Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ESRA BEYHAN / 2015-04-26
rehber ögretmen

Kişiler tarafından kurulan özel bir okulda çalışıyorum. Beni boş derslere giydirme çalışıyor müdürü yasal hakkı var mı zorlama ne yapmaliyim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

             Sayın öğretmenim, 

      Özel öğretim kurumlarında eğitim personellerinin görevlendirilmesi MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 26. Maddesine göre yapılmaktadır. İlgili maddenin (4). Fıkrası şöyledir:

          “(4) (Değişik:05/07/2014-29051 RG) Okullarda görevli öğretmenler ile ders saati ücretli olarak görevlendirilen uzman öğreticiler haftada en fazla aylık karşılığı 20 saat, ders saati ücretli 20 saat olmak üzere toplam 40 saate kadar ders okutabilir. Mesleki ve teknik liseler ile okul öncesi eğitim kurumlarında ise öğretmenler ile ders saati ücretli olarak görevlendirilen uzman öğreticilerin toplam haftalık ders saati sayısı dengi resmî örgün eğitim kurumunda eğitim personelinin girebileceği aylık karşılığı ve ders saat ücretli girebileceği toplam ders saati sayısını geçemez. Okul öncesi eğitim kurumlarından derslik sayısı üçten az olan okullarda okul öncesi öğretmenliğine kaynak teşkil eden fakültelerden mezun olan okul müdürü tam gün ders okutabilir.”

           Okutabileceğiniz azami ders saatinden az dersiniz olması halinde boş derslere de gireceğinize dair sözleşmenizde bir hüküm yoksa yapılan uygulama mevzuata uygun değildir. Boş derslere girmeyebilirsiniz. İyi çalışmalar…

 

 
FATIH BULUT / 2015-04-26
kurs ekders

sayın hocam ortaokul müdür yardımcısıyım. okulumuzda sadece cumartesi günü yetiştirme kursu yapılmaktadır. ve ben cumartesi günü 6 saat derse giriyorum.kursla ilgili sorumlu müdür yardımcısı benim yönetici ek dersle beraber toplamda 8 saat mi ek ders yazılacak...şimdiden teşekkürler..

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta sonu kursunda girmiş olduğunuz 6 saat dersin dışında kurs merkezi yöneticiliği göreviniz varsa 2 saat de oradan alabilirsiniz.

 
METIN GENCER / 2015-04-26
yöneticilerin fazladan girdiği dersler

Sayın hocalarım ortaokulda müdür yardımcısıyım, okulumuz Matematik öğretmeni 1 haftalık görevli izinli olduğundan 30 saatlik ders yükünün 15 saatine ben girdim.Ayrıca kendi üzerimde bulunan 6 saatlik dersime de girdim. Bu fazla girdiğim saatleri yönetmelikteki "ihtiyaç halinde 6 saat daha ders alabilme" anlamında ek ders olarak alabilir miyim? İlginize şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler yönetim görevleri karşılığında aldıkları ders ücretlerinin yanı sıra aylık karşılığı 6 saat derse girdikten sonra girdikleri 2. 6 saatin ücretini alabilirler. Ancak 12 saatin üstünde girdikleri derslerin ücretlerini alamazlar.

 
MEVLüT ACAR / 2015-04-26
Kabul edilmeyen özel öğretim %25 fazla ödeme

Hastane sınıf öğretmenlerine ekders %25 fazla ödeme yapılacağını bircok yazılar ve sizlerin sayesinde bilgilendik.\\r\\nÖdememek için bahane aranıyor.\\r\\nMEB den ilgili birimden görüş isteme yazısı gönderdik , görüş istenmeden ,ilgili kişiye ekders yönenetmeliğine göre ödeme yapılması diye cevapladılar.Okulda yeni atanan idaareciler konuya hakım olamıyorlar.Emsal yazı gönderdik yıne yok.Kımısı mahkemeye gidin diyor.Basıt bır konu için kurumumuzu rencide olmasını istemiyorum.Para peşindede değilim ama şimdiye kadar aldığım ekders hak olmuyor o zaman onlara göre.Nasıl bır yol izlemeliyim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Bağlı olduğunuz İl/İlçe MEM ile görüşebilirsiniz.

