Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ÌMIT KILIÇ / 2014-12-18
Norm Kadro

Sayın müfettişlerim; Norm kadro güncellenmesi sonrasında, idarenin eksik sayı girmesi nedeni ile normalde okulda çalıştırılması gereken ücretli öğretmenden daha fazla ücretli öğretmen çalıştırılması uygun mudur? Normlar belirlenirken yönetmelik esas alınır ancak; yanlışlık yapılmışsa ve normlar girildikten sonra yönetmeliğe uygun diyerek onaylı norm sayısından fazla ücretli öğretmen çalıştırılmasında sakınca var mıdır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici... Normunuzdan fazla ücretli öğretmen görevlendirmeniz uygun değildir. Bunu ivedi düzeltmelisiniz.

 
FETTAH KAVAK / 2014-12-18
PANSİYON

Merhaba, Öğretmen çocuklarının devlet pansiyonuna sınavsız ve ücretsiz olarak yerleştirilmesine yönelik yönetmelik var. Burs alan öğretmen çocuğu devlet pansiyonuna yerleştirildiğinde bursu kesilir mi? Çünkü yönetmelikte sınavsız ve ücretsiz alınacağı yazıyor. Ücretsiz alınacağı belirtildiği için burs almayan ya da burs alan öğretmen çocuğu pansiyona yerleştiriliyor. Ancak burs alanın bursu kesilip kesilmeyeceğini belirten bir yönetmeliğe raslamadım. Ya da hangi hallerde burs kesilmeden pansiyonda kalır. Bu konuda lütfen yardımcı olun. Selamlar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sayýn Hocam, ÝLKÖÐRETÝM VE ORTAÖÐRETÝM KURUMLARINDA PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELÝÐÝNÝN 28. maddesinin 5. fýkrasýnda \\\"Parasýz yatýlý öðrencilere ayrýca burs verilmez\\\" denilmekte olup, iki hakký birden kullanmanýz mümkün deðildir. Ýkisinden birini tercih etmek durumundasýnýz.

 
VELI DOğRUYOL / 2014-12-18
Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi

Saygılar ve Hürmetlerimi sunuyorum... Özel bir okul da idareciyim. Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersine başka branş öğretmenleri (Beden Eğitimi) girebilir mi? Resmi yönü nasıl olur ? Şimdiden teşekkürler..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Yöneticim;

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Alan öğretmeni" başlıklı 37.maddesinde "(1) (Değişik:05/07/2014-29051 RG) İlkokullarda sınıf öğretmenliği esas olmakla birlikte özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen dersler için alan öğretmenleri de görevlendirilebilir. İlkokul dördüncü sınıflarda sınıf öğretmeni bulunması şartıyla ayrıca alan öğretmenleri de görevlendirilebilir." denilmektedir. Oyun ve Fiziki Etkinlikler dersinin içeriği incelendiğinde Beden Eğitimi öğretmeninin bu derse girmesinin uygun olabileceği müfettişliğimizce değerlendirilmektedir.İyi çalışmalar diliyorum.

 
FATIH ÇELİK / 2014-12-18
OKUL KIYAFETİ

Yeni açılan bir okuluz ve velilerimizle yapılan anket çalışması sonucunda %75 okul forması tercih edilmiştir.Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen okul kıyafeti ile ilgili farklı firmaların çalışma yapması durumunda ton farkı oluşabileceği ve bunun da okulda kıyafet birlikteliğini bozacağı öngörülmektedir.Sonuç olarak okul kıyafetini Okul-Aile Birliğimiz tek bir firmadan temin edip daha da önemlisi okulda satışını yapabilir mi? İyi çalışmalar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba sayn Hocam, ekenomik olarak örencilerin de faydasn düünerek,  bu durumu mevzuat çerçevesinde sizin kararlatrmanz gerektii deerlendirilmektedir.

 
VILDAN TUNCER / 2014-12-18
hafta sonu devlet kursu

ortaokulda ücretli din kültürü öğretmeni olarak görev yapmaktayım.haftalık 30 saat dersim var.hafta sonundaki verilen devlet kurslarında görev alabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Öğretmenim,

Benzer sorulara daha önce sitemizde cevap velirmiştir.İl/İlçe MEM komisyonu kararına göre görev alabilirsiniz.

