Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
FATIH ÇAVUŞOĞLU / 2015-02-23
30 SAATLİK (5 GÜN)SEMİNERDE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMEN EK DERS

Merhaba Sayın Hocam, Okulda 25 saat derse giriyorum.30 Saatlik (5 gün) süreyle Seminerde Kaymakamlık oluru ile görevlendirildim. Kaymakamlık Olurunda seminerdeki süre boyunca (5 gün 30 saat) ek dersi kurumunca ödenir diyor. Seminer saat 13.00-17.00 arası. Ben okulda 08.00-12.00 arası yani öğleye kadar derse girdikten sonra Seminerdeki görevime gidiyorum. Belirttiğim süre içinde Kaç saat ek ders almam gerekir? Saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Görevli/izinli olarak bir seminere katılmış olduğunuz için üzerinizde bulunan ders ve ek ders görevlerinizi yerine getirmiş sayılırsınız ve ücretini alırsınız.

 
MEHMET ALP / 2015-02-23
planlamadan ek ders ödenirmi

Hafta içi 28 derse giriyorum.30 saat dolmadığı için planlamladan 2 saat yaziliyor.fakat hafta sonu yetiştirme kursunda 4 saat aliyorum.toplam 32saat bu durumda planlamadan dolayı 3 saat ekders yazilması gerekmez mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Hafta sonu kurslarında girdiğiniz derslerin hazırlık ve planlama kapsamında ek ders ücreti ödenmemektedir.

 
MUSTAFA MAZLUMOğLU / 2015-02-23
ek ders

sayın hocam müdür başyardımcısı olarak yatılı bölge ortaokuluna görevlendirildim. Yeni çıkan yönetmelikte görevlendirilmelerde yüksek olan kadronun ek dersi alınır diyor. Ben öğretmen olarak kalsam 20 saat alabiliyorken müdür yardımcısı olduğum için 18 saat alıyorum. 20 saat almam mümkün mü yönetmeliğe göre

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiyken başka bir kurum yöneticiliğine atanan yöneticiler ek ders ücreti yüksek olan pozisyonun ek dersinden yararlandırılır. Öğretmenken yöneticiliğe görevlendirilenlerin durumu bu maddeyle ilgili değil. 

 
ADEM DOğAN / 2015-02-21
Çiftçilik

Sayın Hocam, Öğretmen çiftçilik, arıcılık yapabilir mi? Çiftçi kayıt sistemine dahil olup destek alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Merhaba Adem Bey,

Memurun kendine ait arazi üzerinde tarım yapması veya arıcılık, hayvancılık faaliyetinde bulunması yani küçük çiftçilikle uğraşması yasak kapsamı dışındadır. Memur bu şekilde çiftçilik yapabileceği gibi Ziraat Odalarına kayıt olmalarına da bir engel bulunmamaktadır. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 28 inci maddesi memurun tacir veya esnaf sayılmasını gerektirecek faaliyette bulunmasını yasaklamakta çiftçi sayılmasını gerektirecek faaliyetlerini yasaklamamaktadır. Çiftçiliğin sonucu olarak memurun ürettiği tarım ürünlerini ham veya mamul olarak satışa sunmasında da bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu faaliyetin esnaf sayılmasını gerektirir bir faaliyet kapsamında olmaması gerekir. Yani memur elde ettiği salatalığı evinde turşuya dönüştürüp satabilir ancak bunun için bir imalathane kurarsa işletmenin niteliğine göre esnaf veya tacir kapsamına dâhil olacak ve yasak kapsamında değerlendirilecektir. 

 Esenlikler dilerim.

 
KAMİL KARAKAYA / 2015-02-20
YÖNETİCİ YETİŞTİRME KURSU EK DERSİ

Sayın denetmenim yönetci okulunda Hafta içi mesai saatinden sonra yetiştirme kursu yapılıyorsa kurs yöneticisi olarak ek ders alırmı kurs 17:30 dan sonra aynı hafta sonu gibi değerlendirilemezmi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Yöneticilere ek ders kararlarının 8. maddesine göre hafta sonu kurslarındaki kurs merkezi yöneticiliklerinden dolayı 2+2 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

 
KADIR KORKMAZER / 2015-02-20
koordinatörlük

hocam meslek lisemizde ücretli olarak iki yıllık mezun bir arkadaşımız öğretmenlik yapmakta.M.E.Yönetmeliğinde koordintörlüklerin ve koor. ek derslerinin alan veya yakın alanda ki öğretmenlere verileceği belirtilmiş.Bu iki yıllık mezun arkadaşımıza koor. ve koor. ek dersi verebilir miyiz acaba? teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yöneticim. Ücretli öğretmenlere işletmelerde meslek eğitimi kapsamında ders görevi verilmemesi gerektiği değerlendirilmektedir. 