 
KASIM ÌNVER / 2015-04-26
Sınıf rehber öğretmenliği

Sayın Hocam; Ortaokulda Branş Öğretmeni yetersizliği sebebiyle Md.Yardımcısına fahri olarak sınıf rehber öğretmenliği görevi verilebilir mi? Teşekkür eder görevinizde kolaylıklar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

         Değerli yöneticim, okulunuzun öğretmen sayısının yetersiz olması nedeni ile böyle bir idari tedbir almanızın uygun olacağı değerlendirilebilir. İyi çalışmalar…

 
ERGÌN DİRİK / 2015-04-26
ek ders

Bir ilkokulda müdür yardımcısıyım.Okulumuz bünyesinde 3 adet özel alt eğitim sınıfı ve 3 tane özel eğitim öğretmeni var.Yeni yapılan düzenlemeye göre idarecilerin ekders saatleri zamlanacak mı?Yönetmelik bu tip öğrencilerin eğitim gördüğü kurum idareci ve öğretmenleri diye ifade kullanıyor.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. 1. Kurumun özel eğitim kurumu olması durumunda kurumda görevli öğretmenler fiilen girdikleri derslerin yöneticiler de yönetim görevleri karşılığında aldıkları ek derslerin ücretlerini %25 arttırımlı alırlar. 2. Normal eğitim kurumu bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmen ve yöneticiler ek ders ücretlerini %25 arttırımlı alırlar. Ancak normal eğitim kurumundaki yöneticiler yönetim görevlerine karşılık almış oldukları ek ders ücretlerini %25 arttırımlı olarak alamazlar.

 
ZEYNAL TUYLI / 2015-04-26
Resim kursu

Merhaba sayın hocam, ben görsel sanatlar öğretmeniyim halk eğitim bünyesinde hafta sonu resim kursu veriyorum. Sizden ricam bu kursta % 100 zamlı kurslar içindemi değilmi bu konuda bilgilenmemdir. Şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek derslerin %100 arttırımlı ödenmesi MEB yetiştirme ve destekleme kursları yönergesi kapsamında açılan kurslarda geçerlidir.

 
ALİ CALAYIR / 2015-04-26
HAFTA SONU KURSU

2- Merhaba Sayın Denetmen; okulumda bir öğretmen arkadaş hafta içini raporlu geçirip derslere girmedi. Hafta sonu ise ‘’Hafta Sonu Destekleme ve Yetiştirme Kursunda’’ Pazar günü 8 saat derse girdi. Bu öğretmenin haftalık ek dersi hesaplanırken hafta sonu 8 saatlik dersini maaş karşılığı düşürecek miyiz yoksa ek ders kodu 102 (gece) olduğu için ücreti farklı hesaplanıp ödenecek mi? Ayrıca hafta sonu kursu gönüllük esasına bağlı olup gönüllülük esasına bağlı olarak kursta görev alan öğretmenin ek dersinin maaş karşılı hesaplanması (kesilmesi) yanlış olmaz mı? İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Hafta sonu kurslarında girilen derslerin ücreti öğretmenin aylık karşılığı ders görevini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın ödenmelidir.

 
ALİ CALAYIR / 2015-04-26
görevlendirme müdür

Merhaba Sayın Denetmen: Ben, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı çok programlı bir lisede 6 aylığına okul müdürü olarak görevlendirildim. Okulumda ikili öğretim var. Ek ders yönetmenliğinde Bakanlığa bağlı görevlendirilen personele (müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı) görev karşılığı olarak haftalık 18 saat ek ders verileceği yazıyor. Diğer bir maddede ‘’ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı suresince haftada 2 saat artırımlı ödenir. Bu hüküm görevlendirme ile çalışan müdürler için geçerli mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam;29/05/2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının 29. maddesi uyarınca (görevlendirme de olsanız yönetici sıfatınız var) +2 ödenmesi gerekir diye düşünüyorum. Bağlı olduğunuz İl/İlçe MEM bir durumu görüşün.

