İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vizyon Toplantılarımız Devam Ediyor

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon Toplantıları Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde, Avrupa Yakası resmî okul öncesi ve ilkokul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.
Vizyon Toplantılarımız Devam Ediyor

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon Toplantıları Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde, Avrupa Yakası resmî okul öncesi ve ilkokul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.  Müdürlüğümüzün; eğitimin, öğrenmenin ve öğretmenin yerinin sadece okullarla sınırlı olmadığını ortaya koyan projelerinin tanıtımını İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil yaptı. 

Vizyon Belgesine dikkat çekerek başlayan Özil, yeniliklerin önemine değinerek, “Var olanın en iyi olduğunu düşünen ve daha iyiye gitmesine gereksinim duymayan bireyler de toplumlar da gelişemiyor. Gelişme için yenilikler ve hayata dokunan projeler şart. Tabii ki önümüzde zorluklar var. Ama bir o kadar da değerli bir şehirdeyiz. Projelerimize yapabilirlikler üzerinden yaklaşmak gerekiyor. İnanıyorum ki yarın bugünden daha güzel olacak.” dedi.

 

Eğitim Dinamik Bir Süreç

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Özil,  eğitim ortamlarında daha fazla özgün uygulamaya ve iyi örneğe ulaşmak ve bu örnekleri yaygınlaştırmak için farklı projelerin hayata geçirildiğini belirterek İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 23 projesini alanlarına göre ana hatlarıyla tanıttı. Yarına dair en büyük umudun öğretmenlerde olduğunu ifade eden Özil, “Nitelikli eğitim için güçlü ve etkili öğretmenlere ihtiyacımız var. Zaten bundan dolayı da 2023 Vizyon Belgemiz öğretmenlik mesleğini ve becerilerini merkeze alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Özil, eğitimin, okulla sınırlanamayacak kadar büyük ve her şeyle yan yana gelebilecek kadar dinamik olduğunu belirterek veli, akademi, sosyal ve kültürel olarak çocuğa/öğrencilere temas eden konuları, farklı disiplinlerden uzmanların ve eğitim aktörlerinin katılımıyla hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi.

Birlikte Üretmek İstiyoruz

İstanbul Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise bir süredir vizyon toplantıları düzenlediklerini ifade ederek, çocuklarımıza sağlıklı rehberlik yapabilmek ve çalışmak istedikleri alanlarda eğitim görebilmelerini sağlamanın önemine değindi. Bunun hem ortaokula hem de liseye geçişte uygulanması gerekli dedikten sonra özellikle Türkçe ve Matematik derslerindeki yetersizliklerin giderilmesi için yapılabilecek çalışmalara işaret etti.  İl Müdürümüz Yazıcı, okullarımızın yöneticilerini bir araya getirip daha nitelikli bir eğitim için hazırladıkları projelerle eğitimin çıtasının yükseltilmesini hedeflediklerini vurguladı: “Türkiye’nin gelişmesinin önemli kıstaslardan biri; daha doğrusu şu an uymaya çalıştığımız kıstasların birçoğunun çözümü, eğitim sisteminin içinde gizli. Bu nedenle Vizyon Toplantılarımızda 2023 Vizyon Perspektifi doğrultusunda yapacaklarımızı öne çıkarmayı uygun bulduk. Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik gelişimini üst düzeylere taşımak için eğitim stratejik öneme sahiptir.”

Tüm çocukların öğrenme deneyimlerine katkı yapabilmesi için tartışılması gereken pek çok konu ve atılması gereken birçok adım olduğunu ifade eden Yazıcı, Vizyon Belgesi doğrultusunda uygulamaya konulacak projelerden bahsederek “Bu kısa sunumlarda amacımız projelerimizin tüm paydaşlarımız tarafından benimsenip İstanbul genelinde paylaşılması. Bu toplantılarda ulaştığımız paylaşım ve birlikte çalışma ruhu, eğitim sistemimizin çıtasının yükseltilmesi için olmazsa olmaz bir şarttır. Bu şartın gereklerini yerine getirebilirsek, ne mutlu bize.” ifadelerini kullandı.

Yazıcı, eğitim yöneticileri de başta olmak üzere hepimizi ilgilendiren projelerin, sosyal ve kültürel alana çok yönlü katkı yapacağına inandıklarını ifade etti. Yazıcı, “Öğretmenler olarak deneyimlerimizi paylaşmak, birbirimizden ilham almak önemli. Birbirimize güven, akıl ve hayal gücüyle çalışmaya devam edeceğiz. Birbirimizi anlamanın yollarını bulacağız.” dedi.  Bu bağlamda yeni dönemdeki Stratejik Planların ve plan doğrultusundaki eylemlerin yol haritası olarak görülmesi ve buna göre hazırlanmasının önemine değindi.

 Toplantı soru ve cevap kısmıyla sona erdi.

19-11-201819-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.