Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
ORTAOKUL / 2015-05-07
Raporlu Öğretmenin Ekdersi

Merhaba hocam, Örneğin okula gelip 1 derse girdikten sonra rahatsızlanıp 5 günlük rapor alan bir öğretmen öğrenci kişilik hizmetleri adı altındaki 2 saat ekders ücretini alabilir mi?alabiliyorsa kaynağını öğrenebilir miyim? birde aynı durum 8. sınıfa rehberliği olan öğretmen için nasıl değerlendirilir?(girdiği fiili 1 saat Rehberlik dersi olsa durum nasıl olur olmasa nasıl olur?) Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Bu konuda yarım sayfayı bulan bir cevap yazmıştım. Lütfen soru-cevap bölümümüzdeki soru-cevap bölümüne bakınız.

 
YUSUF DEMİR / 2015-05-07
yetiştirme kurslarında görev alan ücretli öğretmenler

yetiştirme kurslarında görev alan ücretli öğretmenler 15/04/2015 tarihinden itibaren %100 fazlasıyla ücret alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Biliyorsunuz yetiştirme ve destekleme kurslarında ödenecek ek ders ücretlerinin %100 arttırımlı ödenmesi ile ilgili düzenleme 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesindeki değişiklik ile başladı. Bu madde aynı zamanda özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenlere de ücretlerini %25 arttırımlı ödenmesini hükme bağlamaktadır. Ücretli öğretmenler konusuna gelince: Bakanlık'ın henüz yetiştirme kurslarında görev alan ücretli öğretmenlerle ilgili bir görüş yazısı yok ancak özel eğitim sınıflarında derse giren ücretli öğretmenlerin ücretlerini %25 arttırımlı alamayacakları ile ilgili görüşü var. Bu nedenle yetiştirme ve destekleme kurslarında da ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin % 100 arttırımlı ödenemeyeceğini düşünüyorum.

 
YASIN KESEN / 2015-05-07
Ek ders

Okulumuz binasında lise ve ortaokul kurum kodu farklı olmak üzere birarada bulunmaktadır ve müdürlüğü tektir. Hafta sonu okulumuzda lise bünyesinde öğleye kadar MEB yetiştirme(takviye) kursları, öğleden sonra açık lise dersleri yapılmaktadır. Ortaokul kısmında ise hafta sonları yine MEB yetiştirme (taviye)kursları devam etmektedir. Buna bağlı olarak: 1-Kurs ve açık liseye yönetim görevine bağlı ayrı ayrı yönetici görevlendirilip ek ders alabilir mi? 2-Lise ve ortaokul aynı binada olmasına rağmen ikisi de ayrı kurs merkezi olduğundan hafta sonu yönetim görevine bağlı iki ayrı yönetici görevlendirilip ücretini alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarının 8/3 maddesi "Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez. " denmektedir. Sizin okulunuz aynı binada iki ayrı kurumun tek yönetimle faaliyetini yürüttüğü bir kurum. Nasıl normal yönetim görevleriniz karşılığında bir kurumun ek ders ücretini alıyorsanız bu ilke kurslar için de geçerlidir ve bir tanesinin ücretini alabilirsiniz, diye düşünüyorum.

 
BAYRAM KURT / 2015-05-07
Takviye kursları.

Sayın Hocam 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren Yetiştirme kurs üçretleri %100 artırıldı. Kadrolu öğretmelerimiz takviye kursların da görev aldıkları derslere girdikleri zaman kurs ucretleri %100 fazla ödenecek Sorum şu Dışardan kadrolu olmayıp kurslarda görev alan öğretmenlerde %100 artıştan yararlanacak mı? Bu konu ile ilgili çok acil cevap verirseniz memnun olurum.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Biliyorsunuz yetiştirme ve destekleme kurslarında ödenecek ek ders ücretlerinin %100 arttırımlı ödenmesi ile ilgili düzenleme 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesindeki değişiklik ile başladı. Bu madde aynı zamanda özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenlere de ücretlerini %25 arttırımlı ödenmesini hükme bağlamaktadır. Ücretli öğretmenler konusuna gelince: Bakanlık'ın henüz yetiştirme kurslarında görev alan ücretli öğretmenlerle ilgili bir görüş yazısı yok ancak özel eğitim sınıflarında derse giren ücretli öğretmenlerin ücretlerini %25 arttırımlı alamayacakları ile ilgili görüşü var. Bu nedenle yetiştirme ve destekleme kurslarında da ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin % 100 arttırımlı ödenemeyeceğini düşünüyorum.

