İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umudum Öğretmenim

Umudum Öğretmenim Projemiz kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.
Umudum Öğretmenim

Umudum Öğretmenim Projesi ebeveyn kaybı yaşayan öğrencilerin akademik başarısını artırmak ve bu yönde çeşitli etkinliklerle desteklemek amacı ile kurgulandı. Proje kapsamında öğrenciler için planlanan etkinlik, faaliyet ve sunuların yanı sıra öğretmen ve velilerimizin de farkındalıklarını artırmaya yönelik çalışmalarda yer almaktadır. Salgın süreciyle uzaktan eğitime geçilmesi ile proje bu şartlara uyarlanarak, özellikle ders takibi motivasyonu konularında desteğe her zamankinden daha fazla oluşan ihtiyaç açığına cevap vermeye çalışıldı. 

Yas-Kayıp Psikolojisi Eğitimleri

Proje kapsamında yapılan farkındalık çalışmalarının başında kayıp-yas süreçleri hakkında doğru bilgilerin öğretmenlere ve velilere aktarımı gelmektedir. Yas sürecinin zaman aralıkları, haberin verilme zamanı-biçimi, törenlere çocuğun katılım şekli, yaş dönemlerine göre ölüm kavramının anlatılması, kaybedilen ebeveyne veda, hayatın normal akışının devamını sağlamak gibi pek çok tema üzerinden uzmanlar tarafından verilen çevrim içi seminerler ile doğru bilgiler yaygınlaştırılıyor.

Akademik Başarıyı Artıran Seminerler

Karantina şartları nedeniyle vakitlerinin çoğunu evde ve bilgisayar karşısında geçiren öğrencilerimizin başarılarını korumak ve artırmak için akademik teknik bilgileri içeren çevrim içi seminerler düzenleniyor. Sınav kaygısını azaltma, test çözme teknikleri, etkili ders çalışma yöntemleri, çevrim içi eğitimde dikkat edilecek unsurlar, öğrenme stilleri gibi konular uzmanlar tarafından anlatılıyor.

Salgın Sürecini Sağaltıcı Etkinlikler

Origami, kukla yapımı, keçe atölyesi, masal dinletisi,  çevrim içi müze gezileri, film izleme ve kritiği gibi etkinliklerle ev süreçleri daha iyi hâle getirilmeye çalışılmakta. Bu tür etkinlikler çocuklarımızın hayal gücünü geliştirip, yeteneklerini kullanma alanı açarken, psikolojik açıdan sağlamlığı da destekleniyor. Çocuklarımız origami sanatı ile el becerilerini, masal ile hayal gücülerini geliştiriyor. 

LGS-YKS Destek Çalışmaları

Ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş adayı öğrencilerimizin uygulanacak sınavlara hazırlıkları konusunda eğitim koçu ve gönüllü öğretmenler tarafından çevrim içi soru çözüm saatleri, bire bir ders, EBA Akademik'te yer alan soru paketlerine erişim ve çözümlerinin takibi gibi çalışmalar yapılıyor. Sınav zamanına dek ihtiyaç duydukları rehberlik öğretmenlerin katkılarıyla fasılasız sürüyor. 

Meslek Tanıtımları

Çeşitli meslek gruplarından kişilerle yapılan çevrim içi söyleşilerle öğrencilerin meslekler hakkında fikir sahibi olmaları ve merak ettiklerini sormaları sağlanıyor. Sektörler içinde farklı kademelerden de haberdar olan öğrenciler bu sayede popüler mesleklerin yanı sıra az bilinen mesleklerden de haberdar oluyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.