Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
KENAN şENTüRK / 2015-04-26
eğzersiz

sayın hocam merhaba , beden eğitimi öğretmeiyim .1-ildışı yarışmalara görevli izinli gittiğimiz zaman,eğzersiz çalışmalarımı yapmış sayılırmıyım.2.ekders yönetmeliğinin geçici 5.maddesinin geçerlilik süresi hangi eğitim öğretim yılında son olduğunu müdür beyle anlaşamadık. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Görevli izinli yönetici ve öğretmenler görevli izinli oldukları süre içerisinde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, ek ders ve yönetim görevleri karşılığındaki görevlerini yapmış sayılırlar ve ücretlerini alırlar.Ancak ders dışı çalışmalar bu kapsamda değerlendirilmemelidir. 2. sorunuza gelince; ek ders kararlarının 5/2 maddesine göre 1. fıkranın 2 öğretim yılı uygulama süresi vardır. Bu süre de geçtiğimiz öğretim yılında(2013-2014) bitti. 

 
AYTAN ASLAN / 2015-04-26
egzersiz

Meslek lisesinde kurum yöneticisi ve müdür yardımcısı egzersiz alabilir mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler ders dışı eğitim çalışması yapamazlar ve bu kapsamda ders ücreti alamazlar. 

 
ASLI / 2015-04-26
kurs ucreti geriye donuk odenir mi?

Bu soruya daha once yasalassin sonra cevap veririz demissiniz. Ekimde kurs ucreti 2 katina cikacak sozleriyle kurs acilmasi tesvik edildi. Nisanda yasalasti geriye donuk odenmesi mumkun mu ne yapmamiz gerek? Soruyu umarim yauinlsr ve cevaplarsiniz.saygilar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. 657 sayılı DMK'nın 176. maddesi ikinci fıkrası "(Değişik ikinci fıkra: 27/3/2015 – 6639/9 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir" değiştirildi. Maddenin yürürlük tarihi ile ilgili başka bir madde yok diye biliyorum. Bu durumda yürürlük tarihi yayım tarihidir ve 27/03/2015 tarihinden itibaren uygulanmalıdır.

 
ÇAğLAR SAVAş / 2015-04-26
23 nisan töreni imza sirkülerine imza atmayı unuttum

Değerli maarif müfettişim 23 nisan günü tören okula gelenler sirküsüne imza atmayı unutmuşum acaba resmi tatilde bu gerekçe ile ek dersim kesilebilir mi Zaten okul töreni yarım saat sürmedi idarecim düşüneceğini söylüyor acaba itiraz hakkım varmı ? Saygılarımı sunar teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Törene katıldığınız halde imza atmayı unutmuşsunuz sadece. Yöneticinizle konuşup sorunu çözebilirsiniz.

 
CENGIZ ATAş / 2015-04-26
Egzersiz ve ek ders

Merhabalar. Valilik oluru ile görevli izinli iken şehir dışına okul futbol takımın götüren bir öğretmenin egzersiz ücreti kesilir mi? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Görevli izinli olarak okul futbol takımını götüren öğretmene normal müfredat kapsamındaki ek derslerinin verilmesi, bunun dışındaki(ders dışı çalışma) ek derslerinin ise verilmemesi uygun olacaktır. 

 
SALIM / 2015-04-26
1 mayıs ekdersi

selam aleyküm sayın hocam haftada 12 saat derse giren yani 26 saat ekders alan bir idareci,1 mayıs ta 6saat dersi var bu şahsın 1 mayıs dolayısıyla kaç saat ek dersi kesilir .o hafta kaç saat ekders alır. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Bu güne denk gelen ve girilmeyen 6 saatin ek ders ücretinin kesilmesi uygun olacaktır. Zira ders görevi fiilen yerine getirilmemiş olacaktır.