 
ABDULLAH CANPOLAT / 2015-05-07
apo12345

Haftasonu yetiştirme kursunda idareciler toplamda kaç saat ek ders alır ? Ancak okul şartlarından dolayı kursu biz hafta içi yapıyoruz ilçe milli eğitimin bilgisi var

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre yetiştirme ve destekleme kurslarının haftasonu yapılması durumunda yöneticilerden birine cumartesi ve pazar günleri için 2'şer saat ek ders ücreti ödenir.

 
MESLEKI EğITIM / 2015-05-04
görevlendirme

merhaba hocam ilçede çalışıyordum ilde ıkamet ettiğim için görevlendirme istedim şuan ilde bir meslek lisesinde görevlendirme olarak çalışıyorum yeni müdürüm 10 saat koordinatörlük görevi verdi 1 gün sonra koordinatörlük görevimi aldı gerekçe olarak sadece maaş karşılığı dersimi vermekle yükümlü olduğunu söyledi uygulama doğrumudur?Doğruysa hangi yönetmelikte yazıyor... TEŞEKKÜRLER

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Öğretmenim, işletmelerde meslek eğitim dersi ile ilgili olarak,

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da

İşletmelerde meslek eğitimi

MADDE 15-(1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi

MADDE 88- (1) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj çalışmalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez. Koordinatör olarak görevlendirilen öğretmenlerin isimleri ilgili işletmeye bildirilir.

(2) e) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.

Hükümleri yer almaktadır. Yukarıdaki mevzuat maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, alanınız atölye, laboratuar ve meslek dersleri öğretmenliği ise, koordinatörlük görevi almanız için işletmelerde meslek eğitimi yapılan okulda kadrolu öğretmen olarak çalışma şartı bulunmaksızın görevli olmanızın yeterli sayıldığı görülmektedir.İyi çalışmalar…

 
OKTAY KARAHAN / 2015-05-04
devam eden rapor

Raporlu iken görev mahalli dışındaki memleketine giden bir öğretmen, tetkikleri ve tedavisi devam ettiginde bulunduğu görev mahalli dışından ek olarak acil servis veya ilgili polikliniklerden rapor alabilir mi ? Ayrıca raporlu iken il dışında bulunan öğretmenin verilmesi amirin takdirine bagli bir duruma ilişkin mazeret izni talebi olursa illa ki göreve baslayip akabinde mi izin almasi gerekir ? Teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Rapor sağlık iznine çevrilirken, sağlık iznini geçireceği adres bölümüne memleket adresini yazdırmanız durumunda rapor süresi sona ermeden ek raporlar alarak sağlık iznini meleketinizde uzatmanız mümkündür. Bu şartlar dışında memuriyet mahallinden alınan raporların yine memuriyet mahallinde geçirilmesi beklenmektedir. Raporluyken izin alma hususu ile ilgili olarak ise Milli Eğitim Bakanlığı Personel İzin Yönergesinde veya diğer mevzuatta bu durumla ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Fakat buradaki durumun mazeret izninin türüne göre değişebileceği gibi bir değerlendirme yapabiliriz. Örneğin zorunlu mazeret izinleri olarak adlandırdığımız ölüm izni, evlenme izni, doğum izni vb. için bunların önce telefon vb. yollarla haber verilip sonradan belgelendirilmesi yeterli görülürken amirin takdirine bağlı mazeret izinlerinde kurumunuza bizzat izin dilekçesi vermeniz gerekecektir. İyi günler dierim.

