Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ERSİN KAYA / 2015-02-07
EK DERS

MERHABA SAYIN HOCAM BENİM SORUM ŞÖYLE : YGS-LYS VE TEOG TERCİHLERİ DÖNEMİNDE ( YIL SONU ) OKULLARDA OLUŞTURULAN REHBERLİK DANIŞMA MERKEZLERİNDE GÖREVLENDİRİLEN REHBER ÖĞRETMENLER HAFTADA KAÇ SAAT ÇALIŞIR VE EK DERS YÖNETMELİĞİNİN HANGİ MADDESİNE GÖRE HAFTADA KAÇ SAAT EK DERS ALIR. TEŞEKKÜRLER...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde henüz geçmiyor ancak Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin Rehber öğretmenler başlıklı 90/2. Maddesinde “Rehber öğretmenler, diğer öğretmenlerle birlikte ders kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden ders yılının başlama tarihine kadar geçen sürelerde de mesleki çalışmalarını sürdürürler. Ancak yükseköğretime yönlendirme ve tercihle ilgili iş ve işlemler için ihtiyaç duyulması halinde tatil dönemlerinde de görevlendirilebilir.” denmektedir. Bu çalışmaları için birçok şehrimizde onay alınıyor ve rehber öğretmenlere ek ders kararlarının 10. maddesine göre ücret ödeniyor.

 
MEHMET USTA / 2015-02-07
EK DERS

S-1) İdareci Yönetim Karşılığı Alması Gereken Ek Ders Ücretini MEM den Almayıp Bunun Yerine yönetim görevi ders saati kadar Ücreti Fazla Olan Özel Kurslardan (parası MEM den ödenmeyip özel kuruluşlarca ödenen) a)kursa katılarak veya b) kursa katılmadan idari görev olarak ücret Alabilir mi? S-2) Yönetim Görevi Ek ders Kurs Tamgün tam (AKŞAM HAFTASONU) yıl özel kuruluş kursları vb. öğretmen veya idareci en fazla kaç saat ücretli ders okutabilir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Sorunuzu daha açık ve net ifadelerle yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

 
İSA DEMİR / 2015-02-07
HAFTA SONU KURS ÜCRET GİRİŞİ

Merhabalar sayın hocam! Ortaokulda idareciyim.Okulumuzda hafta sonu kursları bulunmaktadır. KBS sistemine girişte hafta sonu kurs ücretlerini %25 gündüz mü yoksa gece ücreti üzerinden mi giriş yapacağız.teşekkürler!İyi çalışmalar!

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. 657 sayılı DMK'nın 176. maddesi "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." hükmüne göre işlem yapılması gerekmektedir. KBS'de gündüz/gece ayrımı vardır ancak  %25 fazla olarak değil, 140 ya da 150 gösterge rakamı ayrımı vardır.

 
ÖMER FARUK KİRAZ / 2015-02-07
Müdür Yardımcısı Evde Eğitim Ek Dersin Ne Kadarını Alabilir?

Merhaba; Ortaokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Haftalık 6 saat derse giriyorum. Bu aydan itibaren haftada 10 saat evde eğitime gideceğim. Evde eğitimden alacağım ek dersi, haftalık alacağım 12 saat azami ek ders içinde mi değerlendirmem gerekiyor. Eğer böyle ise 6 saati ders, 6 saat evde eğitim mi olmalıdır, yoksa evde eğitim özel eğitim kapsamında olduğundan 12 saatlik azami ek ders ücretinden ayrı değerlendirilip 10 saatlik evde eğitim ders ücretinin tamamını alabilir miyim.\r\nSaygılar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu kapsamda alınması gereken ders ve ek ders ücretlerini ayrı ayrı değerlendirip 10 saat ek dersin tamamını almalısınız.  

 
IRFAN BEY / 2015-02-07
müdür vekili

kime sorduysam farklı bir şey söylüyor.Lütfen cevap verin.Bir ortaokulda müdür vekili olarak görevlendirildim.Müdürlük için asilde aranan sartları taşımıyorum 12 saat derse de giriyorum.benim ek dersim 18+6 değil mi diğer müdür arkadaşlarım 20+6 yaz diyor. onlar benden daha tecrübeli onların dediğini yaparsam geriye dönük ek ders ücretlerini benden tahsil ederler mi ? lütfen bu sorunun cevabı daha önce cevap vermiştik olmasın. kısa ve net olsun 18+6 mı 20+6 mı gönül rahatlığıyla ek dersi yazim sıkıntı olmasın.Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders kararlarının 16/2 ile 2007/19 sayılı genelgenin 15. maddesine göre asaleten atanma şartlarını taşımıyorsanız 18+6 saat ek ders ücreti almalısınız. Tabi asaleten atanma şartları için yeni yönetici atama yönetmeliğine göre değerlendirme yapmanızı öneririm. Zira artık bütün yöneticiler görevlendirme çalışmaktadırlar.