 
HİLMİ SÖNMEZ / 2015-04-26
Egzersiz çalışmaları

Değerli Denetmenim iyiakşamlar dileyerek takıldığım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.Hocam Okul müdürü olarak görev yapmaktayım. Beden Eğitimi Öğretmenimin Hafta sonları Egzersiz çalışması bulunmakta ancak 18-19 nisana denk gelen hafta sonu görevli izinli olarak il dışına futbol müsabakaları için egzersiz çalışmalarındaki öğrencileri maçlara götürdü. Acaba bu öğretmenime o hafta sonu için egzersiz çalışması için ek ders ödenir mi? vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hocam

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Görevli izinli olarak başka bir görevi yerine getiren öğretmenlere normal müfredat kapsamında aldıkları derslerin ücretleri ödenir ancak ders dışı eğitim çalışmalarının ücretleri ödenmez. Ancak bu gibi durumlarda ders dışı eğitim çalışması programında değişiklik yapmak suretiyle öğretmenin çalışmayı yapması sağlanabilir.

 
SURURI YENICE / 2015-04-26
halk eğitim kursu

merhaba sayın hocalarım sizlere bir sorum oalcaktı. ben sınıf öğretmeniyim ve futbol antrenör belgem var. Halk eğitimden okulumda futbol kursu açmak için başvuru yaptım. haftalık 10 saat üzerinden açmak istediğimi söyledim ve planımı ona göre yaptım. fakat ben sınıf öğretmeni olduğum için haftada en fazla 8 saatlik kurs açabilirmişim yönetmelikte böyleymiş araadım taradım böyle bir yönetmelik bulamadım bunun doğruluğu var mıdır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn HOcam; Ekders esasları 8. maddeye bakınız.

 
TALHA BEKTAŞ / 2015-04-26
Destekleme ve Yetiştirme Kursları / Tam Gün Tam Yıl

Sayın Denetmenim, Okulumuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Eğitim öğretim yılı başında Tam Gün Tam Yıl onayı alınmış, ancak 1. dönem hiçbir faaliyet yapılmamıştır. Ancak 2. Dönem hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonları MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları yönergesince kurs açılmıştır. Bu kurslar; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 156. madde 1/a bendine göre mesai saatleri dışında eğitim öğretim faaliyeti olarak değerlendirilebilir mi? Yani sadece bahsi geçen kursun açıldığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MAÖL yok, ancak Tam Gün Tam Yıl onayı var) yöneticilerine Tam Gün Tam Yıl üzerinden haftada 30 saat yönetim ücreti ödenebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Tam gün tam yıl eğitim uygulaması ile ilgili bilgiye Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 9.kısmında(Madde:154-156) ulaşabilirsiniz. Burada hangi eğitim faaliyelerinin tam gün tam yıl kapsamında değerlendirileceği belirtilmiş. MEB Yetiştirme ve Destekleme Kursları Yönergesince açılan kursların tam gün tam yıl kapsamında değerlendirilmemesi gerekmektedir.

 
ERDEM KLş / 2015-04-26
Yetiştirme kursu

değerli hocam ben kaymakamlık oluru ile müdür baş yard.olarak görevlendirildim branşımda kurs verecek başka kimse yok ben kursu 16-17:30 arasında veriyordum çünkü hayat boyu öğrenmenin görüş yazıları vardı idareci öğretmen gibi değerlendilir diye şimdi ilçe milli eğitim 2 aydır emek verip kazandığım ücretleri alamazsın haksız kazanç deyip geri istiyor bu tavır doğrumudur ne yapmam gerekir çok teşk ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkdaşım. Kurslarda görev alan yöneticilerin durumu ile öğretmenlerin durumu arasında birtakım farklar var. Örneğin öğretmenken mesai saatleri içinde aldığınız kurs görevinin yönetici olunca yönetim görevlerinizi aksatabileceği değerlendirilebilir. Tabi girmiş olduğunuz dersler başka bir konu

 
HAMDI SOYLU / 2015-04-26
Kulüp ve rehberlik

Sayın denetmenim. Okulumuzdan norm fazlası atamaları ile beden eğitimi öğretmenimizin kadrosu ilçedeki ortaokula geçmiştir. öğretmenimiz okulumuzdaki ders programımıza aynen devam edecektir. Bu durumda kadrosu ortaokula geçen öğretmenimize bizim okulda sınıf rehber öğretmenliği ve sosyal kulüp görevleri verilebilir mi? Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