 
CEM KENAN / 2015-05-04
ortaokulda 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenci sınıfı geçebilir mi?

merhabalar. ortaokullarda 1. dönem bitmeden ocak ayında okula gelen bir öğrenci sınıfta kalır mı geçer mi? şube öğretmenler kurulu kararına mı kalmıştır bu? yeni yönetmeliğin ilgili maddesi şu şekildedir: Madde 31- b) Eğitim ve öğretim yılında özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-5 Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağına yazılarak e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

 
 
Cevaplayan Yönetici : admin

Değerli öğretmenim, kendi cevabı içinde olan sorunuzu, konuyu değerlendirmeye duyduğunuz bir ihtiyaç olarak algılayarak yorumlayacak olursak; alıntı yaptığınız MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Şube Öğretmenler Kurulu başlıklı 36. maddesindeki: "Şube öğretmenler kurulu, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında aynı şubede ders okutan öğretmenler ile okul rehber öğretmeninden oluşur. Kurula, gerek görülürse veliler ile öğrenciler arasından seçilen temsilciler de çağrılabilir.(2) Şube öğretmenler kurulu, okul yönetimince yapılacak planlamaya göre birinci dönemin ikinci ayında, ikinci dönemin birinci veya ikinci haftasında ve yıl sonunda okul müdürü ya da görevlendireceği müdür yardımcısı veya şube rehber öğretmeninin başkanlığında toplanır. Ayrıca, gerektiğinde şube rehber öğretmeni veya okul rehber öğretmeninin önerisinin okul yönetimince uygun görülmesi hâlinde de toplanabilir.(3) Şube öğretmenler kurulunda; şubedeki öğrencilerin kişilik, beslenme, sağlık, sosyal ilişkilerinin yanı sıra bu Yönetmeliğin 31 inci maddesi hükmü gereğince, başarıları ile ailenin ekonomik durumu değerlendirilerek alınacak önlemler görüşülür ve alınan kararlar, uygulanmak üzere şube öğretmenler kurulu karar defterine yazılır." hükümlerini de beraber değerlendirdiğimizde yönetmelik, öğrenci hakkındaki bu kritik kararı verme görevini, daha önce yapılan kurul çalışmalarıyla öğrenciyi en iyi tanıyacağı beklenen Şube öğretmenler kuruluna veriyor. Ve sınıf geçmesi ya da sınıf tekrarı kararlarından hangisinin öğrenci hakkında en iyisi olacağını bu kurulun tespit etmesini istiyor. Takdir edersiniz ki bu durum da oldukça makul karşılanmaktadır. Tabi buradaki püf noktaları olarak, kurulun yıl boyunca yapması gereken görevleri ne ölçüde yaptığı; okula geç başlayan öğrencinin diğer öğrencilere yetiştirilmesi için hangi tedbirleri belirleyip uyguladığı, öğrencinin üst sınıfı başarabilecek yeterlikte olup olmadığı gibi hususlar önemlidir. İyi günler dilerim.

 
ALEV YENICE / 2015-05-04
Zorunlu hizmet

merhaba sayın hocalarım. Bir konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum. ben görsel sanatlar öğretmeniyim. 3. yılımı çalışıyorum. çalıştığım okul geçen dönem zorunlu çalışma alanı haline geldi. (7 YIL) ben evliyim ve eşim zorunlu hizmetini tamamladı. Bu sebeple mebbis bilgilerimde zorunlu laışma yükümlülüğü kısmındaki bölümün Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Zorunlu çalışma yükümlülüğünün ertelenmesi ile ilgili alandaki 33. maddenin 8. fıkrasındaki maddeye istinaden ( Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması hâlinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir.) mebbis bilgilerimde yazan zorunlu çalışma yükümlülüğü kısmını zorunlu çalışma yükümlülüğü eş durumundan ertelendi şeklinde değiştirmek istiyorum( başka bir okulda çalışan arkadaşım aynı konuda düzeltme yaptılar bende onlardan öğrendim ve muallakta kaldım) böyle bir şey mümkün müdür?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Değerli Öğretmenim, bağlı bulunduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunursanız sistem üzerinde mevzuat çerçevesinde yapılabilecek düzeltmeler yapılacaktır. İyi günler dilerim.

