Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
AHMET UMUT / 2015-01-03
BRANŞ DERSİ

Sayın denetmenim şimdiye kadar vermiş olduğunuz rehber niteliğindeki bilgierinize ve ilginize çok teşekkür ederim. ek ders yönetmeliğinde bahsettiği üzre 'bir öğretmen branşı olmamasına rağmen talep etmesi ve öğretmen ihtiyacı olması halinde kendi branşı dışında derslerden ek ders karşılı ders alabilmektedir' denilmekte bu zaviyeden hareketle idareci olarak alacağım - alabileceğim derslerde branş öğretmeninin olmaması veya yetersiz kalması hususunu gözetmem şart mı? yada öğretmenlerin ek derslerini tamamlama hukukunu mu gözetmem mi gerekir sonsuz saygı ve teşekkürlerimle iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu konuda bütün yönetici ve öğretmenlerin maaş karşılığı derslerini tamamlamaları önceliklidir. 2. aşamada öğretmenlerin zorunlu ek ders görevleri gelir ki bu da genel bilgi dersleri öğretmenleri için 6 saattir. İstek/ihtiyaca bağlı yöneticiler için 6 saat, öğretmenler için ise 9 saat ek ders görevinin ise birçok değişken ile birlikte değerlendirilip en doğru kararın o kurum özelinde, yerelde alınması yerinde olacaktır.   

 
DOGAN NURSES / 2015-01-03
evde egitim ve egzersiz

Evde egitim ve ders dışı eğitim calişmalari 40 saat içerisinde degerlendirilmez diye biliyorum yön 8. ve 17 maddesini böyle yorumluyorum.Acaba dediğim konularda bir sıkıntı var mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Doğru düşünüyorsunuz değerli öğretmenim. Herhangi bir sıkıntı yok.

 
YASIN MANANGöZ / 2015-01-03
Halk Eğitim Yarıyıl ve Yaztatili Kurs

hocam daha önce sormuş olduğum bir soruya verdiğiniz cevap için çok teşekkr ederim...sorum yaz tatilinde ve ara tatilde girmiş olduğumuz dersler ek ders midir yoksa maaş karşılığı kesilir miydi???cevabınız kesilir kalanı size ek ders olarak ödenir demişsiniz...ben halk eğitim merkezinde kadrolu bilgisayar öğretmeniyim...tatil dönemlerindeki girmiş olduğumuz dersler MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR’IN 8 maddesinin b bendinin 1. maddesi ve yine aynı 8. Maddenin (2) maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerekmez mi??? TEŞEKKÜRLER

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının "Yetiştirme, okuma yazma ve uyum kursları" başlıklı 8/b. maddesinde "Yarıyıl ve yaz tatillerinde;1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar, ek ders görevi verilebilir. Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir. " şeklindedir. Bu madde başlığında belirtilen kursları kapsamaktadır. Açılan kurs bu kapsamda yarıyıl ve yaz tatillerinde açılan bir kurssa öğretmene ek ders ödenmesi için maaş karşılığı doldurulması zorunluluğuna bakılmaz. Maddede de belirtildiği gibi atölye/lab. öğretmenlerine 44, diğer öğretmenlere 30 saate kadar ek ders ücreti karşılığında ders görevi verilebilir.

 
MELİH PALAT / 2015-01-02
EGZERSİZ

merhaba sayın yonetıcım ,ben bir ortaokulda matematik öğretmeni olarak görev yapmaktayım ve okulumda egzersiz açmak istiyorum ,hangi alanlarda egzersiz açabilirim mesela zeka oyunları veya matematik oyunları adı altında açablirmiyim? bir de egzersiz açabilmek için geç mi kaldım ara dönemde açılabilir mi? şimdiden teşekkur ederım iyi günler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Merhaba Sayın Öğretmenim,

Sorunuzun cevabını Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar'da (2010/49 sayılı genelge) bulabilirsiniz.İyi çalışmalar.