 
NAHİT DENİZ / 2014-12-18
ACİL-DERS DIŞI EGZERSİZ ÇALIŞMALARIYLA KURS SAATLERİ ÇAKIŞIYOR

Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Dönem başından bu yana ders dışı egzersiz çalışmaları gerçekleştirmekteyim, fakat bir süredir kurs faaliyeti kapsamında matematik kursu açılmaktadır (matematik kursu onayı egzersiz çalışma onay tarihinden sonra alınmıştır). Matematik kursu ve ders dışı egzersiz saatleri çakışmaktadır. Bundan dolayı matematik öğretmeni öğrenciyi kendi kursunda tutup, egzersize göndermek istememektedir. Veli her iki çalışma için de izin dilekçesi vermiştir. Bu durumda öğrencinin yasal olarak hangi çalışmada bulunması uygundur. Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli öğretmenim,

Ne sizin ne de matematik öğretmeninin öğrencileri kendi çalışmasında tutması doğru olmaz çünkü sorunuzda ifade ettiğiniz gibi her ikisine de öğrenci kendi isteğiyle katılmaktadır. Sizin onayınız önce olduğu için kurs planları yapılırken egzersiz çalışmalarının zamanlarına da dikkat edilmesi gerekmekteydi ancak kurslar bu yıl ilk kez uygulanmaya başlandığı için böyle sorunlarla karşılaşılabilir. Kurs ve egzersiz çalışmalarının çakışması söz konusu bu durumda yapılması gereken her iki kapsamdaki faaliyetleri birlikte değerlendirilerek tarih ve saatler çakışmayacak şekilde yeniden onay alınmasıdır.Böylece öğrenciler tercih ettikleri her iki çalışmadan da faydalanabilir. İyi çalışmalar.

 
KEMAL DAYAN / 2014-12-18
Asker Öğretmen

Merhaba Yatılı bölge ortaokulunda Asker öğretmen olarak görev yapmaktayım ve o okulun kadrolu öğretmeniyim.Müdür yardımcılığı için görevlendirme isteyebilir miyim? Asker öğrtmenler idareci olabilirler mi? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba sayn Hocam, siz u anda askeriyeye bal olarak görev yapmaktasnz. Her ne kadar kadronuz ayn okulda olsa da asker olduunuzdan ancak idarecilik görevini vekaleten yürütebileceiniz, asaleten ancak askerlik dönüü atanabileceiniz deerlendirilmektedir.

 
AHMET GÌRİŞ / 2014-12-18
norma fazlası ve 4 yılı dolan yöneticiler

aynı zamanda(12 haziran 2015 te) norm fazlası olduğu için görevi sona erecek olan ve 4 yılı dolan müdür yardımcılarından hangisi gider ,hangisi norma girer.(norm fazlasının 4 yılının dolmasına 2 yıl daha var)bununla ilgili meb görüşü var mı

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba Sayn Hocam, bu durumla ilgili MEB görüü Müfettiliimizce bulunamamtr. Eitim Mevzuatn mevzuat bölümünden MEB görülrini takip edebilirsini.

 
SONER SARıBAYıR / 2014-12-18
öğrenim hakkı

orta öğretim kurumları yönetmeliğinin 59 maddenin c bendi gereği velinin beyanı yazılı beyanı ile öğrencisinin öğrenim hakkını dondurabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Beyan var olan bir gerçeği göstermelidir. Beyanların doğruluğu da kurum veya kuruluşlardan alınan belgelerle kontrol edilebilir. Bu nedenle veli beyanının yeterli olmayacağı değerlendirilebilir.

 
TÌLAY YILMAZ / 2014-12-18
YETİŞTİRME KURSU

öğretmenim merhaba ben çocuk gelişimi ve egitimi mezunuyum ayrıca sosyoloji bulundugum semtte bir grup veli kurs vermemi istiyor. yetiştirme kursunda görev alabilirmiyim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli öğretmenim,

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine hitaben yazdığı 18/11/2014 tarih ve 5431468 sayılı görüş yazısında “Kurslarda beklenen verim ve başarının elde edilebilmesi için bu kurslarda kadrolu öğretmenlerin görevlendirilmelerinin uygun ve daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Ancak zorunlu hallerde ücretli öğretmen görevlendirilebilecektir. Bu konuda da yetki ve sorumluluk il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine bırakılmıştır.” denilmektedir. Dolayısıyla kurslarda ücretli öğretmenler görev alabiliyor. Milli eğitim müdürlüğünüze başvurunuzu yaparsınız, komisyon tarafından uygun bulunursa görev alabilirsiniz.

