Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
CIHAT AKAR / 2015-04-01
Ek Dersler

Sayın maarif müfettişim öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.Ben ilk ve ortaokulun bulunduğu ikili eğitim yapan bir okulda müdür vekili olarak görev yapmaktayım. Yönetim karşılığı 20 saat ek ders ücreti alıyorum. Bunun yanında 12 saat ders giriyorum ve bunun 6 saati maaş karşılığı, 6 saati ek ders görevi olarak. yani haftalık 26 saat ek ders alıyorum. Sorum şu müfettişim: Okulumuzda hafta içi ve hafta sonu yetiştirme kursu açtık. Ben HAFTA İÇİ 8 saat derse giriyorum. Hafta sonu dersim YOK. Ve olmamasına rağmen 2+2 saat daha kurs müdürü olarak ek ders alabiliri miyim? yani toplamda 20+6+8+2+2 olur mu? Hafta sonu kurslarda saate bakılmaksızın gece tarifesinden ödenir dimi müfettişim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Sorunuzu gayet açık, net ve anlaşılır bir şekilde sormuşsunuz. Teşekkür ediyorum. İşimi kolaylaştırdınız. Sorunuzda belirttiğiniz ek dersleri almanızda hiçbir problem yok. İyi günlerde harcayın. 

 
SAVAş YAşAR / 2015-04-01
ekders

Tekli eğitim yapıp saat 15.10 a kadar eğitim yapan bir ortaokulda müdür yardımcısıyım.15.10 dan sonra yapılan yetiştirme kursunda işlerin yürütülmesinden sorumlu müdür yardımcısı olarak kaç saat ekders alabilirim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta içi yürütülen bir kurstan dolayı yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ücret ödenmez. Fiilen derse giriyorsanız sadece fiilen girdiğiniz dersin ücretini alabilirsiniz. 

 
AYDIN TÌRKÖZ / 2015-04-01
egzersiz çalışması

Sayın Hocam, Okul spor müsabakalarında egzersiz yaptığı takımın başında görevli izinli olarak giden beden eğitimi öğretmeni arkadaşın egzersiz ücreti ödenir mi? 2007 tarihinde Bakanlık Makamına sorulmuş (müsabaka gününe denk gelen egzersiz çalışmalarının REJENERASYON ANTREMANIyla yapılmış sayılması isteniyor) ve 20/02/2007 tarihli Bakan Adına Sn.Müsteşar Necat BİRİNCİ tarafından OLUR verilmiş. Ek ders ESASlar bölümünde ise egzersiz çalışmalarının ödenebilmesi için fiilen yapılmış olması gerektiği belirtiliyor. Bu konudaki uygulama hakkında yardımcı olmanızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Görevli izinli olan bir öğretmen ya da yöneticinin ek ders ücreti ödenmektedir. Bu ödeme daha çok normal müfredat kapsamındaki görevler için geçerlidir. Ancak ders dışı eğitim çalışması ya da kurs gibi görevlerden dolayı ödeme yapılmamaktadır. Zira bu görevlerin fiilen yürütülmesi gerekir. 

 
öMER KAYA / 2015-04-01
ek ders

sayın hocam, ben sabah hastaneye gittim doktor bana 1 günlük istirhat verdi. çalıştığım okul sabah öğlenci olması ve benim öğlenci olmamdan dolayı öğlen kendimi iyi hissedip dersime girdim. okul müdürü 12 mart etkinlikleri için beni görevlendirmişti o günün sabahında programa katılamadım ama dersime girip sınıf defterini doldurdum. okul müdürünün benim o günkü ek dersimi kesme hakkı var mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Aldığınız sağlık raporunu sağlık iznine dönüştürmediğiniz anlaşılıyor. Bu durumda dersinize girdiğiniz için ücretinizin ödenmesi gerekir.