 
AHMET GüNDOğDU / 2015-01-02
Ücretli öğretmenler

Hocam öncelikle iyi akşamlar. Okulumuzda 12 şube, 4 tane ücretli öğretmen, 8 kadrolu öğretmen, bir rehber öğretmen, 2 müdür yardımcısı ve 1 okul müdürü bulunmaktadır. Ücretli öğretmenlere nöbet, şube rehber öğretmenliği, sosyal kulüp verilebilir mi? Bu görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenir mi? Okulumuzda yeterli kadrolu öğretmen bulunmamaktadır. Ücretli öğretmen arkadaşlarımız, eğer ücret ödenmezse bunların hiçbirini yapmayacaklarını söylüyorlar. Şayet bu görevler verilmezse şube rehber öğretmenleri ve nöbet görevlerini nasıl ayarlayacağız. Yeterli kadrolu öğretmenimiz yok. Okulumuz büyük olduğu için her gün iki öğretmene nöbet görevi verilmektedir. Kadrolu öğretmene iki gün nöbet ya da iki tane şube rehber öğretmenliği verilebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

              Merhaba sayın yöneticim,

             MEB Personel Genel Müdürlüğü, ücretli öğretmenlere verilemeyecek görevlerle ilgi 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı bir yazı yayımlamıştır.  MEB İlköğretim Genel müdürlüğünün 15.02.2008 320/2156 sayılı yazıları ile MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün 13.10.2007 tarihli 71809 sayılı yazıları da ücretli öğretmenlere verilecek görevlere ilişkindir.  Bu yazılar incelendiğinde; ücretli öğretmenlere kulüp danışmanlığı, şube rehber öğretmenliği, ders dışı eğitim çalışmaları (egzersiz), belleticilik görevi, nöbet görevi verilemez.Bu görevlerden dolayı ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenemez.Ancak okul yöneticileri, sizin okulunuzda da olduğu gibi durumlarda, ücretli öğretmenlere verilmemesi gereken bu görevleri mecburiyetten vermek zorunda kalıyorlar.

             Nöbet görevinin okulun kadrolu öğretmenlerine gerekirse haftada 2 gün nöbet verilecek şekilde bir planlama yaparak yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.Kulüp çalışmalarını da yine kadrolu öğretmenler ile sürdürürsünüz. Bu görevlerinden dolayı her ne kadar ücret ödenmez ise de şube rehber öğretmenliği hususunda ücretli öğretmenlerin size destek olması gerekmektedir çünkü bu görevi verebileceğiniz kadrolu öğretmeniniz bulunmamaktadır.Görev almama hususunda ısrar edilmesi halinde durumu il/ilçe MEM ile görüşebilirsiniz.İyi çalışmalar…

 
MURAT SOYER / 2015-01-02
seçmeli derslerin ölçme değerlendirilmesi

Sayın Müfettişim, Ortaokullarda seçmeli kuran-ı Kerim,drama ,zeka oyunları gibi derslerin notla değerlendirilmesinde yazılı sınav yapmak zorunlu mudur?Ya da öğretim programlarında da belirtildiği şekilde beceri gelişimi süreç temelli olarak mı ele alınmalıdır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Öğretmenim,

\r\n

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 19/09/2014 tarih ve 4068238 sayılı görüş yazısında “….. ilkokul 4. Sınıf ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarında rehberlik ve sosyal etkinlikler dışındaki tüm derslerden (seçmeli dersler dahil) öğrencilerin sınava tabi tutulması ve puanla değerlendirme yapılması gerekmektedir” açıklaması yapılmıştır. E-okul not girişleri incelendiğinde sorunuzda geçen dersler için sınav giriş bölümü açıldığı görülmektedir. Sorunuzda geçen dersler için öğretim programları gereğince, zümre öğretmenler kurulunda karar almak kaydıyla, uygulama sınavı yapmanız uygun olacaktır. Uygulama sınavlarını da  kriterleri önceden belirlenmiş dereceli puanlama anahtarları kullanarak değerlendirmelisiniz. İyi çalışmalar…

 
TAMER SOYSAL / 2015-01-02
ücretli öğretmenlik başvurusu

İngilizce öğretmeniyim ders ücretli öğretmen olarak çalışmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

          Merhaba Öğretmenim, ücretli öğretmen alımlarının olduğu dönemlerde bulunduğunuz veya çalışmak istediğiniz il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.(Soru açıklayıcı olmadığından ataması yapılmamış bir öğretmen olarak değerlendirilip cevap verilmiştir.)

 
MURAT / 2015-01-02
ek ders

resmi görevli izinli iken atölye şefliği veya laboratuvar şefliği ek dersi ödenir m?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Hayır değerli ogretmenim. Ödenmez. 