 
ABDURRAHMAN POLAT / 2015-02-06
kurs

bir okulda görevlendirme müdür yardımcısıyım. branşım sosyal bilgiler. 2 aydır hafta içi teog kursu veriyorum ve ücret almıyorum. sorum bu durumda ekders yazılır mı. birde haftasonu olsa yazılırmı. son sorum kurs merkezi müdür yardımcısı hem vediği kurstan hem de idari görevden ekders alabilirmi? teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

             Değerli Yöneticim,  kurs merkezi müdür ve müdür yardımcılarının yetiştirme kurslarında görev alıp alamayacağı ve ne kadar ek ders alabilecekleri konularında sitemizde pek çok soru cevaplandırılmıştır.Aynı cevaplar sizin için de geçerli olacağından sorunuzla ilgili cevapları inceleyiniz.

 
NIHAL IGDE / 2015-02-05
yönetici ek dersi

İyi akşamlar.Sosyal bilgiler öğretmeniyim.Büyük şehir olan bir ilin ilçesine atandım.okulumda toplam 12 saat alan dersim var.okulda alanım dışında alabileceğim resim,müzik,beden eğtimi gibi dersler varken başka okula gitme zorunluluğu koyuldu.başka bir okulda 12 saat alan dersi aldım.şu an okulumuza branşı sosyal bilgiler olan bir müdür yardımcısı atandı.6 saatim kendisine verilecekmiş .bana da bölge öğretmeni sayılıyorsun üçüncü bir okula gitme ihtimalin var diyorlar.okulumda alabileceğim alanım dışında dersler var fakat onları ücretli öğretmene veriyorlar.beni üçüncü bir okul için zorlayabilirler mi.ya da müdür yardımcısı alanı dışındaki dersleri alıp sosyal bilgileri bana bırakabilir mi?aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Kendi branşınızda  Maaş Karşılığınızı doldurmanız gerekiyor. İlçe genelinde sizin dersinize ilişkin diğer okullarda ihtiyaç varsa değerlendirilirsiniz. Branş dışı ders var onunla tamamlasınlar şeklinde düşünmek yanlış olur.

 
KIVANÇ CANBOLAT / 2015-02-05
KADEME İLERLEMESİ

Sayın Denetmenim ; 13 şubat 2006 tarihinde ilk atama ile göreve başladım. 1Ağustos2007-1Ağustos2008 Asker Öğretmen olarak görev yaptım. Sicil notu ortalaması 90 ve üzeri olanlar için 6 yıla 1 kademe ilerleme verilirken 13Şubat2011 tarihinde yapılan değişiklikle disiplin cezası almama koşuluyla 8 yıla 1 kademe ilerlemesi verilecektir. Benim 2011 öncesi kademe ilerlememe engel bir durum yok ; Yeni düzenlemeye göre; Ben 8'e 1 kademe ilerlemeyi ; Öğretmenlikte 8. yılımı doldurduğum 13Şubat2014'te mi almalıydım? Yoksa stajerlik ve/veya Asker Öğretmenlik harici 8 yılı doldurduğum tarihte mi 1 kademe ilerlememi alacağım?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Bağlı olduğunuz İl/İlçe insan kaynakları şubesi zamanı geldiğinde özlük haklarınıza ilişkin işlemleri yapar. İnsan Kaynakları şubenizle görüşün.

 
HALIL YILDIRIM / 2015-02-05
Zorla Mürdür vekilliği vermek ?

İyi günler :Hocam askerdeyim şubat ayında terhis olacam. 1-Terhis olduktan sonra en geç 15 gün mü yoksa 30 gün içinde mi göreve başlamam gerekiyor 2-.Vekaleten müdürlük görevini yürüten bayan hocamız ikinci dönem Müdürlük yapmayacağını söylüyor .Bende 2. yıldır kendi sınıfımı okutuyorum ve öğretmenliği seviyorum. bu durumda ilçe mem zorla bana Müdür Vekilliği görevini verebilir mi ? yasal dayanakları var mı .? Çok teşekkürler..

