Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
HATICE VAROL / 2014-12-30
ekders

Sayın müfettişlerim. Ben müdür yetkili öğretmenin. persembe ve cuma raporluydum ekdersi nasıl yapmam lazım kaç saat ek ders kesmem gerekiyor. Teşekkür edrim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Müdür yetkili öğretmenler 30 saat dersin yanı sıra yöneticilik görevlerini de yürütürler. 30 saatin 18 saati maaş karşılığıdır. 12 saati ise ücret karşılığıdır. Bunun yanısıra 30 saat derse giren bir öğretmen 3 saat hazırlık ve planlamadan ücret alır. Yönetim görevleri karşılığında ise haftada 3 saat ücret alırlar. Şimdi gelelim sizin durumunuza. ek ders alabilmeniz için öncelikle maaş karşılığı ek dersinizi tamamlamanız gerekmektedir. 3 gün okula gelerek 18 saat derse girmişsinizdir ve bu da maaş karşılığı girmeniz gereken dersinizdir. Dolayısıyla buradan ücret alamazsınız. Hazırlık ve planlamadan 1 saat, yönetim görevinizden dolayı da 2 saat yazmanızın uygun olacağı değerlendirilmektedir.

 
ABDULLAH / 2014-12-30
Halk Eğitimde İdarecilerin Ek Dersi

Halk eğitimde müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım.Akşam 17:00 dan sonra başka bir okulda açık lise bilgisayar dersine girmekteyim.Benim alacağım 10 saatlik ek dersimin 6 saati maaş karşılığı olarak kesilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Öncelikle şunu söylemeliyim. HEM yöneticileri de 6 saat maaş karşılığı derse girmek zorundadırlar. Ek ders kararlarının 26. maddesine bakabilirsiniz.

 
ALI CAN / 2014-12-30
Müdür ek ders

iyi günler ben orta okul müdürüyüm ve mesai saatlerimin dışında ve hafta sonları halk eğitimde toplamda 10 saat ebru dersi veriyorum bunun bir sakıncası varmı. ders vermeye devam edebilirmiyim. benim bildiğim kadarıyla mesai saatleri dışında kurs verebiliyorum şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Söylediğiniz konuda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 
İZZET OLGAR / 2014-12-30
Müdür Yardımcısı Haftaiçinde Yetiştirme Kursu Açabilir Mi?

İyi çalışmalar sayın Maarif Müfettişlerim. Türkçe öğretmeniyim. Hafta içinde dört, hafta sonu cumartesi günü de dört saat yetiştirme kursu veriyorum. Müdür yardımcısı olunca hafta içi yaptığım yetiştirme kursuna devam edip ücret alabilir miyim? Teşekkür ederim. Saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Kurslarda kurs müdürü ya da müdür yardımcısı olarak görev almayan yöneticilerin kurslarda derse girmeleri öğretmenler gibi değerlendirilmektedir.

 
AHMET DERMAN / 2014-12-30
MÜDÜR EK DERS

Merhabalar sayın hocam daha önce yazmıştım cevap aldım farklı mevzuda tekrar yazıyorum... sınıf öğretmeni olarak müstakil(ilk+ortaokul) müdür vekilliği yapmaktayım. Orta okuldan gireceğim veya girebileceğim derslerden ek ders almam ; alabilmem 6 saatten sonra mı başlar yoksa; sınıf öğretmeni olduğum için maaş karşılığını değerlendirmeden ek ders olarak mı değerlendirilir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin maaş karşılığı derse girip girmemelerinin branş öğretmenlerine nazaran biraz daha esnek olması ders bütünlüğünün bozulmaması ilkesidir. Ancak bütün yöneticiler yöneticilik görevlerinin yanı sıra ek derslerden de faydalanmak istiyorlarsa maaş karşılığı olan öncelikle 6 saatlik dilimi tamamlamaları gerekmektedir. 

