Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
MEHMET EMIN / 2014-12-17
ansınıfı sınıf birleştirme

iyi günler hocam. eşim bir ilkokulda anasınıfı öğretmeni. okulda iki sınıf var fakat eşimin zümresi hamilelik sebebiyle 2. defa 5 günlük rapor almış ve bu şekide raporlarla 1. dönemi kapatacağını söylüyor. eşimin sınıfında kayıtlı 24 öğrenci devam eden 18, zümresinde kayıtlı 23 , devam eden 12 öğrenci var. 2 tane bep'li ( birinin raporu var) 1 tane de kafatası problemi yaşayan öğrenci var ve müdür bey sınıfları birleştirdi. nasıl bir yol izlemeliyiz? teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

              Devlet memurlarının bir yıl içerisinde 40 güne kadar tek hekim tarafından usulüne uygun olmak şartı ile rapor alma hakkı bulunmaktadır.Ancak raporun fenne aykırı olduğu konusunda tereddüt bulunması hâlinde, memur hastalık izni kullanıyor sayılmakla birlikte Sağlık Bakanlığınca belirlenen ve memurun bulunduğu yere yakın bir hakem hastaneye sevk edilir ve sonucuna göre işlem yapılabilir.

Anladığım kadarıyla eşinizin çalıştığı okulda 2 anasınıfı öğretmeni var.Bu nedenle okul müdürü idari bir tedbir olarak sınıfları birleştirmek zorunda kalıyor.Hamile olan öğretmen doğum iznine ayrılıncaya kadar yerine ücretli veya görevlendirme bir öğretmen verilemeyeceğinden bu geçiş dönemi için önerebileceğim başka bir çözüm görünmemektedir.

 
ABDULKADIR YALÇIN / 2014-12-17
Haftasonu Kursu

İyi günler ben bulunduğum okulda Müdür yardımcısıyım 6+6=12 saat fiilen derse giriyorum branşım Türkçe okulumuzda haftasonu kursu açılacak ben 12 saat fiilen ders aldığım halde haftasonu kursundan ücret alabilir miyim? İlginize teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli idarecim, sorunuz Bakanlığımıza görüş olarak sorulmuş ancak henüz cevap gelmemiştir o nedenle net bir cevap vermem doğru olmaz. Konuyla ilgili olarak MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine hitaben yazdığı 18/11/2014 tarih ve 5431468 sayılı görüş yazısında “Söz konusu kararnamenin 6/1-a maddesinde ise “Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.” hükmüne göre görevli kurs merkezi müdürü ve görevli müdür yardımcısına talep etmeli halinde haftada 6(altı) saate kadar ek ders görevi verilebileceği değerlendirilmektedir.” açıklaması yapılmıştır. Yazıda haftada 6 saate kadar ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere ek ders görevi verilebileceği hükmüne ilgi tutulduğundan Bakanlık tarafından bilgi verilinceye kadar bu hükme göre hareket etmeniz uygun olacaktır.İyi günler..

 
SALİH BERİK / 2014-12-16
KİM NORM FAZLASI OLUR?

Merhabalar Sayın Denetmenlerim,Avcılar ilçesinde ortaokulda görev yapan branşı Sosyal Bilgiler olan müdür yardımcısıyım.Okulumuza önümüzdeki günlerde müdür görevlendirmesi yapıldıktan sonra müdür yardımcılığı görevimden istifa ederek öğretmenliğe dönmek istiyorum.(30 Mart 2010 tarihinde müdür yardımcılığı görevine atandım. şu an 4 yılım dolmadı)Okulumuzda ben dahil 6 tane Sosyal Bilgiler öğretmeni var.Okulumuzda benim girdiğim 6 saat dahil 138 saat Sosyal Bilgiler dersi var.(120 saat Sosyal Bilgiler+18 saat Seçmeli Düşünme Eğitimi)Okulun Sosyal Bilgiler normu 5\'tir.Görev yaptığım ilçede alanımda açık okul bulunmamaktadır.İstifa ettiğim zaman kendi okulumda öğretmen olarak devam edebilir miyim?Norm fazlası oluşur mu?Oluşursa hangi hangi öğretmen norm fazlası olur?İyi günler dilerim...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Düzeltme: Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğin:

\r\n

\"Yöneticilik görevinden ayrılma

\r\n

MADDE 28 (1) Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise kadrolarının bulunduğu ilçe ve/veya il sınırları içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

\r\n

(2) 30 uncu maddenin birinci fıkrasına göre ayrılanlar hariç olmak üzere, yöneticilik görevlerinden istekleri ile ayrılmış olanlar, aradan bir yıl geçmeden tekrar yönetici olarak görevlendirilemez.\"

\r\n

hükmünde aradığınız cevap yer almaktadır. İyi günler dilerim...

