Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
FATIH SOYKÖK / 2015-03-27
EKDERS

Merhabalar sayın hocam;Ben bir Anadolu lisesinde müdür yardımcısıyım,okulumuzda hafta içi yetiştirme kursları düzenlemekteyiz saat 18.00'a kadar.ben acaba bu kurslardan yönetim görevi olarak 2 saat ücret alabilir miyim?İlginize teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Hafta içi kurslarında yöneticiye yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır.

 
ATİLLA YILDIRIM / 2015-03-27
norm kadro

Merhaba, Sayın Hocam toplamda 160 saat matematik dersi olan bir okulda öğretmen normu sayısı kaç olur. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. MEB norm kadro yönetmeliğinin 18.maddesi şu şekildedir:

(1) Örgün ve yaygın eğitim kuramlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükü;
a) 6-31 saate kadar 1,
b) 31-42 saate kadar 2,
c) 42'den fazla olması halinde her 21 saat için 1,
genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu daha verilir.

 
LEVENT AKçAY / 2015-03-27
sevkten dolayı kesilen ek ders

Öncelikle sizlere çok teşekkür ederim böyle bir hizmet sunduğunuz için. Benim sorum şudur sayın Müfettişlerim: Ben sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım. geçen hafta doktora gittiğimden dolayı perşembe günü ilk iki saat derse giremedim. Daha sonra ki 4 derse girdim. Girmediğim 2 ders için benden 3 saat ek ders ücreti kesildi. Bu doğru mudur? Birde yerime müdür yardımcısı derse girmiş gibi defteri imzaladı ve o 2 saat ek ders ücreti aldı. Bu uygulama da doğru mudur? Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. İki saat derse girmediğiniz zaman hem o iki saatin ücreti hem de o hafta bütünlüğünde 30 saat değil de 28 saat derse girmiş olduğunuz için hazırlık ve planlamadan dolayı 3 saat değil, 2 saat almış olursunuz. Yani toplamda 12+3 değil, 10+2 saat ek ders almış oldunuz. Uygulama doğru. Derse gelmeyen öğretmenin yerine yöneticiler, nöbetçi öğretmenler ya da dersine branş öğretmeni giren öğretmenler girerler ancak ücret alamazlar.

 
MİKAİL DEMİRTAŞ / 2015-03-26
temel ve hazırlayıcı kurs ek dersi

Merhaba Sayın Hocam, ben bir Anadolu lisesinde müdür yardımcısıyım 2014-2015 eğitim öğretim yılının birinci döneminde ilçe milli eğitim müdürlüğü aday öğretmenlerin temel eğitim kursunu bizim okulda verdi kaymakamlık oluru ile beni alt yapı hazırlama ve kursun takipi için görevlendirdiler. her akşam 17:00-20:00 saatleri arasında okuldaydım ve kursun işleyişini takip ediyordum bu durumda her gün için 2 saat ek ders alma durumum varmı acaba ? her gün için yönetici görevin için 2 ek ders vereceğiz dediler fakat alamadım almam gerekiyorsa ek ders yönetmenliğinin hangi maddesine göre almalıyım şimdiden teşekkür ederim..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Merhaba,

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kurslarını düzenleyen  8.  maddenin 3. fıkrası kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi pazar günleri görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Bu kurslar dışındaki diğer kurslar için 2 saat ücret ödenmesi maalesef mümkün değildir.

Esenlikler dilerim.

 
TUBA IŞIK / 2015-03-26
Ek Ders

Anaokulumuzun sabahçı öğretmeni öğleden sonra okulöncesi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, okulöncesi eğitimin tanıtımı amaçlı olarak onay alınan 2 aylık bir projede ,katılacak veli ve çocuklara çalışmalar yaptıracağından koordinatör olarak 9.maddeye göre ek ders alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Sorunuzda belirttiğiniz anlamda ek ders kararlarının 9. maddesine göre ücret ödenmesi uygulaması bulunmamaktadır.

