İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Umudum Öğretmenim Atölyeleri

Umudum Öğretmenim Projesi Kapsamında atölyeler düzenleniyor.
Umudum Öğretmenim Atölyeleri

Umudum Öğretmenim Projesi Kapsamında atölyeler düzenleniyor. Çevrimiçi origami, keçe atölyeleri ile öğrenciler eğlenceli saatler geçirdiler. Keçe atölyesini Ayşe Nur Çalıkçı, origami atölyesini Sema Yaylı ile gerçekleştiren öğrencilerimiz çalışmaya yoğun ilgi gösterdiler.

Kas Gelişimi ve Hayal Gücü

Küçük el kaslarının gelişimine katkı sunan çalışmalarla öğrenciler bir ürün ortaya koymanın da mutluluğunu yaşadılar. Keçe yapımına değinen Nur Çalıkçı keçe ile ortaya çok çeşitli ürünler yapmak mümkün olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Maliyeti düşük bir malzeme olan keçe, rengârenk kombinasyonlarla öğrencilerin hoşuna gidiyor. Küçük, kullanışlı ürünler yapma imkânı ile öğrencilerimiz kendi ürünlerini kullanarak, başarma duygularını beslemiş oluyor. Çok çeşitli figürlerle yaptığımız ayraçlar, çiçek, hayvan, ağaç figürleri ile çalışma ortamlarını renklendirici materyaller elde etmiş oluyorlar. Atölye esnasında gösterdiğimiz modeller dışında daha sonra kendi başlarına nasıl ve neler kullanarak keçe ürünleri yapabileceklerini de anlatıyoruz. Annelerinin kurabiye kalıplarından, evlerine gelen bir davetiyeyi bile kalıp olarak kullanabilirler. Öğrenciler bu sayede hayal güçlerini zorluyorlar."

Origami ve Matematiksel Düşünme

Origami atölyesini gerçekleştiren Sema Yaylı da öğrencilerle beraber kendisinin de eğlenceli saatler geçirdiğini ifade etti. Yaylı "Origami yani kâğıt katlama sanatı öğrenciler için heyecanlandırıcı bir etkinlik. Düz bir kâğıt ile başladıkları yolculuk uçak, kelebek, tırtıl, gemi ve daha pek çok şeye dönüştüğünde hem hayret hem de kendileriyle gurur duyuyorlar. Başardım diyorlar ve bu nokta benim için oldukça kıymetli. Origamiyi, matematiksel düşünmeyi geliştirmesi yönüyle de öneriyorum. Salgın sürecinde aile içi etkinliğe çevrilebilir kolaylıktadır."

Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında gerçekleştirilen atölye etkinliklerine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı  "Salgın sürecinde bu çalışmalar hem beraber vakit geçirme hem de psikolojik rehabilite yönüyle kıymetlidir. Öğretmenlerimiz hafta sonlarında öğrencilerimizle buluşmakta ve onları mutlu etmektedirler. Bu yönüyle bu atölyeleri önemsiyoruz. Çocuklarımız el becerilerini geliştiriyorlar, belki bunu kendi başlarına da yapabilirler ama çevrimiçi de olsa beraber etkinlik yaptıklarında ortaya çıkan ürünleri de paylaşmanın hazzını yaşıyorlar. Ekranda heyecanla paylaştıkları ürünler bir şekil ve üründen öte anlamlar taşıyor. Katkı sunan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Proje kapsamındaki etkinlikler ara tatil sürecinde de devam edecek.

26-01-202126-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.