İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yurtta Hasbihal

Yurdumun Değerleri Projesi kapsamında, şehir, şiir ve İstanbul üzerine konuşuldu.
Yurtta Hasbihal

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Yurdumun Değerleri Projesi kapsamında her hafta bir öğrenci yurdumuzda öğrencilerimizin kültürel dünyasını geliştiren etkinlikler düzenleniyor. Ataşehir Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi yurdundaki program İstanbul’u yeniden tanımaya, keşfetmeye, keyfini çıkarmaya,  burada yaşamayı bir sanat hâline getirmeye katkı sunmayı hedefliyordu. Bu bağlamda "Şehir, Şiir, İstanbul” teması işlendi.

Kendisi Şiir Şehir

Programda şair Cengizhan Orakçı, “İstanbul nadide bir şehirdir. Kendisi en güzel şiir olan şehir İstanbul’a bugüne kadar nice şiirler yazıldı, yazılmaya devam ediyor. Dünyada belki de adına en çok şiir yazılan şehirdir İstanbul. Bunun bir örneği olarak henüz yeni yayımlanan Ömer Erdem’in İstanbul’a kitabı örnek olarak gösterilebilir.” ifadeleri kıllandı. 

Sonra öğrencilere İstanbul’a kitabından “Eğer dünyaya gelseydim/ ya da gök gürlemesi kuşu” adlı şiiri okudu. Konuşmasının devamında İstanbul’un kültür tarihimizdeki yerini anlatan Orakçı, “Ancak İstanbul´u en iyi şekilde anlamak için bu şehrin sokaklarında yürümek, boğazı temaşa etmek ve özellikle Suriçi bölgesinde doyasıya gezmek gerekir. Atalarımızın bir manevi vecd içinde inşa ettikleri İstanbul’u öğrenmek bizim için aziz bir görevdir. İçinde yaşadığımız bu şehre başka başka illerden gelmiş olabiliriz ama mademki artık İstanbul’da yaşıyoruz, o halde İstanbullu olmalıyız. Evet, İstanbullu olmamız gerekiyor. Ancak İstanbul’u öğrenerek, okuyarak İstanbullu olunabilir. İstanbul için yazılmış güzel ve önemli kitapları okumak bize bu yolda kılavuzluk yapacaktır. Yahya Kemal’i, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Abdulhak Şinasi Hisar’ı, Samiha Ayverdi’yi, Ahmet Yüksel Özemre’yi, Nihat Sami Banarlı’yı okumak İstanbul’u okumaktır.”  şeklinde konuştu.

İstanbul´u Yaşamak

Şiir ve şehir ilişkisini çeşitli boyutlarıyla anlatan şair Hüseyin Akın ise, “İstanbul´u yaşamak zevktir, sanattır ve her insana nasip olmayacak bir şeydir. İstanbul´u anlamak için İstanbul´un tıpkı kitaplar gibi okunması gerektiğini ve İstanbul´u anlatan kitaplardan, yazarlardan yararlanmak gerektiğini, bu anlamda özellikle Yahya Kemal ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi yazarların eserleri mutlaka okunmalı.” dedi.

Programda ayrıca öğrencilerden bir kısmı şiir okudu ve türkü söyledi.

01-03-201901-03-201901-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.