Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
İHSAN KOÇ / 2015-05-12
Hizmet içi eğitim ek ders

bir başka ilde bakanlıkça açılan hizmet içi eğitim faaliyetine katılan bir yöneticinin katılım gösterdiği süre içindeki ek dersi ödenir mi? saygılarımla

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yöneticiler ve öğretmenler görevli/izinli oldukları dönemlerde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılırlar ve ücretleri kurumlarınca ödenmelidir.

 
ABUBEKIR BOZAN / 2015-05-12
ek ders

s.a. Ortaokullarda nöbetçi öğretmenler, nöbetçi olduğu günde rapor veya sevk nedeniyle okula gelmeyen ders öğretmenin yerine ek ders ücreti karşılığında derslere girebilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmen arkadaşım. Ortaokullarda boş geçen derslere yöneticiler, nöbetçi öğretmenler girmelidir. Ancak bu kapsamda ücret ödenmez. Kaldı ki ders ücretinin ödenmesi için ücret onayı alınması zorunludur.

 
MAHMUT DİKİLİ / 2015-05-12
EK DERSİN YAZIMI

MERHABALAR,OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN GÜNLÜK YOKLAMA (DEVAM-DEVAMSIZLIK) DEFTERİNE EKDERS NASIL YAZILMALIDIR? 3-3-3-3-3 DİYE Mİ YAZMALIYIZ? TEŞEKKÜR EDER,İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ek derslerin çizelgeye bu şekilde eşit dağıtılarak yazımı işlemi bilinenin aksine sadece yönetim görevi karşılığında (yöneticiler, rehber öğretmenler vb.) ders ücreti alanlar için geçerlidir. Diğer öğretmenler için ders ücreti yazımı şöyle olmalıdır: Öncelikle öğretmenin o hafta için aylık karşılığı ders görevini tamamlaması beklenir. Okul öncesi öğretmeni haftalık 6+6+6+6+6= 30 saat derse girer. İlk 15 saatini aylık karşılığı girmesi gerekir ve bu çarşamba gününe kadar sürer. 15 saatin üstündeki dersler ise ücret karşılığıdır. Doğru yazım 0+0(hazırlık ve planlama)+3+6+6= Bu arada salı günü gün sonunda 10 saatini tamamlamış olacağı için hazırlık ve planlamadan 1 saat salı gününe, diğerleri de diğer günlere yazılmalıdır.  

 
ABDULLAH BAYRAM / 2015-05-10
zorunlu hizmet alanı güncellemesi

iyi günler hizmet alanı 4 olan okul sonradan 3 e düşerse zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenin durumu ne olur

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

         Sayın Öğretmenim; sorunuzun cevabı Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin Kazanılmış Haklar başlıklı Geçici Maddesinde şöyle açıklanmaktadır. İyi çalışmalar..

Kazanılmış haklar

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Öğretmenlerin, yürürlükten kaldırılan yönetmelikler kapsamında verilen hizmet puanları ile zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri geçerli sayılır.

 
ALI HÌRKUŞ / 2015-05-10
derse giriş

Bir öğretmen derse geç girse, müdür bey uyarıda bulunsa öğretmen okul dışında bir ortamda 5 dakika geç girerim çünkü 5 dakika geç çıkıyorum deme hakkına ve müdür bana karışamaz deme hakkı varmıdır.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

        Sayın eğitim danışanı, adaylık eğitimi süresince verilen eğitimler bu soruyu yanıtlamak için yeterli olmakla birlikte bildiğiniz gibi okullarımızdaki eğitim öğretim derslerin başlama, bitiş saatleri, dinlenme ve öğle arası süreleri belirlenerek okulun tüm paydaşlarına duyurulan(öğretmen, öğrenci, veli vb) zaman çizelgelerine göre gerçekleştirilmektedir. Paydaşların zaman çizelgesini kendisine göre değiştirerek uygulamak gibi bir yetkisi/hakkı yoktur.

