Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
FIKRET KARADEMIR / 2015-04-26
branş dersinin olduğu saatlerde okulda olmasam

merhaba ben bir okulda sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım ingilizce dersine branş öğretmeni giriyor. ingilizce dersinin olduğu saatte okulda bulunmam gerekir mi?Bulunmadığım taktirde ek ders kesintisi dışında bir cezası var mı? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni o saatlerde okulda bulunarak yönetimin eğitim ile ilgili verdiği işleri yapmalıdır. Bulunmak istemiyorsanız ücret alamazsınız.

 
ALI NAKKAŞ / 2015-04-26
Ek Tazminat

Saygı değer hocam, 2006/10334 sayılı BKK ile yörürlüğe konulan Devlet Memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin kararın III sayılı cetvelin "A Eğitim Öğretim Tazminatı" bölümünün (II) inci fıkrasında; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V sayılı cetvelde sayılan mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki açık öğretim lisesi ile mesleki ve teknik açık öğretim okulu kadrolarında bulunanlar harıç olmak üzere,braşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez hükmü yer almaktadır. Sorum şudur; Norm faslası durumunda olan ve atama branşında her hangi bir derse girmeyer ancak işletmelerde mesleki eğitim (Koordinatörlük)görevi karşılığında ücret ödenen atölye ve meslek dersi öğretmenine söz konusu tazminatın ödenip ödenmeyeceği? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Durumu çok güzel açıklamışsınız. Öncelikle teşekkür etmek isterim. Soruya gelince; hüküm açık ve net bir şekilde fiilen derse giren öğretmenler diyor. Biliyorsunuz. Fiilen girilen dersler ek ders kararlarının 5. ve 6. maddesinde sıralanmaktadır. Kaldı ki bir öğretmen aylık karşılığı girmesi gereken derse girmiyorsa bile koordinatörlükten dolayı ek ders ücretinin tamamı ödenir. Bu nedenle koordinatörlük görevini fiilen girilen ders olarak değerlendirmemeliyiz.

 
MAHMUT KARABACAK / 2015-04-26
yetiştirme kursu

Sayın müfettişim merhabalar iyi günler.Ben bi okulda müdür yetkili olarak görev yapmaktayım..branşım ise matematik.okulda benden başka matematik öğretmeni bulunmamaktadır.12 saat derse de giriyorum.Yetiştirme kursu için de görevli yönetici yoktur.Ben haftada 16 saat kurs açabilir miyim?not(5-6-7-8. sınıflara 4er saatten)

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yöneticiler normal müfredat kapsamında 6+6 saat derse girip ikinci 6 saatin ücretini alabilirler. Hafta sonu kurslarında ise 10 saate kadar derse girip ücret alabilirler. 

 
MUHAMMET TüRKYıLMAZ / 2015-04-26
görevlendirme müdür yardımcısı maaş karşılığı ders saati

sayın hocam.çpl de görevlendirme müdür yardımcısı olarak çalışıyorum.aylık karşılığı haftada 15 saat derse giriyorum.olurda öyle yazıyor.böyle bir uygulama var mıdır? teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. MEB ek ders kararlarına göre örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticiler aylık karşılığı 6 saat derse girmelidirler. Öğretmen yetersizliğinden dolayı bazen öğretmenlere asli görevlerini aksatmamak şartıyla yöetici görevi verildiğini biliyoruz. Görevlendirmenizi tam olarak bilemediğim için net bir şey söylemem doğru olmayabilir. Ancak şunu söyleyebilirim ki yöneticiler aylık karşılığı 6 saat derse girmek zorundadır. 

 
BATıN TOP / 2015-04-26
yetiştirme kursu

sayın müfettişim. branşı beden eğitimi olan bir öğretmen beden eğitiminden ya da başka bir branştan destekleyeci ve hazırlayıcı kurs açabiliyormu. mevzuat da veli ve öğrenci talepleriyle haftalık ders çizelgesinde geçen her dersten açılabileceği söyleniyor ancak meb den okullara gelen yazıda beden eğitimi müzik bilgsiyar gibi derslerden kurs açılmayacağı ve uygun görülmediği söylenmiş net bi cevap alablirmiyim ilgili yazı: http://www.mymemur.com/d/file/gors.20150408113807.jpg

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

            Sayın Öğretmenim,

      MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine hitaben yazdığı 18/11/2014 tarih ve 5431468 sayılı görüş yazısında “… gerçek ihtiyacın tespit edilmesi, öğrenci ve velilerden yeteri kadar talebin olması durumunda özel yetenek sınavlarına yönelik olarak diğer derslerden de kurslar açılabilir. Kursların açılması ve kapatılması kararı ise il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğuna bırakılmıştır…” denilmektedir.

       MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Şanlıurfa Valiliğine hitaben yazdığı 03/03/2015 tarih ve 2368254 sayılı görüş yazısında ise “…Söz konusu kursların bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmemektedir.”denilmektedir.

            Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün 27/01/2015 tarih ve 928552 sayılı “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Tereddüde Düşülen Hususlar” konulu resmi yazısında “…Kurs verilecek derslerin belirlenmesinde öğrenci ve velilerden gelen talepler ile öğrencilerin desteklenmelerine gerçekten ihtiyaç duyulan derslere öncelik verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bu konuda da yetki ve sorumluluk il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bırakılmıştır” denilmektedir.

       Yukarıdaki görüş yazıları incelendiğinde en son Mart ayında gönderilen yazıda ilkyardım, bilgisayar kullanım, voleybol, badminton, beden eğitimi ve müzik branşlarından kurs açılamayacağı görülmektedir. Ancak özel yetenek sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrencilerinizin bulunması  ve talep olması durumunda yetki ve sorumluluk il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bırakılmıştır.İyi çalışmalar..

 

 
MUHAMMED ALTINTAŞ / 2015-04-26
Bilişim Teknolojileri Yetiştirme Kursu

2014-2015 eğitim - öğretim yılı örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarının 6.maddesi (6- Kurslar hangi derslerden açılacak? Ortaokul/imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır.) ile örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinin 10.maddesine göre (MADDE 10– (1) Kurslar, öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine kurs merkezlerinde belirlenen dersler için açılır.) 5. Ve 6. Sınıf öğrencileri için yetiştirme kursum açılmıştı. Ancak, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün 03/03/2015 tarih ve 15923718/10.04/2368254 sayılı yazısı ile "Bilgisayar kullanım" branşında kurs açılıp açılmayacağına ilişkin Şanlıurfa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 27/02/2015 tarih ve 25563248/101.04/2188990 sayılı yazısının incelenip bu kursun bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmediği belirtilmiştir. Sonuç olarak; Bu kurslar, velilerimizin ve öğrencilerimizin de istekleri göz önüne alınarak açılmaktadır. Ayrıca; "Bilgisayar Kullanım" branşı bulunmamaktadır. Atama branşım "Bilişim Teknolojileri"dir. Okulumuz, Şanlıurfa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 27/02/2015 tarih ve 25563248/101.04/2188990 sayılı yazısına dayanarak kursumun iptalini istemişlerdir. Eğer burada kastedilen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için açılan yetiştirme kursu ise kapatılma gerekçesi ya da dayanağı nedir? 2.sorum da şöyle: okulda 28 saat dersim var fiili olarak. Bilişim Teknolojileri rehber öğretmeniyim. Haftada 40 saate kadar kurs açılabileceği yönergede belirtilmişti. BT Rehber öğretmeni en fazla-toplam kaç saatlik yetiştirme kursu açabilir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn; Hocam MEB görüş yazısında "Bilgisayar Kullanımı" verilmek istenen branş adıdır.Zaten böyle bir kursu Bilişim Teknolojileri öğretmenleri verir.MEB hali hazırda ki ilgili görüş yazısı ile sizin bu alanda okullarda yetiştirme kursu açamayacağınızı belirtmiştir.Ortada bu görüş yazısı var iken üstüne bir şey diyemem. Teşekkür ederim.

 
MUSTAFA YAşAR / 2015-04-26
yolluk veya harcırah

sayın müfettiş bey. sizden ricam yolluk konusunda bizi aydınlatmanız. bir çok yere sordum ve araştırdım ama tatmin edici bir cevap alamadım.ben il merkezine bağlı bir kasabada branş dersi öğretmeniydim.ikametgahım il merkezinde. ancak okulum 25 km uzakta kendi belediyeliğinin olduğu bir kasaba. okula servisle gidip geliyorum. çalıştığım okulda müdür yardımcısı olarak görevlendirildim. ancak yolluk alıp alamamam hakkında bilgi alamıyorum.acaba bu durumda yolluk talebinde bulunabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Genel olarak şunu söyleyebilirim ki yolluk ödemesi görev yeri değişikliği sonucu yapılır. Sizin durumunuzda görev yeri değişikliği söz konusu değil. Sadece göreviniz değişmiş.