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere kendilerine aylıksız izin verilen memurlar, askerlik görevini tamamladıkları tarihten  (terhis tarihi) itibaren 30 gün içinde, kurumlarına başvuruda bulunarak göreve başlamak istediklerini belirtmek zorundadırlar.

Sn Hocam; Sorunuzda eksik bilgi var. Neden size  zorla müdürlük versinler okulda sizden başka öğretmen yok mu?

 
GÖKHAN BAYSAL / 2015-02-05
SINIF DEFTERİ DOLDURMA

BİR ÖĞRETMENİN SINIF DEFTERİNİ DOLDURMAMASI SONUCU UYGULANACAK YAPTIRIMLAR NELERDİR. YÖNETMELİKTE BUNUNLA İLGİLİ BİR MADDE VAR MI?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn hocam; sınıf defteri sizin o saat itibari ile görevde olduğunuzu gösteren belgedir. Amiriniz sınıf defterinizi gelmediğiniz halde kapatmışsa. doldurmadığınız günlerde göreve gelmediğiniz dikkate alınır. Görevine gelip dersine giren öğremen, ders defterini doldurmuyorsa,(unutma hariç, ) kusurdan başlayarak, kasıtlı olarak usul ve esaslara uymama olarak değerlendirilebilir. Daha doğru değerlendirme yapılabilmesi için Ders defterinin doldurulmama gerekçelerine bakılması lazım.  

 
FİKRET KOÇ / 2015-02-05
İDARECİ

4,5 yıl idarecilik yaptıktan sonra başka bir okula müdürün teklifi ile müdür yardımcısı oldum.gelecek sene başka bir okulda başka bir müdür teklif ederse çalıştığım yerde belli bir süre şartı aranmaksızın tekrar tayin olabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Hali hazırda mevcut mevzuat dahililinde atamanız gercekleşmiş. İstifa etmeniz lazım ancak bu durumda da bir yıl beklemeniz gerekiyor, (Meb Yön. Görv.Yön. madde 29) şekinde değerlendiriyorum.

 
ALİ YAVUZ / 2015-02-05
Vekalet

İyi çalışmalar sayın hocam. Sınıf öğretmeniyim. Görev yaptığım kurumda Okul müdürüm 26 30 ocak 2015 tarihleri arasında kursa katılıyor. Okulumuzun müdür yardımcısı kadrosu boş olduğu için okul müdürüm okulumuzun vekaletini bana bıraktı. Bu durumda tarafıma ek ders ödemesi yapılıyor mu?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Vekaleten görevlendirmeler Valilik/Kaymakamlık onayı ile yapılmaktadır. Okul müdürünüzün yerine bir haftalık geçici süre ile vekalet etmeniz karşılığında ek ders ücreti almanız mümkün değildir. 

 
MAHMUT BIRGüL / 2015-02-05
belleticilik

Hocam hayırlı akşmlar pansiyonlu okullarda 24 saat belleticilik nöbet tutanlar her nöbet için kaç saat ek ders yazılır.veya aylık kaç saat yazılır.Toplu sözleşmede +2 saat eklenir cümlesi vardı bu uygulanmıyor.Toplu sözleşmede en fazla 48 saat alır cümlesi değiştimi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Belleticilik görevi ek ders kararlarının 13. maddesinde "Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez. Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, ek ders ücreti karşılığı belleticilik görevi verilmez." denmektedir. Madde açıktır ve buna göre işlem yapılmalıdır.

 
HAKAN BAYRAKTAR / 2015-02-05
Müdür Yardımcısı Ek Ders

Merhaba Öncelikle teşekkür ederim: Ben bir ortaokulda Müdür yardımcısıyım. Yetiştirme Kurslarından ben sorumluyum. Haftada 10 saat normal derse giriyorum. Birde hafta içi 6 saat yetiştirme kursu açmayı düşünüyorum(İhtiyaç olduğu için). Sayın Müfettişlerim Bu durumun bir sakıncası var mıdır? Ek ders olarak: Normal derslerden 4 saat, Yet. kursundan 6 saat, birde hafta sonu kurslar devam ettiği için iki gün 2+2 saat ek dersimi alabilir miyim? Kolay gelsin.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders kararlarının ilgili maddeleri ve MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi birlikte değerlendirildiğinde söylediğiniz konularda sakınca görülmemektedir.

