Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ZEKERIYA CEYLAN / 2014-12-10
Yuksek lisans ve ekders saati

Sayın denetim; Meslek dersi öğretmeniyim,hafta ici 24 saat 1 de rehberlik dersim var. Bunun yanı sıra hafta sonu yüzyuze egitimden 10 saat dersim var. Yetistirme kurslari adi altinda verilen kurslar ile ilgili okul tatafindan bana ders verilmedi. Yuzyuze egitim,halk egitim tarafindan ödendiği ve yetistirme kursları ücretlerinin halk egitim tarafından odendiginden vede halk eğitimden haftada en fazla 10 saat ders alındığından yetistirme kurslarına giremecegim soylendi. Bu konu hakkinda bilgi alabilir miyim,

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sorunuz daha önce cevaplanmıştır. Lütfen cevaplanan sorulara bakınız.

 
FATIH DEMIR / 2014-12-10
müdür yardımcısı ek dersleri

yatılı bölge okulunda pansiyon müdür yardımcısı görevi yapıyorum..28 saat ek ders alıyoruz.12 saat derse girdiğimizde 6 saat maaş karşılı dışındaki 6 saatın ne kadarı 28 saat ek ders üzerine yansır..yani 30 saati geçen bir ek ders alınabilirmi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

 

Değerli yönetici.

Almış olduğunuz 28 saat ek ders yönetim göreviniz karşılığında verilmektedir. Aylık karşılığı 6 saat derse girdikten sonra ücret karşılığı girdiğiniz derslerin de 6 saate kadar olan kısmını alırsınız. Bu sizin en doğal hakkınız. Her ikisini ayrı ayrı değerlendirmelisiniz.

 
MEHMET ÖRÌNG / 2014-12-10
hafta sonu kurs ücretlerinin hafta içi gibi ödenmesi

iyi günler hafta sonu 8 saat 10-11 ve 12.sınıflara tetiştirme kursunda matematik öğretmeni olarak görev yapıyorum hafta içide 29 saat derse giriyorum kasım ekdersi hesaplanırken hafta sonu 8 saati hafta içi ders saati ile birleştirilerek haftalık 17+8=25 saat ekders ödemesi yapıldı.hafta sonu için %25 fazla ödeme yapılmadı yasalmı acaba

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Hafta içi ve hafta sonu girilen derslerin hangi katsayı ile çarpılacağı daha önce cevaplanmıştı. Lütfen sitemizdeki soru cevap bölümüne bakınız.

 
LEYLA YANARDAğ / 2014-12-10
ek ders

Merhaba Ben sorunumu önceden dile getirmiştim(Ben ilköğretim matematik öğretmeniyim haftada 29 saat matematik dersine 1 saat te fiilen rehberlik dersine giriyorum yani fiilen 30 saat derse giriyorum ve sosyal kulübüm var ayda kaç saat ek ders almam gerekiyor? kimisi 18 saat kimisi 19 saat diyor? ben şu an 18 saat ek ders ücreti alıyorum, bu konu da beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.), açıklamanıza göre 19 saat ek ders almam gerekiyor ama okul müdürüm ısrarla 18 saat olduğunu söylüyor ve 18 saat alıyorum bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim, hakkımı nasıl arayabilirim, okul müdürümle ters düşmekte istemiyorum. Bu arada Bilecik 'te görev yapıyorum, müdürüm Bilecik te böyle olduğunu söylüyor.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sorunuz daha önce cevaplanmıştır.

 
ZEYNEP CPGL / 2014-12-09
Ücretli Öğretmene Verilen Rehberlik Dersi

Merhaba. Türkçe öğretmeniyim ve ücretli öğretmenlik yapıyorum. Okulda boşta olan sınıfların rehberliğini ve ek ders ücretini alabiliyor muyuz? Daha önce rehberlik verilmişti bana ama ücret verilmemişti.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ücretli öğretmenler girdikleri derslerin ders ücretlerini alırlar sadece. Ücretli öğretmenlere öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında ek ders ücreti verilmemektedir.

 
LEYLA YANARDAğ / 2014-12-09
ek ders

Ben ilköğretim matematik öğretmeniyim haftada 29 saat matematik dersine 1 saat te fiilen rehberlik dersine giriyorum yani fiilen 30 saat derse giriyorum ve sosyal kulübüm var ayda kaç saat ek ders almam gerekiyor? kimisi 18 saat kimisi 19 saat diyor? ben şu an 18 saat ek ders ücreti alıyorum, bu konu da beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

İyi günler öğretmenim...

