İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali’ndeyiz

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kitapseverlerle buluşacak olan Uluslararası Avrasya Kitap Festivali’nde üç panel düzenleyecek.
Uluslararası Avrasya Kitap Festivali’ndeyiz

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kitapseverlerle ilk kez buluşacak olan Uluslararası Avrasya Kitap Festivali bugün başladı. Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, İstanbul Ticaret Odası ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Ne Tahammül Ne Sefer

Toplamda 120 yayınevinin yer alacağı festivalin teması “Bir Uzun Hikâye”, onur yazarı ise Mustafa Kutlu olarak belirlendi. Bu kapsamdaki Mustafa Kutlu panelini Mehmet Samsakçı yönetecek, Cihan Aktaş, Beşir Ayvazoğlu ve Abdullah Uçman birer konuşma yapacak. Cumartesi günü saat 15.00’te başlayacak olan panel, “Ne Tahammül Ne Sefer: Mustafa Kutlu ve Hikâyesi”  adını taşıyor.

Festivalde, İlber Ortaylı, Rasim Özdenören, Metin Önal Mengüşoğlu, Süleyman Seyfi Öğün, Cemalettin Latiç,  Ziya Kazıcı,  Kemal Sayar, Melike Günyüz,  Vahdettin Engin, Erhan Afyoncu, Selvigül Kandoğmuş Şahin,  Necip Tosun, Güray Süngü, Tarık Tufan, Gülper Refiğ gibi önemli yazarlar da kitapseverlerle bir araya gelecek. Festival kapsamında ayrıca “4.İstanbul Fellowship (Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları)” organizasyonu, 72 ülkeden yaklaşık 200 yayınevini Türk yayıncılar ile buluşturacak… Festival boyunca şiir dinletileri, paneller, söyleşiler ve imza etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Okul Kültürü ve Okul Dergileri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün standının da bulunduğu Uluslararası Avrasya Kitap Festivali’nde Müdürlüğümüz üç panel düzenleyecek. Ağırlıklı olarak öğrencilerimizin konuşacağı panellerden ilki “Okul Kültürü ve Okul Dergileri” adını taşıyor. Bu panelimiz 26 Şubat Salı günü saat 11.00’de Asya salonunda düzenlenecek.  Sedat Cankılıç’ın Yöneteceği Panelde Necip Fazıl Elmas, Mirza Kotil ve Zeynep Sena Uzunsoy konuşacak.

Bilim Olimpiyatları Bilimin Geleceği

Murat Yoğurtçu’nun yöneteceği “Bilim Olimpiyatları Bilimin Geleceği” adlı panelimiz ise 27 Şubat Çarşamba günü saat 11.00’de Asya salonunda düzenlenecek.   Panelin konuşmacıları ise Prof. Dr. Recep Dimitrov, Prof. Dr. Mehmet Hamitoğlu, İlker Can Çiçek ve Nurullah Giray Kuru.

Fuat Sezgin’in İzinde

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ayrıca İslâm bilim tarihi araştırmacısı merhum Fuat Sezgin adına bir anma etkinliği de düzenleyecek. Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz çerçevesindeki öğrenci panelimiz ise 28 Şubat Perşembe günü saat 11.00’de Asya salonunda düzenlenecek. Mustafa Gülali’nin yöneteceği panelin konuşmacıları ise, Osman Akif Akkoyun, M. Ali Kayran, Ahmet Gülesin ve M. Faruk Ayata. Panelde Sezgin’in hayatı ve ilmi kişiliği enine boyuna ele alınacak.

Avrasya Kitap Festivali’nde aynı zamanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliğinin (TBYM) davetlisi olarak Frankfurt Kitap Fuarı Başkan Yardımcısı Claudia Kaiser ile yayın dünyasının dünya çapında en önemli dergilerinden olan Publishers Weekly’in yayın yönetmeni Edward Nawotka İstanbul’da yayıncılarla bir araya gelecek.

Festivalde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Osmanlı’nın son dönemindeki gazetelerden derlenen “Havadis 1917-1918, Yüz Yıl Önce” başlıklı sergi de ziyarete açılacak.

Festival, 23 Şubat-3 Mart’ta gerçekleştirilecek.

23-02-201923-02-201923-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.