 
ERHAN AKSU / 2015-02-05
egzersiz

TFF ONAYLI ADAY HAKEMLİK BELGESİ (FUTBOL) OLAN BİR ÖĞRETMEN EGZERSİZ YAPABİLİR Mİ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Bu konuda 2010/49 sayılı genelgeye göre hareket edilmelidir. Bu genelgede futbol alanında egzersizin Beden Eğitimi öğretmenlerince, bu alan öğretmenlerinin olmaması veya yetersiz olması halinde ise bu konuda belge alan öğretmenler ile ulusal ve uluslararası yarışmalara sporcu, antrenör ve hakem olarak katılanlarını belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebilir

 
RAMAZAN ÖZTÌRK / 2015-02-05
ek ders

Sayın denetmenim ben bir okulda görevlendirme müdür yardımcısı olarak çalışmaktayken okul müdürümüzün tayini çıktı ve vekaleten müdürlüğü bana bıraktı ve aralık ayındada yeni okul müdürü atandı ama ben bu sırada müdür yardımcısı olarak göreve devam ettim.Yeni gelen müdür bey beni müdür yardımcısı olarak istedi ve karar namem cıktı.Ben bu arada yapmış olduğum görevin ek dersini alabilirmiyim. Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Anladığım kadarıyla daha önceki müdür ile çalışırken de müdür yardımcılığı için onayınız varmış. Valilik oayınız varsa ve görevlendirildiğiniz yöneticilik pozisyonunun şartlarını taşıyorsanız görevlendirildiğiniz kadronun ek ders ücretini alırsınız.

 
YUSUF BAYRAKTAR / 2015-02-05
kıdem

25 yıllık öğretmen isterse 15 saatten fazla derse girmeyebilir mi? i?Hangi mevzuatla ?Yanıtlarsanız sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

S. Hocam; İsterse 15 saat derse girer diye bir husus yok. 15+6=21 saattir.(+6 idareci tarafından verillir)

 
öMER çETIN / 2015-02-05
örgün ve yaygın eğitimi destekleme kursu

Müdür yardımcısı örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursu açabilir mi ? Açabilirse kaç saat açabilir

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Yöneticiler de açılan kurslarda görev alabilirler. Yöneticinin kurs merkezi yöneticiliği varsa 10 saat, kurs merkezi yöneticiliği yoksa öğretmenler gibi değerlendirilip ders verilmesi uygun olacaktır.

 
MEHMET ALTıPARMAK / 2015-02-05
müdür ek dersi

Öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için çok teşekkür ederim.sorum müdür ek dersi ile ilgili olacaktı.haftada 8 saat derse giren ortaokullarda görev yapan bir müdür ek ders yerine geçen eğitim öğretim görevi dışında kaç saat ek ders almış olur? yani müdürün zorunlu ders yükü 2 saat olduğu için 6 saat ek ders yazılabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Müdür ve müdür başyardımcıları aylık karşılığı 2 saatten 6 saate kadar ek derse girebilirler. Ancak ücret almak için 6 saatin üstünde derse girmelidirler.

 
YUSUF ARJIN / 2015-02-05
idareci görevlendirmeleri

İyi Çalışmalar 2014 yönetici atama yönetmeliğine göre 4 yıllık yapılacak müdür yardımcısı görevlendirmeleri için yönetmeliğin 23. maddesinde Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına, görevlendirilecekleri tarih itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyor olmaları kaydıyla, görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında halen yönetici veya öğretmen olarak görev yapanlar arasından, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirilir. denilmektedir. atama şartlarını taşıyan ve okul müdürü tarafından teklifi yapılan bir öğretmenin görevlendirilmesinin yapılmaması mevzuata uygun mudur? olur alınmamışsa bunun gerekçelerinin bildirilmesi gerekmekte midir? bilgi verebilirseniz sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; İlgili Mevzuatı siz zaten vermişsiniz.Okul Müdürünün inhası olsa dahi İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi ve Vali onayı söz konusu.Bu iki yetkiliden herhangi biri onay vermezse olmaz.Şartları uyan başka bir adayda atanabilir.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.