 
FATİH ERMİŞ / 2015-04-26
ek ders

iyi günler hocam.rehberlik sınıfı olmayan öğretmenin sosyal kulüpten alacağı haftalık kaç ek ders saati alır. teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Öğretmenlere öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında haftada 2 saat ek ders ücreti ödenir. Öğrenci kişilik hizmetleri denince akla rehberlik veya öğrenci kulübü gelir. Bir öğretmene bu iki görevin her ikisi verilebileceği gibi bir tanesi de verilebilir. Ancak her iki durumda da ek ders ücreti haftalık 2 saat olarak ödenir.

 
OğUZHAN CENGİZ / 2015-04-26
Yetişkinlere Yönelik Okuma Yazma Kursu

MADDE 9 - 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. " Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." hocam yetişkinlere yönelik okuma yazma kurslarının statüsü bu maddeye uygun mudur?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli arkadaşım. Sorunuzda da belirtiğiniz gibi %100 arttırımlı ödeme sadece Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurslardaki ders görevlerini kapsamaktadır. Yetişkinlere yönelik açılan kurslar bu kapsama girmez.

 
MUSTAFA KÖSLER / 2015-04-26
HAZIRLIK VE PLANLAMA GÖREVİ EK DERSİ

İyi çalışmalar Sayın Denetmenim;2017/19 SAYILI GENELGENİN 4.MADDESİ 4- Kararın 8’inci maddesinin (2) numaralı fıkrasında; “Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.” denilmektedir. Buna göre; Kararın 8’inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikle aylık karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ek ders ücreti karşılığı değerlendirilecektir. Ancak, bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde yerine getirilen ders görevleri, aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında verilecektir. Denilmektedir. Ayrıca Genelgenin 6.Maddesinde Hazırlık ve planlama görevi karşılığı verilecek ek ders ücretinin belirlenmesinde aylık ve ekders ücreti karşılığı fiilen okutulan ders sayıları esas alınacaktır. Bu bağlamda, işletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamındaki ders görevleri ile planlama ve bakım-onarım, öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri, sınav, belleticilik ve benzeri görevler karşılığı ödenen ek ders ücretlerine ilişkin saatler bu belirlemede dikkate alınmayacaktır. Denilmektedir. Bu iki açıklama birlikte değerlendirildiğinde yetiştirme kurslarında fiilen yerine getirilen dersler için Hazırlık ve Planlama görevi olarak ek ders ödenmeli midir?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücretlendirilen yetiştirme kurslarında sadece fiilen girilen derslerin ücreti ödenmektedir.

 
MEHMET KAYA / 2015-04-26
EK DERS

Sayın Murat Hocam geçen sorduğum soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum. Fakat halen net olarak anlayamadığım bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim. şöyle sorarsam belki daha doğru olacak. ek ders kararlarının 9. maddesi gereği hafta içi 10 saat normal derse giren bir resmi görevli aynı zamanda hafa içi veya hafta sonu kurs açıp bu kurstan dolayı da ek ders ücreti alabilir mi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Öğretmen olmayan devlet memurlarının okullarda derse girmelerini düzenleyen madde 9. maddedir. Bu madde kapsamında derse/kursa girebilirsiniz. Bu madde kapsamında ise resmi görevi bulunanlar 10 saate kadar derse girebiliyorlar.  

 
AZİZ ŞAYAN / 2015-04-26
KULÜP ÇALIŞMALARI

Kulüp yönelgesinin 16. maddesi gereği Ödemeler aylık; ek gösterge dâhil en yüksek Devlet memuru brüt aylığının kulüpte görevlendirilen öğretmen, usta öğretici ve koordinatöröğretmenlerden resmî görevi bulunanlar için: "% 80’ini, resmî görevi bulunmayanlar için % 140’ını, kulüp yönetim kurulu başkanı için % 75’ini, yönetim kurulu üyesi için % 50’sini, kulübün yazışma ve muhasebe işleri ile temizlik, bakım ve beslenme islerini yürüten personel için % 40’ını geçemez." denilmektedir. Bu oran net olarak mı yoksa bürüt olarak mı dikkat edeceğiz. Örnek olarak en yüksek devlet memuru maaşı 753 TL % 80'i 602,4 TL bu miktar ele geçen net miktar mı yoksa brüt miktar mı olacaktır. İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Sorunuzda ve MEB Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesinin 16/f/2 maddesinde de belirtildiği gibi ödemelerde esas alınacak oran en yüksek devlet memurunun brüt aylığın oranlarıdır.