 
İZZET OLğAR / 2015-04-26
Cumartesi günü destekleme kursu veren yöneticinin 2 saat kurs yöneticilik ücreti

Sayın denetmenim, ortaokulda müdür yardımcısıyım. Cumartesi günü okulumuzda 2 dersten kurs veriliyor. Okulu ben açıyorum ve 6 ders saatine fiilen ben giriyorum. Ayrıca yöneticilikten dolayı 2 saat ek ders alır mıyım diye sorulara baktım. Verilen cevaplara göre alabilirim. Ama Ek ders kararlarının 8.maddesinde şu ifade var: (3) ... Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez." Yanlış yorumlamadıysam yöneticiye hem kurs hem 2 saat yöneticilik ücreti verilemiyor. Beni aydınlatmanızı dilerim. Saygılarımla.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta sonu yetiştirme kurslarında yöneticilere girdiği dersin ücreti ile aynı zamanda kurs merkezi yöneticisi olması durumunda yönetim görevinden dolayı 2 saat ücreti ödenir. Her iki ek dersin birlikte alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 
BILAL GÌLEÇ / 2015-04-26
ücretli öğretmen rehberlik ek dersi

ortaokulda üç kadrolu öğretmenim var.5. sınıfın şube rehber öğretmenliği boşta olduğu için ücretli öğretmene verdim.fakat fiili olarak rehberlik dersi sadece 8. sınıfta var.kadrolu öğretmenlere diğer sınıflarda haftada iki saat ek ders yine veriliyor.ücretli öğretmenede bu kapsamda haftada iki saat ek ders yazılabilirmi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ücretli öğretmene öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında ek ders ücreti ödemesi uygulaması bulunmamaktadır.

 
ASLAN KARADENİZ / 2015-04-26
HAFTA SONU YETİŞTİRME KURS İDARECİ EK DERSİ

BEN HAFTA SONU SADECE CUMARTESİ GÜNÜ OLAN KURSTAN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCISIYIM AYNI ZAMANDA AÇIK LİSEDEN DE SORUMLUYUM CUMARTESİ GÜNÜ 6 SAAT DERSE GİRMEKTEYİM BANA SADECE O GÜN 6 SAAT DERS ÜCRETİ VERİLMEKTEDİR YÖNETİM ÜCRETİ VERİLMEMEKTEDİR BİLGİ EDİNMEDEN ŞU CEVABI ALDIM NE YAPABİLİRİM.SADECE DERSE GİRDİĞİNİN ÜCRETİNİ ALABİLİRSİN DİYE BİR CVP GELDİ.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Bu konuda ek ders kararlarının 8/b/3 maddesine bakmanızı öneririm.

 
ENGIN KORKMAZ / 2015-04-26
göreve başlamada kademe

Merhabalar,\r\n2012 eylül ayında muhasebe ve finansman öğretmeni olarak göreve başladım. 9 /1 olarak başlamış görünüyorum. Meslek dersi öğretmenleri 8/1 olarak göreve başlamıyor mu? \r\nTeşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Özlük haklarınız ile alakalı olarak bağlı olduğunuz İl /İlçe İnsan Kaynakları şubesi ile görüşün.

 
MUSTAFA KÖSELER / 2015-04-26
Destekleme Kursu Yonetim Ek Dersi

Öncelikle iyi calışmalar.Cumartesi ve Pazar gunleri kurslarda gorevli yoneticilerden birine her gün icin yönetim görevi olarak 2 saat ek ders odenmektedir.6639 sayili torba kanun ile %100 artırılan kurs ucretleri ;bu yonetim gorevleri icin de %100 artırımlı uygulanacak mıdır? Tesekkurler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta sonu kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretleri %100 arttırımlı ödenmektedir. Yönetici ve öğretmenler ifadesinden yöneticilerin de bu haktan yararlanması gerektiği değerlendirilmektedir.

