İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yardımlaşmak Güzeldir

Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, ihtiyaç sahibi Suriyeli arkadaşlarına yardım ediyor.
Yardımlaşmak Güzeldir

İhtiyaç sahiplerine belli zamanlarda yardımda bulunmak âdettendir. Ama birine yardım etmek için özel zamanları beklemek gerekmez illa. İnsana, arkadaşına ve sevdiğine değer verdiğini göstermenin yoludur yardımlaşmak. İçimizdeki insani duyguları ve empatiyi köreltmedikçe birbirimize yardım edebilir ve mütemadiyen toplumdaki huzuru, refahı sağlayabiliriz.

Yardımlaşmak güzel ama zahmetlidir. Hayatı güzelleştiren ve zenginleştiren bu duygu bilgi, beceri ve incelik gerektirir. Doğru zamanda nasıl yardım edilir? Yardım edeceğimiz kişiye vereceğimiz hediye nasıl seçilir?

 Hediye Seçmek ve Empati

Bu çerçevede Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin,  Modern Dönemin Ensar ve Muhacirleri Projesi yardımlaşmanın hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu gösteriyor.  Öğrenciler, yardımlaşmada özenli ve ölçülü olmanın önemini vurgularken, farklı durumlarda uygun hediyeyi bulmak için yaratıcılıklarını ortaya koyuyor.

Öğretmenlerin yardım ve destekleriyle hayata geçen projenin ilk basamağında okuldaki Suriyeli öğrencileri belirleyip, gönüllü öğrencilere proje hakkında bilinç kazandırıldı.  Öğrenciler, hediyelerini seçerken para yardımından çok, taze erzak ve giyilmemiş elbiseleri tercih etti. Katılan yirmi sınıfın hediyeleri uygun paketlere yerleştirildi.

Hediyeleri sahiplerine ulaştırılırken onlarla sohbet edildi. Elbette gönüllü öğrenciler için yardım edecekleri kardeşlerinin yaşadığı yeri görüp, imkânlarını bilmeleri bir dahaki aya hazırlayacakları hediyeleri seçmelerinde ve empati geliştirmelerinde önemli etkenlerden biri oldu.

Hediyeleşmenin Değeri

Hediye vermekte cömert olmanın iyi fikir olduğunu belirten Okul Müdürümüz  Sayın Mehmet Koç, oluşturdukları sosyal sorumluluk projesi ile öğrencilerin hem eğitim alıp hem de okulda yardıma muhtaç arkadaşlarının bazı ihtiyaçlarını giderdiğini söyledi. Mustafa Koç “Hediye emeği paket yapılmadan çok önce başlar. Öğrencilerimiz, arkadaşlarının ihtiyaçları için onlara hediye alıyor. Hediye vermek güzeldir ama zahmetlidir. Bu tür uygulamaların çoğalması hediyeleşmenin değerini fark ettirecektir.” dedi.

Hayatı güzelleştirmeye ve zenginleştirmeye katkıda bulunan Modern Dönemin Ensar ve Muhacirleri Projesi, sadece yardım etmeyi değil, aynı zamanda yardımlaşmada özenli ve ölçülü olmayı da öğretiyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.