 
SÌLEYMAN SELİM / 2015-05-01
MEMURUN GÖREVLERİ

SAYIN HOCAM ; okulumuzda memurların görev dağılımı yapılırken bazı sorunlar çıkmaktadır. Yeni orta Öğretim kurumları yönetmeliğinde bir açıklama yok. Nelere dikkat etmeliyiz veya görev dağıtımında bizleri bağlayıcı bir mevzuat var mıdır. Telefona bakmam diyen bir memur hakkında işlem yapılabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

Değerli Yöneticim, Devlet Memurları ile ilgili temel mevzuat 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'dur. 657 sayılı Kanunun 10. maddesi "Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları"nı, 11. maddesi ise "Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları"nı düzenlemektedir. Devlet memurlarına hangi emirlerin verilebileceği veya verilemeyeceği de 11. maddede açıklanmaktadır. İyi günler dilerim.

 
MEVLüT ACAR / 2015-05-01
boşanma da tayın hakkı ?

Merhabalar; Yiğenim (kadın)Ankara da sınıf öğretmeni.Ankara da ikamet eden ve çalışan biri ile evlendi.5.yılda ayrıldı.genc olduğu için dava sürdürmedik.En azından yenı bir aile kurabılır diye. Memleketi olan Isparta ya özür grubu tayını yapılabılır mı ?daha önceki yıllarda anlaşmalı boşanan ların yuzunden bu madde kalkmış diye biliyorum.O kşilere verilmesi gereken ceza gercek yasayanlara yansıyor. Nasıl bır yol izleyebiliriz.Kolay gelsin

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necmettin SÖKÜLMEZ

MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Boşanma durumundan yer değiştirme isteğinde bulunmaya dair bir düzenleme bulunmamakla birlikte özellikle bayan olan öğretmenin yaşantısı için tehdit veya herhangi bir zorluk olması durumunda ayrıca bir dilekçe ile bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile yer değiştirme isteğinde bulunması halinde yapılacak incelemenin sonucuna göre adı geçen yönetmeliğin "Diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 51. maddesi kapsamında yer değiştirmesi mümkün olabilmektedir. Bilgilerinize.

 
ALİ CALAYIR / 2015-05-01
DİL TAZMİNATI

Merhaba Sayın Denetmen: Ben Çok Programlı bir lisede görev yapıyorum. Okulumda çalışan İngilizce öğretmeni YDS sınavında 85 puan almış. Öğretmen arkadaşa dil tazminatı verilebilir mi? İyi günler/ iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Yabancı dil tazminatı branşı yabancı dil olan bir öğretmene de ödenebilir.

 
IBRAHIM GüLşEN / 2015-05-01
gerv ekders

Sayın maarif müfettişlerim. Benim iki soru olacaktı. 1-Sendikal eylem dolayısıyla okula gelen ama 1 saat ders e girmeyen sınıf öğretmenimizin ek dersi kesilir mi? 2-Sendikaların aldığı karar gereğince nöbet eylemi yapan öğretmenlerin el dersleri kesilmesi gerekir mi? teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yönetici ve öğretmenlere fiilen girmedikleri bir dersin ek ders ücreti ödenmez. Nöbet görevini yapmamak ile ek ders ücretleri farklı konulardır. Ek ders ücretlerinin ödenmesi nöbet görevine bağlanmış bir hak değildir.

 
CENGIZ OZTURK / 2015-05-01
yetistirme kursları

Sayın hocam anladığım kadarıyla hafta içi ders saati dışında açılan yetiştirme kursları ekdersleri %100 fazlasıyla ödenecek ve okulumda bu kurs oldugu icin yöneticilere de var. Peki ben m.Yardımcısı olarak 18 saat ekders alıyorum. Ekdersleri yaparken kac saati takviye kursları kısmından girip %100 fazla alacagım. Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici. Ek ders ücretlerinin %100 arttırımlı ödemesi sadece yetiştirme ve destekleme kurslarındaki dersler içindir. Sadece kurs kapsamında aldığınız ek dersleri %100 arttırımlı olarak almalısınız.