 
MEHMET BEğEN / 2015-02-20
yetiştirme kursu ekdersi

merhabalar....27.01.2015 tarihinde yayınlanan yetiştirme kurslarında tereddüt edilen hususlar yazısına göre bir müdür yardımcısı haftada 22 saat derse girebiliyor.6 saati zorunlu olduğuna göre 16 saat hafta sonu kursunda görev alabiliyor. benim sorun müdür yardımcısı hafta sonu kurs müdürü olursa yönetim görevi olarakta 2+2 den 4 saat daha ek ders alıp alamayacağı? ilginize şimdiden teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticilerin yetiştirme kurslarındaki fiilen ders görevleri ile hafta sonu 2+2 saat yönetim görevleri karşılığı almaları gereken ek ders ücretlerini ayrı ayrı değerlendirmek ve ücretini ödemek gerekir. 

 
ASLI MUHALİF / 2015-02-20
HEM kursları

Sn Hocam, Ortaokulda branş öğretmeniyim. Yaz tatilinde (1 Temmuz- 31 Ağustos) Halk eğitim merkezinde haftaiçi 25 saat kurs açtım. Şube Müdürü haftada 10 saatten fazla ek ders ödenemez deyip, haftalık 10 saat ek ders ödemesi yapıldı. Bu karar doğrumudur? Ek ders yönetmeliğini hangi maddesine göre böyle bir uygulama yapılmıştır? Lütfen açıklayıcı bilgi verirseniz memnun olurum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının 8. maddesine bakabilirsiniz. Daha açıklayıcı bilgi isterseniz 2007/19 sayılı genelgenin 4. maddesine de bakabilirsiniz. Burada yarıyıl ve yaz tatillerinde branş öğretmenlerine haftada 30 saate kadar ders verilebileceği ve aylık karşılığı doldurma kuralına bakılmaksızın girdiği derslerin tamamının ücretinin ödeneceği yazmaktadır. 

 
FİKRET BOZ / 2015-02-20
ücretli öğretmenin gireceği ders sayısı

Okullara görevlendirilen ücretli öğretmenlere, yetiştirme kurslarında da görev vermek istediğimizde alacakları ders ücreti saati sayısı ikisinde toplam 30 saat mi olur en fazla? ( okuldaki ders saati+kurstaki saati

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ücretli öğretmenlere örgün eğitimde 30 saate kadar, yetiştirme ve destekleme kurslardaki ders görevleri de dahil 40 saate kadar ders görevi verilebilir. 

 
ALI UYGUN / 2015-02-20
ekders

müdür yardımcısı oldugum okulda özel eğitim sınıf mevcut,bu durumda benım ekdersim %25 fazla yatması gerekmez mi??

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Okul özel eğitim okulu değilse yöneticilere ekdersleri %25 arttırımlı ödenmez. 

 
BAYRAM KURT / 2015-02-20
Rehber Öğretmenler

Sayın Hocam,\r\nBen Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışan Bir Rehber Öğretmenim Lisansüstü Master lisanslı mastır yaptım.\r\n01/09/2012 tarihinden itibaren toplu sözleşme gereği.\r\nMillî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında\r\ngörev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri\r\ndersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.\r\nBizler Rehberlik araştırma Merkezinde görev yaptığım için ve de fiilen derse girmediğimiz için %5 ve %15 artırımlı ek ders ücretinden yararlanmamaktayız. Bu uygulama doğru mudur. Rehberlik Araştırma Merkezinde çalışan öğretmenler %5 ve %15 artırımlı ek ders ücretinden yararlanabilirler mi.\r\n\r\n

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Bu kapsamda %5 ve %15 arttırımlı ek ders ücretinden yararlanabilmek için fiilen derse girmek gerekiyor.

 
RAMAZAN YURDUSEV / 2015-02-20
ek ders

Sayin maarif müfettişim ben ilcede orta okulda gorev yapiyorum ve 15 saat derse giriyorum diger okullarda ek ders aradim fakat cesitli sebeplerden dolayi ek ders bulamadim (beden egitimi dersini her ögretmen arkadasin girmesinde sakinca olmamasi konu para oldugundan)bu sartlarda il merkezinde ek ders muracati yapabilirmiyim.saygilar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Aylık ve zorunlu ders görevlerini tamamlamayan öğretmenlerin ders görevlerini eğitim bölgelerinde tamamlamaları esas olmakla birlikte bölgesi dışında da isteği üzerine görevlendirilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

 
RAMAZAN YURDUSEV / 2015-02-20
ek ders

Sayin maarif müfettişim ben ilcede orta okulda gorev yapiyorum ve 15 saat derse giriyorum diger okullarda ek ders aradim fakat cesitli sebeplerden dolayi ek ders bulamadim (beden egitimi dersini her ögretmen arkadasin girmesinde sakinca olmamasi konu para oldugundan)bu sartlarda il merkezinde ek ders muracati yapabilirmiyim.saygilar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Öğretmenlerin aylık ve zorunlu ek ders görevlerini eğitim bölgelerinde tamamlamaları esas olmakla birlikte bölge dışında da kendi isteğinizle görevlendirme isteyebilirsiniz.