       Sayın Yöneticim, Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde  şube rehber öğretmenliğinin açıklandığı 48.madde; ve  MEB İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde danışman öğretmenin tanımlandığı 4.madde incelendiğinde öğretmenin kadrosunun bulunduğu okul dışında bu görevleri yerine getiremeyeceğine dair bir hükmün olmadığı görülmektedir. Ancak öğretmenin öncelikle bu görevleri kadrosunun bulunduğu okulda yerine getirmesi, o okulda ihtiyaç bulunmaması halinde görevlendirme ile çalıştığı eski okulunda(yani sizin okulunuzda) yerine getirmesinin uygun olacağı değerlendirilebilir.

 
FEVZI ışıK / 2015-04-26
Özel eğitim öğretmeni ekdersi

MERHABALAR SAYIN MÜFETTİŞİM, İLKOKUL+ORTAOKUL 24 SUBELİ BİR OKULDA MÜDÜR YARDIMCILIGI YAPMAKTAYIM.BU SUBELER HARICINDE BİRDE ÖZEL EĞİTİM SINIFIMIZ VAR, SORUM ŞU ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİNE (SINIFINDA ORTAOKULDAN VE İLKOKULDAN ÖĞRENCİLER MEVCUT) HAFTALIK 18 SAAT Mİ 20 SAAT Mİ EKDERS YAZMALIYIM ? AYRICA %25 ARTIRIMLI MI GİRMELİYİM KBS YE? YÖNETMELİKTE ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERE ..... %25 ARTIRIMLI ÖDENİR DİYOR FAKAT GÖREV YAPTIĞIM OKULUN ADI RESMİYETTE ÖZEL EĞİTİM OKULU GEÇMİYOR, YANİ TABELAMIZDA ORTAKÖY İLKOKULU VE ORTAKÖY ORTAOKULU YAZIYOR,BU YÜZDEN KAFAM KARIŞTI YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. SAYGILAR İYİ ÇALIŞMALAR....

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkdaşım. Özel eğitim sınıflarında ve kurumlarında görevli olan öğretmenler ek ders ücretlerini %25 arttırımlı alırlar. Sizin kurum özel eğitim kurumu değil ama kurumunuz bünyesinde özel eğitim sınıfı var. Sizin öğretmenleriniz de arttırımlı alabilir. Böylesi durumlardaki fark yöneticilerin &25'lik arttırımdan faydalanamayacak olmasıdır.   

 
SELDA YİĞİTTAP / 2015-04-26
ek ders

Merhaba sayın müfettişim.Hayırlı mesailer diliyorum.Sayın müfettişim, ben anaokulunda öğretmenim.Müdürümüz izinli olduğu tarihlerde müdür vekiili olarak beni görevlendiriyor.Görevlendirmem kaymakamlık onaylı oluyor.Sizden ricam benim ek dersimi öğretmen olarak mı yoksa idereci olarak mı alacağım konusunda beni bilgilendirmeniz. Şimdiden teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Kadrosu dolu olan bir makama geçici olarak yapılan görevlendirmelerde vekalet edilen kadroya ilişkin ek ders ücreti alınması doğru değildir. Bu konuda ek ders kararlarının 22/2 maddesine bakabilirsiniz.

 
ABDURRAHMAN TÌLÌ / 2015-04-26
Ekders

Slm. Hocam. Ben Bir Eğitim Uygulama Okulunda İdareciyim. Malum Otistik bazı Sınıflarımızda 1 veya 2 Öğrenci Kayıtlı. Bu öğrencilerde zaman zaman devamsızlık yapıyor. Öğrenci Okula Gelmediği zaman o sınıfta dersi olan Özel Eğitim Öğretmeni ( Kadrolu), Ücretli Özel Eğitim Öğretmeni ve branş öğretmenlerinin ek dersi ne olur. Ek ders Kesilir mi? İdari Görev verilebilir mi?... Teşekkürler... Saygılar...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarına göre bir ders ücretinin ödenebilmesi için öğretmenin o görevi fiilen yerine getirmiş olması gerekmektedir.