 
GöKçE CANBOLAT / 2015-01-02
Görevlendirme ve Ek Ders

Sayın Denetmenim ; öncelikle iyi çalışmalar. Umarım birden fazla soruyu sorabiliyorumdur. 1) Okulumuza müdür ataması yapıldı ; ancak müdürümüz görevinin 2-3. gününde Halk Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilince, yerine okul öğretmenlerine imza çıkarılmadan okul dışından müdür görevlendirilmesi yapıldı. Bu atama usule uygun mudur? 2) Okul müdürü 4 Türkçe Öğretmeni olmasına ve onların ek-ders isteme taleplerine rağmen 12 saat Türkçe (okulda 108 saat Türkçe ders saati var) dersini kendine yazdı. Böyle bir uygulama yapabilir mi ve bu uygulama müdüre 6 saat mi 10 saat mi ek-ders olarak yansımalı? 3) Bu uygulamalara itiraz hakkımız var mı? Teşekkür ederim...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.  Müdür atamaları Milli Eğitim Müdürlüğü nün takdirindedir. 2. Öğretmenlere maaş ve zorunlu ek ders görevleri verildikten sonra idareciler isteğe bağlı ek dersi alabilirler. 3. 12 saat ve üstü derse giren idareci 6 saat ücret alır. 

 
MUSTAFA DEMIRBAş / 2015-01-02
ev okul sistemi

Ülkemizde ev okul sistemi var mıdır varsa nasıl uygulanmaktadır. Okul şartlarının çocuğum için yeterli olmadığı kanısına varırsam çocuğumu okula göndermeden evimde eğitim verebilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın Veli, çocuğunuzu okula göndermeden anne, baba olarak kendinizin evde eğitim vermesi gibi bir uygulama bulunmamaktadır. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre Ülkemizde, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki "özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden" eğitim ve öğretim kurumlarından doğrudan yararlanamayacak durumda olanlara evde eğitim hizmeti verilebilir. Evde eğitim hizmetleri özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından planlanır. Özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından evde eğitim hizmeti almasına karar verilen bireylerin kaydı ilköğretim kurumuna, ortaöğretim kurumuna veya özel eğitim merkezi (okul) yapılır. Bu öğrenciler için okula/merkeze (okul) devam etme şartı aranmaz. (madde:34).

 
SURURI YENICE / 2015-01-02
halk eğitim kursu

merhaba futbol antrenör belgesi bulunana bir ilkokul müdür yardımcısı kendi okulunda ya da başka bir okulda halk eğitimden öğrencilere yönelik hafta içi veya hafta sonu futbol kursu açabilir mi ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici.  Yöneticiler ders dışı çalışma yaptiramazlar. 

 
EMRULLAH ALKAŞI / 2015-01-02
Görevlendirme

Merhaba. Sınıf öğretmeniyim. Valilik oluru ile Türkiye İzcilik Federasyonunun düzenlediği Sarıkamış Şehitlerini anma Milli Bilinç Kampına görevli olarak katıldım. Görevli olduğum tarihler arasında ek ders alabilir miyim. Cevaplarken Lütfen İlgili Yönetmeliği de belirtirmisiniz.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.  Ek ders kararlarına göre görevli izinli olarak başka bir çalışmaya katılmanız halinde üzerinizde bulunan ek ders ücretlerini alırsınız. 

 
A.Y.E / 2015-01-02
Ek Ders Önemli Acil

Öncelikler Merhabalar; 1- Bir Öğretmen kendi okulunda 20 saat derse giriyor. Boş olduğu diğer 2 gün ise başka bir okulda 12 saat derse giriyor. Bu öğretmenin ek ders hesaplaması nasıl olacak? 2-Diyelim 1 gün tatil oldu. Ve kendi okulunda 7 saat derse giremedi. Ek dersi nasıl hesaplanır? (13 saat kendi okulunda 12 saat de diğer okulda giriyor.)

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. 25 saatten maaş karşılığı olanını çıkarırsiniz. Geriye kalani odersiniz. Bu arada hazirlik ve planlama ile öğrenci kişilik hizmetlerini unutmayın. 

 
A.Y.E / 2015-01-02
Ek Ders

Sayın denetmenim: Bir öğretmen kendi okulunda 20 saat derse girdikten sonra başka bir okulda ek ders alabileceği kaç saat derse girebilir.Mesela diğer okulda da 12 saat derse girse bu öğretmenin ekders hesaplaması nasıl olmalıdır? Lütfen cevabınızı bekliyorum başka bir yerde bulamadım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim.  Sordugunuz soruda cevap ogretmenin bransina göre değişir.  Genel bilgi dersi öğretmenleri 30 saatten sonra kaç saat derse girerlerse girsinler öğrenci kişilik hizmetlerini yurutuyorlarsa en fazla 20 saat yurutmuyorlarsa en fazla 18 saatin ücretini alırlar. 