 

 
COşKUN / 2015-05-10
EK DERS GÖSTERİLMESİ

Çalıştığım okulda idareciler ek ders çizelgesini öğretmenler odasına getirip panoya asmak istemiyorlar. Gerekçe olarakta kişisel bilgilerin gizlilik esasından dolayı ve bazı öğretmenlerin istememesini gerekçe gösteriyorlar. İdareciler bu konuda haklılarmı doğru olan nedir.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders ücret çizelgesinin öğretmenler odasında bilgilendirme amacıyla asılmasında sakınca yoktur. Ancak bazı öğretmen arkadaşlarınız bilgilerinin asılmasını istemiyor olabilir. Siz idareden şahsınıza ait olanı alabilirsiniz. 

 
TARKAN ARSLAN / 2015-05-10
ücretli öğretmen

Öncelikle böyle bir hizmetten dolayı teşşekurlerimi bir borç bildiğimi belirtmek isterim. Benim sorum şu ki okulda düzenlenen bir gösteri ve ya okulda düzenlenen 23 nisan kutlamasında ücretli öğretmen fiilen derse girmemektedir fakat o gun okulda ve öğrencilerinin başındadır.Ücret tahakkuk ettirlebilrmi yoksa kesilmesimi lazım. Şimdiden teşkler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ücretli öğretmenlere sadece fiilen girdikleri derslerin ücretleri verilebilmektedir. 

 
AYDIN MUMCU / 2015-05-10
YÖNETİCİ EK DERS ÜCRETLERİ

Sayın hocam.Meslek lisesinde müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.Haftada 12 saat derse giriyorum.Aynı zamanda akşamları açık lise yöneticiliği ve hafta sonu yetiştirme kursu yöneticiliğinde görevlendirilmiş durumundayım.Haftalık kaç saat ek ders alabilirim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Yönetici olarak 6 saat aylık karşılığı 6 saat de ek ders ücret karşılığı derse girebilirsiniz. Yani siz girdiğiniz 12 saat dersin 6 saatini aylık karşılığı, 6 saatini ise ücret karşılığı olarak girmektesiniz. Hafta sonu kurs merkezi yöneticiliğinizden dolayı ise cumartesi ve pazar günleri için 2'şer saat ücret alırsınız.

 
DIDEM KıLıç / 2015-05-07
2015 parasız yatılılık ve bursluluk sınavı

2015 parasız yatılılık ve bursluluk sınavı için gerekli belgeler nelerdir

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Öğrencinin velisi

(Ek-1) Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösterir Beyanname” ve ekleri

(Ek-2) 2015 PYBS Başvuru Formu’nu doldurarak okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır.

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Eklere ulaşmak ve ayrıntılı bilgi edinmek için “2015 Yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu”nu inceleyiniz.

 
SUAT / 2015-05-07
ek ders

iyi günler. 12. sınıf öğrencileri okula uzun bir süredir gelmiyor. Bu nedenle derslerde yapılmıyor. Fakat bu sınıflarda derse giriyor gözüken öğretmenler, ders saatlerinde okula bile uğramamalarına rağmen ek dersleri yatıyor. bu uygulama doğrumudur. iyi çalışmalar.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

      Değerli Öğretmenim, öğretmen okulda ve sınıfta hazır bulunduğu halde öğrencilerin derse girmemesi nedeni ile boş geçen dersler için bu öğretmenlerin ek derslerinin ödenmesi gerektiğine dair mahkeme kararları bulunmaktadır (Samsun 1. İdare Mahkemesinin 2008/935 E., 2008/1958 K. Sayılı ve 30.12.2008 tarihli kararı, Samsun İdare Mahkemesinin 2006/3235 Esas ve 2007/0688 sayılı kararı, Bursa 3. İdare Mahkemesi 2011/1426 Karar ve 2011/893 Esas sayılı kararı gibi).

        Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’a  göre idari izinler dışında fiilen yerine getirilmeyen dersler için ek ders verilemez. Bununla birlikte İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 21/02/2013 tarih ve 124800 sayılı görüş yazısında, öğrencilerin hastalık raporu almaları nedeniyle sınıf bütünlüğünde derse girmedikleri sürelerde öğretmenlerin ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün olmayacağı belirtilmektedir.(http://www.egitimmevzuat.com/index.php/Gorus-Yazilari/mebden-oeretmenlern-hastalik-raporu-alan-oerenclern-sinif-buetuenlueuende-derse-grmemeler-durumunda-bu-saatlere-rastlayan-ders-goerevlern-yapmi-sayilip-sayilamayacaklarina-lkn-goerue-yazisi.html).

        Yukarıda açıklandığı üzere öğrenciler gelmediği için okula gelmeyen öğretmenlere ek ders ödemesi yapılması yargı kararlarına ve mevzuat hükümlerine uygun değildir.İyi çalışmalar...

 
CEMİL YILMAZ / 2015-05-07
teog sınavında görevli öğretmenler

iyi günler hocam. teog sınavında görevli olan öğretmenler hem o günkü ek ders ücretini hemde sınav ücretini mi alır. ayrıca sınavda görevli oldugu için gün boyunca izinli midir? yoksa öğleden sonra okuluna gitmesi mi gerekir.(lise de çalışan bir öğretmen için)

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. TEOG'da görevli öğretmen hem sınav ücretini hem de ek ders ücretini alır. Sınav görevi bitiminde de dersi varsa okuluna gidip dersine gitmesi uygun olacaktır.

 
MUTLU ÖZDEMİR / 2015-05-07
Toplantı Ek Dersin Kesilmesini Gerektirirmi

Öğretmenlerin egzersiz ve kurs saatleri içerisinde Meb de toplantıya gidildiğinde ekders ücreti kesilir mi ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Görevli/izinli olan bir öğretmenin normal müfredat kapsamındaki ek ders ücretleri ödenir ancak ders dışı eğitim çalışmaları ve kurs saatlerindeki ücretlerinin ödenmemesi gerekir.

 
AHMET / 2015-05-07
öğrenim izni ek ders

iyi çalışmalar;haftada iki gün öğleden sonra öğrenim izni kullanan ve yüksek lisans yapan rehber öğretmenin ek ders durumu ne olur 

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. MEB İzin Yönergesinin 18/e maddesi "(Ek: 05/04/2013-485808 Bakan Onayı) Memurlardan lisansüstü öğrenime devam edenlere, görevlerini aksatmamak şartıyla izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir." denmektedir. Ek ders kararlarının 10/d maddesi ise "Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, yönetim görevi karşılığı sayılır" denmektedir. Bu iki mevzuat hükmüne göre değerlendirildiğinde rehber öğretmenlerin yarım günlük izinlerinde görevlerini aksatmamak şartıyla aldıkları öğrenim izinleri nedeniyle ek ders ücretlerinin kesilmemesi gerektiği değerlendirilmektedir.

 
FATIH ADıGüZEL / 2015-05-07
ekders çizelgesi

merhaba sayın denetmenlerimiz : okullarda oluşturulan her ay sonundaki ekders çizelgeleri okulumuzda gösterilmiyor.( istememize rağmen). sorduğumuzda da kanunen yasak deniliyor. ekders çizelgesini öğretmenlere göstermek zorunlu mudur.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Ek ders çizelgelerinin/bordrolarının öğretmenler odasında belli bir süre panoda sergilenmesi, öğretmenler bilgiyi edindikten sonra kaldırılması uygun olacaktır.

 
EşREF şAHIN / 2015-05-07
teog sınav görevi

İyi günler;sayın hocam teog sınavının ilk gününde başka bir okulda gözetmen olarak görev aldım.ikinci gün görevim yoktu ve kendi okuluma uğrayıp imza attım.Fakat görevli öğretmen eksikliğinden dolayı ben ve üç arkadaşıma daha kat görevlisi görevi verildi bizde görevimizi yaptık ama sınav sonunda sorduğumuzda bizlere 5 saat ücretin ödenmeyeceği söylendi.bu uygulama doğru mudur?Yardımcı olursanız seviniim.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Sınavlarda daha önce görevli olarak onayı alınmış öğretmenlerin görevlerine gelmemesi üzerine okulun mevcut öğretmenlerinin görevlendirilmesi durumunda yeni bir onay alınması ve 5 saat ek ders ücretinin ödenmesi yerinde olacaktır.