 
IBRAHIM KURT / 2014-12-16
izinli öğretmenler

Hocam merhabalar. benim bir öğretmenim 3aylık refakat izni aldı diğer öğretmenim doğum izninde. bu öğretmenlere maas karşılığı 15 ders verdim. bu öğretmenler burda olmadığı için haftalık 30 ders bos geçiyor. bu dersleri alıp var olan öğretmenlere dağıtsam olur mu. şimdiden teşekkür ederim .

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Değerli yöneticim, öğrencilerinizin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri almak ve derslerin boş geçmemesini sağlamak sizin görevinizdir. Bu amaçla tabi ki öncelikle sorunu okul içinde çözme yoluna giderek diğer öğretmenlere ders verebilirsiniz fakat bu olmuyorsa ya da yeterli gelmiyorsa o zaman sorunu ilçeye yazmalı ve başka okuldan ya da ücretli öğretmen görevlendirilmesini sağlamalısınız.İyi çalşmalar... 

 
HATİCE GÌNAL / 2014-12-16
yıllık izin

Sayın denetmenlerim; Son yönetici atamalarında 75 puan alan okul müdürü öğretmen olarak atanmadan önce kullanmadığı yıllık izinlerini ilişiğini kesmeden kullanabilirmi? Şayet kullanması söz konusu olur ise ilişiğini kesme işlemleri nasıl uygulanır? İyi Çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Evet kullanabilir. Ancak idarecilikten ayrılmadan önce Yıllık İzin dilekçesi vermesi gerekmektedir.İyi çalışmalar dilerim.

 
BEYZA SARı / 2014-12-16
alan/bölüm değişikliği

11. sınıf genel lise öğrencileri meslek lisesi bölümlerine geçiş yapabilir mi ? teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

11. sınıfta dal değişiklikleri 1. dönem sonuna kadar yapılabilmekte fakat bölüm değişiklikleri yapılamamaktadır. Dolayısıyla Meslek Lisesi'ne geçiş mümkün görünmemektedir.İyi günler.

 
MAHMUT ERDAL / 2014-12-16
görevlendirme

sayın denetmenim merhabalar. İstanbul da bir okulda branş öğretmeni olarak görev yapmaktayım aynı branştan 3 öğretmeniz. toplam ders saat sayımız 46 branşta herkes maaş karşılığını dolduruyor ise; öğretmen açığı olan başka bir kuruma ilçe geçici görevlendirme yapabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sene başında maaş karşılığı ve zorunlu ek dersini tamamlayamayanların durumu İl/İlçe MEM'e bildirilir. Bu öğretmenlere diğer okullardai görev verilebilir. Bu da genel bilgi dersleri öğretmenleri(Türkçe, Matematik vb.) için 15+6=21 saattir.

 
OSMAN ÇETİNKAYA / 2014-12-16
İzin

Sayın hocam merhabalar. Okul müdürünün zorunlu mazeret izinleri haricinde öğretmene 3 gün mazeret izni vermesi diye bir husus söz konusu mudur? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. maddesi (C) fıkrasına göre zorunlu mazeret izinleri haricinde bir yılda 10 güne kadar mazeret izni verme yetkisi Bakanlık merkez teşkilatında atamaya yetkili amirler, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlarda bulunmaktadır. Okul Müdürünün böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Bilgilerinize... İyi günler.

 
HüSEYIN KıLıç / 2014-12-16
ek ders

BİR ÖĞRETMEN HAFTADA 30 SAAT DERSE GİRDİKTEN SONRA ,6 SAAT EGZERSİZ VE 10 SAATTE YETİŞTİRME KURSU VEREBİLİR Mİ? SORUMU YANITLAMANIZ DİLEĞİYLE İYİ ÇALIŞMALAR.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Evet. 30 saat ders, 6 saat ders dışı çalışma, 10 saat de yetiştirme kurslarında görev alabilirsiniz. Detaylar için daha önce cevaplanmış sorulara bakabilirsiniz.

 
OKŞAN OLFAZ / 2014-12-16
EMEKLİLİK SONRASI GÖREV ALMA

Halen özel bir anaokulunun müdürüyüm. 7 Ağustos 1950 doğumluyum. 65 yaşını doldurduktan sonra özel öğretim kurumlarında kurum müdürü veya öğretmen olarak çalışabilir miyim?.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Malesef 65 yaş sonrası kurum müdürü veya öğretmen olarak çalımanız mümkün değildir. İyi günler dilerim.

