Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
BEHLÌL KOÇTEPE / 2015-03-18
Halk Eğitim

Kolay gelsin hocam. Kadrosu ilkokulda olan bir sınıf öğretmeni Halk Eğitim bünyesinde dama, halk oyunları, satranç vb. kurs açmak isterse 8. madde kapsamında değerlendirilip haftalık 10 saat mi yoksa sınıf öğretmeni olduğu için 9. madde kapsamında değerlendirilip haftalık 8 saat mi ek ders verilir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Soruda bahsettiğiniz kursların ek ders kararlarının 8. maddesinde değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

 
GÌLNUR TUĞCU / 2015-03-18
ek ders

Sayın müfettişim ikili eğitim yapan meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. Benim sorum en fazla kaç saat ücret alabilirim. Yani 6 saat koordinatörlük yanında ayrıca 6 saat girmek zorunda olduğum maaş karşılığı dışında 3 saat daha derse girip ücret alabilirmiyim. Alabileciğim ücretin üst sınırı nedir? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler 6 saat aylık karşılığı derse girerler. Bu 6 saatten sonra girdikleri 6 saatin ise ücretini alırlar. Siz meslek lisesinde görev yaptığınız için ikinci 6 saat dersiniz işletmelerde meslek eğitimi kapsamında olabilir. Yöneticiler normal müfredat kapsamında 12 saate kadar derse girip 6 saatin ücretini alabilirler. Ancak bu 12 saate yetiştirme kursları ya da açık öğretim lisesi öğrencilerinin yüzyüze eğitimleri dahil değildir.

 
AHMET GüNGöREN / 2015-03-18
ek ders

merhaba. idareciler hafta içi mesai saatlerinde 17:00 e kadar olan süre içinde yetiştirme kursu verebilirler mi..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler mesai saatleri içerisinde yönetim görevlerini yürütürler ve bunun ise ücretini alırlar. Normal müfredat kapsamında 6 saatten 12 saate kadar derse giren yöneticinin 10 saat de yetiştirme kursunda derse girdiğini düşündüğünüzde 22 saat eder ve yönetim görevleri için çok az zamanı kalacaktır. Bu nedenle yöneticilerin mesai saatlerinde yetiştirme kurslarında derse girmeleri sağlıklı olmayacaktır.

 
AHMET DEVELI / 2015-03-18
ek ders

30 saat okulda ders 10 saat kurs 10 saatte halk egitimden kurs acabilirmiyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre alınabilecek azami ek ders saati sayısı 10'dur. Bu konuya dikkat edilmelidir.

 
AHMET DEVELI / 2015-03-18
ek ders

Atamam yapilan ilceye yolluk aldim ailem dahil evini tasimadin diye sorusturma acildi sonuc ne olabilir

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yürütülen bir soruşturma ile ilgili soru sormuşsunuz ancak ben bunun cevabını bilemem. Bilsem bile sizinle şu aşamada paylaşamam. 

 
HARUN DURAN / 2015-03-18
ek ders

Hocam merhaba. Ben lise de tasimali egitim veren cok programli anadolu lisesinde görevlendirme müdür yardimcisiyim. Kaymakamlik oluru ile calismaktayim Bana haftlik kac saat ek ders yazilmasi gerekiyor.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Sorunuzdan yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre taşımanız gereken şartları taşımadığınızı anlıyorum. Bu durumda 18 saat ek ders ücreti alırsınız. Şartlar için yönetici görevlendirme yönetmeliğine bakınız.

 
TARıK ULUSOY / 2015-03-18
Destek Odası-Okuma Yazma Kursu-Ek Ders

Sayın Müfettişim merhaba. Normal eğitim yapan bir ilkokulda müdür yardımcısı olan biri mesai saatleri içerisinde kendi gireceği destek eğitim odası veya okuma yazma kursu açabilir mi? Cevabınız için teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler asli görevlerini aksatmamak şartıyla destek eğitim odasında veya okuma yazma kursunda görev alabilirler. Ancak asli görevlerinizi aksatmamanız şartıyla. 

