Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ÇAğLAR SAVAş / 2015-04-11
Raporlu öğretmenin kurs telafisi yapma hakkı var mı?

Çok kıymetli maarif müfettişim Hafta içi verilen destekleme kursunda görevli öğretmen sağlık raporu ya da mazeret izni aldığında kursu iptal edilebilir mi? Edilemezse bu kurs saatlerini bireysel olarak okul müdürlüğü onayı ile telafi edebilir mi ? Cevaplarınız için teşekkür eder saygı ve hürmetlerimi sunarım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sağlık raporu olan ya da izinli olan bir öğretmenin -kurs da olsa- derse girmesini beklemek yanlış olur. Giremediği ders için yeni bir planlama yapılabilir.

 
GÖKHAN BAYSAL / 2015-04-11
NÖBET

MÜDÜR YARDIMCISI NÖBET EYLEMİ YAPAR MI? MÜDÜR YARDIMCISININ NÖBET GÖREVİ VAR MIDIR?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; ilgili mevzuatta Okul Mudur Yrd.Okul Mudurunun verecegi diğer gorevleri de yapar der.Cevabi size birakiyorum.

 
ÖMER SAİD / 2015-04-11
İdareci ve Kurs

Millî Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında okullarda açılan Kursta ders veren branşı öğretmeni olan Müdür/Müdür yardımcısı en fazla kaç saat derse girip, ek ders ücreti alabilir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre yöneticiler destekleme ve yetiştirme kurslarında 10 saate kadar derse girebilirler.

 
ÌMIT / 2015-04-11
yetiştirme kusu

Merhaba. Ek ders karşılığı matematik öğretmeni olarak görev yapıyorun. hatalık 28 saat derse giriyorum. okul yetiştirme kursu açtı ve ben haftalık 4 saat kurs görevi aldım. ben toplamda 32 saat ek ders alabiliyor muyum. yönergede 30 saat ek ders ödenir yazıyor. ama yetiştirme kursları 3, saat dışında ayrıca sayılmaz mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Öğretmenler normal müfredat ve kurslarda toplamda 40 saate kadar derse girebilirler. Öğretmen ihtiyacı olması durumunda ücretli öğretmenlere de ilgili MEM'in takdiriyle ders verilip ücret ödenmelidir.

 
ARIF KUşCU / 2015-04-11
sosyal kulüp

Sayın denetmenlerim kolay gelsin.Haftada 29 saat ingilizce dersine giriyorum ve ayrıca eğitsel kulübüm de var;haftalık alacağım ek ders kaaç saat olur.İyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Girdiğiniz 29 saat İngilizce dersinden 29-15=14 saat ek ders ücreti alırsınız. Öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında 2 saat ücret alırsınız. Öğrenci kişilik hizmetleri dersine fiilen girmeniz durumunda 30/10=3 saat fiilen girmemeniz durumunda ise 29/10=2 saat hazırlık ve planlama ek ders ücreti alırsınız.

 
SEDAT KıRıK / 2015-04-11
2 Yıla 1 Kademe

Sayın denetmenim. 08.12.2010 tarihinde göreve başladım. Göreve başladığım yer zorunlu hizmet ve kalkınmada öncelikli iller arasında. 2011 AĞUSTOSTA öğretmen-askerlik görevine başladım. 1 aylık askerlik eğitiminden sonra aynı okulumda öğretmen-asker olarak görevime devam ettim. Sorun şu öğretmen-askerlikte geçen süreler zorunlu hizmetten sayılıyor fakat 2 yıla 1 kademe almama engel mi? yani benim şuan görevde 4 yıl 3 aya yakın bir süre oldu 2 tane 2 yıla 1 kademe almam gerekmiyor mu? Bununla ilgili olarak mevzuatta açıkca ne belirtilmiş onu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Hali hazirda zorunlu calisma yukumlusu iseniz zorunlu hizmet bolgesinde 2 yila 1 derece alirsiniz.Askerlikte gecen 1 yila 1 kademe alirsiniz.Tesekkur ederim.

 
YıLMAZ KAçAR / 2015-04-11
kaç saat ek ders yazılır

Merhabalar Hocam. 27 saat ders+rehberlik+ 12 saat teog yetiştirme kursum var. Kaç saat ek ders yazılır? Birde 6 saat Tübitak egzersizi açsam buna ücret öderler mi? (40 saat uygulamasına takılır mı ?) Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. 27-15= 12, öğrenci kişilik hizmetlerinden 2 saat hazırlık ve planlamadan da 2 saat alabilirsiniz. Yetiştirme kursundaki 12 saat dersin tamamının ücretini alırsınız. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında alınacak dersin 40 saat üst sınır ile ilgisi yoktur.

