İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yönetişim ve Koordinasyon Toplantıları

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi doğrultusunda hayata geçirdiği projelerin yönetişim ve koordinasyon toplantıları yapıldı.
Yönetişim ve Koordinasyon Toplantıları

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz, Millî Eğitim Bakanlığı'mızın 2023 Vizyonu çerçevesinde 39 ilçemizde öğretmen, öğrenci, veli, okul, kamu kurumları, akademi ve sivil toplum kuruluşlarının da içinde yer aldığı çok sayıda proje hayata geçirdi. Müdürlüğümüzün yerel projelerinin amaçlarının, etkinliklerinin ve veri temelli çıktılarının ilçelerimizle iş birliği içerisinde yürütülmesi büyük önem taşıyor. Eğitim ortamlarımızın çeşitli disiplinlerle buluşmasını da sağlayan yerel projelerimizin yönetişimi ve koordinasyonu amacıyla iki ayrı toplantı düzenlendi.

Bu çerçevede Fatih Neslişah İmam Hatip Ortaokulu'ndaki toplantıya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Fatih İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip Kına, Şube Müdürümüz Sayın Elif Sarıkaya, Proje Koordinatörlerimiz ve Avrupa yakasındaki ilçe özel büro çalışanları katıldı.

Yol Arkadaşlığı

Nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefimiz doğrultusunda her öğrencimizin mutlu olmaları için yeniliklere açık olmak gerektiğine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil, "Millî Eğitim Bakanlığı'mızın eğitim öğretimdeki atılım ve şahlanış stratejisinin yol haritasını oluşturan 2023 Vizyon Belgesi'nin önemine ve ortaya koyduğu hedeflerle ulaşmak çok önemli. Uzun soluklu bir çalışmayı gerektiren bu hedeflere ulaşmak için, çok kapsamlı projeler geliştirdik. Bunları bir yıldır uyguladık, yeniden gözden geçirdik. Çocuklarımızın gözündeki ışıltıyı gördük. Projelerimizden bazıları faaliyet bazlı, bazıları ise yarışma odaklı. Hangi türde olursa olsun çalışmaları ufak görmemek gerekiyor. Çünkü bunların tümü, çocuklarımız, ülkemiz ve geleceğimiz açısından değerli. Bugün sizlere bu çerçevede bilgiler vermeyi amaçladık. Önümüzdeki günlerden itibaren projelerimizin faaliyetleri hız kazanacak. Çalışmalarımıza devam ederken, duyarlılığı artırmak, paylaşımı artırmak, birbirinden öğrenme ve ilham vermek çok değerli. Hiç kuşkusuz bu süreçteki tüm çalışmalarımız yol arkadaşlığıyla anlam kazanacak." dedi.

Bütünleşik Uygulamalara Hız Kazandırmak

Projeleri çok sınırlı ele almamak gerektiğinin altınız çizen Levent Özil, eğitimin dört temel sütununun öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okul olduğuna değinerek, "Bu dört sütundan hareketle müfredatı; bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşıyacak akademik projelerimizi hazırladık. Bunun için akademik dünyayı da işin içine katarak öğrenci, öğretmen ve ebeveynlerimizin öğrenmeyi severek,  akademik bilgiyi toplumsal değere dönüştürebilmeleri için hep beraber gayret sarf edeceğiz. Elbette tüm bunların uygulanmasında yarışma ve rekabet odaklı değil paylaşım temelli bir anlayış benimsenecek." ifadelerini kullandı.

Sosyal, kültürel, akademi, veliler ve beceri temelli olmak üzere bir dizi proje yürütüldüğünü belirten Levent Özil, projelerin 2023 Eğitim Vizyonunun getirdiği yeniliklerle bağlantılı olduğunu ifade etti. Paydaş kurumlarla hedeflerimiz doğrultusunda bütünleşik uygulamalara hız kazandırmak gerektiğine dikkat çeken Özil, "Çok yönlü olarak sürdürülen çalışmalarda her ilçemizin kendine özgü, öğrencilerin bilimsel tutumlarını ve meraklarını geliştiren, sanata yatkınlıklarını destekleyen, sportif yetenekleri geliştirmeyi hedefleyen projeleri de var. İnanıyorum ki, ilçelerimizin projeleri ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün projeleri birbirini besleyecektir. Birlikte çalışacağız, birlikte yorulacağız. Çocuklarımızın gözündeki ışıltıyı göreceğiz." şeklinde konuştu.

Toplantı, 2023 Vizyonu doğrultusunda İstanbul'da hayata geçirilen projelerin bilgilendirme sunumları ve bunlara dair soru-cevapların ardından sona erdi.

Çağın Yeni Becerileri Doğrultusunda

İlçe öze büro çalışanlarının katıldığı toplantıların bir diğeri Üsküdar Kapitol Ortaokulu'nda yapıldı. Saat 10.00'da başlayan toplantıya Üsküdar İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın İshak Arslan, proje koordinatörlerimiz ve Anadolu yakasındaki ilçe özel büro çalışanları katıldı.

Şube Müdürümüz İshak Arslan, eğitimle ilgili nitelikli uygulamalar bakımından projelerin önemini belirtti. Millî Eğitim Bakanlığı'mızın 2023 Vizyon Belgesi doğrultusunda çalışmanın değerine dikkat çekti. Ardından AR-GE Biriminden Derviş Çelik Millî Eğitim Bakanlığı'mızın vizyon belgesinin öğrenci, ebeveyn, öğretmen ve okul gibi dört temel sütuna dayanmasının çok anlamlı olduğunu belirtti. Çağın yeni becerileri doğrultusunda çok yeni eğitim tasarımlarının gündeme geldiğini ifade eden Çelik, bilim olimpiyatlarından müzik ve spor odaklı çalışmalara, Fuat Sezgin odaklı projemizden öğretmen akademilerine, öğretmenlerimiz odaklı proje ve yarışmalarımızdan veli akademisine, okuma yazma temalı projemizden İstanbul eksenli projemize kadar uygulanan projelerimizle ilgili olarak çok yönlü çalışmaların yapılması gerektiği üzerinde durdu. Bu süreçte koordinasyon için nelere dikkat edilmesi gerektiğini örneklerle bihakkın anlattı.

Toplantı, proje koordinatörlerimizin 2023 Vizyonu doğrultusunda İstanbul'da hayata geçirilen projelere dair bilgilendirme sunumları ve soru-cevapların ardından sona erdi.

10-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.