İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YAT VE TEKNE MOTORLARI ATÖLYESİ

Haydarpaşa Lisesi'nde kurulan Yat ve Tekne Motorları Atölyesi'nin tanıtımı yapıldı.
YAT VE TEKNE MOTORLARI ATÖLYESİ

Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği  ve Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğiyle deniz endüstrisinde kalifiye eleman ihtiyacına destek olmak amacıyla kurulan Yat ve Tekne Motorları Atölyesi Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

"Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Otomotiv Elektromekanik Dalı" altında kurulan atölyede yapılan tanıtıma Üsküdar İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Emin Karahan, Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği Başkanı Sayın Alpaslan Sirkecioğlu, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz Sayın Lütfü Cevahir, sponsor firmaların yöneticileri, Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sanayi Meslek Lisesi İş Birliği

 Karahan, meslek lisesi sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden birine şahitlik edildiğini anlattı. Karahan, "Bu tür örneklerin, uygulamaların ülkemizde yaygın bir hâle getirilmesi, sanayi meslek lisesi iş birliğinin arttırılması çok elzem bir durumdur. Öğrencilerimizin teorik eğitimin yanı sıra yaşayarak öğrendiği, gelişen teknolojileri takip ederek öğrenilen eğitim modeli nitelikli eleman yetiştirmede şüphesiz en önemli unsurlardan birisidir." dedi.

İstanbul'da öğrencilik yaptığı yıllarda tanıştığı bir mühendisin kendisine "Biz üniversitede hocaların teorik notlarıyla mezun olmuşuz. Mühendisliği ben sanayide tanıdım, okuldan sonra mühendis olduğumu anladım." dediğini aktaran Karahan, teorik eğitimin yanı sıra yaşayarak öğrenmenin önemli olduğunu ve bu projenin de bu doğrultuda çok kıymetli olduğunu belirtti.

Sirkecioğlu ise şöyle konuştu: "Bu sene projemize 10. sınıftan 32 öğrencimiz dâhil oldu. Derneğimiz tarafından finansmanı sağlanan ve tamamen yenilenen içinde bulunduğumuz Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği atölyesinde eğitimlerine başladılar. Onlarda inşallah 2023 senesinde stajlarına başlayıp, 2024 senesinde mezun olacaklar. Yani önümüzdeki yıllarda her sene en az 30 öğrencimizi buradan mezun ederek sektörümüze ve ülkemize faydalı değerli elemanlar olarak yetiştireceğiz."

Yeni Nesil Mesleki Eğitim ve Eğiticilerin Eğitimi

Öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı haricinde Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği üyeleri tarafından da belirli bir plan çerçevesinde motor eğitimi aldıklarını belirten Sirkecioğlu, "Ayrıca yine önemine inandığımız İngilizce ve ilk yardım kursları verilecektir. Bu öğrencilerimize 'başarı' ve 'eğitim' bursları da vermekteyiz." diye konuştu.

Projeye 2017 yılında, eğitimlere ise 2019'da başladıklarını söyleyen Cevahir de tam teşekküllü atölyeye yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl ulaşabildiklerini ifade etti. Yeni nesil mesleki eğitimde iş insanlarının okullara yönelik atölye ve istihdam desteklerinden faydalanarak mezun olan öğrencilerin iş hayatında daha rahat yer bulduğunu belirten Cevahir, "Motorlu araçlar alanında bakanlığımız, öğretmenlerimiz eğitimler veriyor. Fakat yat ve tekne motorlarının eğitimlerinin farklı olması sebebiyle 'eğiticinin eğitimi' adı altında öğretmenlerimizin de hizmet içi eğitimini destek alarak gerçekleştirmiş olduk. Destekleri için Yat ve Tekne Endüstrisi Derneğine teşekkür ederiz" değerlendirmesini yaptı.

Sponsor firmaların yöneticileri de projede bulunmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği üyeleri öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

21-10-202121-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.