 
DENIZ YıLDıRıM / 2015-04-11
özel okullarda mesai

Sayın Müfettişim \r\nBir vakıf kolejinde branş öğretmeni olarak çalışmaktayım.Ders programımda görülen ders saatim toplam 15 saat ve tam zamanlı okuldayım.Bu ders programının dışında haftada 10 saatte resim, müzik, beden,yabancı diller vb. dersleri ek etüt çalışması yapmak üzere idare bana vermiş durumda.öğrencilerin akademik başarısı için bunun bir önlem olduğu görüşündeler.yasal olarak girmemem gereken bu derslerin ücretini almadığım gibi buna ek olarak haftada 2 gün de okul bitiminde ek etüt çalışması yapıyoruz.haftada 45 saat mesai doldurmak zorunda olduğumuz söyleniyor ve okuldaki yetişmeyen tüm işlerimizi eve taşıyoruz.etkinlikler projeler cabası.Bu çalışmaları kabul etmek zorundamıyım ?Planlamalar içinde haftasonu kursu da vardı ve açıldı.Bu kursa gelmemizin zorunlu olduğu söylendi.Kabul etmediğimiz takdirde yaptırımı ne olabilir.görevden ben ayrılırsak tazminatımızı alabilir miyiz? bilgilendirme ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Özel öğretim kurumlarının denetiminde kurucularla öğretmenler/personel arasında farklı sözleşmeler imzalandığına şahit olmaktayız. Bu nedenle imzalamış olduğunuz sözleşmeyi görmeden yorum yapmamın size bir faydası olmayacaktır. Size önerim sözleşmenize bakmanız.

 
HALİL KARS / 2015-04-11
destekleme kursları

sayın hocam;destekleme kurslarında İngilizce öğretmenine dil anlatım, edebiyat dersleri ek ders karşılığında verilebilir mi? ilginiz için teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. MEB Yetiştirme ve destekleme kursları yönergesinin 11. maddesine göre öncelikle branşında, ihtiyacın karşılanamaması durumlarında ise Milli Eğitim Müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

 
YOLCU AYBİRDİ / 2015-04-11
REHBER ÖĞRETMEN

İYİ GÜNLER HOCAM. OKUL REHBER ÖĞRETMENLERİ HAFTANIN BİR GÜNÜ OKULA GELMEDİĞİNDE EK DERS ÖDEMESİ SADECE GELMEDİĞİ GÜN KESİLEREK Mİ YAPILIR YOKSA BAŞKA BİR UYGULAMA MI YAPILIR.TEŞEKKÜRLER.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Rehber öğretmenler de yönetim görevi karşılığında ek ders ücreti alırlar. Yani aylık karşılığı okutmaları gereken ders bulunmamaktadır.  Bu nedenle ders saatlerinin çizelgede haftanın günlerine eşit olarak dağıtılması, eşit dağıtılamaması durumunda artı derslerin Pazartesi ve Cuma günlerine yazılması ve sadece gelmedikleri tam günlerin ek ders ücretlerinin kesilmesi uygun olacaktır.

 
BÌLENT AKTAŞ / 2015-04-11
ek ders

Merhabalar. Sayın hocam sorum şu olacak. bir sınıf öğretmeni dersine branş öğretmeni girdiği zaman dilekçe vererek ek dersimden muaf olmak istiyor ve evime gitmek istiyorum diyebilir mi. Ayrıca ek dersi kesilecek olursa sadece branş öğretmenini girdiği ders saati kadar mı kesilir yoksa buna 10+1 de dahil edilerek mi kesilir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni bu saatlerde okulda bulunarak idarenin vereceği eğitim ile ilgili işleri yapar. Bu görevi yürütmez ise ders ücreti kesilir. Kesinti her zamanki kesintiler gibi olmalıdır. 

 
HEKIM / 2015-04-11
sendikal kararla girilmemiş ek ders

Sendikal kararla okulda bulunduğu halde ilk derse girmeyen ek dersi kesilir mi? Saygılar

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam fiilen gerceklesmeyen ders icin ucret odenmez.Ek ders esaslarına bakiniz.

 
HASAN AşLığ / 2015-04-11
ek ders

sayın denetçim sorum şöyle; hafta içi izinli olan öğretmen hafta sonu yetiştirme ve destekleme kursunda derse girdiği zaman ek ders alır mı? yoksa 15 saat maaş karşılığı derse girmediği için hangi bir ekders almaz mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Yetiştirme ve destekleme kursu kapsamında girilen derslerde aylık karşılığı ders doldurma şartı aranmaz.