 
MAHMUT Ş.KARAAHMETOĞLU / 2014-12-16
NÖBET

Okulum (Lise) öğretmenlerinden birisi uzun süreli ayakta durması sakıncalıdır ibaresi bulunan bir rapor sundu ve nöbet tutmak istemediğini belirtti. Bununla ilgili yönetmelikte bir ifade bulamadım. Ayrıca diğer öğretmenlerinde böyle bir raporu idaremize hemen sunacağı aşikardır.Aynı durumda 4 öğretmen daha var. Kabul edip nöbetten düşürsem bu sefer diğer diğer öğretmenlere de yük binecek. Nasıl bir yol izlemeliyim. Heyet raporu mu? Ayakta duramıyorsa nasıl öğretmenlik yapıyor? falan

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Öncelikle bir kişinin rapor almasının diğer kişilerin de rapor alacağı anlamına geleceği yönündeki düşüncenize katılmıyorum. Sağlık durumunu size arz eden kişiye veya aldığı rapora karşı güvensizlik duyuyorsanız bunun mevzuatı bellidir. Anladığım kadarıyla raporda kişinin nöbet tutamayacağı yer almıyor. Yalnızca ayakta duramaz denilmiş. Bu öğretmene oturarak nöbet tutabileceği bir bölümde nöbet görevi verilmesi ya da nöbet mahalline sandalye-masa yerleştirilmesi de bir çözüm olabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun sağlık sorunları hepimizin yaşayabileceği sorunlardır. Bir idareci olarak size düşen karşınızdaki insanları rencide etmemeye özen göstererek gerekli tedbirleri almaktır. İyi çalışmalar dilerim.

 
ZEYNEP CPGL / 2014-12-16
bilgi

Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. Türkçe öğretmeniyim. Çalıştığım okulda iki tane sınıfın rehber öğretmeni yok. Ücretli öğretmen rehber öğretmen olabiliyor mu, olursa ek ders ücretini alabiliyor mu? Şimdiden cevap için teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Ücretli öğretmenlere öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında ücret verilmemektedir.

 
RAMAZAN SOLUM / 2014-12-16
Derse giren ilkokul müdürü

Bir ilkokulda müdür vekilliğine görevlendirildim. Benim yerime ücretli öğretmen görevlendirilmediği için aynı zamanda derslerede giriyorum. haftalık ne kadar ek ders almam gerekir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Yöneticiler 6 saat maaş karşılığı 6 saat de ücret karşılığı derse girerler. Fazla girdiğiniz derslerin ücretini alamazsınız.

 
ZAFER / 2014-12-16
heyet raporu

Bir bayan öğretmenimiz doğum sonrası aylıksız izne ayrılmayarak her hafta rapor gönderdi ve yıllık yasal 40 gün rapor hakkını kullandı. ancak yine gelmeyerek bu defa da 30 günlük heyet raporu özel bir hastaneden aldı ve gönderdi. raporu mebbise işleyip izne çevirdik. Not:son aldığı 5 günlük rapor cumartesi günü(06 aralık 2014) günü doldu ve bu defa 06 aralık 2014 den başlamak üzere 30 gün heyet raporu aldı. not: kadrosu yani görev yeri istanbul'da ancak son heyet raporu aldığı il Adana'da ve özel bir hastane. ne yapmamız gerekir müdürlükte yeniyiz değerli bilginize acil olarak muhtacız lütfen açık ve acil cevap saygılar. bir de özel hastanenin raporu heyet rapor olarak kabul edilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Öncelikle heyet raporunun özel ya da resmi hastaneden olması biçiminde bir ayrım bulunmamaktadır. Birbirini takip eden raporların ise bir önceki rapor bitmeden veya bitimi sonrasında ise kişinin görev mahallindeki bir sağlık kuruluşundan olması gerekmektedir. Dolayısıyla son heyet raporunun usulen hatalı olduğu anlaşılıyor. Fakat bu durum raporu fennen geçersiz kılmaz. Usulen yaptığı hata soruşturma yapılması durumunda şahsın idari ceza almasına yol açabilir. Fennen geçerli raporu izne çevirme ya da izne çevirmeyerek hakem hastaneye gönderme konusundaki takdir hakkı ise idarededir. İyi günler dilerim.

 
M.EMİN AGİT / 2014-12-16
EK DERS ÜCRETİ HK.