 
ESAT BAŞKURT / 2014-12-18
yardimci kaynak

Hazirlik sinifi olan bir okulda gorevliyim. Ozellikle ingilizce dersleri icin gorselleri de olan kaynaga ihtiyacimiz oluyor. Zumre karari alarak, zorlama veya not kaybi vs. olmaksizin tamamen ogrencilerin istegiyle ogretmenlerimiz yayin evlerinden teklif alip velilerden para toplayarak yardimci kaynak alma isini organize edebilirler mi? Ayrica bu sekilde bir organizasyonla ders saatlerinin bir kisminda deneme sinavlari yapilabir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Öğretmenim, daha önce sitemizde “Para toplayarak sınav yapabilir miyiz?” şeklinde bir soruya cevap verilmişti. Bu cevabı okuyabilirsiniz. Öğrencileriniz için kitapları daha ucuza temin etme düşüncesi ile böyle bir şey düşünüyor olabilirsiniz ama öğretmenler para toplayarak alım satım işlerine aracılık edemez.İyi çalışmalar…

 
MEHMET / 2014-12-18
TAKVİYE KURSU

sayın yönetici ilkokullarda hafta sonları takviye kursu açılabilirmi? iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sitemizde benzer sorulara daha önceden cevap verilmiştir.Soru cevap bölümünü inceleyiiz

 
ABDULLAH / 2014-12-18
Halk Eğitimde ek ders

HALK EĞİTİMDE ÇALIŞAN MÜDÜR YARDIMCISI KAÇ SAAT EK DERS ALIR.BRANŞIM BİLGİSAYAR, HAFTADA 10 SAAT KURS VEREBİLİR MİYİM.ZORUNLU DERS OLMADIĞINDAN DERS YERİNE KURS AÇABİLİR MİYİM.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Halk Eğitim Merkezlerindeki müdür yardımcıları yönetim görevleri karşılığında 18 saat ek ders ücreti alırlar. Yöneticiler de kurslarda görev alabilirler.

 
YOLCU AYBİRDİ / 2014-12-18
GÖREV SÜREM

İyi günler.Ben 04/07/2011 tarihinde müdür yardımcılığı görevine başladım.Aralık 2014 tarihinde başka bir okula norm fazlası yöneticilik ataması ile atamam yapıldı.Bu okulda ben göreve başladıktan hemen sonra okul müdürünün başka bir okula ataması yapıldı.milli eğitim müdürlüğü de okul müdürlüğü için beni valilik oluru ile görevlendirdi.bende bu görevi 9 ay kadar sürdürdükten sonra okulumuza yeni müdür gelince aynı okulumda müdür yardımcılığına devam ediyorum.Benim yöneticilikte geçirdiğim süre hesaplanırken yapmış olduğum 9 aylık görevlendirme müdürlüğüm (yöneticilikte 4 yılını dolduranların eğitim öğretim yılı sonu itibari ile görevleri sona erer) ibaresi için hesaplanır mı yoksa benim görev sürem 2015-2016 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar devam mı eder.Sorum biraz karışık oldu ama kusura bakmayın.İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Merhaba Hocam, vekaleten yürüttüünüz müdürlük görevi, asl göreviniz olan müdür yardmcl görevinden saylr. Yani vekaleten yürüttüünüz 9 aylk müdürlük görevinde geçen süreyi asl göreviniz olan müdür yardmcl görevine eklemeniz gerekmektedir.

 
RAMAZAN SOLUM / 2014-12-18
Derse giren ilkokul müdür vekili

Sayın denetmenim.Ben bir ilkokulda sınıf öğretmeniyken müdür vekili olarak görevlendirildim. Ama benim girdiğim sınıf için ücretli görevlendirmediler. Bende derslere girmeye devam ettim.Okulumuzun müdür normu var. Ben müdürlük sınavına girme şartlarını taşımıyorum. Haftalık ne kadar ek ders almam gerekir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Asaleten atanma şartlarını taşımıyorsanız yönetim göreviniz karşılığında 18 saat ek ders ücreti alrısınız. Ancak sınav şartı yok artık. Şartları taşıyıp taşımadığınızla ilgili olarak yenilenen yönetici görevlendirme yönetmeliğinize bakmalısınız. 

 
ÖZER DEMIR / 2014-12-18
RAM Ek Ders

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlşkin Kararının Ek Çizelgesinde, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlerinin 20 saat Müdür Yardımcılarının ise 18 saat ek ders alması gerektiği, ilgili kararın 10. maddesine dayandırılarak oluşturulmuştur. 10. Maddeye baktığımızda Milli Eğitim Bakanlığının Bütün okul ve kurumlarından bahsedilirken, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden bahsedilmemektedir, 10. maddenin 3 bendinde ise özel eğitim okul ve kurumları müdürlerinin haftada 25 saat, 6.bendinde ise özel eğitim okul ve kurum müdür yardımcılarının haftada 20 saat ekders alacağı belirtilmiştir. 10. maddenin en sonunda ise durumları birden fazla özelliğe uyanlara yapılacak aynı nitelikteki ödemede, sadece miktarı fazla olan dikkate alınır denilmektedir. 2007/19 sayılı ekders genelgesinin 22. maddesine baktığımızda Rehberlik ve Araştırma Merkezlerini, Özel Eğitim amacıyla açılan kurum olarak göstermektedir. Bu sebepten dolayı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde müdüre 25 mi yoksa 20 saatmi, müdür yardımcısına 20 mi yoksa 18 saatmi ekders verileceği konusunda tereddüte düşülmüştür.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürleri ek ders kararlarının 10. maddesi ve ekli çizelgeye göre 20 saat ek ders ücreti alırlar. 2007/19 sayılı genelgenin 22. maddesi %25 arttırım ile ilgilidir.