 
EYüP KADİR / 2015-03-26
Ek Ders Hakkında Görüş

iyi günler.. ben yatılı bölge okulunda müdür başyardımıcısı olarak görevlendirildim. öğretmenlikte 29. ayımı doldurdum. Benim sorum şu ben müdür başyardımcısı olarak ek ders ne kadar almam gerekiyor. Haftada 12 saat derse giriyorum ve haftalık 24 saat ek ders almaktayım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yöneticim. 29 aylık bir öğretmenlik yöneticilik için yeterli bir süre değil. Bu nedenle ek ders kararlarının 16/2 maddesi gereği 18 saat ek ders ücreti almanız gerektiğini değerlendiriyorum. 

 
MEHMET ALGüL / 2015-03-26
görevlendirme ekders acil!

mrb sayın denetmenim. işitme engelliler ilk ve orta okuluna geçici görevlendirildim. birincisi kaç saat ekders alacam. ikincisi ekders ücretim %25 artırımlı mı ödenecek . son olarak da ilkokul ve ortaokul bakmaktayım bunun bir farkı olacak mı? tşkler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Bu okula görevlendirme şartlarınızın uygun olup olmadığını bilmiyorum. Bu nedenle net birşey söylemek mümkün değil. Özel eğitim kurumlarında çalışan yönetici ve öğretmenler ek ders ücretlerini %25 arttırımlı almaktadırlar.

 
AYDIN TÌRKÖZ / 2015-03-26
Görevli İzinli

Sayın Müfettişim, Spor müsabakaları için görevli izinli olan beden eğitimi öğretmenimizin ek dersini nasıl hesaplayacağız. Derslerine girmiş kabul ederek haftalık ek dersiyle beraber ayrıca her gün için +3 saat ek saati yazılacak diyen var. Haftalık ek dersinin yanında sadece hafta sonu için +3'er saat ilave yazılacak diyen var. Haftalık ek ders yazılmaz ancak hafta sonu dahil her gün için sadece 3'er saat yazılacak diyen var. Doğru hesaplama nasıl yapılmalıdır? İyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yönetici veya öğretmenler başka bir iş için görevli izinli olarak görevlendirildiklerinde üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılırlar ve bunun ücretini alırlar. Ayrıca bir ücret ödemesi yapılmamalıdır.

 
TEOMANA ATAK / 2015-03-26
özel eğitim

Özel eğitim okulunda müdür yardımcısı iş okulunda matematik, türkçe, sosyal hayat, gibi özel eğitim sınıf öğretmenlerinin girmesi gereken derslere sınıf öğretmeni ile birlikte girip müdür yardımcıs fazladan 6 saat ücret alabilir mi? Bu durumda hem müdür yardımcısına hemde özel eğitim öğretmeni sınıf öğretmenine ücret ödenebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Kurumunuzda yönetici olmayan genel kültür dersleri öğretmenleri özel eğitim öğretmenleri ile birlikte derse girmiyorlar mı? Bu anlamda genel kültür öğretmeninin öğretmen ya da yönetici olması bir şeyi değiştirmez diye düşünüyorum.

 
MURAT TUFAN / 2015-03-26
ekders

sınıf öğretmeniyim ortaokulu müdür v. olarak görevlendirildim haftalık kaç saat ekders yazmam gerekiyor zorunlu 6 saate de girmem gerekiyor mu hizmet sürem 5 yıl.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. 5 yıllık öğretmenseniz ek ders kararlarının 16/2 maddesi gereği 18 saat ders ücreti almanız yerinde olacaktır.

 
KUTAY şAHAN / 2015-03-26
yönetici ek ders

Sayın müfettişim; ben yönetici olduğum okulda haftalık 6 saat ücret karşılığı derse girmekteyim. Fakat 2 hafta ilçe milli eğitimin yöneticilikle ilgili kursuna katıldığımdan dolayı derse giremedim. Giremediğim bu derslerin ücretini alabilir miyim? Bu sürede görevli izinli sayılıyordum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yönetici ve öğretmenler görevli izinli oldukları dönemde üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılırlar ve ücretlerini alırlar.