 
OğUZ ALTAY / 2015-04-01
EK DERS

Merhabalar Sayın Hocam, İstanbul'da İlköğretim Matematik Öğretmeni olarak bir ortaokul da çalışmaktayım. 32 saat matematik dersine giriyorum ve rehberlik sınıfım yok. Bu durumda haftalık almam gereken ek ders 20 saat mi olur? Yoksa branş öğretmeni 30 saatten fazla derse giremez deniliyor, bu yüzden haftalık ek dersim 18 saat mi olur? Not:Bildiğim kadarıyla branş öğretmenleri gerekli hallerde 30 saatten fazla derse girip haftalık 20 saatten fazla ek ders alamıyor. Şimdiden teşekkür ederim , kolay gelsin.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında(rehberlik/kulüp) göreviniz yoksa alabileceğiniz maksimum ek ders 18 saattir.

 
YUSUF SİMSAR / 2015-04-01
Ek Ders

Değerli hocalarım benim sorum şu şekilde. Hafta içi akşam saatlerinde, 20.00-21.30 arasi okulumuzda okuma yazma kursu açtık. Ben okul idarecisiyim, kursu sinif ogretmenimiz acti. 2 saat ek ders alabilirmiyim? hafta sonu alındığını biliyorum ama hafta içi akşam için bir boşluk var sanki cevaplarsanız sevinirim. kolay gelsin.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Hafta içi kursları için bir boşluk olmadığını biliyorum. Bu nedenle alamayacağınızı değerlendirmekteyim. 

 
IBRHIM öKSüZ / 2015-04-01
hafta sonu ekders ücreti

Hafta sonu verilen yetiştirme kursu ekdersi KBS'ye gece olarak mı yoksa %25 gece olarakmı girilmeidir teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Hafta sonu kursları için KBS'ye gece olarak girmelisiniz

 
IBRAHIM öKSüZ / 2015-04-01
ekders

lisede müdür yardımcısıyım hafta içi 6 saat maaş karşılığı hafta sonları da 10 saat destekleme kursunda derse giriyorum ve hafta sonu okulda bulunan tek idareciyim buna göre hafta sonu derse girdiğim halde kurs idareciliğinden her gün için 2'şer saat ve 10 saati doldurduğum için de ders dışı hazırlıktan 1 saat daha ekders alabilirmiyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Kurs hafta sonu yapıldığı için yönetim görevinizden dolayı fiilen girdiğiniz 10 saat dersin dışında 2+2 saat alabilirsiniz. Ancak hazırlık ve planlamadan dolayı 1 saat ek ders alamazsınız. Zira kurslarda hazırlık ve planlamadan dolayı ek ders ücreti ödenmemektedir.

 
AHMET KEÇEBAŞ / 2015-04-01
raporlu öğretmenin yerine derse giren idareci

raporlu öğretmenin yerine giren öğretmene veya idareciye o dersin ekdersi yazılır mı saygılar

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. İzinli/raporlu öğretmenin dersine yöneticiler, nöbetçi öğretmen ya da dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni girmelidir. Ancak ek ders ücreti ödenmez. 

 
DEMEZ DEMİR / 2015-04-01
ek ders

DEĞERLİ DENETMENİM. SIVAVLA ATANAN MÜDÜR YARDIMCISIYIM.OKULUMUZ İKİLİ EĞİTİM YAPMAKTADIR.OKUL MÜDÜRÜMÜZ İSTİFA ETİĞİ İÇİN MÜDÜR VEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİM.İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ YAZISINDA ''MÜDÜR VEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİNİZ''DİYE RESMİ ONAY ÇIKTI.BEN BU DURUMDA BİR MÜDÜRÜN ALMIŞ OLDUĞU EK DERSİ ALIR MIYIM?ALMAZMIYIM?YANİ HAFTA DA 20+2 SAAT EK DERS.ÇOK TEŞEKKÜRLER.İYİ ÇALIŞMALAR SAYIN DENETMENİN.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre bu kuruma görevlendirilmek için gerekli şartları taşıyorsanız 20+2, taşımıyorsanız 18 saat ek ders ücreti almalısınız.