 
MURAT ÖZ / 2014-12-18
ek ders

İyi günler. Ortaokulda branş öğretmeniyim. Haftada 30 saat fiilen derse giriyorum. 1 saati rehberlik dersi. Ortaokullarda rehberlik ve sosyal etkinlik ders saati dışında olduğundan 10 a 1e etki etmediğinden ücret ödenmiyor. Ancak bana 8. sınıf rehber öğretmenliği verilmiş ve ders programı içerisinde olduğundan her hafta rehberlik dersine fiilen giriyorum. Okul müdürü sınıf defterini bir hafta rehberlik bir hafta kulüp çalışması olarak doldurmam gerektiğini belirtti. Zaten hangisini işliyor olsam da fiilen 29+1 derse giriyorum fakat ücretlendirmede hazırlık 2 saat yazılıyor. Konuyla ilgili bilgi verir misiniz. İyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Fiilen 30 saat derse giriyorsanız 3 saat hazırlık ve planlama almalısınız. Bu konuda detaylı açıklama 2007/19 sayılı genelgede var. Bakabilirsiniz. Ancak bu kapsamda ek ders alırken hem hazırlık ve planlamadan hem de öğrenci kişilik hizmetlerinden tam olarak ücret aldığınızda maddi bir hata yapılmış olur. Bu konuya da dikkat etmek gereiir. Sizin Matematik öğretmeni olduğunuzu varsayarsak. 29 saat Matematik dersi. 29-15=14, hazırlık ve planlamadan 30/10=3 öğrenci kişilik hizmetlerinden dolayı da 2 saat alırsınız. 14+3+2= 19 saat olur. Dikkat edin. 20 olmadı. Ve öğrenci kişilik hizmetlerini 2 defa hesaplamadım.

 
MEHMET YILMAZ / 2014-12-18
idareci ek ders

Merhabalar. Öncelikle bu hizmetlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Sorum şu, ben ortaokulda matematik öğretmeniyim. Okul müdürümüz okuldan ayrılınca müdür yardımcımız vekaleten müdür oldu ardından bende vekaleten müdür yardımcısı olarak görevlendirildim. Haftalık 12 saat derse giriyorum. ve hafta sonu 8 saat takviye kursuna giriyorum. Ek dersim haftalık 18 + 6 + 8 = 32 şeklinde mi olur ? Birde kurs idarecisi olarak +2 saat daha ek ders alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Evet. Aynen dediğiniz gibi ücret alırsınız değerli yönetici. Ancak kurs idarecisi olarak idarecilerden sadece birisi alır. Onu da kursun hafta sonu olması durumunda alır. Saygılar...

 
ERCAN MENEKSE / 2014-12-18
Ek ders

Selamun aleykum. Okuldaki İdareciler once ayni bransta olduklari ogretmenlerin istekleri halinde dersini 30 saate kadar doldurup sonrasindami kendilerine maas karsiligi olan 6 saatin disindami 6 saat yazarlar yoksa ogretmenin maas karsiligi dersi dolduktan sonra herturlu 12 saat girmek isterse girermi. Simdiden tsk ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Bu konuda daha önceki bir soruyu detaylı olarak cevaplamıştım. Lütfen o bölüme bakınız.

 
MAHMUT DİKİLİ / 2014-12-18
ARALIK AYI EKDERS

HOCAM MERHABA,BİR OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ ARALIK AYININ SON HAFTASINDA (1 OCAK RESMİ TATİL / 2 OCAK GÜNÜNÜN EK DERSİ HESAPLANMAYACAK / 29-30-31 ARALIKTA OKULA GELMESİ ŞARTIYLA) KAÇ SAAT EK DERS ALACAKTIR. TEŞEKKÜR EDERİM...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

29-30-31 Aralık günleri 18 saat derse girersiniz. Okul öncesi öğretmenleri aylık karşılığı 18 saat derse girmelidir.  Hazırlık ve planlamadan 1 saat ek ders ücreti alırsınız.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.