Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
AHMET UMUT / 2015-03-20
ek ders

sayın denetmenim katkılarınızdan dolayı teşekkürler okulumuz normal öğretim yapan müstakil okuldur derslik yetersizliğinden anasınıfı ortak derslik kullanmakta ve idareci olarak normalden geç saatte çıkmaktayız ekders yazılırken okul idaresi olarak kendimize +2 yazmamız gerek mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. İkili eğitim yapan örgün eğitim kurumlarımızın yöneticileri ek ders ücretlerini 2 saat arttırımlı olarak almaktadırlar.

 
MEHMET IS / 2015-03-20
Ek ders

Sn hocam; 18 saat fiilen derse giren bir branş öğretmeni öğrenci kişilik hizmeti görevi de üzerinde olduğu halde net olarak kaç saat ücret alır. 3+(öğrenci kişilik H.)+(Hazırlık ve Planlama)=? Teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Öğrenci kişilik hizmetleri hariç 18 saat derse giriyorsunanız, 18-15=3, öğrenci kişilik hizmetlerinden 2 saat alırsınız. Öğrenci kişilik hizmetlerine fiilen derse girseniz de girmeseniz de 20 saati tamamlayamayacağınız için hazırlık ve planlama 1 saat ek ders ücreti alırsınız.

 
HASAN TAHA / 2015-03-20
Ekders

Merhabalar Benim sorum şu Kaymakamlık oluru olan fakat valilik oluru olmayan müdür veya müdür yrdm cısına ücret ödenirmi,ödenirse nekadar ücret ödenir. ödenirse yasal dayanağı nedir tşklr

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının 16/2 maddesi Valilik oluru der. Valilik Olur'u olması gerekir. Ancak uygulamada sizin dediğiniz şekilde görevlendirmeler var. 

 
AHMET YıLMAZ / 2015-03-20
%100 Ek Ders Artışı

Sayın Hocam, bilindiği üzere Yetiştirme Kursu kapsamında görev alan öğretmenlerin ek derslerinin 2 katına çıkma durumu meclisten geçti. Onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Okulumuz idaresi, bu ücret artışının sadece hafta sonu yapılan kurslara uygulanacağını ifade ediyor. Yani hafta içi yapılan Yetiştirme Kursları eskisi gibi ücretlendirilecek diyor. Ücret zammını almak için hafta sonu yapmak zorunda mıyız? Saygılar sunuyorum

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Resmi gazetede yayınlandıktan sonra sorun, cevaplayalım.

 
YSN MNZZ / 2015-03-20
Egzersiz-Kurs Açma

Slm Hocam...Hem okulumda egzersiz (6 saat) hem de Halk eğitim merkezinde kurs(10 saat) açabilir miyim...teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Dediğiniz ek dersleri ek ders kararlarına göre almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Güle güle harcayın. 

 
BEYZANUR / 2015-03-20
Md. Yrd. Destek Eğitim Odası Ek Ders Alır mı?

Sayın Müfettişim. Alanı sınıf öğretmeni olan ilkokul müdür yardımcısının görev yaptığı okulda boş geçen ders yoktur bu sebeple derse girmemektedir. Müdür yardımcısı destek eğitim odasında 6 saat görev yaparsa yapılan bu görev aylık karşılığı ders görevi olarak kabul edilip ek ders ücreti ödenmez mi, yoksa müdür yardımcısına 6 saat ek ders ücreti ödenir mi. Saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler 6 saat aylık karşılığı, 6 saat ücret karşılığı derse girebilirler.

 
HAMZA DEMIR / 2015-03-18
Ar_Ge Ek dersleri

Merhabalar, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Ar-Ge Biriminde tam zamanlı görevlendirme ile çalışmaktayım. Fiili olarak derse girmiyorum ve ek derslerimiz 18 saat üzerinden hesaplanmaktadır. Bu görev esnasında ilimize bağlı ilçe merkezlerinde valilik oluru ile görevli izinli olarak seminerler düzenlemekteyiz. Bu seminerler için yaptığımız seminer saatleri için ek ders alabiliyor muyuz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sizler yönetim göreviniz karşılığı ek ders kararlarının 16/b/2 maddesi görevlendirildiğiniz için haftalık 18 saat ek ders ücreti alıyorsunuz. Bu görevinizden dolayı ikinci bir ek ders ücreti almanız uygun olmaz.

 
UĞUR DURU / 2015-03-18
DESTEK EĞİTİM ODASI

İyi günler. İlkokulda müdür yardımcılığı yapmaktayım. Kaynaştırma öğrencilerimiz için destek eğitim odası açtık. Burada biz idareciler de ders vererek ek ders alabilir miyiz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler de destek eğitim odalarında derse girebilirler.

 
AHMET KARDÖL / 2015-03-18
YOLLUK

Sayın Maarif Müfettişim, köy okulunda matematik öğretmeni olarak çalışmakta iken kendi okuluma müdür yardımcısı olarak atandım. ilçe milli eğitim ikemetgahım ilçe merkezinde olduğu için yolluk alamazsın dediler. okulumuzda bulunan diğer arkadaş da başka bir köy okuluna müdür yardımcısı olarak atandı. ona da ilçe milli eğitim ikemetgahı ilçe merkezinde olduğu için yolluk alamazsın dediler. yolluk alabilirmiyiz? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı işler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yolluk yeni görevden dolayı değil, ikametgah adresinin değişmesi nedeniyle verilir. 