29 saat derse giren bir Matematik derslerine, 1 saat öğrenci kişilik hizmetleri dersine(rehberlik/öğrenci kulüpleri)genel bilgi dersleri öğretmenisiniz. 29 saat girdiğiniz dersin 15 saati maaş karşılığıdır. Buradaki artık 14 saatin ücretini alırsınız. Fiilen 30 saat derse girdiğiniz için 3 saat hazırlık ve planlamadan ücret alırsınız. Fiilen derse girmediğiniz zaman-örneğin o gün kar tatili oldu ve girmeniz gereken rehberlik dersine giremediniz-  hazırlık ve planlamadan dolayı 2 saat ücret alırsınız. Zira fiilen 29 saat derse girmiş oldunuz. 2 saat ise öğrenci kişilik hizmetlerinden alırsınız. Dikkat edin. Öğrenci kişilik hizmetlerini ilk başta hesaba katmadım. Hesaba katsaydım aynı dersten dolayı iki kez ücretlendirmiş olurdum. Sonuç: 14+3+2=19 saat alırsınız.

 
NİHAT TAVA / 2014-12-09
Yüksek Lisans Ekders KBS GİRİŞİ

Yüksek lisans yapan öğretmenlerin alacağı %5 fazla ekders saat sayısı, KBS modülünde GÜNDÜZ KISMINA mı yoksa EYGG (EKDERS YERİNE GEÇEN GÖREV) kısmına mı işleniyor. Teşekkür Ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

 

Değerli öğretmenim. Öncelikle KBS modülünde ilgili öğretmenin bilgilerini maaş işlemleri-personel bilgileri bölümünden yüksek lisans ya da doktora diye girmeniz gerekiyor(Yapamıyorsanız bir idareci arkadaştan teknik destek alın). Daha sonra KBS sistemine ilgili öğretmenin fiilen girdiği dersleri sistem otomatik olarak %5 arttırımlı olarak hesaplayacaktır. Ek ders yerine geçen görev bölümüne girmeyin. Fiilen girilen dersler bölümüne öğretmenin girdiği dersleri rakam olarak girmelisiniz. Çünkü mevzuat gereği fiilen girilen derslere arttırımlı verilmektedir. İyi çalışmalar…

 
NİHAT TAVA / 2014-12-08
Yüksek Lisans Ekders Modül Girişi

Yüksek lisans yapan öğretmenler fiilien girdikleri ekdersi %5 fazla almaktadırlar. \r\n%5 fazla alacakları ekdersler, ekders modülünde nasıl girilecek. Fiilen girmedikleri dersler (kulüp, hazırlık ve planlama...) ekders modülünde nasıl girilecektir. Ayrıntılı bir şekilde yazabilir misiniz. Çok teşekür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim... Ek dersler modüle ek ders saati(5,10,50) olarak girilmelidir. Yüksek lisans yapan öğretmenlerin ek ders ücretlerinden %5 daha fazla yararlanmaları, ek ders saati sayısı olarak değil, alınacak ücret olarak değerlendirilmelidir.

 
öMER ERASLAN / 2014-12-08
ders dışı egzersiz

müdür yetkili öğretmen ders dışı egzersiz yapabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Bu soru müfettişliğimizce daha önce cevaplandırılmıştır.

 
İHSAN EDİS / 2014-12-08
Egzersiz

İyi günler. Öncelikle bu siteyi kurarak böyle bir çalışma yapmanızdan dolayı teşekkür ederim. Benim sorum bir branş öğretmeni hafta içi 30 saat derse giriyor. Yine hafta içi 10 saat teog kursu açıyor. Yine hafta içi 6 saat de egzersiz açabilir mi?\r\n Diğer bir sorum da 2006 da yayınlanan Ek ders saatleri hakkındaki karar yazısının 9 maddesinde \",Ders Ücreti Karşılığı Görevlendirme\" kapsamında sınıf öğretmenlerine \"sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, ......\" ek ders verilir diyor. Yine aynı 2006 daki karara göre \"Diğer okul ve kurumlarda ders görevi\" başlıklı 26.maddesinde ise \"Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.\"deniliyor. Bu kararın 9.maddesi ve 26. maddesine göre bir sınıf öğretmeni ortaokulda öğretmen eksikliği dolayısıyla haftada 8 saat mi derse girebilir yoksa 10 saat mi derse girer. vereceğinizcevap için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

 

Değerli eğitim çalışanı…

Bir öğretmen branşında 30 saat derse girdikten sonra yetiştirici ve destekleyici kurs kapsamında 10 saat derse girmesinin yanı sıra 6 saat de egzersiz yaptırabilir. Bunda herhangi bir sakınca yok.

