İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonası

İstanbul, 152 öğrenci ile Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonası Türkiye Finallerine tüm sınıf düzeylerinde en çok yarışmacı gönderen il olmayı başardı.
Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonası

Zekânın, yeteneğin tespit edilmesi, bu konularla ilgili araç gereç geliştirilmesi, eğitim merkezlerinin oluşturulması ve öğretmen eğitimlerinin yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor. Bu çerçevede düzenlenen Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonası  yarınlarımız açısından süreklilik kazanan bir yarışma.

Üç Aşamalı Şampiyona

Türkiye Zekâ Vakfı tarafından bu yıl 26'ncısı düzenlenen Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonası Millî Eğitim Bakanlığımızın izni ve TÜBİTAK'ın destekleri ile gerçekleştiriliyor. Yarışma, öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi, yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor.

 Şampiyona "İlkokul (3-4. sınıflar)", "Ortaokul (5-6-7-8. sınıflar)" ve "Lise (9-10-11-12. sınıflar)" olmak üzere üç ana kategoride on sınıf üzerinden düzenleniyor. Okullar tüm sınıflarda ya da uygun gördükleri sınıflarda şampiyonaya katılabiliyor. Şampiyona "İl Finalleri", "Bölge Finalleri" ve "Türkiye Finalleri" olmak üzere üç aşamada gerçekleştiriliyor.

Bölge Finalleri Sonuçları

Bölge Finalleri Sınavında okul takımlarındaki öğrenciler sanal ortamda yardımlaşarak, takım hâlinde yarışıyorlar. Şampiyonanın Adana, Ankara, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon'daki bölge finalleri sonuçlandı. Türkiye genelinde faaliyet gösteren devlet okulları ve özel okulların takım olarak katıldıkları finallerde Türkiye finaline kalan 949 finalist arasında 152 finalist ile ilimiz birinci oldu.

Finallerde ter dökecek öğrencilerimizin sınıflara göre dağılımı şöyle gerçekleşti:  3'üncü sınıf 17, 4'üncü sınıf 17, 5'ncci sınıf 18, 6'ncı sınıf 15, 7'nci sınıf 15, 8'nci sınıf 10, 9'unncu sınıf 19, 10'uncu sınıf 19, 11înci sınıf 15, 12'nci sınıf 7.

Düşünen, bilgiye, akla, zekâya önem veren insanların çoğalmasını sağlamayı amaçladıklarını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, bölge finallerine kalan öğrencilerimizi ve okullarımızı tebrik etti, Türkiye Finallerinde başarılar diledi. Yazıcı, her geçen yıl daha da öne çıkan zekâ oyunlarının önemini pekiştiren yarışmanın öğrencilerimizin ve ülkemizin geleceğini şekillendirdiğini kaydetti.

Şampiyonanın Türkiye Finalleri 20 Mart 2021'de düzenlenecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.