 
FARUK BARAN / 2014-12-30
KURSLARR

Sayın denetmenim iki öğretim yapan ortaokulda idareciler 5-6-7-8.sınflara okuma yazma kursu vb adlar altında acabirlermi öncelik öğretmenin mi idarenin mi okul ikili öğretim yapmakta yasal dayanak nedir DUYURYA VEYA İMZA KARŞILIĞI İLANA cıklıması gerekez mi gizlice ACILIRCASINA acılabilir mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sayın öğretmenim... Bahsettiğiniz konuda takdir yönetimindir.

 
öMER UYANıK / 2014-12-30
yönetici kurs girebilecegi saat

öncelikle kolay gelsin benim sorum şu vekaleten bir ortaokulda müdürlük görevini yapıyorum. okulda 12 saat derse giriyorum.aynı şekilde müdür yardımcımda 12 saat dersi var. hafta sonu ise ben 10 saat ingilizce müdür yardımcım da 10 saat sosyal bilgiler dersi kursuna giriyor. bu durumda yönetici olarak biz kac saat ücret alabiliriz. ayrıca ben kurs merkezi nüdürlügü görevinide yapıyorum bu durumda ben 10 saat kurs ucretimi ve cumartesı ve pazar günleri için 4 saat de kurs merzkei ücretini alabilirmiyim aynı anda . sorulara bakın dıyorsunuz ama bu sekılde bır soru sıtenızde yok saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Soruda sorduğunuz şekliyle maaş karşılığı ek dersinizi tamamlamış görünüyorsunuz. Maaş karşılığı ek dersini tamamlayan yöneticiler 6 saate kadar derse girip ücretlerini alabilirler. Hafta sonu açılan kurslarda da 10 saate kadar derse girip ücretini alabilirsiniz. Kursunuz hafta sonu olduğu için kurs merkezi yöneticiliğinizden dolayı günlük 2 saat ücret de alabilirsiniz. Problem teşkil edecek bir durum görünmüyor.

 
YASIN MANANGöZ / 2014-12-30
Halk Eğitim Yarıyıl ve Yaztatili Kurs

slmlar sayın hocalarım...\r\nHalk Eğitim Merkezinde Kadrolu bilgisayar öğretmeniyim...yarıyıl tatilinde ara vermeden kursuma devam etmek istiyorum... bu durumda tüm girdiğim saatler için ek ders mi almam gerekir yoksa maaş karşılığı kesintisi mi yapılır...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Öncelikle maaş karşılığı ek dersinizi tamamlamanız gerekir, değerli öğretmenim.

 
ALI CAN / 2014-12-30
müdürün kurs hakkı

kolay gelsin sayın denetmen ben okul müdürüyüm. ve halk eğitimde mesai saatleri dışında ve hafta sonları ebru dersi vermekteyim. yaptıgım şey yasalmı cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Sorunuz cevaplanmıştır, sayın yönetici.

 

 
MURAT TOKLU / 2014-12-30
yetiştirme kursu

Sayın müfettişim.Daha öncede size yazmıştım.okulda başmüdüryardımcısı olarak çalışıyorum haftasonu yetiştirme kursunda 8 saat matematik kursu veriyorum.ancak hafta içi 2 saat maaş karşılığı teorik ders almaktayım.okul müdürü 6 saat tamamlamazsan ücreti tam olarak alamazsın demektedir.4 saat kurs ücretim kesilmektedir.kesilmek kesilmeyeceği hakkında bilgi istiyorum bir müfettiş arkadaş aşağıdaki genelgeye göre alabilirsin diyor.T.C Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ekders Saatlerine İlişkin Karar 27.02.2007 tarih ve Ekders ücreti ile alakalı 2007-19 no’lu Genelge gereği Ekders saatlerine ilişkin kararın madde:4 kararın 8.inci maddesinin (2) numaralı fıkrasında “Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve Pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri,ekders ücreti karşılığı verilir.” denilmektedir. Buna göre; kararın 8’ inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikle aylık karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ekders ücreti karşılığı değerlendirilecektir. Ancak bu kapsamda cumartesi ve Pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde yerine getirilen ders görevleri aylık karşılığı ders görevlerinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın ekders ücreti karşılığı verilecektir.denmektedir.saygılar sunarım. 25.12.2014

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslar yönergesinin ekinde yer alan soru- cevap bölümüne bakabilirsiniz. Soru-1'in cevabı tam bu konuya yönelik. İyi çalışmalar...

