İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin Millî Eğitim Davası

Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, “Türkiye’de millî mutabakat olmadan eğitimin tabiatına hürmet imkânsız.” dedi.
Türkiye’nin Millî Eğitim Davası

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda düzenlenen Türkiye 2023 Eğitim Zirvesine Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Sadri Şensoy,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  SETA Genel Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Burhanettin Duran, Millî Eğitim Bakan Danışmanı Sayın İpek Coşkun, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, akademisyenler, yazarlar ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Millî Eğitimde Mutabakat

Zirvenin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, , “2023 Eğitim Vizyonunun da Cumhurbaşkanımızın ortaya koymak istediği şudur. Biz çok büyük bir matrisin üzerinde eğitim sistemini bütün alt sistemleriyle birlikte nasıl bir sinerji oluşturabileceği, her bir alt bileşenin birbiriyle iletişiminin ve etkileşiminin ne olduğu ve nasıl bir metotlar bütünlüğüne ihtiyacımız var. Asıl vermek istediğimiz bu. Biz eğitim sisteminde bir karar aldığımızda, bu kararın muhakkak bir suretle hangi parametreleri ne şekilde etkileyeceği simülasyonunu yapmak zorundayız. Bunu yapmadığımızda hazırladığımız her çözüm ilerideki sorunumuz olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin millî bir mutabakata ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bakanımız Selçuk, “Dünya tarihinde gördüğüm medeniyet çekirdeklerinin filizlendiği bütün hayat sistemlerinde bir mutabakat zemininin oluştuğunu görüyorum. Türkiye’de bir millî mutabakat olmaksızın, toplumun ortak paydasına dikkat çekmeksizin, bu meseleyi millet ödevi, bu meseleyi ülke ödevi olarak görmeksizin bizim eğitimin tabiatına hürmet etmemiz söz konusu olmayacak. Toplumumuzu çocuklarımızla buluşturamayacaksak neyle buluşturacağız sorusunu sıklıkla soruyoruz. Kendi çocuklarımızın, bu ülkenin, bu milletin, bu toprakların geleceği için bir mutabakata ihtiyacımız var. Bu mutabakat sağlandığında millet olma şuurunu güçlendirecektir.’’ şeklinde konuştu.

Okullar Arasındaki Farklılıklar

Eğitim ve ekonomi arasındaki ilişkiye dikkat çeken Bakanımız Selçuk şunları söyledi: “Bizim ülkemizi bloke eden sınav sisteminin ana mekanizması şöyle çalışıyor. Okullar arasındaki imkân ve öğrenme farklılıkları yüksek olduğu için veliler ve çocuklar belirli okulları tercih ediyorlar. Eğer bu okullar arasındaki imkân ve öğrenme farklılıkları azalırsa okullar arasındaki tercihlerde bir sınırlama olduğunu göreceğiz ve sınavın baskısı azalacak. Biz bunu yapmadan sınavın adını değiştirerek, metodunu değiştirerek, sorusunu değiştirerek asla yol alamayız. Aksi takdirde bu bizi ekonomideki orta gelir tuzağıyla karşı karşıya bırakır. Orta gelir tuzağı demek, aslında orta eğitim tuzağı demektir. Eğitiminiz ortaysa ekonominiz orta olur. Eğer ekonomide bir şey yapacaksak muhakkak eğitimde bir şey yapmamız gerekir. Bunu yapabilmemiz için koşullarımız müsait.’’

Çok İyi Adımlar Atılacak

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitimi millî bir dava olarak gördüğünü kaydeden Bakan Selçuk, “Bunlar için büyük bir liderlik lazım. Bütün ülke tarihlerine baktığımda eğitim ve ekonomide belirle mesafeler almış olan ülkelere baktığımızda bir liderlik görüyorum. Bu bir Bakanın ya da ekibin çözebileceği bir şey değil. Bizim büyük bir liderliğe ihtiyacımız var. Bu liderliğe baktığımızda bugün ki şartların buna müsait olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu meseleyi ne kadar önemsediğini ve Türkiye’de millî bir dava olduğunu ve bu meselesin bir dünya davası olduğunu sıklıkla vurguladığını görüyoruz. Bu çerçevede 2023 Eğitim Vizyonunu her yerde paylaşmaya çalışıyorum. Bu liderliğin devamı süresince çok iyi adımlar atacağımıza inanıyorum.’’ diye konuştu.

Türkiye 2023 Eğitim Zirvesi, Millî Eğitim Bakanımızın konuşmasından sonra birinci oturumla devam etti.

11-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-201911-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.