İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Öğretmenler Kupası İstanbul

Türkiye Öğretmenler Kupası turnuvasının ödül töreni Üsküdar TVF 50. Yıl Spor Salonu'nda yapıldı.
Türkiye Öğretmenler Kupası İstanbul

Millî Eğitim Bakanlığı'mızın düzenlediği Türkiye Öğretmenler Kupası sporun birleştirici gücüyle tüm öğretmenlerimizi sahalarda buluşturuyor.  Öğretmenlerimiz, 7-16 Ekim 2019 tarihleri arasında turnuvaya katılmak için başvurularını yaptılar.

Türkiye Öğretmenler Kupası, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda öğretmenlerin motivasyonlarını artırıp, okullar arasındaki iletişimi güçlendirmeyi ve sporu geniş kitlelere yaymayı hedefliyor. Sporun birleştirici gücüyle öğretmenler arasındaki dayanışma ve birlik ruhu, öğretmenler odasından hayatın her alanına taşınacak.

Kaybedenin olmadığı, kalplerin aynı heyecanla attığı bir turnuva için İstanbul'daki her ilçe merkezinde ayrı takımlar oluşturuldu, başvuruları takiben İstanbul il birinciliği müsabakaları 21-30 Ekim tarihleri arasında yapıldı.

Hazırlıklar

Turnuvaya resmî ve özel okullarda görev yapan tüm öğretmenlerimiz (kadın ve erkek) sadece bir branşta ve takımda müsabakalara katılabildi. Spor etkinliklerinde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün uygulama talimatı, uluslararası oyun kuralları ve spor federasyonlarının ilgili mevzuatları esas alındı.

Bu çerçevede önce İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı tüm kurumlarımızda görev yapan öğretmenlerimizinTürkiye Öğretmenler Kupası etkinliklerine katılmalarını sağlamak için gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Anadolu ve Avrupa yakasında 8-9 Ekim 2019 tarihlerinde 2023 Vizyonu doğrultusundaki projelerimizle ilgili 39 ilçemizin özel büro temsilcilerinin katılımıyla yapılan koordinasyon toplantıları başta olmak üzere Türkiye Öğretmenler Kupası etkinliklerine başvuru süreci ve ilçe takımlarının oluşturulmasıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Tüm ilçelerimizde ilçe tertip komiteleri oluşturuldu. Takımlarımıza belirlenen yetkin ve deneyimli teknik sorumlular tarafından gerekli duyurular yapıldı.

Dört Branşta 176 Takım

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile spor federasyonlarının iş birliğinde hazırlanan turnuvada öğretmenlerimiz; salon futbolu, basketbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında yarışmak üzere takımlarını oluşturdular.

İstanbul genelinde 4 branşta kadın ve erkek olmak üzere 176 takımının başvuru yaptığı turnuva için 21 Ekim Pazartesi günü açılış töreni yapıldı ve kıyasıya mücadele başladı. Başvuru yapan erkek takımı sayısı 135, kadın takımı sayısı ise 41 oldu. Erkeklerde takım başvurusu en fazla olan branş 37 takımla salon futbolunda gerçekleşti. Erkeklerde takım başvurusu en az olan branş ise 28 takımla basketboldaydı. Kadınlarda takım başvurusu en fazla olan branş 15 takımla masa tenisi oldu.  Kadınlarda takım başvurusu en az olan branş ise 4 takımla basketbol şeklinde sıralandı.

İstanbul'da Türkiye Öğretmenler Kupası'na 1175'i erkek, 372'i kadın olmak üzere 1546 sporcu öğretmenimiz başvurdu. Erkeklerde sporcu başvurusu en fazla olan branş  490 sporcuyla voleybol olurken,  en az olan branş  ise  140 sporcuyla basketbol olarak sıralandı. Kadınlarda sporcu başvurusu en fazla olan branş 196 sporcuyla  masa tenisi,  en az olan branş  ise 20 sporcuyla basketbol oldu.  İlçe başvuru istatistiklerimiz ise şöyle: En az bir branşta takım oluşturan ilçe sayımız 39'dur. 4 branşta, kadın ve erkek olmak üzere toplamda 8 kategorinin tamamına başvuru yapıldı.

Ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Fırat Salonu'nda yapılan kura çekimine İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan, İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz ve Türkiye Öğretmenler Kupası Koordinatörümüz Cahit Özkan katıldı.

Ekip Ruhu ve İş Birliği İçinde

Öğretmenlerimiz ekip arkadaşlarıyla, iş birliği içinde büyük bir gayret ile Türkiye Öğretmenler Kupası'na hazırlandı. Bu çerçevede 39 ilçemizin tamamı en az bir branşta İstanbul Türkiye Öğretmenler Kupası'na katılarak organizasyona renk kattılar. Müsabakaların açılış ve kapanış törenleri ve masa tenisi branşı haricinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi, Ataköy Cumhuriyet Anadolu Lisesi ile Maltepe ECA Elginkan Anadolu Lisesi spor salonlarında gerçekleşti.