 
ALPARSLAN ONAY / 2015-03-26
Haftasonu Kursları

Sayın Hocam öncelikle kolay gelsin, haftasonu kurslarının ücretleri artırımlı olarak ödenecek mi, paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Hafta sonu kurslarında görevli yönetici ve öğretmenlerin 657 sayılı DMK'nın 176. maddesine göre cumartesi ve pazar günleri girdikleri derslerin ücretleri 150 gösterge rakamı üzerinden hesaplanır.

 
MURAT / 2015-03-26
müdür yardımcısı satran kursu

Sayın Denetmenim ilkokulda müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım haftasonu okulumuz öğrencilerine halk eğitim merkezinin açmış olduğu kursta satranç kursu veriyorum bunun ekdersini almamda bir sakınca varmı? Bazıları açamayacağımı ekders yazılamayacağını söylediler söylediler. teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yöneticiler ders dışı çalışma(egzersiz) yapamazlar. Ancak HEM bünyesinde ek ders kararlarının 8. maddesine göre kurs verebilirler.

 
ÖMER KAPLAN / 2015-03-26
yetiştirme kursları

iyi günler ben müdür yardımcısıyım 1. kademe okuma yazma kursu actım hafta 1. sorum ders üçresi kac liradan ödenir ? 2. soru okul müdürü iki saat ekders alabilirmi halk egitim merkezi sen idareci oldugundan dolayı müdüre ek ders ödenmez diyor

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Okuma yazma kursları ek ders kararlarının 8. maddesinde düznelnemiş bir konudur. 8. madde kapsamında açılan kurslarda yöneticiler de tıpkı öğretmenler gibi 10 saate kadar ders görevi alabilirler. Ek ders kararlarının 8/b/3 maddesinde ise kurs merkezi yöneticisine cumartesi ve pazar günleri için 2 saat ücret ödenir, der.

 
YASIN ŞAHİN / 2015-03-26
Yönetici Ek Ders

Merhaba Sayın hocam. 2005 yılı Eylül ayı atamasıyım. 07/01/2015 tarihinde aynı ilçedeki bir okula ilk defa müdür yardımcısı olarak görevlendirildim.(4 yıllığına) Bulunduğum okulda okul müdürlüğü kadrosu boş olduğundan 09/02/2015 tarihinde okul müdürüne vekalet görevini Valilik onayı ve 6 ay süre ile aldık. Yalnız müdürlüğe vekaletim ek ders yönetmeliğinin 16. maddesine göre alınmış. Bu durumda okul müdürlüğüne vekaletim sebebiyle 18 saat mi yok 20 saat mi ek ders yazacağım? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Görevlendirildiğiniz kurumdaki şartların hepsini taşıyorsanız o pozisyonun ücretini, taşımıyorsanız standart 18 saat görevlendirme  ücretini alırsınız. Ancak sizin için alınan Valilik Olur'unda açıkça 16. madde denmiş. Valilik Olur'una göre hareket etmek gerekir, diye düşünüyorum. Şartları taşıyorsanız da onayı düzelttirin.

 
EMİN ALP / 2015-03-26
Hafta Sonu Yetiştirme Kursu

Değerli Murat BİLİR hocam, bu tür sorularla sizleri bunalttık biliyorum. Önceki cevapları da okudum fakat netlik kazanması açısından affınıza sığınarak soruyorum. Müdür vekili olarak görev yapıyorum ayrıca hafta sonu 8 saat yetiştirme kursunda ders veriyorum. Aynı zaman da kurs müdürüyüm. Ücret olarak 8 saat fiilen dersten ve 2 saatte yönetim görevinden mi ek ders alacağım. Yoksa derse girdiğim için normal öğretmen gibi sadece kurstan 8 saat ek ders ücreti alacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Doğru anlamışsınız. Soruda belirttiğiniz ek ders ücretlerini almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İyi günlerde harcayın.