 
FERHAN EKICI / 2015-02-20
destek odası

sayın denetmenim;branş öğretmenlerinin maaş karşılığı derslerini tamamlamalarından sonra ''destek eğitim odası''nda verdikleri dersler karlığında %25 artırımlı olmak üzere ücret alabilecekleri doğrumudur? Saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Özel eğitim sınıflarında fiilen derse giren bütün öğretmenler %25 arttırımlı ek ders ücretinden yararlandırılır.

 
YıLMAZ öZMüş / 2015-02-20
ek dersler

İyi akşamlar.Bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okullardaki idareciler ek derslerini % 25 zamlı alabilirler mi? Özel eğitim sınıfı öğretmeni seçmeli derslerle birlikte 35 saat derse giriyor.Kaç saat ek ders alabilir.Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okulların idarecileri %25 arttırımlı ek ders ücretinden yararlanamazlar. Özel eğitim sınıfında 35 saat derse giren bir öğretmenin 18 saat maaş karşılığı çıkarılır, geriye kalan derslerin ise ücreti ödenir. Yani 30 saat üzerinden değil, 35 saat üzerinden hesaplanır.

 
ILKER KARAKAşLAR / 2015-02-20
müdür vekiil ekders

Sayın denetmenim.Bir ilkokulda müdür yardımcılığı görevimi yerine getirirken başka okulda yönetici olmadığı için geçici müdür olarak görevlendirildim.8 yılım doldu.Acaba 18 saat mi 20 saat mi ekders ücreti almalıyım.teşekkür ederim iyi çalışmalar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Bu kurumda yönetici olmak için diğer tüm şartları(2007/19 sayılı genelgeye bakınız) da tutuyorsa 20 saat ek ders ücreti alabilirsiniz. 

 
ALI şEKER / 2015-02-20
ekders

merhaba sayın hocam. fen bilgisi öğretmeniyim.8. sınıfların şube rehberlik dersi ile beraber 31 saat fiilen derse giriyorum. kaç saat ek ders yazılmalı.teşekürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Hesaplamayı şube rehber öğretmenliği dersinizi dışarda tutarak yaparsak daha doğru bir hesaplama yaparız: 30 saat dersinizin 15 saatini maaş karşılığı girersiniz. 15 saati ücretli. 30 saat derse girdiğinize göre hazırlık ve planlamadan 3 saat ücret alırsınız. Ayrıca 8. sınıfların rehber öğretmenliğinden de öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında da 2 saat ücret alırsınız.

 
FİKRET BOZ / 2015-02-20
ücretli ekders

Ücretli öğretmenler; okulda ve yetiştirme kurslarında görev aldıklarında ikisin toplamı 30 saati mi yoksa 40 saati mi geçemez? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ücretli öğretmenler için de bu sınır 40 saattir.

 
MEHMET SUCU / 2015-02-20
EKDERS

Sayın Hocalarım, Okul öğretmen ve öğrenci bakımından sayısı fazla.Öğretmenlerin yarısı sınıf rehber öğretmeni.Diğer öğretmenler sosyal-eğitsel kulüplerde görevlendirirken kriter varmı?Şöyleki bir kulübe 2-3 öğretmen danışman olarak görevlendirilebilirmi.1 kişi görevlendirilse çok öğretmen öğrenci kişilik hizmetlerinden (2 saatten ) mahrum kalacak.Bir kulübün en az 100 öğrenci seçeni var. Arkadaşlar arasında farklı düşünceler çıktı.Fikrinizi öğrenebilirmiyim.Teşekkür ederim,efendim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Böyle bir görevlendirmede sorun yok. Ancak kişisel fikrim şu ki 100 öğrencilik kulüpler oluşturacağınıza daha fazla kulüp oluşturup bu kulüplere daha az sayıda  öğrenci alırsanız daha sağlıklı faaliyetler yürütürsünüz. Hem de bir kulübe 2-3 öğretmen görevlendirmemiş olursunuz. Örneğin okulunuz ikili eğitim ise aynı kulüpten her devre için bir tane oluşturabilirsiniz. 

 
SüLEYMAN SELIM / 2015-02-20
Kurs Ücreti tahkkuku

Sayın Hocam; okulumuzda yetiştirme kursu kapsamında açmış olduğumuz Dil ve Anlatım dersi kursuna görevlendireceğimiz öğretmen arkadaşımız 30 saat derse girmekte ve 6 saat egzersiz görevi bulunmaktadır. Hesaplama yaparken egzersiz derslerini de işleme koyuyor muyuz.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Egzersizi(ders dışı çalışma) hesaba katmayın.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.