İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yapay Zekâ Uygulamaları

İstanbul Öğretmen Akademileri Teknoloji Akademisi, yapay zekânın eğitim ortamlarına etkileri üzerine bir konferans düzenledi.
Yapay Zekâ Uygulamaları

Pek çok farklı disiplinin bir araya gelerek oluşturacağı uygulamalar kümesi şeklinde tanımlanan yapay zekâ, her alanda dünyanın geleceğine damga vuracak bir devrimdir. Bu yüzden bilim dünyasında çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyor. 

Dünyanın yapay zekâyı anlamaya ve yeni teknolojiler geliştirmeye çalıştığı dikkate alınırsa eğitim ortamlarının yapay zekâ uygulamalarına kayıtsız kalması düşünülemez.

Böylesi bir değişim sürecine hazırlıksız yakalanmamak gerektiğini belirten Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, çeşitli konuşmalarında Türkiye'nin özel bir yapay zekâ stratejisi olacağını, her kurumun, her bakanlığın yapay zekâ ile ilgili özel çalışma yaptığının altını çiziyor. 

Bakanımız Selçuk, Bakanlığımızın Yapay Zekâ Stratejisi'nde insanlık yararına, insan odaklı, insanı merkeze alan bir bakış açısını benimsendiğini, meselenin etik, sorumluluk ve insanlık yararına olan boyutlarına odaklandıklarını da ifade etmişti.

Yapay Zekâ Çağında Eğitim

Yeni bir değişim meydana getiren yapay zekâ uygulamalarının eğitim ortamlarına katkıları 38. Uluslararası Kitap Fuarı'nda ele alındı. İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün İstanbul Öğretmen Akademileri Teknoloji Akademisi kapsamında "Yapay Zekâ Uygulamalarının Eğitim Ortamlarına Katkıları" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Eğitimci Zafer Demirkol, öğretmen ve öğrencilere yapay zekânın genel tanımını yaptıktan sonra yapay zekâ çağında eğitimin hangi şartlara göre nasıl düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Yoğun bir ilgi gören konferansta öğrencilere yapay zekânın nasıl anlatılması gerektiğine değinen Demirkol, gelecekteki mesleklerin neler olacağını ve bunlara nasıl hazırlanılması konusunda ipuçları verdi.

Dünya teknoloji tartışmalarının merkezinde yer alan, her alanda etkilerinin olacağı öngörülen bir konuda dinleyicilerin de hayli sorusu oldu. Katılımcıların sorularını cevaplayan Demirkol, her bireyin bu konuda bireysel olarak katkı sunması gerektiğine vurgu yaparak sunumunu bitirdi.

09-11-201909-11-201909-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.