İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zorunlu Okul Öncesi Bilgilendirme Toplantısı

İstanbul’da 81 il sorumlusu ve ilgili protokolün katılımıyla zorunlu okul öncesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Zorunlu Okul Öncesi Bilgilendirme Toplantısı

Eğitimde yapılan önemli değişikliklerden biri de okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alma çalışmaları. Ülkemizde okul öncesi eğitim zorunlu değil. Türkiye’de okul öncesi eğitime katılım son 10 yılda artmasına rağmen, okullaşma oranları hem Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortalamasının hem de geçtiğimiz yıllarda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen hedeflerin altında.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı pilot uygulamaya göre yakın bir gelecekte ana sınıfı zorunlu olacak.  2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde değinilen konulardan biri de anaokulu eğitimi oldu. Hem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hem de Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önce de pek çok kez zorunlu olacağı konuşulan anaokulu eğitimiyle ilgili planlarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, anaokulu eğitimini gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceklerini bildirdi. Benzer açıklamalarda bulunan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk da 5 yaş erken çocukluk eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına gireceğini ifade etti.

Bu kapsamda İstanbul’da 81 il sorumlusu ve ilgili protokolün katılımıyla zorunlu okul öncesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Okul öncesi eğitimin çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim süreci olduğu değerlendirmesi yapıldı. Okul öncesi eğitim programı iyi planlandığında, ebeveynlerin ve eğitimcilerin etkin rol aldığı, verimli bir öğrenme ortamı teşkil ettiği ifade edildi. Zira okul öncesi eğitim döneminde çocuklar büyük kazanımlar sağlar.

2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde belirtilen yol haritasına göre; şartları elverişsiz ailelere okulöncesi çocukları için materyal ve kırtasiye desteği gelecek, yaz dönemlerinde okullarda oyun temelli yaz okulu programları açılacak ve okul öncesi eğitimde kalitenin arttırılması için ortak ‘kalite standartları’ uygulanacağı ifade edildi.

Yeni düzenlemeye göre, ana sınıfına kayıt zorunlu hale geldiğinde 54 ayını doldurmuş her çocuk birinci sınıftan önce ana sınıfında mecburi eğitime başlayacak. İçinde bulunduğumuz 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Türkiye´de pilot bölge olarak seçilen iller dışında ana sınıfına kayıt tercihe bağlı.

18-11-201818-11-201818-11-201818-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.