İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Verimli Bir Müze Ziyareti

Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz,  Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz kapsamında İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesine bir gezi düzenledi.
Verimli Bir Müze Ziyareti

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olması dolayısıyla Fuat Sezgin’in İzinde Projesini hayata geçirdi. Proje, geçen yıl vefat eden İslâm bilim tarihçisi Fuat Sezgin’i çeşitli yönleriyle tanımayı ve tanıtmayı hedefliyor.

Sezgin´in çalışmalarının değerinin farkına varılarak yeni nesillere ulaştırılmasının önemli duraklarından biri hiç şüphesiz Gülhane Parkı içerisinde Saray Sur Duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer alan İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi.

Bir Mirasın Müdafaası

Müze,  oldukça geniş sergi alanı ve toplam 570 adet alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu ile alanında Türkiye’de ilk, Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil etmesi açısından önem arz ediyor.  İki kattan oluşan müzenin üst katında, müze ile ilgili çeşitli görsellerin izlenebildiği Sinevizyon Salonu, Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp Bölümü bulunuyor. Alt katta ise, Madenler, Fizik, Matematik-Geometri, Şehircilik ve Mimari, Optik, Kimya ve son olarak da Coğrafya ile ilgili harita ve çeşitli harita çizimlerinin sergilendiği bölüm yer alıyor.  Bu yüzden müzede bulunan gerçek objelerle bilimler tarihine dair öğrenme daha heyecanlı olmakta,  etkili bir öğrenme gerçekleşmektedir.

 Sergi salonlarının tamamında, Müslüman bilim insanlarının ortaya koydukları eserlerin model ve maketleri sergileniyor. Ayrıca bu mirasın fark edilmesini sağlayan Batılı oryantalistlerle ilgili bilgiler de bulunuyor. Bu durum Sezgin’in, orijinal kaynaklar üzerinde yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla bilim ve medeniyet tarihindeki gelişmelerin birbirinden kopuk olmadığını, aksine bir bütünlük arz ettiği görüşünü anlaşılır kılar. 

Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz öğretmen ve öğrencilerimizin müzede eğitimin sunduğu imkânlardan yararlanmalarını da öngörüyor.  Bu kapsamda Kadıköy’deki okul yöneticilerimiz İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini ziyaret etti.  İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sadık Aslan başkanlığındaki geziye, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Özdemir, İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerimizle birlikte 90 okul müdürümüz katıldı.

Verimli bir müze ziyareti için planlı bir hazırlığı içeren gezi iki aşamalıydı. Önce Sanat Tarihçisi Sayın Özlem Arslan, müzedeki astronomi, saat teknolojisi, denizcilik, savaş teknolojisi, tıp, madenler, fizik, matematik-geometri, şehircilik ve mimari, optik, kimya ve coğrafya koleksiyonu hakkında bilgi verdi.

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Uğur Polat, İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gezisine eşlik etti. Polat, müzenin bir taraftan bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliği, diğer yandan bıraktığı intiba ve kazandırdığı bilgi ile Fuat Sezgin’in perspektifinin farkına varılmasını sağladığını vurguladı.

Güçlü Bir İlham Kaynağı

Müze ziyaretinin ikinci aşamasında Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Konferans Salonuna geçildi. Kadıköy İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ömer Kaldırım, etkili ve kalıcı öğrenme sağlayan müze gezisini Fuat Sezgin üzerine bir konferansla sonlandıracakları belirtti.  Bu çerçevede ilk önce İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Ahmet Özdemir konuştu. Özdemir, Fuat Sezgin’in İzinde Projesiyle İstanbul ölçeğinde yıl boyunca Fuat Sezgin Hocamızın hayatı ve eserlerine dair farkındalık kazandırılacağını söyledi.

Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün proje kapsamındaki müze gezisinin bir örneklik teşkil ettiğini belirten Özdemir, “Fuat Sezgin’in İzinde Projemizin Fuat Sezgin’in hem hatırasını yaşatmak hem de ortaya koyduğu göz kamaştırıcı ilmi mirasın gelecek nesiller için güçlü bir ilham kaynağı olmasını sağlayacağına inanıyoruz. Bu yüzden İslâm kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde anlatmak gibi kutlu bir görev bilinciyle hareket etmeliyiz.” dedi.

Geçmişe, Bugüne ve Geleceğe Işık Tutmak

Ardından Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Polat bilim tarihçisi Fuat Sezgin çerçevesinde kısa bir konuşma yaptı. Sezgin’in geçmişe, bugüne ve geleceğe ışık tutan çalışmaları üzerinde duran Polat konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Merhum Hocam Prof. Dr. Fuat Sezgin beyefendinin, İslâm bilimler tarihi alanında yapmış olduğu çalışmalar ve bu çalışmaların ne derece zor olduğu hepimizce malumdur. Fuat Sezgin’in, –kendi ifadesiyle- hayatındaki her şeyden feragat ederek kaleme aldığı eserler ile hepimizin bir ünsiyet içinde olması ve onun bu eserlerini bıraktığı yerden daha da ileri taşımamız gerekiyor. Beni dinlemek sabrını göstermiş olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum.”

Soru ve cevaplarla devam eden konferansın ardından İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Ahmet Özdemir, Uğur Polat’a hediye takdim etti.  Gezi, İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bahçesindeki hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

15-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.