İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeteneğin, Geleceğin

Geleceğin modelistleri yeteneklerini sergiledi.
Yeteneğin, Geleceğin

Millî Eğitim Bakanlığımızla ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) arasında yapılan iş birliği protokolü kapsamında düzenlenen “Moda Tasarım Teknolojileri Beceri Yarışması İstanbul Yeşilköy WOW Centre’da yapıldı.

Bilgiden Beceriye

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile mesleki ve teknik eğitimde dönüşüm kapsamında desteklediği ve İHKİB tarafından düzenlenen yarışma ile öncelikle moda tasarım teknolojisi alanında farkındalık oluşturuldu. Bununla birlikte bu alanda eğitim alan gençlerin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ve bu yönde geleceklerini planlamalarına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Yarışmaya İstanbul’da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı ve bünyesinde moda tasarım teknolojileri alanı modelistlik dalı bulunan 53 Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden 212 öğrenci katıldı. 

Öğrencilerin çalışmaları uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda birincilik ödülünü Sultangazi Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü İHKİB Kâğıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üçüncülük ödülünü ise Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi alırken  “Jüri Özel Ödülü”nü Hikmet Nazif Kurşunoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “En İyi Takım Çalışması” ödülünü ise Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aldı.

Birinci 20.000 TL, ikinci 15.000 TL, üçüncü 10.000 TL, Jüri Özel Ödülü 5.000 TL ve En İyi Takım Çalışması 5.000 TL olmak üzere, dereceye giren takımlara İHKİB tarafından toplam 55 bin TL para ödülü verildi.

Ulusal Düzeye Taşınacak

Kendi geleceklerini ve kariyer planlarını yetenekleri ile belirleyecek olan öğrenciler için düzenlenen Moda Tasarım Teknolojileri Beceri Yarışmasının ödül törenine Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, İHKİB Başkanı Sayın Mustafa Gültepe, İTHİB Başkanı Sayın Ahmet Öksüz, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı başta olmak üzere sektörel dernek başkanları, ihracatçı birlikleri yönetim kurulu başkanları, ihracatçı birlikleri, TİM yönetim kurulu üyeleri, hazır giyim ve konfeksiyon sektör temsilcileriyle birlikte yarışmaya katılan okul temsilcileri, öğrenciler ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Ödül töreninde konuşma yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Bakanlığımız ile yapılan mesleki eğitim iş birliği protokolünün önemini vurguladı. Bu sayede çok değerli çalışmaların yapıldığını belirten Numanoğlu, mesleki eğitime verdiği destek ve katkılardan dolayı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ve İhracatçılar Birliğine teşekkür etti. 

Yarışmanın öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını kaydeden Numanoğlu, öğrencilerimizin kendi yeteneklerinin farkına vararak hayal ettiklerini tasarlamalarını, tasarladıklarını ise ürüne dönüştürmenin sonucunu burada bir ekosistem içinde deneyimlediklerini belirtti. Numanoğlu, yalnızca İstanbul genelinde yapılan bu yarışmanın 2020 yılında ulusal düzeyde yaygınlaştırılması için çalışmalara başlanacağını,  hazır giyim sektörüne nitelikli eleman yetiştirilmesi yönünde önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Farkı Ortaya Koymak

HKİB Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim sektörünün 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiği belirterek, hazır giyimim Türkiye´ye döviz bırakan en önemli sektörlerden biri olduğunu vurguladı. Gültepe, hazır giyimin 20 bin kişiye istihdam sağladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu sektör geçmişte vardı, şimdi var, gelecekte de çok rahat bir biçimde var olacak. Katma değer yaratmada da hazır giyim çok önemli bir sektör. Burada da farkımızı ortaya koyuyoruz. Katma değerli ürün yapmanın en önemli yolu 27 yıldan beri yapmış olduğumuz yarışmalardır. Bu sene de beceri yarışmasının ikincisini düzenliyoruz. Bunu tüm Türkiye´ye yaymak bizim için çok önemli bir gurur kaynağıdır. Yarışmaya katılan tüm okullarımızı ve gençlerimizi yürekten kutluyorum.”

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.