 
DEMEZ DEMİR / 2015-04-01
ek ders

DEĞERLİ DENETMENİM. SIVAVLA ATANAN MÜDÜR YARDIMCISIYIM.OKULUMUZ İKİLİ EĞİTİM YAPAN BİR İLKOKULDUR.OKUL MÜDÜRÜMÜZ İSTİFA ETİĞİ İÇİN MÜDÜR VEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİM.İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ YAZISINDA \\\'\\\'MÜDÜR VEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİNİZ\\\'\\\'DİYE RESMİ ONAY ÇIKTI.BEN BU DURUMDA BİR MÜDÜRÜN ALMIŞ OLDUĞU EK DERSİ ALIR MIYIM?ALMAZMIYIM?YANİ HAFTA DA 20+2 SAAT EK DERS.ÇOK TEŞEKKÜRLER.İYİ ÇALIŞMALAR SAYIN DENETMENİN.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yeni yönetici görevlendirme mevzuatına göre durumunuzu değerlendirmelisiniz. Yöneticilik için şartlarınız tutuyorsa 20 saat alırsınız, tutmuyorsa ek ders kararlarının 16/2 maddesi gereği 18 saat alırsınız. İyi çalışmalar...

 
AHMET TABAK / 2015-04-01
Öğretmen Ek Ders Ücreti

Sınıf öğretmeni haftada 30 saat ek ders ücreti alıyor. Buna en fazla haftada 10 saat ek ders ilavesi yapılabiliyor. Bir öğretmen okulunda açmış olduğu 6 saatlik eksersiz çalışmasına ilaveten Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile ücretlendirilen aile eğitim kursu (3-6 yaş) 10 saat ücret alabilir mi? Yine aynı öğretmen Sivil toplum kuruluşunda örneğin İçişleri Bakanlığı(SODES) veya Gençlik ve Spor bakanlığına sunulan projelerde koordinasyon görevi veya diğer görevlerde ek ders ücreti alabilir mi? Farklı bakanlıklardan alınan ücretler toplam ücrete dahil mi? Yoksa her biri için ayrı ayrı ücret alınabilir mi? Devletimizin Sivil Toplum Kurumları ile işbirliğini artırması ve desteklerini artırması Sivil Toplum Kuruluşlarını proje hazırlamaya yönlendirmiştir. Bu alanda işi yapabilecek fazla kişi olmadığı için duyarlılık yönü ağır basan öğretmenler görev alabilmektedir. Bu vesile ile böyle bir konu gündeme gelmektedir. Bu anlamda ek gayret gösteren kişilerin çalışmalarının emeğini cüzi de olsa alabilmesi mümkün mü? Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Soruyu genel sorduğunuz için ben de genel bir cevap vermeye çalışacağım. Siz yine de konuyla ilgili ek ders kararlarına ve 2007/19 sayılı genelgeye bakın lütfen. Ek ders ücretlerinin her bir kalemini kendi içinde değerlendirmekte fayda var. Şİmdi siz 20 saat derse giren bir yöneticiye 6 saatini düştükten sonra kalan 14 saatin ücretini verebilir misiniz? Hayır. Çünkü normal müfredat kapsamında 6+6= 12'dir. Bu maddedeki sınır budur. Ders dışı eğitim çalışmalarındaki sınır 6 saattir. 6 saatin altında da bir ders dışı eğitim çalışması yürütülebilir ama üstünde yürütülemez. HEM bünyesinde açılan kurslar ile yetiştirme kursları bünyesinde açılan kurslar genellikle ek ders kararlarının 8. maddesine uygun olarak açılmaktadır. 8. maddedeki üst sınır 10 saattir. Her bir maddeyi kendi içinde değerlendirmekte fayda var. 

 
NIYAZI CIHAN KOç / 2015-03-31
yönetici yetiştirme kursunda derse girmesi

Ortaokulda kadrolu müdür olarak görev yapmaktayım.Branşım sınıf öğretmeni.Hafta sonu yetiştirme kurslarına branş öğretmeni bulamazsak kendimiz 6 saat derse girebilirmiyiz.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Lütfen bu konuda daha önce cevaplanmış sorulara bakınız.

