İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Video Laringoskop Cihazı

Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde video laringoskop cihazı üretildi.
Video Laringoskop Cihazı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisiyle mücadele sürecinde meslek liselerinin üretim kapasitesini harekete geçirildi, temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinden cerrahi maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulum üretiminden yüz koruyucu siperliğe kadar altyapısı güçlendirilen tüm alanlarda yoğun üretim yapılıyor.

Bu çerçevede Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan kimya teknolojisi, elektrik-elektronik ve yiyecek içecek hizmetleri alanları Covid-19'a karşı alınan tedbirlere destek sunuyor. Okulumuz 3D yazıcıyla siperlikli maske üretimi, temizlik amaçlı solüsyon üretimine de başlayan Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik-elektronik alan öğretmenlerimiz; Taştan Babur, Öztürk Tosun ve Ercan Aydemir tarafından video laringoskop cihazı tasarlandı.

Her geçen gün yeni bir okulumuzundaha üretim kervanına katıldığını hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "Mesleki eğitimin öneminin anlaşıldığı bu zorlu günlerde okullarımız farklı türdeki ürünleri kısa sürede üreterek sağlık çalışanlarına her türlü desteği vermeyi amaçlıyor. Okulumuzda solüsyon, siperlikli maske ve sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan cihazların geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Elde edilen başarı, birlikte ve koordineli hareket etmenin bir sonucudur. Bakanlığımızın desteğiyle yapılan çalışmalardan bir ay gibi kısa sürede olumlu sonuçlar alınmaya başlandı ve video laringoskop cihazının üretimi başarıyla gerçekleştirdi. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Öne Çıkan Özellikler

Bu cihaz genel olarak bilincini kaybetmiş hastaların bilincinin açılması ve daha rahat hava almasını kolaylaştırmak amacı ile entübasyon işlemi sırasında kullanılıyor. Okulumuz Covid 19 salgını sırasında sağlık çalışanlarının korunması ve onlara yardımcı olabilmek için video laringaskop cihazı üretmeyi planladı. Şu an piyasada bulunan laringaskop cihazları hasta ile doktor arasında çok yakın mesafede kullanılabilmekte ve entübe esnasında hastanın boğaz ve gırtlak yapısı görülememektedir. Bu sistemle doktor ve sağlık çalışanlarımızın rahatlıkla kullanılabileceği bir görüntüleme sistemi geliştirildi. Bu görüntüleme sisteminde entübe esnasında nefes borusu su geçirmez kamera ile izlenebilmekte ayrıca monitör, tablet, cep telefonu veya televizyona yansıtılabilmektedir.

Video laringoskopun klasik laringoskopa göre avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilir: Oldukça pahalı olan cihazın çok uygun fiyata mal edilmesi. Entübe işlemi aşamasında hastaların kaybedilmesini önlemesi. Doktorun hastanın ağzına çok yaklaşmasını gerektirmeyeceği için doktora hastalık bulaşmasını engellemesi. Taşınabilir olması sebebiyle istenilen yere götürülebilmesi. Hastane öncesinde ilk tercih olması. Yüksek çözünürlükte görüntüye sahip ve tablete, telefona entegre edilebilir özellik taşıması Yazılımı okulumuza ait olduğu için yazılımın ayrı bir maliyet gerektirmemesi. Kameranın kendine ait aydınlatması olduğu için gırtlağın daha net görüntülenebilmesi. Tıp eğitiminde kullanılabilir olması.

Süreç ve Diğer Çalışmalar

Video laringoskop cihazı Sancaktepe Şehit İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon uzmanı Dr. Esra Adıyeke'ye teslim edildi ve klinik çalışmalar süreci başladı. Hastaneden alınan ilk dönüşler olumlu yöndedir. Sürecin devamında Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinler alınacak.

Okulumuzda ayrıca pandemi hastanesi olarak hizmet veren Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde gece nöbetinde görev yapan hastane çalışanları için yiyecek içecek hizmetleri alanı tarafından yemek desteği vermek için hazırlıklar yapılıyor. Bu zorlu süreçte Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tüm alanlarıyla mücadeleye destek vermeye çalışıyor.

24-04-202024-04-202024-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.