 
ADEM BEKÇİ / 2015-03-18
Okula ödenen yemek paraları

Okulumuza taşımalı öğrenciler gelmektedir ve okulumuz pansiyonlu bir okuldur. Yemeklerini kendisi yapar. Taşımalı gelen öğrencilerin de yemeklerini biz yapıyor ve yediriyoruz.\r\nDolayısıyla taşımalıdan okulumuza ek yemek ücreti gelmektedir. Okul idaresi bu gelen parayı okulun her hangi bir ihtiyacına kullana bilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yatılı öğrencilerin yemekleri için gelen ödenekle hem yatılı hem de taşımalı öğrencilerin yemeklerini çıkarıyorsanız ya yemek ödeneğininin yanısıra başka ödenekleri de kullanıyorsunuz ya da düşük kalitede yemek çıkarıyorsunuzdur. Zira gelen yemek ödeneklerinin ancak yeteceğini düşünüyorum. Ödenek kalemleri arasındaki aktarmaları onaysız yapamadığınızı biliyorsunuzdur. Aynı şekilde taşımalı öğrenciler için gelen parayı da başka bir yerde kullanamazsınız. Gelen para ile yemeklerin kalitesini arttırmaya yönelik çaba sarfetmenizi öneririm.

 
ABDULLAH öNCüL / 2015-03-18
yetiştirme ve yüzyüze eğitim

Sayın müfettişim, ihl meslek dersleri öğretmeni 30 saat ders + 10 saat yüzyüze eğitim + 10 saat yetiştirme ve destekleme kursuna girebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yüzyüze eğitim ve yetiştirme kurslarında verilen eğitim ek ders kararlarının 8. maddesinde geçmektedir. Bu madde kapsamında alınabilecek en yüksek ek ders saati 10'dur. 

 
MEVLüT ACAR / 2015-03-18
ekders hastane sınıfı %25 ekders..statü

Merhabalar; hastene İ.Ö.O kapandı.Yakın bir okula bağlandık.Şimdi hastane ilkokul sınıfı olduk. Statümüz nedir ,%25 fazla ekders almamız gerekiyor mu ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Özel eğitim kurumlarında ya da bu amaçla açılan özel eğitim sınıflarında öğretmen veya yöneticinin fiilen girdiği derslerin ders ücretleri %25 arttırımlı ödenir.

 
AYDıN YALÇIN / 2015-03-18
Ücretli öğretmen 40 saat ders alabilir mi

Merhaba. Hocam ben bir lisede ücretli öğretmenlik yapıyorum ve 26 saat coğrafya dersine giriyorum. Halk eğitim Merkezi de mezun öğrencilere yönelik kurs açmıştı 14 saat te orda giriyorum toplamda iki yerde 40 saat ediyor. Ancak halk eğitim merkezi ödeme mi yaparken milli eğitim buna izin vermemiş 30 saatten fazla derse giremeyecegim gerekçesiyle .Yani ben haftada 40 saat derse giremezmiyim.Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ücretli öğretmenler normal müfredat kapsamında 30 saate kadar derse girebilirler. Yetiştirme ve destekleme kurslarında ise İl veya İlçe MEM'lerin her türlü tedbiri alabilecekleri belirtilmektedir. Öğretmen yetersizliğinden dolayı ücretli öğretmene her iki kapsamda 40 saate kadar ders verilip ücretinin ödenmesi gerektiğini değerlendiriyorum.

 
ASLı / 2015-03-18
ek ders

Merhabalar hocam.Yönetici ve öğretmenlerin ders tamamlama yönetmeliğinin 26.maddesinin 1.bendine göre kadrolu bir öğretmen kendi okulundaki haftalık toplam ders saatini doldurmuşsa veyahut dolduramamışsa başka okulda tamamlamak isterse haftada toplam en fazla kaç saat ders alabilir ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının 26. maddesi "Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez." şeklindedir. İyi çalışmalar...

 
MUAMMER ÖZTÌRK / 2015-03-18
Yetiştirme kursu ücretli öğretmen

kolay gelsin. Haftada 30 saat derse giren bir ücretli öğretmen yetiştirme kursu açabilir mi? Açabiliyorsa 30 saat dersin ücreti dışında alabileceği ekders için üst sınır nedir? 30 saat ders+8 saat yetiştirme kursu için ücretli öğretmene 38 saat ücreti okuldan ödenebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ücretli öğretmenler normal müfredat kapsamında 30 saate kadar derse girip ücretlerini alıyorlar. Yetiştirme ve destekleme kurslarında her türlü tedbiri almakla yetkili İl/İlçe MEM müdürlükleri ücretli öğretmene de 10 saate kadar ders verip ücretini ödeyebilir. Ancak ücretli öğretmen sadece yetiştirme kurslarında görev alıyorsa bu taktirde en fazla 30 saat almalıdır.