Müsabakalar öncesinde dört branşın federasyon il temsilcileri ile görüşmeler yapıldı ve hakem atamaları için hakem işleri müdürleri ile koordineli hareket edildi. Ayrıca salonlara ve maçlara özgü raportör ve gözlemci planlamaları yapıldı.

Herkes Sporla Buluşsun

İstanbul İl Birinciliği etabı tamamlanan Türkiye Öğretmenler Kupasının kapanış ve ödül töreni Üsküdar TVF 50. Yıl Spor Salonu'nda düzenlendi. Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, eğitim yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Törendeki konuşmasında turnuva sürecine katkı veren herkese teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hayat boyu sporun içinde olmanın önemli olduğunu kaydetti.

Bakanlığımızın ortaya koyduğu vizyonun toplumun sağlıklı yaşaması bakımından taşıdığı değere vurgu yapan Yazıcı, "Türkiye Öğretmenler Kupası, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'müzce öğretmenlerimizin dayanışma duygularını geliştirmek ve sporun önemini vurgulamak amacıyla düzenlendi. İstanbul'daki Türkiye Öğretmenler Kupası karşılaşmaları salon futbolu, basketbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında tüm ilçelerimizin katılımıyla gerçekleşti. Biz, Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemizde geçen yıl bu tarz bir uygulamayı hayata geçirmeye çalıştık. İstiyoruz ki, herkes sporla buluşsun. Çünkü spor sağlıklı olmanın yanında birlik ve beraberliğimizi de pekiştirir. Bu yıl da buna benzer etkinlikleri eğitim ortamlarımızda yaygınlaştıracağız. Tüm takımlarımız, centilmenlikleriyle sporun kazanma duygusuna hapsedilmemesi gerektiğini ortaya koydu. Hayat boyu spor felsefesini yansıtan turnuvaya katılan tüm öğretmenlerimizi canı gönülden  kutluyorum." şeklinde konuştu.

Ardından 21-30 Ekim'de yapılan il birinciliği müsabakalarının sonuçları açıklandı. Karşılaşmalar sonunda erkek voleybol müsabakalarında Bağcılar birinci olurken, Bahçelievler ikinci, Ümraniye ise üçüncü oldu. Kadın voleybol karşılaşmalarında ise Ataşehir birinci, Avcılar ikinci, Bahçelievler üçüncü oldu.

Basketbol erkekler kategorisinde birinci sırada Ümraniye yer alırken, ikinciliği Esenyurt, üçüncülüğü ise Beylikdüzü elde etti. Kadın basketbol kategorisinde ise Maltepe birinci,  Beşiktaş ikinci, Avcılar ise üçüncü oldu.

Erkek salon futbolunda sıralama şöyle oldu: Birinci Avcılar, ikinci Kâğıthane, üçüncü ise Başakşehir. Kadın salon futbolunda ise Ataşehir birinciliği, Bağcılar ikinciliği, Beşiktaş üçüncülüğü elde etti.

Erkek masa tenisinde sıralama şöyle gerçekleşti: Bayrampaşa birinci, Esenyurt ikinci, Ümraniye üçüncü. Kadın masa tenisinde Esenler birinci, Fatih ikinci, Ataşehir ise üçüncü oldu.

İl birinciliği müsabakalarında derece elde eden ilçe takımlarımızın sporcularının ödülleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ile İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz tarafından takdim edildi.  Program, sporun birleştirici gücünü yansıtan toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Takım ve Sporcu Katılım İstatistikleri

39 ilçemizin tamamı en az bir branşta başvuru yapmıştır

4 branşta 8 kategorinin tamamına başvuru yapılmıştır

Başvuru yapan toplam takım sayısı:176

Başvuru yapan toplam erkek takımı sayısı: 135

Başvuru yapan toplam kadın takımı sayısı: 41

Erkeklerde takım başvurusu en fazla olan branş (Futsal): 37

Erkeklerde takım başvurusu en az olan branş (Basketbol): 28

Kadınlarda takım başvurusu en fazla olan branş (Masa Tenisi): 15

Kadınlarda takım başvurusu en az olan branş (Basketbol): 4

Takımların Branşlara ve Cinsiyete Özgü Dağılımı 

Başvuru yapan toplam sporcu sayısı: 1546

Başvuru yapan toplam erkek sporcu sayısı: 1175

Başvuru yapan toplam kadın sporcu sayısı: 371

Erkeklerde sporcu başvurusu en fazla olan branş (Voleybol): 490

Erkeklerde sporcu başvurusu en az olan branş (Basketbol): 140

Kadınlarda sporcu başvurusuen fazla olan branş (Masa Tenisi): 196

Kadınlarda sporcu başvurusuen az olan branş (Basketbol): 20

 

01-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.