUM / 2014-12-04
Mdr Ytk Öğrt Kurs Açabilir mi?

Birleştirilmiş bir okulda kadrolu tek öğretmenim haftasonu 3. v3 4. sınıflara matemeatiki fen türkçe kursları açabilir miyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

              Millî Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nin 5. Maddesine göre (1) Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci/kursiyer potansiyeli yeterli olan resmî ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine bağlı olarak açılır.” Yönerge ile ilgili soru cevap bölümünde “Kurslarda hangi sınıflardaki öğrenciler faydalanacaktır? sorusuna “Resmî ortaokul, imam hatip ortaokulu 5,6,7 ve 8. sınıfa devam eden öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarına devam eden ve mezun olan öğrenciler kurslardan faydalanacaktır.” Cevabı verilmektedir. Bu durumda yönerge gereği kurs açamazsınız.İyi çalışmalar diliyorum.

 
HARUN ÖZDEMİR / 2014-12-04
kurslarda kadrolu öğretmenin ücretliye göre tercih önceliği

Kurslarda kadrolu öğretmenin ücretliye göre tercih önceliği var mıdır? Derslerin bir kısmı ücretli öğretmen arkadaşıma verildi bu duruma itiraz etmeyi düşünüyorum.Bu hususta görüşünüzü rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

    Değerli Öğretmenim, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine hitaben yazdığı 18/11/2014 tarih ve 5431468 sayılı görüş yazısında “Kurslarda beklenen verim ve başarının elde edilebilmesi için bu kurslarda kadrolu öğretmenlerin görevlendirilmelerinin uygun ve daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Ancak zorunlu hallerde ücretli öğretmen görevlendirilebilecektir. Bu konuda da yetki ve sorumluluk il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine bırakılmıştır.” denilmektedir. Açıklamaya göre öncelik kadrolu öğretmene görev verilmesidir ancak konuyla ilgili yetki ve sorumluluk il-ilçe milli eğitim müdürlüğüne aittir. İyi çalışmalar diliyorum.

 
ZEYNEP ER / 2014-12-04
sınav ücreti

teknik ve mesleki lisede çocuk gelişimi öğretmeniyim.okullarda stajda olan kursiyerlerin denetimi olduğu gün TEOG sınavında görevlendirildim.Branşı matematik olan arkadaşlar sınavda görev aldıkları için hem sınav görev ücretini hemde o günkü okuldaki ücretini alırken bizlere ödenmememsi doğrumudur? saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

             Değerli Öğretmenimiz,

             MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün Çorum Valiliği’ne hitaben yazdığı 29/11/2013 tarih ve 3607157 sayılı resmi yazısında,

“3-Ortaöğretime geçiş ortak sınavı nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak ek ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, sınavda görev alıp almadıklarına bakılmaksızın o günlerde üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılmaları,

4-Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerden okulların tatil edilmesine bağlı olarak o günlere rastlayan ders görevini de yapmış sayılacak olanların, her iki duruma bağlı olarak ek ders ücretinden birlikte yararlandırılmaları” gerektiği değerlendirilmektedir. Dolayısı ile her iki ücreti alıp almamanız branşınıza bağlı değildir. Ortaöğretime geçiş ortak sınavı nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak o günlere rastlayan ders görevini yapamayan öğretmenler ders görevini yapmış olarak kabul edilip ek derslerini alırlar. Sınavın olduğu gün sizin denetim yapacağınız kurumlar sınav nedeni ile tatil olmadığından ve öğrencileriniz normal planlamanız doğrultusunda staj çalışmasına devam ettiklerinden sınav saatleri içerisine rastlayan bu kapsamdaki ek ders ücretinden yararlanmanızın uygun olmayacağı, aynı şekilde ilgili resmi yazı gereğince, sizin okulunuz TEOG sınavı nedeni ile tatil edilmemişse sınav saatlerinde dersi olduğu halde derse girmeyip sınavda görev alan öğretmenlerin okullarındaki derslerini yapmış kabul edilemeyeceği değerlendirilebilir. İyi çalışmalar diliyorum.

 
FIRAT YAKUT / 2014-12-04
Ek ders

Sayın Denetmenim,ortaokulda müdür vekili olarak görev yapmaktayım.Okulumuzda destekleyici ve yetiştirme kursunda, cumartesi 6 saat, pazar günü 4 saat olarak 2 şubede toplam haftada 20 saat ders yapmaktayız. Bende pazar günü 4 saat matematik dersine girmekteyim.Kurs yöneticisi olarak cumartesi ve pazar günü fiilen görev yaptığım için her iki günde 2 saat ek ders alır mıyım yoksa cumartesi 2 saati alıp pazar günü 4 saat derse girdiğim için sadece o 4 saatlik ek dersi mi alırım? Yani pazar günü 2 saat yöneticilikten, 4 saatte derse girdiğim için 6 saat ek ders alabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli eğitimci arkadaşım!..

Ek ders kararlarının 8. maddesi kapsamında yöneticinin derse girmesi karşılığında alacağı ek ders ücreti ile yönetim görevi karşılığında alacağı 2 saatlik ek ders ücretlerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

İyi çalışmalar diliyorum.