 
FERHAT DOĞAN / 2015-03-18
sorumluluk sınavları

iyi günler sayın müfettişim. Sorumluluk sınavlarına itiraz eden öğrenci veya veli yazılı kağıtlarının incelenmesi isteyebiliyor. Bu yeni kurulan komisyona ücret ödenir mi? teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Sınavlarda oluşturulacak komisyonlarla ilgili olarak ek ders kararlarının 12. maddesine bakabilirsiniz. Madde kapsamında oluşturulan bir sınav komisyonu için ücret ödenmesi gerekir.

 
MURAT AKSOY / 2015-03-18
DERS GÖREVİNİN YAPILMIŞ SAYILACAĞI HALLER

KAMU GÖREVLİLERİNİN GENELİNE VE HİZMET KOLLARINA YÖNELİK MALİ VE SOSYAL HAKLARA İLİŞKİN 2014-2015 2.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMESİNİN 2.BÖLÜMÜNÜN (EĞİTİM ÖĞRETİM VE BİLİM HİZMET KOLUNA İLİŞKİN TOPLU SÖZLEŞME) 2. MADDESİNDE Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller Madde 2- (1) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar. İFADESİNDE GEÇEN ÇEŞİTLİ NEDENLER İLE SINIF VEYA OKUL BÜTÜNLÜĞÜNDE İZİNLİ SAYILMALARININ İÇERİSİNDE ÖĞRENCİLERİN SEVK, RAPOR VEYA VELİ İZİNLERİ NEDENİ İLE SINIF VEYA OKUL BÜTÜNLÜĞÜNÜNDE DERS İŞLENEMEMESİ DURUMU BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek ders kararlarına göre fiilen yapılmayan dersin ücreti ödenmez. Öte yandan toplu sözleşmede böyle bir madde var. Ancak toplu sözleşmede geçen maddeyi sizin yorumladığınız gibi yorumlamıyorum. Öğrenci sevki, raporu veya veli izniyle yapılamayan derslerin  ek ders ücretlerinin ödenmesi uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

 
HAKAN CANCAN / 2015-03-18
Belleticilik Görevi

Hocam iyi akşamlar. ben pansiyonlu bir okulda rehber öğretmenim. acaba pansiyonda belletici öğretmen olarak nöbet tutabilir miyim ve bu nöbetlerden ek ders alabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 92. maddesi gereği istemeleri halinde rehber öğretmenler belletici öğretmen olarak görevlendirilebilir.

 
MAHMUT CENGİZ / 2015-03-18
müdür vekilliği ve ek ders

öncelikle merhaba anaokulunda 16.09.2009 yılından beri kadrolu olarak görev yapmaktayım okulumuzda müdür yardımcısı yok ve bir yıl asker öğretmenlik yaptım müdür yardımcılığı için teklif edilebilirmiyim. ayrıca okulumuz müdürü doğum iznine ayrılacak ardından 1 yıl ücretsiz doğum izni alacak yerine vekalet edebilirmiyim. müdürlüğe vekalet edersem kaç saat ekders yazmalıyım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. MEB Kurum Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre -anladığım kadarıyla- en az 4 yıllık bir öğretmensiniz. Alanınız da okul öncesi ise müdür yardımcılığına görevlendirilebilirsiniz ve okul öncesi müdür yardımcıları yönetim görevleri karşılığında 20 saat ek ders ücreti alırlar. İkili eğitim varsa artı 2 daha alırsınınız. Ancak yöneticiliğe yeni atandığınıza göre ve 8 yıldan daha az öğretmen olarak çalıştığınıza göre müdür olarak atanamazsınız. Şartlarınız tutmadığı halde atanmanız halinde ise müdür yardımcısı olarak aldığınız ek ders ücretini alırsınız.

 
YASIN CAN / 2015-03-18
Ek ders

Sayın denetmenlerim öncelikle kolay gelsin. Hafta başında " Okulda haftalık 30 saat derse giriyorum.Haftada altı saat Drama egzersizim bulunuyor. Buna ek olarak Okullar Hayat Bulsun projesi kapsamındaHalk Eğitim üzerinden 10saat kurs açabilir miyim?" Sorusunu sormuş ve "Değerli öğretmenim. Ek ders kararlarının her bir maddesindeki üst limiti kendi içinde değerlendirmekte fayda var. Bu anlamda bir öğretmen 6 saate kadar ders dışı çalışma yürütülebilir. Yine aynı öğretmen 30 saat normal müfredat kapsamında derse girip aynı zamanda HEM bünyesindeki bir kursta 10 saate kadar ders verip ücretini alabilir. Sorun yok." Cevabını almıştım. Ancak HEM müdürü bunu belgelendirmemi istedi. Bunu nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Bütün cevapların ana kaynağı, 16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararlarıdır. Karardaki maddeleri okuduğunuzda bu anlaşılıyor zaten. Ayrıca 2007/19 sayılı genelge de ek ders kararlarını iyi açıklamıştır. 

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.