 
NESLIHAN BABA / 2015-04-26
15 saatten fazla derse girme

Merhaba, 15 saat maaş karşılığı olduğunu biliyorum ve 15 saatten fazla ders almak istemiyorum böyle bir hakkım var mı, idare buna müdahale edebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Öğretmenler 15 saat aylık karşılığı, 6 saati zorunlu olmak üzere 15 saate kadar da ücret karşılığı derse girmekle yükümlüdürler. 15 saatin üstündeki 6 saat zorunlu, 9 saat ise istek ve ihtiyaç gözönünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

 
TARıK / 2015-04-26
çift nöbet

merhaba sayın müfettişim. iki adet sorum olacak. 1- okulumuz büyük ve öğretmen sayısı yetersizdir. bu durumda öğretmene haftalık çift nöbet yazılabilir mi? 2- eğer yazılamaz ise örneğin "giriş" ve "bahçe" adlı iki bölge aynı öğretmene aynı gün aynı saatte yazılabilir mi? teşekkür ederim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

         Sayın Yöneticim,

         Öğretmenlerin nöbet görevi

MEB Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde,

        Madde:44

      (4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde

         MADDE 91- (1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

         (2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:

         a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

 

      şeklinde açıklanmaktadır. Yukarıdaki maddeler birlikte değerlendirildiğinde her iki kurum türünde de nöbet görevinin bir günden fazla olamayacağına dair bir hüküm yer almadığı görülmektedir. Ayrıca ortaöğretim kurumlarında “öğretmenin dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde” ibaresi ile ihtiyaç halinde birden fazla da nöbet görevi verilebilineceği anlaşılmaktadır. İyi çalışmalar…       

 
AYşE ŞENSOY / 2015-04-26
40 saat ek ders sınırı (Halk eğitim ve Yetiştirme Kursları)

Merhabalar. Okulumda BTR görevi yürütüyorum. Bundan dolayı 18 saatlik ek dersim var. Ben halk eğitim üzerinden 10 saatlik ise bilgisayar kursum var. Okuldaki öğrencilere bilgisayar kullanımı ile ilgili Yetiştirme Kursu yönergesi kapsamında 4 saatlik kurs açmak istedim. Ancak 40 saatten fazla ek ders alamayacağım için benim 4 saatlik bu kursumu kapattılar. Bu yapılan uygulama ne kadar doğrudur? Ben yetiştirme kursumu tekrar açabilir miyim ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Anladığım kadarıyla bir görevlendirmeniz var ve yönetim görevi karşılığı 18 saat ders ücreti alıyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz 10 saatlik halk eğitim kursu ile yetiştirme kursu kapsamındaki bilgisayar kursu ek ders kararlarının 8. maddesi kapsamındadır. 8. madde kapsamında ise en fazla 10 saat kurs verebilirsiniz zaten.

 
HATİCE TURAN / 2015-04-26
boş derste sınav görevlendirmesi

Merhabalar. Branş öğretmeniyim. Çalıştığım okulda dersimin olmadığı saatlerde sınav gözetmenliği görevi veriyorlar. Dersimin boş olduğunu belirttiğimde de "idari görev" deniyor. Bu durum mevzuata uygun mudur? Uygunsa ek ders ücreti verilmesi gerekir mi? Teşekkürler..

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam; Anladığım kadarı ile okullarda yapılan ortak sınavlarla alakalı bir görevlendirme sizinkisi, budurumda aynı saatler içerisinde söz konusu sınıflara dersi olan diğer branş öğretmenleri olması gerek.Aksi takdirde görev verilse dahi bu kapsamda ekders ödenmez diye düşünüyorum.(Çünkü hatırladığım kadarı ile MEB sorulan bir görüş yazısında " boş geçen derse giren, o an dersi olmayan  nöbetçi öğretmene ekders ödenmez" denmişti.)