SAYIN HOCAM,BİZİM OKUL BÜNYESİNDE İLKOKUL VE ORTAOKUL BARINDIRAN VE NORMAL EĞİTİM YAPAN BİR İLKÖĞRETİM KURUMU.DERSLİK YETERSİZLİĞİ NEDENİ İLE SABAH 1 ŞUBE VE ÖĞLEDEN SONRA BİR ŞUBE ANASINIFI EĞİTİMİ VAR.ANASINIFI NEDENİ İLE İKİLİ ÖĞRETM KAPSAMINA GİRER Mİ?BU OKULDA YÖNETİCİERİN EK DERS ÜCRETİ HAFTALIK KAÇ SAAT OLUR?ACABA +2 SAAT VERİLİR Mİ?SAYGILARIMLA.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Evet değerli yönetici. Okulunuz ikili eğitim kapsamında değerlendirilmelidir.

 
ZEYNEP ATEş / 2014-12-16
aday öğretmen eğitimi

merhabalar.aday öğretmenim doğum iznindeyken temel ve uygulayıcı eğitimlere katılabilir miyim?devamsızlık olup uzamasını istemiyorum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Raporlu yada izinli olduğunuzda bu tip eğitimlere katılmanız uygun değildir. Fakat izninizin bitiminden itibaren sizin için telafi eğitimi düzenlenmesi mümkündür. iyi günler.

 
YOLCU AYBİRDİ / 2014-12-16
YETİŞTİRME KURSLARI

İyi günler.ben ığdır da ilkokul ve ortaokulun aynı binada eğitim verdiği bir okulda, ilkokul müdür yardımcısıyım.yetiştirme kurslarında görevli müdür yardımcısı olarak ben görevlendirildim.Acaba sınıf öğretmeni olmam bu görevlendirmem de engel oluşturur mu? İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Görev yaptığınız okulda tek müdürlük varsa ve siz o okulun idarecisi iseniz haftasonu için yapılacak idareci görevlendirmesinde branş diye bir kriter bulunmamaktadır.Dolayısıyla kendi okulunuzun açacağı kurslarda idareci olarak görev yapabilirsiniz. Ancak aynı binada birbirinden bağımsız yönetimi olan iki ayrı okul varsa ve siz, bünyesinde yetiştirme kursu açılan okulun idarecisi değilseniz bu durumda görevlendirmeniz uygun olmaz. İyi günler dilerim.

 
KEMAL / 2014-12-16
İZİN

Merhaba denetmenim; Öğretmen bakmakla yükümlü olduğu eş veya çocuğu hastalandığında mazeret izini mi kullanmalı yoksa refakat izini mi kullanır.?Yönetmelikte nasıl geçiyor? Açıklarsanız sevinirim.Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105. maddesi kapsamında refakat izni almanız uygun olacaktır.İyi günler dilerim

 
ALI GöKTAş / 2014-12-16
md. yardımcısı kurs açar mı?

okulda tek müdür yardımcısıyım 42 saat derse giriyorum hafta içi mesai saatlerinde açılan kursta kaç saate kadar görev alırım

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Müdür yardımcısı olarak 42 saat derse girdiğinizi belirtmişsiniz. Soruda bir yanlışlık mı var. Soruyu düzeltip tekrar sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 
ERCAN MENEKSE / 2014-12-16
Rapor kesintisi

Selamünaleyküm rapor konusunda bir sorum olacaktı. il'e 120 km yaklasik 2 saat mesafede bir ilçede gorev yapamaktayim. Yil sonu seminer dineminde(seniner 9da baslayip 12de bitiyordu yanilmiyorsam). Hastaneden soyle bir durum bildirim raporu aldim "hastanin 17.06.2014-01.07.2014 (11-12) tarihleri ve saatleri arasinda 14 seans fizik tedavi gormesi uygundur." Mesafeden dolayi dogal olarak seminere yetisemiyordum. Sonuc olarak bu iki haftalik fizik tedaviden dolayi maasimdan 2 haftalik rapor adi altinda bir kesinti oldu. Bana verdikleri sevkemi girer raporaMi girer kesinti yapilirmi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla hastane tarafından size verilen belge bir işgörmezlik belgesi değildir. Dolayısıyla gördüğünüz tedavi seminerler için izin belgesi yerine geçer ve seminerlere katılım karşılığında verilen ek ders ücretini alamazsınız. Fakat bu tedavi belgesi bir işgörmezlik raporu olmadığından maaşınızdan kesinti yapılması uygun düşmez. İyi günler dilerim...

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.