 
MUSTAFA GöK / 2014-12-04
kurs

sınıf öğretmeni hafta sonu kendi sınıfı için kurs açabiliyormu?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Millî Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nin 5. Maddesine göre (1) Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci/kursiyer potansiyeli yeterli olan resmî ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine bağlı olarak açılır.” Yönerge ile ilgili soru cevap bölümünde “Kurslarda hangi sınıflardaki öğrenciler faydalanacaktır? sorusuna “Resmî ortaokul, imam hatip ortaokulu 5,6,7 ve 8. sınıfa devam eden öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarına devam eden ve mezun olan öğrenciler kurslardan faydalanacaktır.” Cevabı verilmektedir. Bu durumda yönerge gereği kurs açamazsınız.İyi çalışmalar diliyorum.

 
ALI E / 2014-12-04
özel ders

Merhaba, ilköğretim öğretmenlerinin evde özel ders vermesi ile ilgili prosedür konusunda bilgi alabilir miyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

 Merhaba, öğretmenlerin evde özel ders vermeleri ile ilgili mevzuatta açık bir hüküm bulunmamakla beraber, Devlet Memurları Kanununun 125-D kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının verileceği maddelerinin c'de "Görevi ile ilgili olarak her ne şekilde olursa olsun çıkar sağlamak" h'de "Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak" şeklinde belirtilmiştir. Bu maddeler dikkate alındığında öğretmenin gerek kendi öğrencilerine, gerekse başka öğrencilere evde özel ders vermesinin uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

 
FETTAH KAVAK / 2014-12-02
PANSİYON

Merhaba, Öğretmen çocuklarının devlet pansiyonuna sınavsız ve ücretsiz olarak yerleştirilmesine yönelik yönetmelik var. Burs alan öğretmen çocuğu devlet pansiyonuna yerleştirildiğinde bursu kesilir mi? Çünkü yönetmelikte sınavsız ve ücretsiz alınacağı yazıyor. Ücretsiz alınacağı belirtildiği için burs almayan ya da burs alan öğretmen çocuğu pansiyona yerleştiriliyor. Ancak burs alanın bursu kesilip kesilmeyeceğini belirten bir yönetmeliğe raslamadım. Ya da hangi hallerde burs kesilmeden pansiyonda kalır. Bu konuda lütfen yardımcı olun. Selamlar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn: Hocam;

İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA   PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ Madde :21

"Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir. Parasız yatılılıktan bursluluğa, bursluluktan parasız yatılılığa geçişler için başvurular, velisi tarafından öğrencinin parasız yatılı veya burslu olarak öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne, ders yılının bitiminden Temmuz ayının sonuna kadar yapılır.

Hükmünü doğru değerlendirdiğimizde Yatılıyı tercih eden öğrencinin bursunun kesilmesi gerekir.

Saygılar.

 
HAMİ ERDAL / 2014-12-02
Okuma Yazma Kursu

Sayın Denetmenlerimiz ,ilkokulda müdür yardımcısıyım ara sınıflarda olup kendi öğrencilerimizden okuma yazmaya henüz geçemeyenler için hafta sonu okuma yazma kursu açablir miyim.Açabilirsem okul okul tafaından mı ek ders ücreti verilir yoksa Halk Eğitim tarafından mı?Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli eğitimci arkadaşım!..

Ek ders kararlarının 8. maddesine göre “ilgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında” ifadesine göre bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için ikinci dönem sonunda açabileceğiniz ve  bu kapsamda 10 saate kadar ek ders ücretinin kendi kurumunuz tarafından verilebileceği değerlendirilmektedir. Ancak onay almayı unutmayın.

 İyi çalışmalar diliyorum.

 
SELIN PıNAR AYDIN / 2014-12-02
SEMİNER

Sayın Hocam Merhaba, Öğretmene "isteği dışında" hafta sonu seminere katılması için görev verilebilir mi? Bunun yasal dayanağı var mıdır? Anayasanın 18. maddesine ters düşen bir durum değil midir? Saygılarımla,

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Sorudunuz soruya ne evet nede Hayır diyebiliyorum. Şahsi görüşümü sorarsanız;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun\'un \"Çalışma Saatleri\" başlıklı 99. maddesindeki; \"Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.

Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.

Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir.\" hükümleri ile memurların çalışma saatleri tespit edilmiştir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun \"Günlük Çalışma Saatlerinin Tespiti\" başlıklı 100. maddesindeki;\"Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur.\" hükümleri ile de Günlük Çalışma Saatlerinin illerde valiler tarafından tespit edileceği hüküm altına alınmıştır.

KOnu ile ilgili olarak Sivas İdare Mahkemesininde de bireysel yapılan bir başvuruda\" verilmez hükmünü\" verildiğini biliyorum. Ancak bu durum ictihat kararı olmadıktan sonra genelleyemeyiz.

Ortada yoruma açık bir durum var malesef, siz yinede idarenin vermiş olduğu seminerlere katılmaya çalışın.

Saygılar.

 

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.