2.sorunuza gelince: 9. Maddede açıkça belirtildiği gibi sınıf öğretmenlerine öğretmen sayısının yetersiz olması durumunda ortaokulda 8 saate kadar ek ders verilebilecektir.

İyi çalışmalar…

 
SELAMETTIN YÌCEL / 2014-12-08
norm fazlası

Ben halk eğitimi merkezi müdürlütğünde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapmaktaiken norm fazlası durumuna düştün halen aynı ücreti almaktayım bir poroblem olurmu

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Norm fazlası olmanız durumunda görevinizin sona erdirilmesi gerekmektedir. Görevlendirmeniz sürdüğü müddetçe ücreti almaya devam edersiniz.

 
SAMET ASLAN / 2014-12-08
40 SAAT*

sayın denetmenim mesajımda sınıf öğretmenliğimden aldığım 2 saati belirtmemişim 26 saat matematik dersine girmekteyim. bunun dışında 4 saat evde eğitime gidiyorum. haftasonu da 8 saat kurs vermekteyim. ve sınıf rehber öğretmenliğim var. haftalık 40 saat derse girme maddesi sebebiyle ek dersim 25 saat yazılmış. yanlışlık var mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Sorunuzdan aynı soruyu daha önce de sorduğunuz anlaşılıyor. Bu sorunuz önce sorduğunuz sorunun devamı niteliğinde gibi ancak o soruda yanlış hatırlamıyorsam kursta 10 saat derse girdiğinizi belirtmiştiniz. Şöyle açıklamaya çalışayım: 26 saat Matematik dersinin yanısıra 1 saat de fiilen rehberlik dersine giriyorsanız, fiilen 27 saat derse giriyorsunuz demektir. 28 saat değil. Ancak rehberlik dersinden dolayı fiilen derse girdiğiniz 1 saatin karşılığında Bakanlık 2 saat ücret öder. Çünkü daha önceki sorulardan birinde de açıkladığım gibi Bakanlık sizden öğrencilere yapacağınız rehberlik hizmetinizi fiilen derse girmeniz ile sınırlandırmamanızı, bu hizmeti sürekli vermenizi istemektedir. Onun içindir ki 5,6 ve 7’lerde öğretmen fiilen
rehberlik dersine girmediği halde 2 saat ücret verilmektedir. Siz limiti hesaplarken 28 saate göre değil, 27 saate göre düşünmelisiniz. Şimdi hesaplayalım: 26+1+8=35 eder. 40 saat limitini aşmıyorsunuz.( Kursta girdiğiniz 8 saat ise eğer).
Evdeki eğitim hizmetlerini ise tamamen farklı bir kategoride değerlendirmelisiniz. Evde eğitim hizmetleri 40 saat limitinin içinde değildir.

 
MURAT çELIK / 2014-12-08
yönetici ek ders hesabı

teknik öğretmen olan bir koordinatör müdür yardımcısı 20 saatten sonra isteğe bağlı 6 saati işletme olarak alabilirmi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Sanırım soru yanlış sorulmuş. Soruyu yeniden sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım. 

 
YOLCU AYBİRDİ / 2014-12-08
Takviye kursları ek dersi

İyi günler.ben Iğdırda bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.okulumuzda haftasonları takviye kursu açtık.destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde :kursların yönetimi bölümünde MADDE14:Kurslar,kurs merkezi müdürlüğünce yönetilir.kurslarla igili iş ve işlemleri yürütmek amacıyla bir müdür yardımcısı görevlendirilir.denilmektedir. Ama ek ders yazıldığında sadece birine 2 saat yazılır denilmektedir.Bu konuda ne yapmamız gerekmektedir.İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici…

Ek ders kararlarının 8. maddesine yöneticilerden birine hafta sonu düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarında yönetim görevleri karşılığında 2 saat ücret verilir, denmektedir. Kurslar konusu yeni olduğu için bu tip yanlış anlama ve uygulamalar olacaktır. Ancak bazı açıklamalar doğrultusunda uygulamalar düzene girecektir. Bu anlamda yaşanacak lehte ve aleyhte durumlar için ilerleyen süreçte ek bordrolarla mağduriyetler giderilebilir diye düşünüyorum. 