 
SEZER HUYSUZ / 2015-04-26
destek odası

sayın müfettişim öncelikler iyi çalışmalar. müdür yardımcısı 12 saat dersse girip ek dersi aldıktan sonra 6 saatda destek odasından ek ders alabilir mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler aylık karşılığı 6 saat derse girdikten sonra isteğe bağlı 6 saat ders görevlerini özel eğitim kapsamında yürütebilirler. Ancak sizin dediğiniz şekilde 12 saat dersin üstüne 6 saat de özel eğitim dersine girmeleri mümkün değildir.

 
AZİZ ŞAYAN / 2015-04-26
KULÜP ÇALIŞMALARI

Kulüp yönelgesinin 16. maddesinde "..Ödemeler aylık; ek gösterge dâhil en yüksek Devlet memuru brüt aylığının kulüpte görevlendirilen öğretmen, usta öğretici ve koordinatör öğretmenlerden resmî görevi bulunanlar için % 80’ini, resmî görevi bulunmayanlar için % 140’ını, kulüp yönetim kurulu başkanı için % 75’ini, yönetim kurulu üyesi için % 50’sini, kulübün yazışma ve muhasebe işleri ile temizlik, bakım ve beslenme islerini yürüten personel için % 40’ını geçemez." şeklinde limitler belirlenmiştir. Bu limitlere brüt ücret üzerinden mi yoksa net ücret üzerinden mi dikkat edeceğiz. Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Sorunuzda ve ilgili yönergenin 16/f/2 maddesinde de belirtildiği gibi ödemelerde en yüksek devlet memuru aylığının brütü ölçüt alınmalıdır. 

 
MAHMET AVCı / 2015-04-26
evde eğitim ek ders

hocam ben sınıf öğretmeniyim evde eğitim veriyorum. hafta da 8 saat mi yoksa 10 saat mi ekder yazılmalı.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sınıf öğretmenlerine özel eğitim hizmetleri kapsamında 8 saate kadar ders görevi verilip ücreti ödenebilir.

 
HAKAN TIMUR / 2015-04-26
İdarecilerin Yetiştirme Kursu Açması

İyi günler Pansiyonlu bir okulda okul işlerinden sorumlu müdür yardımcısı olarak görev yapıyor olmam dolayısıyla haftalık 22 saatlik yönetim görevi ve ayrıca 10 saat derse giriyor olup bunun 6 saati zorunlu olması hasebiyle toplamda haftalık 26 saat ek ders alıyorum.Haftalık 40 saatten fazla ek ders yazılmayacağından yetiştirme kurslarında kaç saate kadar ders alabilirim 14 saat mi yoksa 8 saat mi? Ayrıca etütlerde tutmuş olduğumuz her bir günlük nöbet için yazılan 2 saatlik ek ders bundan ayrı mı düşünülür? Teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre yöneticiler yetiştirme kurslarında 10 saate kadar derse girebiliyorlar. 40 saat azami sınıra nöbet görevleri dahil değildir. 

 
AYDANAYDAN / 2015-04-26
mudur yardimcisi bos gecenders

MErhaba ben 4ylligina mudur yardimcisi gorevlendirildim.bransim sinif ogretmeni .3mudur yardimcisiyiz.bir sinif ogretmeni 1ay raporlu .mudurum 1ay benim sinifa girmemi istedi.haftada 30 saat ikili egitim yapan 1300 ogrencili bir okuldayim.derslere girmek zorunda miyim haftada 30 saat

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Sevk/rapor nedeniyle boş geçen sınıfın dersine yöneticilerden biri ya da dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni girmelidir.

 
MUSTAFA KORKMAZ / 2015-04-26
ek ders

SAYIN HOCAM İYİ GÜNLER İYİ ÇALIŞMALAR BENİM SORUM; SEVK ALAN VEYA AYAKTA TEDAVİ GÖREN BİR ÖĞRETMEN BİR GÜDE 8 SAAT DERSİ VARKEN DİYELİM 3 SAATİNE GİRMEDİ EKDERSİ KESİLİR Mİ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Öğretmenler ek ders ücreti alabilmek için fiilen derse girmek durumundadırlar. Fiilen girmedikleri dersin ise ücretini alamazlar.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.