 
IHSAN şAHIN / 2014-12-31
dönüşümü tamamlanmamış okullarda ortaokulların boş dersine girmek istemeyen ne yapmalı?

\r\nMüdürü tek olan ilk ve ortaokulda; ortaokulun boş dersine girmek zorunda mıyım? Sınıf öğretmeniyim.(ing ve ya din dersi olduğu saatlerde)

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın öğretmenim, MEB Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 43/4.maddesi gereğince sınıf öğretmenleri bu ders saatlerde yönetimce verilen eğitim ve öğretim görevlerini yapar. Bu nedenle idare tarafından verilen görevi yerine getirmeniz gerektiği değerlendirilebilir.

 
ALİ GÌLCAN / 2014-12-30
Çocuk Gelişimi ve eğitimi öğretmeni ek dersi

Sayın yönetici; Okulumuzda bu sene tür değişikliği nedeniyle Çocuk Gelişimi alanı açıldı.Bu dersin öğretmenine ek ders yazarken Atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak değerlendirip 20 saat maaş karşılığı olarak mı hesaplamalıyım yoksa genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni gibi 15 saat maaş karşılığı üzerinden mi hesaplamalıyım?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Çocuk gelişimi alanınız açıldıysa bu dersin öğretmeninin de alan öğretmeni olarak değerlendirilmesi uygun olacaktır.

 
AHMET AKIN / 2014-12-30
yetiştirme kursu

syn denetmenim bizim okul kurs merkezli okul ve hafta içi saat 19:00'da ders bitiyor. okul müdürü ve müdür yardımcısı yönetim görevi olarak haftada kaç saat ekders ücreti alır.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu konuda çok sayıda soru cevaplandı. Lütfen öncelikle bu cevaplara bakınız.

 
MEHMET şAHIN / 2014-12-30
ek ders

merhaba ben vekalten ortaokul müdürlüğü yapıyorum haftalık kaç ek ders almam lazım....

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

değerli yönetici. Herhangi bir yöneticiliğe görevlendirildiyseniz yönetim görevi karşılığı alacağınız ek ders ücreti de farklılık gösterir. Bu konuda daha önce cevaplanmış sorulara bakabilirsiniz. Sizin durumunuzu tam olarak karşılayan bir örnek yok ise lütfen görevlendirme durumunuzu biraz daha detaylandırın.

 
MIKAIL şAHIN / 2014-12-30
Açık lise ve Okullarda ücretsiz kurs

Merhaba Kolay gelsin ben meslek lisesi öğretmeniyim. hafta sonu açık lise görevim var 10 saat bunun dışında okullarda açılan ücretsiz kurslardan 6 saat görev alabilirmiyim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Kıymetli öğretmenim. Ek ders kararlarının 8. maddesi açık lisedeki ders görevi ile yetiştirici ve destekleyici kurslardaki ders görevini aynı maddede saymaktadır ve bu maddenin ek ders üst limiti 10'dur. Her ikisinden toplam 10 saate kadar derse girebilirsiniz anlamına geliyor.

 
MIKAIL şAHIN / 2014-12-30
Açık lise ve Okullarda ücretsiz kurs

Sayın Yetkili Okulumuzda 20 saat bir fiil maaş karşılığı derse girmekteyim. 10 saat bölüm şefliği, 14 saat koordinatörlük görevi, 2 saat hazırlık ve planlama görevi ile toplam 26 saat ek ders almaktayım. hafta sonu 10 saat açık lise görevim var. bunun dışında okullarda açılan ücretsiz kurslarda görev alabilir miyim alabilirsem kac saat alabilirim. saygılar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Kıymetli öğretmenim. Maaş karşılığı ek ders, bölüm şefliği, koordinatörlük farklı maddelerde yer almaktadır. Ancak ek ders kararlarının 8. maddesi açık lisedeki ders görevi ile yetiştirici ve destekleyici kurslardaki ders görevini aynı maddede saymaktadır ve bu maddenin ek ders üst limiti 10'dur. Her ikisinden toplam 10 saate kadar derse girebilirsiniz anlamına geliyor.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.