 
MEHMET ATAş / 2014-12-08
takviye kursu

sayın yönetici atamam sınıf öğretmenliğiolmasına rağmen eğitim kimya mezunuyum.bir lisede takviye kurslarında derse girebilirmiyim.iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.

Bu konuda yetki Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlardadır. MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin
11. Maddesine Milli Eğitim Müdürlükleri her türlü tedbiri almakla görevlidirler. Başvuruda  bulunmanız gerekmektedir.

 
MUSTAFA KILINÇARSLAN / 2014-12-06
Boş Geçen Derslere Öğretmen Görevlendirmeleri

Öğretmenlerimiz özellikle mevsim geçişlerinde çok sayıda rapor almaktadır. Bu öğretmenlerimizin dersleri bazı günlere gelmekte ve bir günde 4-5 sınıfın dersi boş geçmektedir. Bu durumdan diğer sınıflar rahatsız olmakta ve okulun düzeni bozulmaktadır. Nöbetçi idareci olarak bu boş sınıfları kontrol etmekten (haftada 6 saatte derse girdiğimiz düşünülürse) çoğu zaman idari işlerimizi yapamıyoruz. Dersi boş olan öğretmenlerimiz de türlü gerekçelerle derse girmek istememektedir. Sorum şu, gelmeyen öğretmenin yerine o saatte dersi boş olan öğretmenlerimizi görevlendirip, gelmeyen öğretmenden kestiğimiz ücreti görevlendirdiğimiz öğretmene ödeyebilir miyiz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli Yönetici!.

İzinli ya da raporlu öğretmenin boş geçen dersinin ilkokullarda öncelikle dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni, ortaokullarda ise yönetici ya da nöbetçi öğretmen tarafından doldurulması gerekmektedir. Ancak bu kapsamda ek ders ücreti verilemeyeceği değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 
ALI KAYALISU / 2014-12-06
EVDE EĞİTİM

Sayın BİLİR, Sınıf öğretmeni bir müdür ve müd. yardımcısı şu anda ilkokulda derse girmek zorunda mı?4+4+4 ten sonra ilkokul sınıflarına sadece ing. ve Din Kültürü öğretmeni girebilmektedir.Aydınlatırsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici.

Milli Eğitim Bakanlığı  09/10/2009 tarih, 82019 sayılı ve “Yöneticilerin aylık karşılığı ders görevleri” konulu yazısında ders bütünlüğüne dikkat çekilerek alanı sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmeni olan yöneticilerin aylık karşılığı derse girmeleri konusunu 2007/19 sayılı genelgeye göre daha yumuşatmıştır. Detaylı bilgi edinmek için yukarıda belirttiğim genelge ve yazıya bakabilisiniz.

 
MURAT25 / 2014-12-06
yönetici satranç egzersizi yapabilir mi

Sayın denetmenim müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım hafta sonu satranç egzersizi açabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.  Vekaleten ya da gorevlendirme olsa bile yoneticiler ders dışı çalışma yapamazlar ve bu kapsamda ucret alamazlar. Müdür yetkili ogretmenler dahil.

 
EBRU UçUM / 2014-12-06
Evde eğitim ekdersi

Merhaba Hocam, Matematik öğretmeniyim. Ortaokulumda 26 saat fiilen derse girip haftasonu yetiştirme kursunda da 12saat derse giriyorum. Ayrıca evde eğitim alması gereken bir öğrenciye derse gittiğimde bunun ücretini almam konusunda sıkıntı yaşar mıyım? 40 saati aşmaması gerek kuralı burada geçerli mi yoksa evde eğitim ekdersi 40saat sınırından bağımsız mı değerlendirilir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Evet değerli öğretmenim. Evde eğitim hizmetlerini 40 saat sınırının dışında degerlendirmek gerekir.

 
MURAT / 2014-12-06
ek ders

bir o kulda idareciyim. okulumuzda atölye şefi veya bölüm şefi görevli-izinli(kaymakam veya vali onaylı) olduğu zaman o hafta hiç okula gelmezse atölye şefliğinden 6 saat veya bölüm şefliğinden 10 saat ek ders alır mı? bu şekildeki şeflik ek dersleri eğzersiz gibi değerlendirilebilir mi? çünkü atölye hiç kullanılmamış o hafta ders yapılmamıştır. nasıl yapmalıyız lütfen acil cevap..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders kararlarının 6/4 maddesi” Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.” Şeklindedir.

Bu kapsamda öğretmene ücret ödenebilmesi için o haftada görevine geliş olması ve yukarıda sayılan görevleri yapmış olması gerekir.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.