 
MEHMET SUCU / 2015-03-18
Ekders

Sayın Müfettişim, Sınıf rehber öğretmenliği olan 29 saat (rehberlik saati dahil 30 saat) derse giren ve ders saatleri 7-8-5-5-4 olan bir öğretmenin ekders ücretlendirmesi konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.Rehberlik saati salı günü.Bir bakanlık müfettişi 10/1 leri haftanın 5 gününe değilde cumartesi gününe koymamızı tavsiye etmişti.Bizde şöyle yapıyoruz yukardaki öğretmenin ücretlendirmesini. X-1-5-5-5+3=19 Salı günü 1 saat bilfiil rehberlik diğeri cuma günü, 30 saat 10/1 3 saat . Bu şekilde dağılım konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarına göre yönetim görevleri karşılığında ek ders ücreti alanların(yöneticiler, rehber öğretmenler vb.) ek dersleri haftanın günlerine eşit olarak dağıtılır(23. madde). Aylık karşılığı derse girmeleri gerekenlerin(öğretmenlerin) ek derslerinin haftanın günlerine eşit olarak dağıtılması ile ilgili bir husus yoktur. Aylık karşılığı derse girenlerin ek derslerinin şu şekilde dağıtılması yerinde olacaktır. Öğretmenin 6+6+6+6+6= 30 saat derse girdiğini farzeledelim. Öğretmen Pazartesi günü okula geldi öğrenci kişilik hizmetleri kapsamındaki görevini yürüttü(fiilen derse girmesi gerekmez) ve 6 saat derse girdi. Öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında 2 saat ek dersini vermeliyiz. Salı günü okula geldi ve 6 saat derse girdi. Haftada 12 saat derse girmiş oldu. Hazırlık ve planlama kapsamında 10/1 den 1 saati vermeliyiz. Çarşamba  okula geldi ve 6 saat daha ders girdi. Haftalık 18 saat derse girmiş oldu. 15 saat aylık karşılığını doldurdu. Artı kalan 3 saati ek ders olarak yazmalıyız. Perşembe ve Cuma günleri girdiği derslerin tamamını ise ek ders ücreti olarak yazmalıyız. Çünkü aylık karşılığı girmesi gereken 15 saat derse girmişti. Dikkat ederseniz öğretmenin öncelikle aylık karşılığı ders görevini tamamlamasını bekledik. Ardından girdiği tüm derslerin ücretini ödedik. Hazırlık ve planlama ile öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında ödenecek ücretler ise aylık karşılığı ders görevini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın ödenir. 

 
UĞUR DURU / 2015-03-18
DESTEK ODASI

İyi günler. İlkokulda müdür yardımcılığı yapmaktayım. Destek Odası açtık. Fakat öğretmen sayımız yeterli gelmedi. İdareciler de derse girebilirler mi? İlkokul idarecileri Destek Odası'nda derse girip ücretlerini alabilirler mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Destek eğitim odalarında yönetici ve öğretmenler derse girebilirler.

 
MELEK APAYDIN / 2015-03-18
ekders görevi müdür yardımcısıyım

sayın hocam ben aydın da bir köyde kadrolu müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım aynı zaman da ben 19 saat matematik dersine giriyorum ve 2 saaat de kurs görevim var . bunun karşılığında benim ekders olarak 18 saat müdür yarımcılığından+2 saaaat kurs+12 saat de ders girmememden toplam 32 saaat ekdes almam gerekmez mi? ama ben 26 saat ekders alıyorum hangisi doğru ?cevabınızı bekliyorum şim diden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler 6 saat aylık karşılığı, 6 saat de ücret karşılığı olmak üzere 12 saat derse girip ikinci 6 saatin ücretini alabilirler. Normal müfredat kapsamında 12 saatin üstünde girdikleri derslerin ücretini alamazlar.

 
AYŞE KASIM / 2015-03-18
KOORDİNATÖRLÜK

KOORDİNATÖR MÜDÜR YARDIMCISI 6 SAAT KOORDİNATÖRLÜKTEN ALABİLİYOR. ANCAK BULUNDUĞUM ŞEHİRDE MİLLİ EĞ. DE YETKİLİLER ÖDEMEYİ KABUL ETMİYOR. YASAL ANLAMDA YETKİSİ VAR MI?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Meslek liselerinde görevli yöneticiler normal müfredat kapsamında aylık karşılığı girmeleri gereken 2-6 saat derse girdikten sonra ek ders ücreti karşılığı girmeleri gereken 6 saat derslerini işletmelerde meslek eğitimi kapsamında alabilirler. Bunun için ek ders kararlarının "işletmelerde meslek eğitimi" başlıklı 15. maddesine bakabilirsiniz. Bu maddede "yöneticiler" ifadesi de geçmektedir. 

 
YOLCU AYBİRDİ / 2015-03-18
EK DERS

İyi günler.HAFTA ORTASINDA(SALI GÜNÜNDEN İTİBAREN) BABALIK İZNİNİ KULLANAN BİR ÖĞRETMENİN O HAFTA GELDİĞİ GÜNLERE EK DERS VERİLİR Mİ YOKSA O HAFTANIN EK DERSİ KOMPLEMİ KESİLİR.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Günaydın değerli mesai arkadaşım. Öğretmenler hafta bütünlüğünde aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamadan ek ders ücreti ödenmez.

 
YASİN SAVRAN / 2015-03-18
Ücretli Öğretmen ek ders

İyi günler,okulumuza dışarıdan haftada bir gün Ücretli İngilizce öğretmeni geliyor. Kendi okulunda hafta içi 21 saat ders,8 saat kurs olmak üzere 29 saat derse giriyormuş.Bizim okulda gireceği 6 saatlik dersin ücretini alabiliyor mu?Ücretli Öğretmenlerin Haftada alabileceği maksimum 30 saat ders ücretine kurs ücretleri de dahil mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ücretli öğretmenler normal müfredat programı kapsamında 30 saate kadar derse girebilirler. Normal müfredatın dışında kurslarda 10 saat görevlendirilmeleri ile ilgili yetki Milli Eğitim Müdürlüğü'ndedir. İhtiyaç ve istek halinde görevlendirilebilir.