 
HASAN şEN / 2015-05-01
Açık lise ekders

Sayın Müfettişim. Okulumuzda Atelye Öğretmenimiz hafta için azami 27 saat ek ders alabildiği halde 20 saat derse girmektedir. Okulumuzda hafta sonları açık lise derslerinden bu arkadaşa 12 saat ders verdik. Acaba 12 saatin tamamını ek ders olarak verebilir miyiz?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek ders kararlarının 8. maddesine göre "açıköğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar" ek ders ücreti ödenebilmektedir.

 
KENAN şENTüRK / 2015-05-01
ekders

hocam beden eğitimi öğretmeniyim ildışı yarışmalara denk gelen egzersiz ücretleri alınabiliyormu?ikinci sorum ise. ekders yönetmeliğinin geçici 5 .maddesinin geçerlilik süresi hakkında idare ile ihtilaflıyız, aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Görevli/izinli olan bir öğretmen ders dışı çalışmalar kapsamındaki ek ders ücretlerini alamaz. Ancak programda değişiklik yapmak suretiyle eksik çalışmalar tamamlanabilir ve ücreti alınabilir.

GEÇİCİ MADDE 5-(24/09/2012-2012/3773 B.K.K.) (1) Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçi olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 (üç) saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenir. Alınacak onayda görevlendirilen personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti, görev süresi ve diğer hususlar belirtilir.

(2) Birinci fıkra hükmü bu Karar'ın Resmi Gazetede yayımlandığı tarihi takip eden iki öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanır ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmez.(12)  

Bu maddeye göre 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim öğretim yıllarını kapsamaktadır.

 
KADIR YıLMAZ / 2015-05-01
Destek Eğitim Odası Ekders Ücreti

Destek Eğitim Odasında görev alan ücretli öğretmen ekders ücretini %25 fazla alır mı ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Özel eğitim sınıflarında derse giren ücretli öğretmenler ek ders ücetlerini %25 arttırımlı alamazlar.

 
NECDET TEKEMEN / 2015-05-01
ekders

Sayın Müfettişim; 15/04/2015 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede\r\nyayınlanan son değişiklikte; \r\nMadde 9- 14/071965 tarihli ve 657 sayılı DMK\'un 176.maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.\r\n\'\'Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir\'\' denmektedir.\r\nBuna göre okulunda özel eğitim sınıfı olan (Ortaokul) okul yöneticilerine de ekdersler %25 fazla ödenebilirmi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenlere her kurumda %25 arttırımlı ödenir ancak yöneticilerde durum değişmektedir. Kurum özel eğitim kurumu ise yöneticiler de bu haktan yararlanırlar ancak kurum sizinki gibi ortaokul ve bünyesinde özel eğitim sınıfı açılmışsa yöneticilere ödenmez.

 
ŞEREF AYDıN / 2015-05-01
yönetici ekders

8:30 - 15:10 tam gün olan bir okulda müdür yada müdür yardımcısı okula şahsi işleri için gelmediği zaman ekders kesilir mi?.\r\nAyrıca 12 saat derse giren bir müdür yardımcısı derse fiili olarak girmezse (yönetim işlerini bahane ederek) ekdersi kesilir mi.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Okula/göreve mazeretsiz olarak gelmemek disiplin açısından ayrıca değerlendirilmesi gereken bir husustur ama yöneticiler de tıpkı öğretmenler gibi mazeretleri nedeniyle göreve gelmedikleri gün yönetim görevi karşılığı almaları gereken ek ders ücretlerini alamazlar. 2. sorunuza gelince ek ders kararlarının 27. maddesi "Bu Karara göre zorunlu ek ders görevi verilenlerden, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın bu görevini yerine getirmeyenler aslî görevlerini yapmamış sayılır" der.

 
SELAMI AKYILDIZ / 2015-05-01
yetistirme kurs

Gorevli izinli olan bir ogretmen yetistirme kurs ucretini alabilirmi

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Görevli/izinli bir öğretmenin fiilen girmediği yetiştirme kurslarındaki derslerinin ücretini alması doğru değildir.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.