 
IBRAHIM öZKALE / 2015-03-31
kurs

hafta sonu yaygın eğitimi yetiştirme ve destekleme kursunda kurs müdürü hafta sonu 2 gün için 2 saat ve müdür yardımcısı içinde yine 2 saat ek ders mi verilir yoksa sadece birine 4 saat mı verilir birine 4 saat verildiğinde diğeri hiç ek ders almamış olur.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Hafta sonu yetiştirme kurslarında yönetim görevlerinden dolayı sadece bir yöneticiye ek ders ücreti verilir.

 
FATİH ERMİŞ / 2015-03-31
ek ders

rehberlik sınıfı olmayan branş öğretmenine sosyal kulüp çalışmasından dolayı ek ders verilir mi? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Öğretmenler öğrenci kişilik hizmetleri görevlerinden dolayı haftada 2 saat ders ücreti alırlar. Bu ücretten sadece öğrenci kulübü olan öğretmen de yararlandırılır.

 
İBRAHİM HALİL TOPAL / 2015-03-31
sınıf rehber öğretmenleri ek dersleri

Hocam 4-5-6-ve 7,sınıfa rehber öğretmen olarak verilen öğretmenlerimize 8. sınıf rehber öğretmenlerine verilen 2 saat ödemekteyim.Doğrumudur.8 sınıf öğretmenleri haftada 1 derse bilfiil girerek diğerleri ise hiç derse girmeyerek 2 saat ek ders almaktadırlar.bu konuda ne düşünüyorsunuz.Saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu konuda çok detaylı bir cevap yazmıştım. İsterseniz daha önce cevaplamış olduğum soruya bakabilirsiniz. Uygulamanızda herhangi bir sorun yok

 
ÖMER FARUK TURAN / 2015-03-28
EK DERS

Değerli hocam, okulumuz ilkokul tam gün eğitim veriyoruz. Ana sınıflarımız sabahçı-öğlenci olarak eğitim veriyor. Bu durumda bütün idareciler +2 ek ders alır mı? Yoksa sadece anasınıflarından sorumlu müdür yardımcısı mı alır? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. İkili eğitim yapan öğretim kurumlarında görevli yöneticilerin 2 saat arttırımlı ek ders ücreti almaları ile ilgili böyle bir ayrım bulunmamaktadır.

 
SEYIT SöZEN / 2015-03-27
telafi kursu

Hocam Karamanda çok programlı lisede öğretmenim.kar tatilleri nedeniyle yapamadığımız yetiştirme kurslarını idareye dilekçe vererek telafisini yapabiliyor muyuz.ek dersini alabiliyormuyuz? Yönetmelik maddesini öğrenebilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Kar tatili nedeniyle yapamadığınız dersler için idare tüm kurs için Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alarak yapabilirsiniz. Kaynak: Ek ders kararlarının 8/a/1 maddesidir.

 
AHMET AYANOĞLU / 2015-03-27
kurs

Hafta sonu kurs açıyorum idareci oldum hem kursa devam edip hemde kurs idarecisi olabiliyor muyuz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

          Değerli Yöneticim, Kurs merkezi müdürü/müdür yardımcısı göreviniz ile birlikte kurslara devam edebilirsiniz ancak kurs onayınızı ve ek ders onayınızı yenileyin. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün 27/01/2015 tarih ve 928552 sayılı “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Tereddüde Düşülen Hususlar” konulu resmi yazısınınYöneticilerin normal müfredat kapsamında okuttukları dersler de dahil olmak üzere haftada en fazla 22 saat ders okutmaları mümkün olup; bu derslerden hafta içinde okuttuklarının öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir” hükmü gereğince ek ders alabilirsiniz.İyi çalışmalar..

 
FATIH SOYKÖK / 2015-03-27
EKDERS

Merhabalar sayın hocam;Ben bir Anadolu lisesinde müdür yardımcısıyım,okulumuzda hafta içi yetiştirme kursları düzenlemekteyiz saat 18.00'a kadar.ben acaba bu kurslardan yönetim görevi olarak 2 saat ücret alabilir miyim?İlginize teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta içi kurslarından dolayı yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmemektedir.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.