İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kitapseverlerle buluştu.
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün de katıldığı fuar, bu yıl "Edebiyatımızda 50 Kuşağı" ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Fuarın açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, fuarın "Onur Yazarı" Adnan Özyalçıner ile 29. İstanbul Sanat Fuarı'nın "Onur Sanatçısı" Mevlüt Akyıldız'ı kutladı. 

Medeniyetimizin Kapısı 

Gazi Mustafa Kemal'in İstanbul için "medeniyetimizin hülasası" dediğini hatırlatan Yerlikaya, "Yani medeniyetimizin özeti. Biz de İstanbul'umuzu medeniyetimizin kapısı olarak görüyoruz. İstanbul kitabın, sanatın, bilimin, üretimin, istişarenin, ortak aklın, sevginin, aşkın, inanç özgürlüğünün en güzel şekilde yüzyıllardır ifadesini bulduğu bir başkent." dedi.

İstanbul'un UNESCO'nun 2022 yılı Kitap Başkenti adayı olmasına ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Fuarda bir milyon ziyaretçi sayısını aşmayı murat ediyoruz. Kendimizi biraz da kınıyoruz. 2 milyon 819 bin öğrencimiz var. 7 bin 60 millî eğitim özel ve kamu okulumuz var. Öyle bir büyük aileyiz ki, bu rakam 198 bin öğretmenimizle beraber 3 milyonu buluyor. 62 üniversitemiz, 985 bin üniversite öğrencimiz, 40 bin civarında da öğretim üyemiz var. Yani böyle bir sayı varsa İstanbul'da ve bu fuar uluslararası olarak 38 yıldır azimle devam ediyorsa, ziyaretçi katılımının 750 bin olmasını kabul etmiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, 39 ilçe belediye başkanımız, kaymakamlarımız hep beraber, İl Millî Eğitim olarak biz yerel yönetimlerle beraber el birliği yaparak, ulaşıma katkı sağlayalım. Bu yıl bir milyonu, gelecek yıl da 1,5 milyon ziyaretçi sayısını aşalım."

Katılımcı Çeşitliliği

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap fuarlarının kültürel çeşitliliğin ve yayınlama özgürlüğünün korunması ve yaşatılması anlamında önemli bir alan olduğunun altını çizerek, "40 bin metrekarede kurulan, yurt içi ve yurt dışından 800'ün üzerine yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı, 300'e yakın kültür etkinliğinin ve binlerce imza gününün düzenleneceği 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda bu çeşitliliği, çok sesliliği gözetiyoruz." dedi.

Kocatürk, bu yıl ayrıca bu fuarda birçok ilki gerçekleştirdiklerinden bahsederek, şunları anlattı:

"6 Kasım'da düzenleyeceğimiz Yayıncı İllüstratör Buluşması'nda yayınevi yetkilileri ile illüstratörleri bir araya getireceğiz. Yapacakları özel görüşmelerde illüstratörler portfolyalarını doğrudan yayıncılara sunarak işlerini tanıtma fırsatı yakalayacak. 7 Kasım'da Yayıncı- Freelancer Buluşması'nda ise editörler, çevirmenler, grafikerler, tasarımcılar yayıncılarla bir araya gelecek. Yine aynı gün Türkiye Yayıncılar Birliğinin 25 yıldır düzenlediği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödül Töreni düzenlenecek. Yazarların, İlk Kitabım TÜYAP'ta başlığı altında ilk kitaplarını yine ilk kez kitap fuarında okurların karşısına çıkaracakları kısa söyleşilerde 30'dan fazla ilk kitap sunumu gerçekleştirilecek."

Açılışa katılan Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Hugo Setzer de IPA'nın faaliyetleri, telif hakları, yayınlama özgürlüğü, okuryazarlık konularında konuştu.

Açılışta ayrıca Kültür Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Sayın Doğan Hızlan, Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı  Sayın Hugo Setzer,  "Onur Konuğu" Sayın Adnan Özyalçıner ile 29. İstanbul Sanat Fuarı'nın "Onur Sanatçısı"  Sayın Mevlüt Akyıldız da birer konuşma yaptı.

Eğitim Ortamlarımız ve Kitap Fuarları

Eğitim içerikli yayınların da sergilendiği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'müzün standının ise birbirinden değerli ziyaretçileri oldu. Açılışın hemen ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve kıymetli eşleri Sayın Hatice Nur Yerlikaya,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz, Strateji Şube Müdürümüz Timur Tuğral standımızı ziyaret ederek yayınlarımızı incelediler. 

2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda bilime sevdalı kültüre duyarlı nesiller yetiştirmeye önem veren İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün standı çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, masal anlatımı ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere  ev sahipliği yapacak. Ayrıca 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda söyleşi ve paneller düzenleyecek. 

Yurt içinden ve yurt dışından 800'ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinlikleriyle imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.

03-11-201903-11-201903-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.