 
ALİ KARA / 2015-04-11
asker öğretmen hizmet puanı ve zorunlu hizmet süresi

Sayın müfettişim, ben İstanbul da görev yapmaktayken 2014 ağustos celbinde asker öğretmen olarak bir ay burdur da temel eğitimden sonra Diyarbakır'a gönderildim. Sorularım mebbis de hizmet puanım Burdur'a göre devam etmekte ve 10 puan üzerinden hesaplanmakta. Ben nerenin hizmet puanını alacam ve bu güncellemeyi hangi ilçe mem yapacak. Bir diğer sorum Diyarbakır'da yaptığım görevim zorunlu hizmetten sayılıyor mu?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Askerlik bitiminde asil gorevli olduğunuz Milli Eğitim Mudurluğune gidiniz.Insan kaynaklari ile konusun farkli bir uygulama olmaz. Ogretmen askerlikte gecen sure icin gorev yaptiginiz ilin hizmet puani alirsiniz zorunlu bolge hizmettinden sayilacagini dusunuyorum.Tesekkur ederim.

 
S.E / 2015-04-11
mevzuat

Okulumuzdaki müdür yardimcilari haftasonu acilan teog a hazırlık kursunda 30 saat ders aliyorlar uygun mu

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn hocam;Ders verecek baskaca bir ogretmen yoksa veremez diye bir ibare ben bilmiyorum.Ancak verecek ogretmen var ise almasi etik olarak uygun bir durum olmaz diye dusunuyorum.Tesekkur ederim.

 
ALI ER / 2015-04-07
yetiştirme kursu

6 haftadır haftasonu yetiştirme kursunda eğitim öğretim vermekteyiz. pendik ilçe milli eğitim müdürlüğünden onay verilmediği için ek dersimize yansımadı bu ay ve yeni haberimiz oldu. meb geriye dönük ödeme yapar mı acaba? müdürümüz yapılacak diyor ama şüpheliim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Lehte veya alyehteki ödemeler ile ilgili olarak bağlı bulunduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız.

 
GüLHANıM YıLMAZ / 2015-04-07
Çağlayan sürücü kursu

Ehliyeti olanlardan daha iyi araba kullandığım halde gecirmiyolar sınavdan sürekli para istiyorlar nasıl olsa bara geliyo diye bırakıp duruyolar kurslar aralarında anlasmislar sanki kurtlar Sofrası ne yapmam gerekiyo yardım edin lütfen benim durumumda birsürü kişi var bi soruşturulması el koyulmak gerekiyor lütfen

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Öyle olduğuna inanıyorsan şikayet yolunu seçebilirsin.

 
SELAMI ÇıNAR / 2015-04-07
H.E.M haftasonu nöbet

Değerli öğretmenim;H.E.M'de müdür yardıcısıyım kurumumuzda hafta sonları (işaretdili,ingilizce,bilgisayar kullanımıvb.)kişisel gelişim kursları verilmektedir.Ek ders yönetmeliğinin 8.maddesi yetiştirme,okuma-yazma ve uyum kurslarını kapsıyor denilerek hafta sonu tuttuğumuz nöbetlere ekders yazılmamaktadır.Uygulama doğru mudur?Ekders alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?Saygılarlmla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesi hangi kurslarda yöneticilere ek ders ücreti ödemesi yapılacağını belirtmektedir. Bu maddeye göre işlem yapılması gerekmektedir.

 
MEHMET KAYA / 2015-04-07
Resmi Görevli Ek ders

Sayın Hocam öncelikle hepinize hayırlı mesailer dilerim. Benim Sorum Resmi görevli olanların alacakları toplam ek dersleri ile ilgili. Resmi görevli(kadrolu devlet Memuru) bir kişi (imam, Mühendis, Milli Eğitim Şube Müdürü) derse girdiğinde kaç saat ek ders ücreti alır. bu kişi aynı zamanda kurs açabilir mi? Kurs açarsa kurstan kaç saat ek ders alır. Yani resmi görevli en fazla haftada kaç saat ek ders ücreti alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek ders kararlarının 9. maddesi öğretmen yetersizliği durumlarında yüksek öğrenimli olmak koşuluyla resmi görevi bulunanlara 10 saate kadar, resmi görevi bulunmayanlara 40 saate kadar ders verilebilir, demektedir.

 
IDRIS OğULTARHAN / 2015-04-07
ek ders

sayın hocam, devlet okullarında ek dersini dolduramayan bir öğretmen özel okullarda bu ek dersi kadar derse girebilir mi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Soru daha önce cevaplandı lütfen arşive bakınız

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.