 
YüCEL DüNDAR / 2015-04-26
30 saat fiilen derse giren öğretmenin alacağı ek ders

merhaba, ortaokulda fiilen 30 saat derse giren bir İngilizce öğretmeniyim. ayrıca, 7. sınıfların şube rehber öğretmeniyim. (bizlere idare değiştiğinden beri öğrenci kişilik hizmetleri için ek ders ücreti verilmiyor) almam gereken toplam ek ders nedir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. 30 saat girdiğiniz dersin 15 saatlik kısmı aylık karşılığıdır. 15 saatin ise ücretini alırsınız. 30 saat derse girdiğiniz için hazırlık ve planlamadan 3 saat alırsınız. Ayrıca 7. sınıfların rehber öğretmenliği göreviniz için öğrenci kişilik hizmetlerinden kapsamında 2 saat ücret almalısınız. 15+3+2= 20

 
SEDAT SEçILMIş / 2015-04-26
İdareci ve Kurs

sn. Hocam okulumuzda yetiştirme kuslarını saat 15.00 dan sonra yapıyoruz ve saat 18.00' ı geçerek kurslar bitiyor. Müdür/Müdür Yardımcısı bunun için kurs ücreti alabilir mi? Alırsa kaç saat ve hangileri alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Hafta içi kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı ek ders ücreti ödenmez.

 
AYLA IŞIK / 2015-04-26
okul dönüşümleri

Bizim okulda henüz dönüşüm tamamlanmadı.İlkokuldan sadece 3. Ve 4. Sınıflar kaldı.İki senedir kayıt alınmadığından dolayı 1. Ve 2. Sınıflar yok.Yakın yeni yapılan başka bir okula okulumuz taşınacak.Bir başka okulda oraya taşınacak.Ancak Taşınma durumu seneye gerçekleşecek.Bu sene 4 ler gideceğinden 4. Sınıflar o yeni okula geçemez diyorlar.Öyle mi olur ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

       Sayın danışan, sorunuz yeterince anlaşılır yazılmamış. Okulunuz ortaokula dönüştüğüne göre bu yıl 4.sınıfı bitiren öğrencilerinizin 5.sınıfta yine sizin ortaokulunuzda devam etmesinin yeni bina ile ne ilgisi olduğunu anlayamadım. 

 
MEHMET KUSCU / 2015-04-26
ek ders

ek ders yönetmeliği nin 26 ncı maddesinde okulunda aylık karşılığı 've toplam alabileceği ders saatini dolduran öğretmenler bakımından başka bir okulda 10 saat kadar derse gireceği belirtiliyor kendi okulunda toplam ek ders saatini doldurmayan 26 saat derse giren bir öğretmen başka bir okulda14 saat ders alabilir mi alırsa ücreti ödenir mi teşekkür ederim

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarının 26. maddesi esasında özel okullarda, üniversitelerde veya diğer bakanlıklara bağlı okullara MEB kadrolu öğretmenlerinin derse girmelerini düzenleyen bir maddedir. Bu konuda MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Mersin Valiliğine gönderdiği 11/03/2013 tarihli görüş yazısına bakabilirsiniz. 26. maddeye göre 10 saate kadar derse girebilirsiniz, diye değerlendiriyorum

 
ALI CERİT / 2015-04-26
Ücretli Öğretmen Ekders

Değerli müfettişim merhaba, Ücret karşılığı derse giren ücretli öğretmenlere; milli bayramlarda örneğin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda okula gelerek törene katılan ve öğrencilerinin başında durarak görev yapan ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi? Teşekkür eder saygılar sunarım.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ücretli öğretmenlere sadece fiilen girdikleri dersin ücreti verilmektedir.

 
AHMET CAN / 2015-04-26
ekders

Okul müdürü bir hafta seminere gittiğinde müdürlüğe vekalet eden müdür yardımcısı okul müdürü ek dersi mi alır?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Vekalet edilen bir pozisyonun ek ders ücretini alabilmek için o kadronun boş olması gerekir. Bu konuda ek ders kararlarının 22/2 maddesine bakabilirsiniz. Bu madde "boş bulunan kurum yöneticiliklerine" demektedir. 

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.