 
SELMAN CİHAN / 2015-03-26
Ücretli Öğretmen

Sayın Hocam, Ücretli öğretmenlere 23 Nisan'da okula gelip törendeki çalışmalara katıldıklarında ek ders ücreti verilir mi? Verilirse kaç saat verilir? Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ücretli öğretmenler fiilen girdikleri derslerin ücretlerini alabilirler.

 
ARIF DENİZ / 2015-03-26
yetiştirme kursları

Meb hafta sonu açılan Yetiştirme kurslarında görev almak istemeyen müdür yardımcısına Müdür resen görev verebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

       Sayın Yöneticim, yönergenin 4,5 ve 11. Maddeleri incelendiğinde kursların açılmasında öğretmenler için istekli olan ve başvuru yapanlardan görevlendirme yapılacağının açıklanmasına rağmen kurs merkezi müdür ve müdür yardımcısı için aynı durumun söz konusu olmadığı görülmektedir. Yönergede kurs merkezi müdür yardımcısının tanımında kurs merkezi müdürü tarafından görevlendirileceği belirtilmektedir.İlgili maddeler şöyledir:

“Tanımlar

MADDE 4-

(1) g)Kurs merkezi müdürü: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumun müdürünü,

     ğ) Kurs merkezi müdür yardımcısı: Bünyesinde kurs açılan okul veya kurumun kurs merkezi müdürü tarafından görevlendirilen müdür yardımcısını,

Kurs Açma, Kapatma, Kurs Süreleri ve Öğrenci/Kursiyer Sayıları Kurs merkezi ve kurs açma yetkisi

MADDE 5-

(5) Kurslar, millî eğitim müdürlüklerince belirlenen okul veya kurum müdürünün teklifi ve millî eğitim müdürünün onayı ile açılır.

Komisyon, öğretmenlerin seçimi ve görevlendirilmesi

MADDE 11 -

(2) Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, ders yılı başında millî eğitim müdürlüğüne başvururlar. Başvuru yapan öğretmenler arasından …. komisyon tarafından seçilir.” İyi çalışmalar

 
MURAT / 2015-03-25
SIRALI LOJMAN

SAYIN DENETMENİM; OKULUMUZ LOJMANINDA 4.5 YILDIR OTURMAKTA İDİM MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK BAŞKA BİR İLÇEYE TAYİNİM ÇIKTI SONRA İSTİFA EDEREK TEKRAR ESKİ OKULUMA DÖNDÜM TEKRAR LOJMAN BAŞVURUNDA BULUNDUM BANA 5 YIL KALDIĞIM İÇİN BAŞVURU YAPAMAYACAĞIMI SÖYLEDİLER DİLEKÇEMİ ALMADILAR FAKAT LOJMAN YÖNETMELİĞİNDE İKİNCİ BİR DEFA BAŞVURU YAPAMAYACAĞIMA DAİR BİR MADDE YOK BU KONU İLE İLGİLİ NE YAPABİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM... İYİ ÇALIŞMALAR...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Değerli öğretmenim dilekçenizin alınmaması biçimindeki uygulama hatalıdır. Dilekçeniz alınmalı ve başvurunuz komisyonca değerlendirilerek size talebinizin uygun görülüp görülmediği ile ilgili bir cevap verilmelidir. İyi günler dilerim.

 
AYCA MELEK ILKKUS / 2015-03-25
hafta sonu okullar acik mi

kar tatili yuzunden okula hafta sonlarida gidilicekmis dogru mu

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Konu ile ilgili tarafımıza ulaşmış bir resmi yazı bulunmamakla birlikte, MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 33. maddesi kapsamında telafi eğitimi yapılabilmesi mümkündür. Detaylı bilgiyi bağlı bulunduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğünden alabilirsiniz.İyi günler.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.