 
CENGIZ OZTURK / 2015-05-07
yetistirme kursları

Sayın mufettısım bir okuldaki mudur Yardımcısı ve müdüre hafta içi mesai saati içinde yapılan destekleme kursu için ekders ödenir mi ödenirse ne kadar.Teşekkürler

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Hafta içi kursundan dolayı yöneticilere ek ders ücreti ödenmez. Detaylar için daha önce cevaplanmış sorulara bakabilirsiniz.

 
FATIH DEMIREL / 2015-05-07
ücretli öğretmene 23 nisan ve teog günleri ek ders ödemesi

mrb sayın hocam..okulumda 23 nisan günü ücretli öğretmenlerinde desteği ile kutlamalarımızı yaptık bu ücretli öğretmenlerimizin ek dersi ödenirmi..ve teog günleri gelen genelge ile sabah 9,30 a kadar ücretli öğretmenlerimiz dahil tüm öğretmenlerimizi okula getirdik.kadrolu öğretmenlerimize gerekli ek ders verilecek peki ücretli öğretmenlerimize o günün ek dersi ödenirmi...teşekkür ederim kolay gelsin

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Ücretli öğretmenlere sadece fiilen girdikleri derslerin ücreti ödenmektedir. Sorunuzda belirttiğiniz ek derslerin ödenmesi uygun olmayacaktır.

 
MUTLU ÖZDEMİR / 2015-05-07
Egzersiz ve Kurs Saatleri

Sayın Hocam; Öğretmenkerin egzersiz ve kurs saatleri içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğünde toplantıya gidildiğinde ek ders ücreti kesilir mi ?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Konuyla ilgili lütfen daha önce cevaplanmış sorulara bakınız.

 
İHSAN HOMAN / 2015-05-07
Hazırlık ve Planlama Ek Ders Hesabı

Değerli Hocalarım; idareci arkadaşlar arasında tartışma konusu olan bir konu hakkında görüşlerinize başvurma ihtiyacı hasıl olmuştur. Maaş karşılığını doldurmayan bir öğretmene hazırlık ve planlamadan ek ders alır mı? Örneğin; bir sınıf öğretmeni iki gün derse girdiğini varsayalım. Alacağı ek ders ne olur? 6+6=12/10=1 saat hazırlık ve planlama alır mı? Yoksa maaş karşılığını doldurmadığı için herhangi bir ek ders almaz mı?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım. Öğretmenlere hazırlık ve planlama kapsamında ödenen ek ders ücreti aylık karşılığı ders görevini doldurma koşuluna bağlı değildir. 10 saatini dolduran öğretmene 1 saat hazırlık ve planlama ek dersi yazılmalıdır.

 
OSMAN TOSUN / 2015-05-07
DERS ÜCRETLİ ÖĞRETMEN EKDERSİ

DERS ÜCRETLİ ÖĞRETMENE TAKVİYE KURSUNA DAYANARAK % 100 ARTTIRIMLI EK DERS ÖDEMESİ YAPILABİLİRMİ.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Biliyorsunuz yetiştirme ve destekleme kurslarında ödenecek ek ders ücretlerinin %100 arttırımlı ödenmesi ile ilgili düzenleme 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesindeki değişiklik ile başladı. Bu madde aynı zamanda özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenlere de ücretlerini %25 arttırımlı ödenmesini hükme bağlamaktadır. Ücretli öğretmenler konusuna gelince: Bakanlık'ın henüz yetiştirme kurslarında görev alan ücretli öğretmenlerle ilgili bir görüş yazısı yok ancak özel eğitim sınıflarında derse giren ücretli öğretmenlerin ücretlerini %25 arttırımlı alamayacakları ile ilgili görüşü var. Bu nedenle yetiştirme ve destekleme kurslarında da ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin % 100 arttırımlı ödenemeyeceğini düşünüyorum.

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.