 
MURAT / 2014-12-30
İlkokul müdürü ekders

Sayın denetmenim ilkokulda müdür yardımcısı iken okul müdürümüzün başka bir okula görevlendirmesi yapılı ben müdür olarak görevlendirildim ((bu okula müdür olarak atanabilme şartlarını taşıyorum)) daha sonra bir öğretmenimiz doğum iznine ayrıldı yerine başka bir öğretmen görevlendirilmesi yapılmadı ben 2. sınıfların dersine giriyorum. kendime 20 saat yönetici olarak 6 saat de derse girdiğim için toplamda haftalık 26 saat ekders yazıyorum acaba doğru yapıyor muyum? şimdiden çok teşekkür ederim...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Kurumlar değişen durumlar ile ilgili olarak ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünden yeni ek ders ücret onayı alabilirler. Bu durumu onaylatmanız kaydıyla herhangi bir sakınca görünmemektedir.

 
HAKAN SARAC / 2014-12-30
baska ilceden ek ders almak

Oncelikle saygilar.ben istanbulda muzik ogretmenligi yapiyorum.ama evim baska bir ilcede.bagli oldugum ilcedeki okulda cok az muzik dersi var.acaba kalan dersleri baska bir ilceden talep edebiliyormuyum.tesekkurler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Elbette. Büyükşehir belediyesi sınırlarında olmak koşuluyla farklı bir ilçede görevlendirilebilirsiniz. Bu konuda ek ders kararlarının 20. maddesine bakabilirsiniz.

 
ERDEM ÖZDEMİR / 2014-12-30
Alan şefliği

Merhaba, aylık maaş karşılığını dolduramayan atölye ve laboratuvar öğretmeninin Alan şefliği ve koordinatörlük görevinin hepsi ek ders mi sayılır? Yoksa maaş karşılığını dolduramadığı kısmı düşüldükten sonra kalan kısım mı ek ders sayılır? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Alan şefliği kapsamında alınan ek ders ücretleri aylık karşılığı ders görevini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın verilmelidir. Bu konuda 2007/19 sayılı genelgede örneklerle açıklamalara yer verilmiştir.

 
ÖMER GÌNGÖR / 2014-12-30
Evde eğitim-ekders

Norm kadro fazlası durumda bulunan bir Sosyal Bilgiler öğretmeni 6. sınıf düzeyinde 30 saat evde eğitim hizmeti vermektedir.Ayrıca öğrencinin rehberlik ve kişilik hizmetlerini de yerine getirmektedir. Bu Branş öğretmenine 30 saat derse karşılık, haftada kaç saat ekders ücreti ödenmesi gerekir? Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu öğretmenin aylık karşılığı ders görevini düştükten sonra girdiği diğer derslerin ek ders sayılması ve ödenmesi gerekir.

 
BAHAR BALKıZ / 2014-12-30
özel eğitim yönetim ek ders

Merhaba sayın denetmenlerim,ben zihin engelliler sınıf öğretmeniyim.okulumuzda bulunan özel alt sınıfta görev yapıyorum.bildiğiniz üzere ek dersim % 25 fazla hesaplanıyor.Fakat bana bu derslere girmem dahilinde mdr yardımcılığı da yapmam önerildi.şimdi benim ek derslerim nasıl hesaplanacak?derslere girdiğim ek derslerim özel eğitim üzerinden ,yönetim ek derslerini de normal eğitim üzerinden mi hesaplanacak?bilgilendirirseniz sevinirim,iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Özel eğitim kapsamında fiilen girdikleri derslerden dolayı yönetici ve öğretmenlere ek ders ücretleri %25 arttırımlı ödenir. Bu konuda 657 sayılı kanunun 176. maddesine bakabilirsiniz. Ancak yöneticilik görevinizden dolayı alacağınız ek ders ücretlerini artırımlı alamazsınız. İyi çalışmalar...