 
YASSIN MANANGOZ / 2015-04-26
haftasonu yönetici ekders

Slm hocam...halk egitim merkezlerinde haftasonu acilan kurslardan idareci yada mudur ek ders yoetmeligi 8. Maddeye gore 2 saat ek ders ucreti almaktadir.sorum şudur; bu ek dersi almak icin kursun halk egitim merkezi binasinda mi acilmasi gerekir yoksa halk eğitime bagli olmak sartiyla baska okullarda acildiginda da 2 saatlik ek ders ucreti alinir mi...tesekkurler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders kararlarında ya da 2007/19 sayılı genelgede çok net bir ifade ile sorunuzun karşılığı yok. MEB'in bu konuda farklı illere yazdığı bir görüş yazısı var mı, bakmak lazım. Ancak yetiştirme kursları yönergesinde kurs merkezi müdürü olarak bünyesinde kurs açılan kurum/okul müdürünü tarif etmektedir. Kanaatimce kursun açıldığı yerden ziyade kursun her türlü iş ve işlemini yürüten ve denetimini yapan yönetici bu ücreti almalıdır.

 
YALçıN AKGÌL / 2015-04-26
Anasınıfı İkili Eğitim Ek Dersi

Nizamettin Hocam merhaba. İkili öğretime bağlı olarak anasınıfından sorumlu olan müdür yardımcısını nasıl çıkarttığımı izah edeyim. Yazıda normal eğitim veren bir ilkokulda ikili eğitim yapan anasınıfı mevzu bahis.Yani okul değil sadece anasınıfı ikili. Bundan dolayı ki yazıda da ''ikili eğitime bağlı olarak okulda bulunması gerekenler'' ibaresi bulunduğundan ikili eğitim de anasınıfından ibaret olunca öyle bir yorum getirdim. 2. olarak bir soruda askerliğin zorunlu hizmete sayıldığından bahsediliyor. Fakat 16/08/2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile DMK 108 gereği alınan aylıksız izinlerin (askerlik bu maddenin son fıkrası) zorunlu hizmetten sayılmayacağı hükmü getirildi. Ayrıca geçici 5. maddede de kurumlara kendi yönetmeliklerini bu değişikliklere uygun hale getirmek üzere 6 ay süre verildiği gibi (bu süre dolmuş durumda) yine yönetmelikte geçiş sürecinde kurum yönetmeliklerinin bu yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir deniliyor. Bu durumda şu an MEb Atama yer değiştirmede değişiklik yapılmamasına rağmen bu yönetmeliğin meb yönetmeliğinin de dayanağı olması ve az önce bahsettiğim hükümler gereği askerlik zorunlu hizmete sayılmakta mıdır? İyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Sn Hocam ; Birinci sualin cevabını daha önce verdim sanırım. İkinci sual ile alakalı olarakta bana sorulan soruda ki husus Asker Öğretmen ile alakalı bir husustur.Sİzin bahsettiniz konu doğrudur  "kısa dönem" olup ücretsiz izinde olan kişilerin yaptıkları süreler zorunlu hizmetten sayılmamakta.Teşekkür ederim.

 
MAHMUT BIRGüL / 2015-04-26
ek ders

açık lise de 10 saat yüzyüze eğitim derslere giriyorum acaba ek derslerin iki katına çıkarılması açık lise yede uygulanacak mı

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek derslerin %100 arttırımlı ödenmesi MEB yetiştirme ve destekleme kursları yönergesine bağlı olarak açılan kurslarda uygulanacaktır.

 
NAGIHAN ASLAN / 2015-04-26
zihin engelliler öğretmenine eğitsel kulüp

Ben imamhatip ortaokulunda zihin engelliler öğretmeniyim. Zihin engelliler öğretmenine eğitsel kulüp verilirmi? bir çok öğretmen arkadaşıma sordum idarecileri vermemiş. Ama benim idarecilerim verilmeyeceğine dair bir yazı göster bizde vermeyiz dedi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

               Sayın Öğretmenim,

     Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nin amacı

“Madde 1 — (Değişik:2.3.2008/26804 RG) Bu Yönetmeliğin amacı; resmî, özel ilköğretim ve ortaöğretim okul, kurumlarında ders programlarının yanında öğrencide güven ve sorumluluk duygusu geliştirmeye, yeni ilgi alanları oluşturmaya ve beceriler kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda öğrenci kulübü ile toplum hizmeti çalışmalarının usul ve esasları düzenlemektir.”

          Yine aynı yönetmeliğin 4. Maddesinde  “danışman Öğretmen” in tanımı “Öğrenci kulübü ve toplum hizmeti çalışmalarının rehberlik, danışmanlık ve gözetim görevini yürüten öğretmeni veya öğretmenleri,” şeklinde yapılmıştır. Mevzuatta zihin engelliler sınıf öğretmenlerinin öğrenci kulübü veya toplum hizmeti çalışmasına katılmayacağına dair bir hüküm yer almamaktadır.İyi çalışmalar…

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.