 
ABDULLAH KARAOğLAN / 2015-03-18
ideredersi boş olan sınıf öğretmenini idarede çalıştıabilirmi

ben ücretli öğretmem olarak sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum . ingilizce dersine branş öğretmini girdiği icin haftalık 28 saat derse giriyorum acaba beni okul idaresi girmediğim saat kadar idarede ücretli çalıştırabilirmi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ücretli öğretmenler fiilen girdikleri derslerin ücretlerini alabilirler ancak sizin dediğiniz anlamda bir uygulama bulunmamaktadır.

 
DURAN ALI KARATAş / 2015-03-18
müdür ek ders

müdür hafta içi 4 saat derse giriyor.hafta sonuda 9 saat hayat boyu öğrenme kapsamında yetiştirme kurslarıda derse giriyor. müdür kaç saat ekders alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yöneticiler normal müfredat kapsamında 6+6 saat derse girip ikinci 6 saatin ücretini alabilirler. Müdürler ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı girmeleri gereken 6 saat ders, 31/12/2015 tarihine kadar "2 saatten 6 saate kadar" şeklinde değiştirildi. Yani müdür veya müdür başyardımcıları 2 saat derse girince aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamış sayılırlar. Ancak ücret alabilmeleri için öncelikle 6 saat aylık karşılığı dersi tamamlamaları gerekir.

 
HÌSEYİN BALCI / 2015-03-14
ekders hesabı

hocam mrb haftalık 15 saat maaş karşılığını rapor kullnınca tamamlayamayan öğretmen sosyal klup ve planlama ekdersini alabilir mi örneğin rapor kullndı öğretmen 13 saette kaldı ama sosyal klubü veya rehberliği var burdan 2+1=3 saat alır mı tşk kolay gelsin

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Çok güzel bir soru. Bu konu genellikle karıştırılır. Bir öğretmen bir şekilde o hafta içerisinde 1 saat bile derse giriyorsa öğrenci kişilik hizmetleri kapsamındaki görevini yapmış sayılır ve bu kapsamdaki 2 saat ek ders ücretini alır. Hazırlık ve planlama kapsamında verilen ek ders ücretine gelince: Bir öğretmen ilgili haftada 10 saatini doldurmuşsa hemen 1 saat ücret verilmelidir. Çünkü öğrenci kişilik hizmetleri ile hazırlık ve planlama karşılığında öğretmenlere verilen ek ders ücretleri aylık karşılığı öğretmenin aylık karşılığı ders görevini doldurmasına bağlı bir ücret değildir.

 
SEHER SERçE / 2015-03-14
hafatsonu ek ders ücreti

hocam haftasonu halk eğitimde yapılan kurslar ile ilgili olarak hesaplanması gereken net creti öğrenebilir miyim.Gece-Gündüz hesaplaması olarak net bilgim yok.Şimdiden tsk ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesinde "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." denmektedir. KBS sistemine bakın bunu göreceksiniz. Sisteme o şekilde girdiğinizde sistem otomatik olarak hesaplamaktadır.

 
MEHMET KEKEÇ / 2015-03-14
ek ders

Sayın müfettişim ben ilkokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Sınıf Öğretmenimizin dönem başında tayini çıktığı için sınıfın derslerine bir aydır ben veya müdür giriyor. Kendimize ekders yazabilirmiyiz yazabilirsek haftada kaç saati tamamlamak şartıyla kaç saat ekders yazabiliriz? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler 6+6 saat derse girebilirler ve 2. 6 saatin ücretini alabilirler. 

 
VELID BAYSOY / 2015-03-14
Açık meslek Lisesi Dersleri

Hocam Yüz yüze eğitim veriyoruz.İlçeye ihtiyaç bildirmemize rağmen öğretmen ihtiyacımız karşılanmamıştır.bu durumda kültür öğretmenlerine elektrik ve bilşim bölümlerindeki dersleri verbilir miyiz? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Öğretmenlere öncelikle branşlarında ihtiyacın bu şekilde karşılanmaması durumunda ise branşları dışında istekleri de göz önünde bulundurularak ek ders verilebilir.

 
MERVE DEMIR / 2015-03-14
ekders

merhabalar kolay gelsin rehber öğretmenler okula gelmedikleri zaman ek ders kesintileri nasıl olur

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Rehber öğretmenler tıpkı yöneticiler gibi yönetim görevleri karşılığında ek ders ücreti aldıkları için okula gelmedikleri günler için ücret kesintilerinin de yöneticilerinki gibi günlük olmalıdır.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.