 
DOGAN NURSES / 2014-12-30
hafta sonu kursu

Hafta sonu kursta kurstan sorumlu idareci okul mudurudur.ortaokulda görev yapan 2 mudur yardimcisi arkadasimizda haftada biri 10 saat türkçe digeride 10 saat ingilizce dersine girmektedir.bunda herhangi bir sikinti var mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Hayır. Açıkladığıniz durumla ilgili herhangi bir sakınca bulunma maktadır

 
HAKAN SARAC / 2014-12-30
ildisi ek ders

selamlar.daha oncede sordum ama yayinlanmadi.ben arnavutkoyde muzik ogretmeniyim.kadrolu oldugum okulda 11 saat dersim var.ve istanbulun baska bir ilcesinde oturuyorum.acaba kalan ekderslerimi istanbulun baska bir ilcesinde isteyebilirmiyim.cevaplarsaniz sevinirim.saygilar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Evet. Alabilirsiniz değerli öğretmenim.

 
BüNYAMIN TOSUN / 2014-12-30
Müdür Yardımcısı

Hayırlı Akşamlar diliyorum. Şu an devam eden Müdür Yardımcısı Görevlendirme teklifleriyle ilgili olarak; Okulumuz Ortaokul 4 Md.yard. normu mevcut. Dönüşüm nedeniyle 1 sınıf öğretmeni norm fazlası Müdür yardımcısı var.(Haziranda görevi sona eriyor.) Bu durumda 4 müdür yardımcısı mı? yoksa norm fazlası dikkate alınarak 3 md.yrd.sı teklif edilebilir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam;

Müdür Yrd. arkadaşın görevini bitirmesini beklemek en doğrusu diye değerlendiriyorum. Durumu  İl/İlçe İnsan Kaynakları Şubesi ile bir değerlendirmenin daha uygun olacağı kanaatini taşıyorum

 
FEHMİ YEŞİL / 2014-12-30
RAPORLU GÜN

SAYIN MÜFETTİŞLERİM ÖNCELİKLE SORULARIMIZA VERDİĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ. RAPORLU BİR ÖĞRETMENİN O GÜNE AİT BÜTÜN DERSLERİ EK DERSTEN DÜŞÜRÜLÜR MÜ? KAÇ SAAT GİRERSE GİRSİN... BUNDA BİR LİMİT VAR MI? ÇÜNKÜ BAZI ÖĞRETMENLER GÜNDE 6 SAATTEN FAZLA DERSE GİREBİLİYORLAR

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders ücretleri hafta bütünlüğünde değerlendirilir. Öğretmenin/yöneticinin öncelikle maaş karşılığı ek dersini tamamlaması gerekir. Bu nedenle öğretmenin girdiği ve girmediği derslere hafta bütünlüğünde bakıldıktan sonra maaş karşılığı girmesi gereken dersi tamamlayan öğretmene artı girdiği derslerin üceti ödenir. Yani girmediği bütün derslerin ücreti kesilebilir tabiki.

 
A.Y.E / 2014-12-30
Yetiştirme Kursu İdareci

Okulumuzda Müdür 2 saat maaş karşılığı derse giriyor. Hafta içi de 3 saat yetiştirme kursunda ders veriyor. 3 saat müdür beye ek ders olarak yazılıyor. Sizce bu yanlış değilmi? Ek ders yazılabilmesi için ya hafta sonu vermesi gerekir. Veya 6 saat maaş karşılığı girmelidir? Şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Yöneticiler 6 saat maaş karşılığı ders görevlerini tamamladıktan sonra girdikleri derslerin ücretlerini alabilirler.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.